| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Księgi wieczyste przez internet, czyli elektroniczny dostęp już możliwy

Księgi wieczyste przez internet, czyli elektroniczny dostęp już możliwy

Aby przejrzeć księgę wieczystą, nie trzeba już iść do sądu. Można to zrobić w każdej chwili we własnym domu. Potrzebujemy tylko komputera, dostępu do internetu i numeru księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej.

Ministerstwo Sprawiedliwości umożliwiło publiczny, bezpłatny powszechny dostęp do przeglądania księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej (czyli znajdującej się w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych). Możliwość przeglądania ksiąg wieczystych ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Księgę możemy teraz sprawdzić nawet w chwili podpisywania umowy zakupu nieruchomości.

Ile ksiąg wieczystych jest dostępnych przez internet?

W Centralnej Bazie Danych znajduje się obecnie ponad 12 mln ksiąg wieczystych na 18,8 mln istniejących. W 116 wydziałach ksiąg wieczystych (m.in. we wszystkich wydziałach warszawskich) została zakończona migracja ksiąg wieczystych, czyli proces przenoszenia treści ksiąg prowadzonych w postaci papierowej do postaci elektronicznej. Oznacza to, że wszystkie księgi wieczyste prowadzone przez te wydziały znajdują się już w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.

Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się aktualny wykaz zinformatyzowanych wydziałów ksiąg wieczystych z zaznaczeniem tych, w których zakończono proces migracji ksiąg papierowych do postaci elektronicznej.

 Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że w najbliższych latach (2011-2012) będzie można w drodze elektronicznej uzyskać odpis z księgi wieczystej lub zapoznać się ze stanem spraw złożonych do wydziałów ksiąg wieczystych.

Jak przejrzeć księgę przez Internet?

Jest to możliwe poprzez stronę główną Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl bądź przez stronę http://ekw.ms.gov.pl.

Zobacz instrukcję korzystania z przeglądarki ksiąg wieczystych >>

Jak wyglądają domy energooszczędne

Obecnie budowane domy różnią się od tych sprzed dziesięciu lat. Znane typy ewoluują. Ale...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Dom Energooszczędny

Chcesz wiedzieć jak zbudować dom energooszczędny? Interesują Cię nowoczesne technologie i materiały,...

Dom dla młodej rodziny – wygodny i przemyślany...

Jaki powinien być dom dla młodej rodziny o praktycznym podejściu do życia? Prosty, bez elementów,...

Poradnik Budowlany

Wiosna już w pełni. Ruszają pierwsze prace na budowach. Niektórzy dopiero zaczynają, inni po zimowej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.