| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Na nietypowej działce

Na nietypowej działce

Kupując działkę mniejszą niż 1000 m2, musimy pamiętać, że jej kształt zadecyduje o tym, jaki dom będziemy mogli na niej postawić i jakie będzie jego otoczenie

Dom to nie tylko budynek, w którym zamieszkamy, ale też jego najbliższe otoczenie, w skład którego wchodzi: podjazd, część gospodarcza oraz ogród. Harmonijne połączenie tych elementów zadecyduje o wygodzie i jakości życia w naszej siedzibie. Poszukując działki pod budowę domu, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko jej uzbrojenie, lokalizację w stosunku do stron świata czy sprawną komunikację z miastem i jego centrum, ale także kształt parceli. To właśnie on oraz wymiary zadecydują, czy zbudujemy wymarzony dom wybrany z katalogu projektów gotowych, czy będziemy zmuszeni do kompromisu i szukania innego projektu, który „jakoś uda się zmieścić”, czy też wreszcie zamówimy drogi, ale dostosowany do naszej działki projekt indywidualny.

Dodatkową powierzchnię w budynku uzyskano dzięki wysuniętemu w stronę granicy ryzalitowi, a użycie luksferów pozwoliło zbliżyćgo do ogrodzenia na odległość 3 m

Na działce o kształcie trójkąta lub trapezu najlepiej zbudowaćdom o rozrzeźbionej bryle, aby dobrze wykorzystać nietypową powierzchnię terenu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dom, kształt działki a wytyczne

Działka o nietypowym kształcie bywa często traktowana jako wadliwa i oferuje się ją po niższej cenie. To może zachęcać do kupna. Należy jednak pamiętać, że przy nietypowym kształcie bardzo ważna staje się wielkość działki, zatemzainwestować w jej większą powierzchnię. Musi być taka, aby wybrany dom spełniał nie tylko nasze potrzeby, ale też wszelkie wymogi przepisów.

Wiążące dla nas wytyczne znajdują się w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego, a jeśli go nie ma, w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (trzeba o nią wystąpić do właściwego urzędu). Dotyczyć będą obowiązującej linii zabudowy, przy której musi stanąć dom (ewentualnie nieprzekraczalnej linii zabudowy – dom może stanąć głębiej, ale nie bliżej niż wskazuje ta linia). Czasami określony będzie procentowy wskaźnik zabudowy, co oznacza, że dom wraz z tarasem, utwardzonym podjazdem, chodnikami itp. nie może zajmować więcej miejsca niż wskazany procent powierzchni działki. Na działkach leśnych może zostać określona dopuszczalna ilość drzew, które można wyciąć podczas budowy domu. W pobliżu dużych kompleksów leśnych, parków narodowych, krajobrazowych oraz na terenach uzdrowiskowych może zostać narzucona minimalna powierzchnia działki (np. 5000 m²), co oznacza, że nawet w przyszłości nie będzie można jej podzielić na mniejsze.

Od strony tarasu pozostał jedynie wąski pas działki. Żeby stworzyć namiastkę ogrodu, posadzono przy ogrodzeniu pnącza i wysokie krzewy, a wolną powierzchnię wypełniono trawnikiem

Na długiej wąskiej działce z domem usytuowanym w jej głębi ogród powinien pełnić nie tylko funkcję reprezentacyjną, ale też zapewniać możliwość kameralnego wypoczynku

Kształt działki a projekt domu

 • Działki długie i wąskie

Spotyka się często w miejscach atrakcyjnych, np. w dużych miastach, tam gdzie teren kupowany jest z myślą o podzieleniu i odsprzedaniu jakiejś jego części. Bywają też efektem dzielenia przez spadkobierców odziedziczonego majątku. Decydując się na taką działkę, pamiętajmy, że najlepiej, aby jej krótsze boki miały co najmniej 20 m długości.Wtedy przy zachowaniu wymogów prawnych zmieścimy na niej dom szerokości 10 m, co da możliwość wybierania wśród wielu projektów gotowych.

Na działce węższej trzeba będzie postawić dom krótszym bokiem do węższej granicy posesji. Wśród tego typu działek można wyróżnić dwie grupy:  krótki bok przylega do ulicy (działka jest głęboka), co narzuca wybór domu wąskiego i wydłużonego, z długim traktem komunikacyjnym; długi bok przylega do ulicy (działka jest płytka) i często zdarza się, że trzeba zrezygnować z części ogrodowej zlokalizowanej za domem, a więc osłoniętej od zgiełku ruchu ulicznego.

 • Działki o kształcie trapezu

To sytuacja trudna, ale można znaleźć wiele gotowych projektów domów o rozrzeźbionej bryle. Na działkę, która przylega do ulicy dłuższym bokiem, wybierzmy dom o szerszej części frontowej, a na taką, która przylega bokiem krótszym – od frontu węższy. Pamiętajmy, że powierzchnia działki o kształcie trapezu musi być większa, niż wynika to z podanego w katalogu opisu projektu.

