| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Elektroniczne księgi wieczyste. Jak sprawdzić księgi wieczyste przez internet

Elektroniczne księgi wieczyste. Jak sprawdzić księgi wieczyste przez internet

Aby przejrzeć księgę wieczystą, nie trzeba już iść do sądu. Można to zrobić w każdej chwili we własnym domu, w postaci elektronicznej księgi wieczystej. Potrzebujemy tylko komputera, dostępu do internetu i numeru księgi wieczystej.

Ministerstwo Sprawiedliwości umożliwiło publiczny, bezpłatny powszechny dostęp do przeglądania księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej (czyli znajdującej się w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych). Możliwość przeglądania elektronicznych ksiąg wieczystych ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Księgę wieczystą możemy teraz sprawdzić przez internet nawet w chwili podpisywania umowy zakupu nieruchomości.

Ile elektronicznych ksiąg wieczystych jest dostępnych?

W wydziałach ksiąg wieczystych została zakończona migracja ksiąg wieczystych, czyli proces przenoszenia treści ksiąg prowadzonych w postaci papierowej do postaci elektronicznej. Oznacza to, że wszystkie księgi wieczyste prowadzone przez te wydziały znajdują się już w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.

Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się aktualny wykaz zinformatyzowanych wydziałów ksiąg wieczystych z zaznaczeniem tych, w których zakończono proces migracji ksiąg papierowych do postaci elektronicznej.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że w drodze elektronicznej można będzie uzyskać odpis z księgi wieczystej lub zapoznać się ze stanem spraw złożonych do wydziałów ksiąg wieczystych.

Zobacz, jak korzystać z przeglądarki ksiąg wieczystych >>

Jak przejrzeć księgę wieczystą przez internet?

Możemy zrobić to z łatwością za pośrednictwem internetu – na stronie ekw.ms.gov.pl – jeśli jest prowadzona w systemie elektronicznym (w większości wypadków tak właśnie będzie). Przeglądanie elektronicznych ksiąg wieczystych jest możliwe poprzez stronę główną Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl bądź przez stronę http://ekw.ms.gov.pl.

Elektroniczne księgi wieczyste: sprawdź przez zakupem działki

Jak kupić działkę bez obciążeń? Przed kupnem działki sprawdź koniecznie księgę wieczystą nieruchomości. Dowiesz się z niej, kto jest właścicielem działki lub użytkownikiem wieczystym. Upewnisz się, czy działka nie jest obciążona hipoteką, służebnością drogi koniecznej, prawem pierwokupu lub jakimś roszczeniem. Sprzedający powinien okazać odpis ksiegi wieczystej. Nie można jednak poprzestać na informacji, kto jest właścicielem działki. Trzeba sprawdzić wszystkie cztery działy księgi wieczystej, żeby mieć pewność, że działka nie jest obciążona hipoteką (czyli że nie jest zadłużona z tytułu kredytu zaciągniętego przez właściciela) albo innym ograniczonym prawem rzeczowym – na przykład służebnością drogi koniecznej (czyli prawem sąsiadów do przejeżdżania i przechodzenia przez ten grunt) czy prawem pierwokupu lub jakimś roszczeniem (na przykład o przeniesienie własności). Odpis z księgi powinien wystarczyć na pierwszym etapie śledztwa. Zanim zdecydujemy się na kupno działki, obejrzyjmy księgę osobiście lub sprawdź przez internet elektroniczną księgę wieczystą. Gdy jest dostępna wyłącznie w wersji papierowej, musimy wybrać się do wydziału ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości.

Oprócz wpisów ważne są też wzmianki o złożonym wniosku o dokonanie nowego wpisu. Ponieważ taki wniosek będzie dopiero rozpatrywany, to interesujące nas fakty mogą ulec zmianie. Każdą wzmiankę należy więc wyjaśnić przed podpisaniem aktu notarialnego.

Gdy sprzedający jest użytkownikiem wieczystym?

Musimy wówczas wiedzieć, że jeżeli działka jest niezabudowana, to gminie przysługuje prawo jej pierwokupu. Nie jest więc pewne, czy kupno dziadojdzie do skutku.

Ponadto trzeba przyjrzeć się umowie ustanawiającej użytkowanie wieczyste – ile lat zostało do jego wygaśnięcia (w momencie wygaśnięcia użytkowania własność budynku przejdzie na właściciela gruntu, to jest gminę lub Skarb Państwa) i jakie określono w niej obowiązki użytkownika (przejdą na nabywcę gruntu).

Warto też sprawdzić, czy będzie nam przysługiwało prawo do przekształcenia użytkowania we własność z bonifikatą w opłacie. Wszystkie te kwestie mają istotne znaczenie przy negocjowaniu ceny działki.

MuratorTV: Bocianki z Forum Muratora

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Domek letniskowy - przepisy o budowie domku...

Budowa domku letniskowego jest mniej wymagająca niż domu całorocznego. Pokoje w domku letniskowym mogą mieć...

5 idealnych domów dla dużej rodziny. Wybieramy...

Funkcjonalny i przytulny dom dla 5-osobowej rodziny, który zapewni komfortową przestrzeń użytkową...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...

Dom Energooszczędny

Tym, którym energooszczędność kojarzy się z nieciekawym domem bez okien, mogą się mile rozczarować....

Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa...

Domy z paczki, których samodzielny montaż zajmuje 8-12 godzin, domy mobilne wygodne do przenoszenia i...