Działka ze spadkiem lub nad rzeką: czy na takim terenie budowa domu jest możliwa?

2011-03-28 12:16
Kupno działki: kiedy teren ogranicza możliwości budowy domu
Autor: Agnieszka Kubacka

Działka ze spadkiem lub nad rzeką może ograniczać budowę domu. Jeśli teren jest górzysty lub pagórkowaty, uważaj na zagłębienia, bo stąd wody opadowe trudniej odpływają. Kiedy działka ma spadek, silne wiatry mogą wychładzać budynek. W przypadku działki nad rzeką, większe jest ryzyko zawilgoconych piwnic.

Przed kupnem działki sprawdzić trzeba, czy na działce łatwo będzie wygospodarować miejsce na budynek tak, aby wykorzystać walory środowiska. Ważne, by stał w dogodnym miejscu, nie będąc narażony na wychładzanie wiatrem czy podtopienia wiosną.

Działka ze spadkiem

Jeśli teren nie jest płaski, należy unikać lokalizowania domu w zagłębieniach i nieckach, skąd wody opadowe trudniej odpływają, a powietrze będzie stało.

Uważnie trzeba także podchodzić do terenów ze spadkiem. Często występują tam intensywne wiatry, które mogą wychładzać budynek. Oglądając taką działkę, dobrze jest sprawdzić, jaką orientację ma skarpa – zazwyczaj gorsze pod budowę domu są te nachylone ku północy.

Najkorzystniejsza byłaby budowa domu na terenie lekko nachylonym w stronę południa i z tej strony odsłoniętym, częściowo osłoniętym od wschodu i zachodu, a całkowicie – od północy. W obliczu tego, co w ostatnich latach podczas ulewnych deszczy działo się z domami budowanymi na skarpach i w pobliżu zbiorników wodnych, dobrze jest zachować dystans do niewątpliwych walorów krajobrazowych i dokładnie sprawdzić rodzaj podłoża i poziom wód gruntowych.

Działka nad rzeką

Gdy działka leży nad rzeką, stawem lub w pobliżu rowu melioracyjnego, teren jest zapewne podmokły. Warto przeprowadzić wywiad wśród potencjalnych sąsiadów i dowiedzieć się, czy ich piwnice są suche.

Dojazd do działki

Droga dojazdowa ma ogromny wpływ na odpowiednie doświetlenie przyszłego budynku. W najlepszej sytuacji wjazd usytuowany jest od północy. Wtedy dom można postawić na działce tak, aby wygospodarować od strony południowej taras czy inne miejsce do rekreacji, osłonięte przed oczami przechodniów. Wjazd na działkę od wschodu czy zachodu też pozwoli odpowiednio wykorzystać nasłonecznioną część działki.

Najmniej komfortowa jest sytuacja, kiedy wjazd będzie usytuowany od południa. Wtedy cała oświetlona część działki, zdecydowanie najlepsza na rekreację, wyeksponowana jest od strony ulicy. Kiedy dom buduje się na dużej działce na obszarze wiejskim, problemu może nie być. Ale pojawia się inny – długi podjazd do garażu.

W przypadku kiedy działka jest przy ruchliwej drodze, nawet wygrodzenie jej wysokim, szczelnym płotem może nie zapewnić ciszy i spokoju. Często też nie ma takiej możliwości, bo ustalenia planu miejscowego mogą zakazywać budowy pełnych ogrodzeń.

Znacznie mniejszy komfort zapewnia także działka narożna – okna wychodzą na ulicę aż z dwóch stron. Najlepiej, gdy zorientowane są z trzech stron na własną działkę, a tylko z jednej na ulicę. To ogranicza możliwości zaplanowania wnętrza domu – trudno będzie znaleźć miejsce dla wszystkich pomieszczeń wymagających ciszy i intymności – oraz urządzenia części wypoczynkowej ogrodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany