| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Działka ze spadkiem lub nad rzeką: czy na takim terenie budowa domu jest możliwa?

Działka ze spadkiem lub nad rzeką: czy na takim terenie budowa domu jest możliwa?

Działka ze spadkiem lub nad rzeką może ograniczać budowę domu. Jeśli teren jest górzysty lub pagórkowaty, uważaj na zagłębienia, bo stąd wody opadowe trudniej odpływają. Kiedy działka ma spadek, silne wiatry mogą wychładzać budynek. W przypadku działki nad rzeką, większe jest ryzyko zawilgoconych piwnic.

Menadżer projektu "Własny dom"

Przed kupnem działki sprawdzić trzeba, czy na działce łatwo będzie wygospodarować miejsce na budynek tak, aby wykorzystać walory środowiska. Ważne, by stał w dogodnym miejscu, nie będąc narażony na wychładzanie wiatrem czy podtopienia wiosną.

Działka ze spadkiem

Jeśli teren nie jest płaski, należy unikać lokalizowania domu w zagłębieniach i nieckach, skąd wody opadowe trudniej odpływają, a powietrze będzie stało.

Uważnie trzeba także podchodzić do terenów ze spadkiem. Często występują tam intensywne wiatry, które mogą wychładzać budynek. Oglądając taką działkę, dobrze jest sprawdzić, jaką orientację ma skarpa – zazwyczaj gorsze pod budowę domu są te nachylone ku północy.

Najkorzystniejsza byłaby budowa domu na terenie lekko nachylonym w stronę południa i z tej strony odsłoniętym, częściowo osłoniętym od wschodu i zachodu, a całkowicie – od północy. W obliczu tego, co w ostatnich latach podczas ulewnych deszczy działo się z domami budowanymi na skarpach i w pobliżu zbiorników wodnych, dobrze jest zachować dystans do niewątpliwych walorów krajobrazowych i dokładnie sprawdzić rodzaj podłoża i poziom wód gruntowych.

Działka nad rzeką

Gdy działka leży nad rzeką, stawem lub w pobliżu rowu melioracyjnego, teren jest zapewne podmokły. Warto przeprowadzić wywiad wśród potencjalnych sąsiadów i dowiedzieć się, czy ich piwnice są suche.

Dojazd do działki

Droga dojazdowa ma ogromny wpływ na odpowiednie doświetlenie przyszłego budynku. W najlepszej sytuacji wjazd usytuowany jest od północy. Wtedy dom można postawić na działce tak, aby wygospodarować od strony południowej taras czy inne miejsce do rekreacji, osłonięte przed oczami przechodniów. Wjazd na działkę od wschodu czy zachodu też pozwoli odpowiednio wykorzystać nasłonecznioną część działki.

Najmniej komfortowa jest sytuacja, kiedy wjazd będzie usytuowany od południa. Wtedy cała oświetlona część działki, zdecydowanie najlepsza na rekreację, wyeksponowana jest od strony ulicy. Kiedy dom buduje się na dużej działce na obszarze wiejskim, problemu może nie być. Ale pojawia się inny – długi podjazd do garażu.

W przypadku kiedy działka jest przy ruchliwej drodze, nawet wygrodzenie jej wysokim, szczelnym płotem może nie zapewnić ciszy i spokoju. Często też nie ma takiej możliwości, bo ustalenia planu miejscowego mogą zakazywać budowy pełnych ogrodzeń.

Znacznie mniejszy komfort zapewnia także działka narożna – okna wychodzą na ulicę aż z dwóch stron. Najlepiej, gdy zorientowane są z trzech stron na własną działkę, a tylko z jednej na ulicę. To ogranicza możliwości zaplanowania wnętrza domu – trudno będzie znaleźć miejsce dla wszystkich pomieszczeń wymagających ciszy i intymności – oraz urządzenia części wypoczynkowej ogrodu.

Kupno działki budowlanej: pod miastem czy na odludziu?

Decydując się na kupno działki budowlanej pod miastem, pamiętaj, że zwykle są one dość drogie i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Co zrobić, gdy dom został wybudowany niezgodnie z...

Jeśli dom został zbudowany niezgodnie z projektem budowlanym, a odstępstwa od projektu budowlanego mają...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Komfortowy dom dla dużej rodziny. Jak powinien...

Przemyślany, funkcjonalny - słowem komfortowy dom dla dużej rodziny. Dwa pokoje na parterze można...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Dom dla młodej rodziny – wygodny i przemyślany...

Jaki powinien być dom dla młodej rodziny o praktycznym podejściu do życia? Prosty, bez elementów,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.