| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Nowoczesne wnętrza w domach przyszłości

Nowoczesne wnętrza w domach przyszłości

Zmieniają się bryły domów, a w ślad za tym następuje przemiana ich wnętrz. Zorientuj się, jak specjaliści z wydawnictwa Murator prognozują kierunek tych zmian.

Dzieci do salonu

Małgorzata Tomczyk: Wnętrza przyszłości to studyjne, wolne, otwarte przestrzenie. Kuchnia pozostaje zintegrowana z pokojem dziennym – zbyt cenimy sobie aktywne uczestniczenie w życiu rodziny podczas przygotowywania posiłków, towarzyskie spotkania przy twórczym pichceniu. Dużą zmianą, której spodziewam się w najbliższych latach, będzie przeprowadzka dzieci z zamkniętych pokoi – projektowanych specjalnie dla nich już na etapie niemowlęctwa – na salony. Bo nastolatki, które dorastają w swych „gabinetach” w bliskiej więzi z laptopem, są wyizolowane i samotne. Architekci będą musieli pogłówkować, jak w pokoju dziennym znaleźć miejsce na bawialnię i wspólną strefę do pracy dla wszystkich domowników. Na metrażu zyskają łazienki, a właściwie salony kąpielowe. Wymusza to styl życia. Już teraz niektórzy więcej czasu spędzają po pracy w wannie niż na kanapie, bo tak najlepiej się regenerują. Dlaczego więc nie przemycić w pobliże wanny telewizora lub biokominka? Przydałby się i regał na książki, i domowa galeria fotografii... Istnieje potrzeba rozległej, zmysłowej strefy kąpielowej, która przekładałaby się na psychiczny komfort użytkownika.

Razem wygodniej

Agnieszka Gruszczyńska-Hyc: W niespokojnych czasach dom staje się dla mieszkańców schronieniem, ucieczką od niepewności świata zewnętrznego. Dlatego będziemy chcieli jak najwięcej czasu spędzać razem. Odzwierciedleniem tej potrzeby jest zmiana planu i roli strefy dziennej. Łączy ona funkcje jadalni, przestrzeni wypoczynku i pokoju telewizyjnego. Otwarta na salon kuchnia pozwala wspólne gotować bez przerywania rozmowy. Dzieci coraz częściej odrabiają lekcje przy rodzinnym stole, tuż obok rodziców, których w razie potrzeby mogą poprosić o pomoc. To ważne, gdy mamy mało wolnego czasu. Konsekwencją zmiany funkcji jest pozbawienie przestrzeni dziennej cech reprezentacyjnych. Jeśli nie urządza się jej dla gości, ale przede wszystkim dla rodziny, priorytetem staje się wygoda. W nieformalnych sytuacjach przybieramy bardziej swobodne pozy, stąd kariera miękkich rozłożystych sof.

Na całe życie

Beata Kerntopf-Ślusarczyk: Od lat w Polsce domy były budowane tak, by służyły właścicielom przez całe życie. Ta tendencja się nie zmieni w najbliższym czasie. Rozkład pomieszczeń musi być elastyczny, musi ewoluować, gdy będzie się zmieniać sytuacja rodzinna. Salon powinien być duży – przynajmniej 30 m2. Nadal będzie on połączony z kuchnią, ale ta częściej będzie miała okna na ogród, a nie – jak do tej pory – na ulicę. Coraz ważniejsze stają się pomieszczenia gospodarcze, między innymi spiżarnia. Ważna jest wciąż garderoba, ale już nie przy każdej sypialni, ponieważ ludzie coraz bardziej powściągliwie planują liczbę pomieszczeń w domu. Upadł mit domu wielopokoleniowego, w którym głową rodziny i właścicielem domu jest senior. Popularna natomiast może się stać tak zwana senioratka – osobna wygodna część z własną kuchnią wydzielona w domu dla rodzica, który do swoich dzieci przeprowadzi się na starość.

Autor: Rexadesign.it

Wnętrza przyszłości to studyjne, wolne, otwarte przestrzenie.

Domy przyszłości. Jak będą ewoluowały bryły budynków

Domy latające czy bezpieczne przystanie – jak będzie się budować i urządzać domy w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Umowy budowlane: umowa z wykonawcą wzór. Co...

Umowa z wykonawcą: pobierz gotowy wzór umowy. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane? Przed...

Dom Energooszczędny

Tym, którym energooszczędność kojarzy się z nieciekawym domem bez okien, mogą się mile rozczarować....

5 najlepszych domów dla pary 50+. Wybieramy...

Polacy decydują się na budowę domu najczęściej przed 40. rokiem życia. Ale są też i tacy, którzy...

Konkurs Remont Roku 2016 - galeria najciekawszych...

Prezentujemy 40 realizacji zgłoszonych do konkursu Remont Roku 2016, które wzbudziły największe...

Koszt budowy domu jednorodzinnego. 8 domów, które...

Koszt budowy domu poniżej 200 tys. zł? Czy to możliwe? Udowadniamy, że tak. Wybraliśmy dla Ciebie projekty...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...