| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Każda instalacja w domu może być niewidoczna. Oto, jak to zrobić

Każda instalacja w domu może być niewidoczna. Oto, jak to zrobić

Instalacje w domu nie są tym, czym chcielibyśmy się chwalić przed innymi. Mają spełniać swoją funkcję, ale być jak najmniej widoczne. Dlatego staramy się ukryć każdą instalację w domu. Właściwie każda z nich daje się ukryć. Podpowiadamy, jak sprawić, żeby instalacje w domu były niewidzoczne.

Instalacja elektryczna: precz z moich oczu!

Instalacja elektryczna powinna być podzielona na obwody doprowadzające prąd do grup gniazd wtyczkowych (nie więcej niż dziesięciu), punktów oświetleniowych (nie więcej niż 20) i pojedynczych urządzeń wymagających oddzielnego zasilania (pralki, hydroforu, kotła, elektrycznego podgrzewacza wody, pompy itd.). Każdy obwód musi być oddzielnie zabezpieczony na wypadek zwarcia lub przeciążenia. Bezpieczniki, wyłączniki oraz aparaturę zabezpieczającą i sterującą montuje się we wnętrzu rozdzielnicy (zwanej też tablicą bezpiecznikową).

Skrzynkę elektryczną z tablicą bezpiecznikową umieszcza się w pomieszczeniu technicznym, pomocniczym, wiatrołapie lub holu, zwykle w pobliżu miejsca, w którym jest wprowadzony do domu przewód zasilający (powinno to być określone w projekcie instalacji elektrycznej). Miejsce to powinno być łatwo dostępne, a jednocześnie nierzucające się w oczy. Skrzynka nie może kolidować z innymi elementami wyposażenia, na przykład lustrem – zwykle potrzebnym w holu czy wiatrołapie. Można ją z powodzeniem ukryć w szafie w holu lub w przedpokoju. Trzeba pamiętać, że w jej pobliżu będzie przebiegać duża liczba kabli, więc ewentualne wiercenie otworów pod półki, wieszaki czy podobne akcesoria będzie utrudnione.

Zestaw hydroforowy też można ukryć

Jest potrzebny, jeśli dom będzie zaopatrywany w wodę z własnej studni. Usytuowanie hydroforu w zasadzie zależy od nas. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami pomieszczenie na tradycyjny hydrofor musi mieć wymiary co najmniej 2,0 x 2,5 x 2,2 m (długość x szerokość x wysokość), wodoszczelną instalację elektryczną i oświetlenie, ogrzewanie do temperatury co najmniej +5°C, wentylację oraz wpust kanalizacyjny. Dobrze, jeśli jest oddalone od salonu i sypialni, ponieważ podczas pracy pompy zestaw hydroforowy jest dość hałaśliwy i może wywoływać nieprzyjemne drgania. Nowoczesne zestawy hydroforowe mają małe wymiary i pojemność. Mieszczą się nawet pod zlewozmywakiem.

W domach zaopatrywanych w wodę z sieci wodociągowej konieczny jest wodomierz. Miejsce na niego – w wydzielonym pomieszczeniu zabezpieczonym przed zalaniem wodą i zamarzaniem – trzeba wybrać znacznie wcześniej, podczas przygotowywania projektu instalacji, ponieważ zatwierdza je zakład wodociągowy i późniejsze zmiany wymagają sporządzenia nowego projektu.

Którędy powinny iść niewidzialne rury?

Popatrzmy dokładnie na projekty instalacji kanalizacyjnej, wodociągowej i centralnego ogrzewania. Miejsca prowadzenia pionów i poziomów instalacji powinny być tak dobrane, aby – jeżeli nie chcemy ich potem oglądać – można było je zabudować lub ukryć w bruzdach. Najtrudniej, ze względu na dużą średnicę (piony mają 110 mm), ukryć rury kanalizacyjne. Pamiętajmy, że usytuowanie pionów  kanalizacyjnych wymusza rozmieszczenie przyborów sanitarnych, ponieważ ich odległość od pionów nie może przekraczać wartości określonych w normie.

Gdzi umieścić rozdzielacze?

Instalacje centralnego ogrzewania i wodne najczęściej układa się dziś tak zwanym systemem rozdzielaczowym. Do rozdzielaczy musi być łatwy dostęp, dlatego nie zamurowuje się ich w ścianie, lecz montuje w specjalnych skrzynkach pod- lub natynkowych. Trudno je uznać za ozdobę salonu, sypialni czy łazienki, dlatego trzeba wybrać na nie takie miejsce, aby były niewidoczne. Najlepiej umieścić je w szafie wnękowej, garderobie lub we wnęce pod schodami.

Kocioł - upychanie w kuchni czy stawianie w kotłowni?

