| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Niesamowite targi mieszkaniowe w Finlandii. Czy chciałbyś zobaczyć coś podobnego w Polsce?

Niesamowite targi mieszkaniowe w Finlandii. Czy chciałbyś zobaczyć coś podobnego w Polsce?

Mowa o targach mieszkaniowych w fińskim mieście Tampere, podczas których można było zobaczyć 39 kompletnie wykończonych domów. Co w tym niezwykłego? To, że do tych domów wprowadzą się po zakończeniu imprezy prawdziwi mieszkańcy, a teren targowy zamieni się w dzielnicę mieszkalną. Czy sądzicie, że jest to dobry pomysł na imprezy targowe i budownictwo w Polsce?

Autor: Suomen Asuntomessut Plan targów w Tampere

Targi w Tampere można było zwiedzać od 23 lipca do 12 sierpnia. To już kolejna tego typu impreza w Finlandii. Ma ona charakter lokalny, tak więc nie jest o niej zbyt głośno na świecie.

Targi zostały zorganizowane po raz 43. i co roku są w Finlandii wydarzeniem lata, przyciągającym mnóstwo zwiedzających. Zresztą, nie ma się co dziwić. Podczas targów prezentowane są autentyczne domy - to znaczy takie, do których wprowadzą się po targach mieszkańcy. Co więcej, domy nie zostaną przeniesione w nowe miejsce, tylko dzięki targom stworzą nową dzielnicę w Tampere - Vuores.

Przyszli właściciele przejmą pokazowe domy już wykończone i gotowe do zamieszkania. Ciekawostką jest to, że domy budowane były przez różne firmy budowlane, a nie przez jednego dewelopera. Część z nich powstała na zamówienie indywidualnych osób, część – dopiero zostanie sprzedanych.

Autor: Anna Małek

Uliczka, po której przechadzają się zwiedzający targi, zamieni się w osiedlową uliczkę

Zamieszkać w domu z targów?

Na powierzchni ok. 15 ha można było zobaczyć 39 domów, wykończonych i urządzonych pod klucz. Na nowym osiedlu wybudowano zarówno domy wolno stojące, szeregowe, bliźniaki, a także bloki wielorodzinne o powierzchni od 32 do 270 mkw.

Jak wyglądają domy wybudowane na tegoroczne targi? Większość ma bardzo prostą bryłę, drewnianą kolorową oblicówkę i blaszany dach. Spośród znanych w Polsce produktów na 12 domach można było zobaczyć między innymi dachy stalowe firmy Ruukki.

Domy – w większości prefabrykowane, o konstrukcji drewnianej. Można powiedzieć – dość typowe, skandynawskie, choć ich energooszczędność to z pewnością powód do dumy. 9 domów wolno stojących jest pasywnych, a 2 z nich to budynki o zerowym zużyciu energii. Wszystkie mają klasę energetyczną A. (Tutaj należy się jednak pewne sprostowanie, ponieważ w czerwcu 2012 roku zaczęły obowiązywać w Finlandii nowe, jeszcze bardziej rygorystyczne przepisy w zakresie energooszczędności. Wg nich pokazane domy mieszczą się już w klasie B lub C). Domy oczywiście są wyposażone w solary, fotoogniwa czy oświetlenie ledowe. Ledowe lampy są również w parkach i na ulicach osiedla.

Domy są wybudowane na niedużych działkach i w większości otoczone wspaniałymi drewnianymi tarasami z ciekawie zaprojektowaną roślinnością.

Autor: Anna Małek

Wybudowane domy miały prostą bryłę, stalowy dach i drewnianą oblicówkę - oto kwintesencja fińskiej architektury

Autor: Anna Małek

Przepięknie wykonane drewniane tarasy

Jak wygląda nowe osiedle?

Nowe osiedle to małe miasteczko w środku natury – w pobliżu mnóstwo lasów i jak to w Finlandii – wspaniałe jeziora. Do jednego z nich spływa zresztą z domów przefiltrowana woda deszczowa. Jest na tyle czysta, że można się w niej wykąpać.

Na osiedlu zainstalowano pierwszy na świecie specjalny system odbierania śmieci – Metro Taifun. Śmieci wrzuca się do specjalnych pojemników, ustawionych przy domach. Następnie sprasowane trafiają rurami do jednego miejsca. Dzięki temu śmieciarka nie musi kursować od domu do domu i zmniejsza się emisja spalin.

Osiedle jest dość barwne i różnorodne. W przeciwieństwie do tych budowanych przez jednego dewelopera można je uznać za mało harmonijne, choć z drugiej strony – bardzo urokliwe.

Jesteśmy ciekawi, czy podoba Ci się taki pomysł na targi? Chciałbyś kupić dom obejrzany wcześniej przez tysiące osób?

Autor: Anna Małek

W wykończeniu wnętrz dominują naturalne materiały i kolory, a także proste geometryczne formy

Autor: MariMatic Oy

Tak wygląda schemat systemu do odbioru i prasowania odpadów na osiedlu w Vuores

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ile kosztuje budowa domu? Projekty małych i...

Rozważając budowę swojego pierwszego i być może ostatniego domu w życiu, zastanawiasz się ile to będzie...

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...

Wycinka drzew. Kto może wyciąć drzewa i krzewy...

Wycinka drzew i krzewów przez osoby fizyczne jest możliwa bez konieczności uzyskiwania pozwolenia....

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...