| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Materiały budowlane i wykończeniowe. Które będą modne w niedalekiej przyszłości?

Materiały budowlane i wykończeniowe. Które będą modne w niedalekiej przyszłości?

Kto, jak nie eksperci z wydawnictwa Murator, będzie lepiej wiedział, które materiały budowlane i materiały wykończeniowe będą modne za kilka lat? Poznajmy ich opinię na temat prognozowanych trendów w materiałach budowlanych.

Materiały budowlane - trwałe i dostępne

Anna Wrońska: Popularne staną się kompaktowe rozwiązania – pojawią się nowe materiały budowlane pełniące kilka funkcji zarezerwowanych dziś dla poszczególnych produktów. Dzięki temu miejsce kilku dzisiejszych materiałów, które trzeba ze sobą łączyć, zajmą warstwowe elementy – np. elewacja będzie jednocześnie izolacją, a pokrycie dachu wyprodukuje energię do ogrzania domu. Jednak takie rewolucyjne zmiany nastąpią w dalszej przyszłości.

A w bliższej – poszukiwane będą materiały praktyczne, czyli trwałe lub łatwe do wymiany. Takie, dzięki którym eksploatacja domu stanie się jak najmniej uciążliwa. Mniejszą wagę przywiązywać będziemy do manifestowania zamożności – nie będzie trzeba jej udowadniać za pomocą sprowadzanych z drugiego końca świata gatunków drewna lub kamienia. Większe znaczenie zyska wygoda użytkowania. Można się też wkrótce spodziewać wzrostu zainteresowania materiałami lokalnymi, a nawet pewnej mody na produkty wytwarzane w Polsce. Tańszy transport i dostępność staną się poważnymi atutami. Spadną akcje produktów wyszukanych, natomiast liczyć się będzie dobry sposób zastosowania tych, które są na wyciągnięcie ręki.

Materiały wykończeniowe: spokój z natury

Agnieszka Gruszczyńska-Hyc: - Szukając spokoju, sięgamy po przyjazne w dotyku, naturalne materiały wykończeniowe. Stonowana kolorystyka inspirowana naturą pozostanie ponadczasową klasyką. Umiar w dekoracji pozwoli nam docenić luksus, jakim jest nieprzeładowana przedmiotami przestrzeń. Nowoczesne wnętrza, które lubimy za komfort, wygodę użytkowania, stracą chłodny charakter.

Gładkie, błyszczące powierzchnie coraz chętniej będziemy przełamywać elementami, które czynią przestrzeń bardziej przytulną. W tle nowych mebli pojawia się ściana z cegły, jak przed laty. Młode osoby bez obaw będą sięgać po cytaty z przeszłości i uzupełniać nowy wystój domu dodatkami o nostalgicznej stylistyce. Tapety, tkaniny i ceramika ozdobiona motywami zwierzęcymi, a nawet baśniowymi, cieszą się coraz większą popularnością.

Materiały wykończeniowe - naturalne oprą się modzie

Małgorzata Tomczyk: - W dziedzinie materiałów wykończeniowych już zachodzi rewolucja. Powstają lampy z biodegradowalnych materiałów, np. ze zmielonych ziaren kawy, które po włączeniu uwalniają kuszący aromat. Są gotowe koncepcje nowatorskich filtrów powietrza, np. w postaci kulek wypełnionych helem i powietrzem, obudowanych filtrem o strukturze inspirowanej budową komórek żywych organizmów. Dzięki lekkiej konstrukcji będą się one unosić w powietrzu i oczyszczać je. Dodatkowo ozdobią dom, świecąc na różne kolory i pachnąc!

Największe innowacje materiałowe następują w łazienkach: producenci powoli rezygnują z ceramiki. Stawiają na kompozyt, który pozwala uzyskać nietypowe kształty sprzętów, upodobnić je do dzieł sztuki. W dodatku ich powierzchnie są idealnie gładkie, a w razie uszkodzenia można je naprawić. Kamień polerowany lub surowy, który wręcz pachnie luksusem, utrzyma swą prestiżową pozycję. Nowym modom oprze się też drewno, bo jak żaden inny surowiec sprawia przyjemność w dotyku. Stąd powrót do dębowych parkietów układanych w jodełkę czy długich, piaskowanych, postarzanych desek najchętniej olejowanych na biało. W cenie jest wrażenie naturalności.

Autor: Marcin Czechowicz

Kreatorem mody w tej dziedzinie okaże się rynek. Popularne będą zatem materiały tanie, ale także te naturalnego pochodzenia.

Istotne zmiany w projekcie budowlanym w trakcie budowy domu a zmiana pozwolenia na budowę

Jesteś w trakcie budowy domu i planujesz zmianę w projekcie budowlanym? Sprawdź, czy zmiany te mają...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
5 najlepszych domów dla pary 50+. Wybieramy...

Polacy decydują się na budowę domu najczęściej przed 40. rokiem życia. Ale są też i tacy, którzy...

Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa...

Domy z paczki, których samodzielny montaż zajmuje 8-12 godzin, domy mobilne wygodne do przenoszenia i...

5 projektów domów z poddaszem do adaptacji....

Projekt domu parterowego z poddaszem do adaptacji na później nie oznacza rezygnacji z żadnych...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Dom do 100 / 110 m2. Top 5 projektów domów, które...

Domy do 100 / 110 m2 są popularne nie tylko przez to, że oferują dobry stosunek ceny do komfortu, ale...