| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Kupno domu z rynku wtórnego. Jak ocenić działkę, na której stoi dom?

Kupno domu z rynku wtórnego. Jak ocenić działkę, na której stoi dom?

Zanim zdecydujesz się na kupno domu z rynku wtórnego, sprawdź dokładnie działkę, na której stoi nieruchomość. Obejrzyj, jaka prowadzi do niej droga i jak wygląda sąsiedztwo. Dowiedz się, czy grunt nie jest podmokły. W ten sposób unikniesz w przyszłości zbędnych wydatków, niespodzianek w postaci podtopień lub uciążliwego sąsiada.

Murator pomaga

 

Obecność infrastruktury na działce

Ważny jest stan techniczny i prawny drogi prowadzającej bezpośrednio do działki – stopień zużycia nawierzchni, obecność chodnika i oświetlenia.

Jeśli do posesji prowadzi droga wewnętrzna, dobrze jest sprawdzić, czy będziemy posiadać w niej udziały, czy przysługiwać nam będzie jedynie służebność przejazdu. W przypadku zakupu domu na przedmieściach dużą zaletę stanowi bliskość przystanku komunikacji.

Sąsiedztwo

To, czy sąsiednie działki są zadbane, panuje na nich porządek i nie występują uciążliwe elementy, świadczy o bezpieczeństwie i stylu, jaki panuje w okolicy. Wadą jest bliskość warsztatów i magazynów, które mogą emitować hałas i zanieczyszczenia oraz powodują wzmożony ruch pojazdów.

Zagospodarowanie terenu

Brak zabudowy dookoła posesji powinien skłonić nas do uzyskania wiedzy o tym, co może tam powstać w przyszłości. Jeśli na danym obszarze obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, informacje takie powinny być w nim zawarte. Wiedzę na temat tego, czy w gminie został on sporządzony i jakie są jego ustalenia, można uzyskać w urzędzie gminy w wydziale architektury.

Tam też można obejrzeć obowiązujące plany i dostać wypis oraz wyrys z nich. Każdy ma prawo otrzymać takie dokumenty w ciągu dwóch-trzech dni (po uiszczeniu opłaty administracyjnej).

Warunki gruntowe

Rodzaj gruntu ma znaczenie, kiedy przewidujemy modernizację domu lub zmiany w zagospodarowaniu terenu. Jest też szczególnie ważny, jeśli teren, na którym stoi dom, ma zróżnicowaną wysokość lub w jego bezpośredniej bliskości znajduje się zbiornik wodny. Od tego, czy grunt przepuszcza wodę, będzie zależeć ryzyko występowania sezonowego podtapiania posesji.

Usytuowanie domu

Duże znaczenie ma to, ile miejsca na działce zajmują budynek oraz dojścia i dojazdy.

Powierzchnia zabudowanego terenu powinna być proporcjonalna do powierzchni działki. Ważne jest najbliższe otoczenie domu. Zaletą jest obecność zadbanej roślinności.

Przeczytaj dodatkowo:
Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na...

Kto przed budową domu nie zadaje sobie pytania: ile to kosztuje? Koszt budowy domu w średnim standardzie to...

Ile kosztuje budowa domu? Koszt budowy małych i...

Rozważając budowę swojego pierwszego domu, zastanawiasz się ile to będzie kosztowało. Koszt budowy domu...

Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...