| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Jaki projekt budowlany zagwarantuje Ci pozwolenie na budowę?

Jaki projekt budowlany zagwarantuje Ci pozwolenie na budowę?

Jaki projekt jest potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę domu? Czym różni się projekt budowlany od projektu architektoniczno-budowlanego. Odpowiadamy na te pytania oraz wyjaśniamy, ile może kosztować projekt budowlany, który jest niezbędny do rozpoczęcia budowy domu.

Jaki projekt jest potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę?

Do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba dołączyć projekt budowlany sporządzony w czterech oprawionych egzemplarzach. Składa się nań projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt zagospodarowania terenu wraz z wymaganymi przez urząd załącznikami (na przykład ekspertyzą geotechniczną lub uzgodnieniem projektu w ZUD-zie). Projekt budowlany musi być podpisany przez mającego odpowiednie uprawnienia projektanta, członka Izby Architektów.

Projekt budowlany a projekt architektoniczno-budowlany

Na projekt architektoniczno-budowlany składa się opis techniczny oraz rysunki przedstawiające rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne i instalacyjne. Zakres dokumentacji określony jest prawnie. W opisie technicznym muszą się znaleźć między innymi: zestawienie powierzchni, założenia przyjęte do obliczeń konstrukcji, podstawowe dane techniczne, w tym charakterystyka energetyczna budynku – właściwości cieplne przegród, drzwi i okien. Rysunki, wykonane w skali nie mniejszej niż 1:100, powinny przedstawiać między innymi elewacje, rzuty fundamentów oraz wszystkich kondygnacji, widok dachu, przekroje charakterystycznych miejsc budynku oraz szczegóły konstrukcyjne i budowlane. Im bardziej dokładny, lepiej opracowany projekt, tym łatwiej będzie zbudować dom.

Projekt gotowy w świetle przepisów stanie się projektem architektoniczno-budowlanym wówczas, gdy zostanie zaadaptowany do warunków konkretnej działki przez projektanta mającego niezbędne uprawnienia.

Ile kosztuje projekt gotowy?

Projekt gotowy może kosztować od ok. 1500 do mniej więcej 3000 zł. Cena bywa uzależniona od wielkości domu. Szacując koszt projektu budowlanego, trzeba dodać do tego wydatek związany z obowiązkową adaptacją do miejscowych warunków oraz projektem zagospodarowania działki. Adaptacja projektu gotowego bez dużych zmian może kosztować około 2000 zł. Jeśli zmiany wiążą się z koniecznością przeprojektowania konstrukcji, koszt może być wyższy, a nawet znacznie przekroczyć cenę projektu gotowego.

Projekt budowlany sporządzony przez architekta na indywidualne zamówienie – według założeń inwestora i z uwzględnieniem warunków działki – kosztuje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ceny są różne w zależności od regionu Polski. Zarówno koszt, jak i stopień szczegółowości dokumentacji ustala się w umowie. Cena jest zawsze przedmiotem negocjacji – zależy od oczekiwań inwestora i od renomy architekta.

W porównaniu z kosztami całej inwestycji projekt jest stosunkowo tani. Od tego, czy jest dobry, zależy powodzenie budowy, więc lepiej na nim nie oszczędzać.

Co sprawdzić w planie miejscowym

Gdy masz już upatrzoną działkę, sprawdź, czy można na niej budować i jakie jest przeznaczenie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

Co zrobić, gdy dom został wybudowany niezgodnie z...

Jeśli dom został zbudowany niezgodnie z projektem budowlanym, a odstępstwa od projektu budowlanego mają...

Zaczynamy budowę. Niezbędnik inwestora...

Wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym wbiciem łopaty, a także podczas pierwszego etapu budowy.

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.