Najlepiej umieścić go w pomieszczeniu technicznym, jeżeli w domu jest takie. Gdy nie ma, kocioł trzeba „upchnąć” w kuchni, łazience lub holu (z oczywistych względów nie może to być kocioł na paliwa stałe, raczej również nie olejowy, ale gazowy – na gaz ziemny lub płynny). W takiej sytuacji warto wybrać urządzenie z zamkniętą komorą spalania (na przykład dodatkowo kondensacyjne), ponieważ jest bezpieczniejsze i mniej wymagające pod względem wentylacyjnym. Można je zabudować bez obaw, że to zakłóci jego pracę (jak w przypadku kotła z otwartą komorą spalania).

Rekuperator już nie będzie hałasował

Jest największym źródłem hałasu w instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jeśli w domu jest planowany taki sposób wentylacji, trzeba sprawdzić, czy miejsce na rekuperator zostało dobrze wybrane. W centrali wentylacyjnej są wentylatory, które podczas pracy hałasują i emitują drgania. Dlatego najlepiej umieścić ją z dala od sypialni i pokoju dziennego oraz zadbać o prawidłowy montaż i wytłumienie hałasu.

Służą do tego specjalne tłumiki akustyczne montowane na głównych kanałach – nawiewnym i wyciągowym – w pobliżu centrali. Wielkość tłumików powinien dobrać projektant instalacji. Centrale o niewielkiej wydajności, wytwarzające hałas poniżej 50 dB, nie muszą mieć tłumików. Wystarczy, że odcinki kanałów wentylacyjnych (o długości około 1 m) bezpośrednio za i przed centralą będą wykonane z izolowanych przewodów elastycznych.

Na kocioł z zasobnikiem trudniej znaleźć miejsce niż na dwufunkcyjny, ale gdy w domu jest więcej niż jedna łazienka, nie warto się poddawać, bo dwufunkcyjny nie zapewni należytego komfortu

Rozdzielacz można schować w szafce podtynkowej, na przykład w łazience lub garderobie

Rury gazowe mogą sprawiać problemy

Kłopot z instalacją gazową polega na tym, że nie można jej ukryć pod tynkiem. Musi być wykonana zgodnie z zatwierdzonym projektem. Rury powinny być prowadzone po wierzchu ścian, wyjątkowo mogą być zakryte nieszczelnym demontowalnym ekranem. Najlepiej więc poprowadzić je w taki sposób, aby były jak najkrótsze. Warto to wziąć pod uwagę, planując usytuowanie kuchenki gazowej i kotłowni. Sprawdzonym sposobem jest doprowadzenie ich z piwnicy lub z pomieszczenia technicznego sąsiadującego z kuchnią. Jeśli jeszcze uda się w nim urządzić kotłownię, instalacja gazowa ma szansę być krótka, prosta, a więc mało widoczna i do tego niedroga.

Kanały powietrzne

Głównie chodzi o kanały od wentylacji mechanicznej lub DGP. Mają wymiary znacznie większe od rur wodnych czy grzewczych, a nawet kanalizacyjnych. Tym większe, im więcej powietrza muszą transportować. Dlatego o wiele trudniej je ukryć niż inne instalacje. Ich rozprowadzenie należy dobrze przemyśleć, najlepiej już podczas powstawania projektu domu. W przeciwnym razie trzeba je obudować w taki sposób, aby udawały belki lub słupy.

Przewody poziome prowadzone przez pomieszczenia użytkowe najlepiej umieścić nad sufitem podwieszanym, co wprawdzie zmniejszy wysokość pomieszczeń, ale pozwali w estetyczny sposób ukryć instalację. Obniżenie wysokości pomieszczenia przez podwieszenie sufitu może niekorzystnie wpływać na samopoczucie domowników, dlatego w miarę możliwości należy tego unikać w pomieszczeniach mieszkalnych – zwłaszcza w pokoju dziennym. Kanały prostokątne zajmują mniej miejsca niż okrągłe, ale są bardziej kłopotliwe w montażu i mniej szczelne. Jedne i drugie nie mogą być za wąskie, aby powietrze w nich nie szumiało.

Centrala alarmowa: bezpieczeństwo nie rzuca się w oczy

Do niej trafiają wszystkie informacje zbierane przez inne elementy systemu alarmowego. Jednym z warunków skuteczności systemu jest zamontowanie jej w takim miejscu, aby była jak najlepiej chroniona przed włamywaczem. Jeśli zdołałby on w krótkim czasie odnaleźć ją i unieszkodliwić, nawet najlepszy system alarmowy okazałby się nieskuteczny. Centrali nie należy mylić z manipulatorem, który w przeciwieństwie do niej powinien być w łatwo dostępnym miejscu. Najlepiej, gdy jest ich kilka, na przykład w holu, garażu i przy sypialni.

Przeczytaj dodatkowo:
Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa...

Domy z paczki, których samodzielny montaż zajmuje 8-12 godzin, domy mobilne wygodne do przenoszenia i...

Gala wręczenia nagród w konkursie Remont Roku 2016

9 lutego na targach budowlanych BUDMA odbył się finał konkursu Remont Roku 2016. W trakcie gali wręczyliśmy...

Prawo budowlane po zmianach wprowadzonych w...

Ustawa prawo budowlane reguluje wszelkie kwestie związane ze wszystkimi etapami budowy domu. Sprawdź, jak...

Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...