 • Działki trójkątne

Oferowane są rzadko, bo trudno znaleźć na nie amatorów. Nic dziwnego, bo ich rozsądne zagospodarowanie przysparza wielu kłopotów. Jeśli taka działka jest mała, warto postawić na niej dom o nietypowej bryle, która wpisze się w skośnie zbiegające się granice terenu. Nadają się tu projekty proponowane na działki trapezowe. Problem pojawi się dopiero przy zakładaniu ogrodu.

ZDANIEM PROJEKTANTA

Indywidualny wybór. Nie ma jednej recepty na zagospodarowanie działki o nietypowym kształcie. Każdy przypadek jest inny i trzeba go rozpatrywać indywidualnie. Znając już ograniczenia wynikające z planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy, warto – wybierając projekt domu, którego położenie zostanie wymuszone kształtem działki – przeanalizować przyszły układ pomieszczeń względem stron świata. Pamiętajmy, że za najkorzystniejszą przyjmuje się sytuację, gdy część gospodarcza, wejście, kuchnia znajdują się po stronie otrzymującej mniej światła słonecznego, czyli od północy, a salon, taras i ogród po stronie słonecznej, czyli od południa. Dla sypialni i gabinetu dobre jest usytuowanie od wschodu lub zachodu.

Ratunek w zieleni

Jeżeli mamy wątpliwości, czy zdecydować się na kupno działki o nietypowym kształcie, pamiętajmy, że może ona zyskać wizualnie dzięki odpowiedniemu obsadzeniu roślinami.

Jeżeli usytuujemy już dom odpowiednio do kształtu działki, nasłonecznienia i zastanego lub planowanego sąsiedztwa, okaże się zapewne, że musimy znaleźć sposób na odizolowanie się oraz zasłonięcie niekorzystnych widoków. Przyjdzie nam też rozwiązać inne problemy. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak niekomfortowy jest widok kątów ostrych powstałych w narożnikach ogrodzenia i jak trudno jest zagospodarować wąskie przesmyki terenu między elewacjami a ogrodzeniem, szczególnie jeśli są zacienione. Lekceważąc te – wydawałoby się – drobiazgi, tracimy w tych miejscach cenną powierzchnię, co jest szczególnie przykre na niewielkich działkach.

Z kątami ostrymi będziemy mieć do czynienia na posesjach o kształcie trapezu i trójkąta. Warto wypełnić je skupinami krzewów i niewielkich drzew albo tylko krzewami, tak aby od strony domu widoczna była zieleń. Można w niej skryć (zachowując zgodną z przepisami odległość od ogrodzenia) śmietnik, domek na narzędzia czy kojec z budą dla psa.

Wąskie pasy między ogrodzeniem a elewacją często pozostają niezagospodarowane. Jednak jeśli ścieżkę wykonamy z estetycznych elementów i obsadzimy roślinami zgodnie z ich wymaganiami (miejsce cieniste, nasłonecznione, wilgotne lub piaszczyste i suche), stworzymy aranżacje stanowiące efektowną otulinę domu. Warte polecenia są też pnącza, które tworzą znaczną masę pędów i liści (często też kwiatów), a potrzebują do dobrego rozwoju nie więcej niż 0,5 m2 terenu.

WARTO WIEDZIEĆ

Zgodnie z przepisami

Wymagana odległość domu od granicy działki:

 • 4 m, jeśli w ścianie znajdują się otwory okienne lub drzwiowe;
 • 4 m od najbliższej krawędzi otworu okiennego w lukarnie, świetliku na dachu lub połaci dachowej;
 • 3 m, jeśli w ścianie nie ma otworów okiennych lub drzwiowych;
 • balkony, werandy, galerie, tarasy, schody zewnętrzne mogą pomniejszać odległość od granicy działki nie więcej niż o 1 m;
 • okapy i gzymsy mogą pomniejszać odległość od granicy działki nie więcej niż o 0,5 m;
 • za zgodą sąsiada dom może stanąć w odległości mniejszej niż 3 m (3-1,5 m), a nawet w ostrej granicy;
 • od ulicy – najczęściej 6 m (czasami 5 m).

Minimalne odległości między obiektami budowlanymi:

 • szambo od okien i drzwi domu – 5 m;
 • szambo od granicy działki – 2 m;
 • studnia od szamba – 15 m; studnia od granicy działki – 7,5 m;
 • śmietnik od okien – 3 m;
 • śmietnik od granicy sąsiada – 2 m

Przeczytaj dodatkowo:
Działka: usytuowanie budynku - odległość od...

Działka - jej wielkość i kształt - warunkują możliwość postawienia na niej zabudowań. Jak powinna być...

5 idealnych domów dla dużej rodziny. Wybieramy...

Funkcjonalny i przytulny dom dla 5-osobowej rodziny, który zapewni komfortową przestrzeń użytkową...

Kosztorys inwestorski i kosztorys ślepy - jak je...

Jakie są rodzaje kosztorysów i do czego służą? Czy warto mieć kosztorys inwestorski i kosztorys ślepy?...

Domy tanie w budowie. Koszt budowy małych i...

Rozważając budowę swojego pierwszego domu chcesz, aby był to dom tani w budowie? Koszt budowy domu zależy w ...

5 projektów domów z poddaszem do adaptacji....

Projekt domu parterowego z poddaszem do adaptacji na później nie oznacza rezygnacji z żadnych...