| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Niesamowite targi mieszkaniowe w Finlandii. Czy chciałbyś zobaczyć coś podobnego w Polsce?

Niesamowite targi mieszkaniowe w Finlandii. Czy chciałbyś zobaczyć coś podobnego w Polsce?

Mowa o targach mieszkaniowych w fińskim mieście Tampere, podczas których można było zobaczyć 39 kompletnie wykończonych domów. Co w tym niezwykłego? To, że do tych domów wprowadzą się po zakończeniu imprezy prawdziwi mieszkańcy, a teren targowy zamieni się w dzielnicę mieszkalną. Czy sądzicie, że jest to dobry pomysł na imprezy targowe i budownictwo w Polsce?

Autor: Suomen Asuntomessut Plan targów w Tampere

Targi w Tampere można było zwiedzać od 23 lipca do 12 sierpnia. To już kolejna tego typu impreza w Finlandii. Ma ona charakter lokalny, tak więc nie jest o niej zbyt głośno na świecie.

Targi zostały zorganizowane po raz 43. i co roku są w Finlandii wydarzeniem lata, przyciągającym mnóstwo zwiedzających. Zresztą, nie ma się co dziwić. Podczas targów prezentowane są autentyczne domy - to znaczy takie, do których wprowadzą się po targach mieszkańcy. Co więcej, domy nie zostaną przeniesione w nowe miejsce, tylko dzięki targom stworzą nową dzielnicę w Tampere - Vuores.

Przyszli właściciele przejmą pokazowe domy już wykończone i gotowe do zamieszkania. Ciekawostką jest to, że domy budowane były przez różne firmy budowlane, a nie przez jednego dewelopera. Część z nich powstała na zamówienie indywidualnych osób, część – dopiero zostanie sprzedanych.

Autor: Anna Małek

Uliczka, po której przechadzają się zwiedzający targi, zamieni się w osiedlową uliczkę

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zamieszkać w domu z targów?

Na powierzchni ok. 15 ha można było zobaczyć 39 domów, wykończonych i urządzonych pod klucz. Na nowym osiedlu wybudowano zarówno domy wolno stojące, szeregowe, bliźniaki, a także bloki wielorodzinne o powierzchni od 32 do 270 mkw.

Jak wyglądają domy wybudowane na tegoroczne targi? Większość ma bardzo prostą bryłę, drewnianą kolorową oblicówkę i blaszany dach. Spośród znanych w Polsce produktów na 12 domach można było zobaczyć między innymi dachy stalowe firmy Ruukki.

Domy – w większości prefabrykowane, o konstrukcji drewnianej. Można powiedzieć – dość typowe, skandynawskie, choć ich energooszczędność to z pewnością powód do dumy. 9 domów wolno stojących jest pasywnych, a 2 z nich to budynki o zerowym zużyciu energii. Wszystkie mają klasę energetyczną A. (Tutaj należy się jednak pewne sprostowanie, ponieważ w czerwcu 2012 roku zaczęły obowiązywać w Finlandii nowe, jeszcze bardziej rygorystyczne przepisy w zakresie energooszczędności. Wg nich pokazane domy mieszczą się już w klasie B lub C). Domy oczywiście są wyposażone w solary, fotoogniwa czy oświetlenie ledowe. Ledowe lampy są również w parkach i na ulicach osiedla.

Domy są wybudowane na niedużych działkach i w większości otoczone wspaniałymi drewnianymi tarasami z ciekawie zaprojektowaną roślinnością.

Autor: Anna Małek

Wybudowane domy miały prostą bryłę, stalowy dach i drewnianą oblicówkę - oto kwintesencja fińskiej architektury

Autor: Anna Małek

Przepięknie wykonane drewniane tarasy

Jak wygląda nowe osiedle?

Nowe osiedle to małe miasteczko w środku natury – w pobliżu mnóstwo lasów i jak to w Finlandii – wspaniałe jeziora. Do jednego z nich spływa zresztą z domów przefiltrowana woda deszczowa. Jest na tyle czysta, że można się w niej wykąpać.

Na osiedlu zainstalowano pierwszy na świecie specjalny system odbierania śmieci – Metro Taifun. Śmieci wrzuca się do specjalnych pojemników, ustawionych przy domach. Następnie sprasowane trafiają rurami do jednego miejsca. Dzięki temu śmieciarka nie musi kursować od domu do domu i zmniejsza się emisja spalin.

Osiedle jest dość barwne i różnorodne. W przeciwieństwie do tych budowanych przez jednego dewelopera można je uznać za mało harmonijne, choć z drugiej strony – bardzo urokliwe.

Jesteśmy ciekawi, czy podoba Ci się taki pomysł na targi? Chciałbyś kupić dom obejrzany wcześniej przez tysiące osób?

Autor: Anna Małek

W wykończeniu wnętrz dominują naturalne materiały i kolory, a także proste geometryczne formy

Autor: MariMatic Oy

Tak wygląda schemat systemu do odbioru i prasowania odpadów na osiedlu w Vuores

Budowa domu z silikatów - bloczki silikatowe, cegły, płytki

Silikaty są dostępne w różnych rozmiarach, występują jako elementy podstawowe i pomocnicze, dzięki...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
5 projektów domów z poddaszem do adaptacji....

Projekt domu parterowego z poddaszem do adaptacji na później nie oznacza rezygnacji z żadnych...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Pozwolenia, uzgodnienia – dokumenty, bez których...

Chcesz zbudować dom? Dowiedz się, jakie musisz zgromadzić pozwolenia iuzgodnienia. Przedstawiamy listę ...

5 idealnych domów dla dużej rodziny. Wybieramy...

Funkcjonalny i przytulny dom dla 5-osobowej rodziny, który zapewni komfortową przestrzeń użytkową...

5 najlepszych domów dla pary 50+. Wybieramy...

Polacy decydują się na budowę domu najczęściej przed 40. rokiem życia. Ale są też i tacy, którzy...