| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Księgi wieczyste przez internet, czyli elektroniczny dostęp już możliwy

Księgi wieczyste przez internet, czyli elektroniczny dostęp już możliwy

Aby przejrzeć księgę wieczystą, nie trzeba już iść do sądu. Można to zrobić w każdej chwili we własnym domu. Potrzebujemy tylko komputera, dostępu do internetu i numeru księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej.

Ministerstwo Sprawiedliwości umożliwiło publiczny, bezpłatny powszechny dostęp do przeglądania księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej (czyli znajdującej się w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych). Możliwość przeglądania ksiąg wieczystych ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Księgę możemy teraz sprawdzić nawet w chwili podpisywania umowy zakupu nieruchomości.

Ile ksiąg wieczystych jest dostępnych przez internet?

W Centralnej Bazie Danych znajduje się obecnie ponad 12 mln ksiąg wieczystych na 18,8 mln istniejących. W 116 wydziałach ksiąg wieczystych (m.in. we wszystkich wydziałach warszawskich) została zakończona migracja ksiąg wieczystych, czyli proces przenoszenia treści ksiąg prowadzonych w postaci papierowej do postaci elektronicznej. Oznacza to, że wszystkie księgi wieczyste prowadzone przez te wydziały znajdują się już w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.

Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się aktualny wykaz zinformatyzowanych wydziałów ksiąg wieczystych z zaznaczeniem tych, w których zakończono proces migracji ksiąg papierowych do postaci elektronicznej.

 Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że w najbliższych latach (2011-2012) będzie można w drodze elektronicznej uzyskać odpis z księgi wieczystej lub zapoznać się ze stanem spraw złożonych do wydziałów ksiąg wieczystych.

Jak przejrzeć księgę przez Internet?

Jest to możliwe poprzez stronę główną Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl bądź przez stronę http://ekw.ms.gov.pl.

Zobacz instrukcję korzystania z przeglądarki ksiąg wieczystych >>

Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Dom Energooszczędny

Chcesz wiedzieć jak zbudować dom energooszczędny? Interesują Cię nowoczesne technologie i materiały,...

Prosty dom parterowy. Jak Donata i Paweł szykują...

Donata i Paweł wybrali dom "Miarodajny" C333c - jeden z projektów Muratora. Zależało im na domu...

MAŁE DOMY nowej generacji. Co musi mieć dobry...

Mały dom jest tani i prosty w budowie, zmieści się na niewielkiej działce, łatwiej go wykończyć i ogrzać....

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Poradnik Budowlany

Wiosna już w pełni. Ruszają pierwsze prace na budowach. Niektórzy dopiero zaczynają, inni po zimowej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.