| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Jak zaplanować w domu zaplecze gospodarcze: garderoba, spiżarnia, schowki

Jak zaplanować w domu zaplecze gospodarcze: garderoba, spiżarnia, schowki

Wybierając projekt domu, warto zwrócić uwagę na liczbę i położenie pomieszczeń gospodarczych. Zaplecze gospodarcze jest bowiem równie ważne dla wygody przyszłego użytkowania domu jak przestronny salon czy zaciszne sypialnie.

Garderoba, spiżarnia, pralnia, schowki – te pomieszczenia pozornie mogą się wydawać mniej istotne, ale gdy dom nie jest podpiwniczony (a ze względu na oszczędność kosztów takie się teraz w większości buduje), a poddasze w całości przeznaczone na cele mieszkalne, warto sobie zadać pytanie, gdzie znajdziemy miejsce na zapasy żywności, sprzęt turystyczny, sezonowe ubrania, narzędzia ogrodnicze itp.

I chociaż pomieszczenia gospodarcze zabierają dodatkowe metry domu, nie traktujmy tej powierzchni jako zmarnowanej. Najlepiej jest mieć kilka, nawet niewielkich, lecz odpowiednio rozplanowanych pomieszczeń gospodarczych. Są one szansą na uporządkowanie przestrzeni, znalezienie miejsca na wszelkie przedmioty i w rezultacie na podniesienie komfortu życia. W domu, w którym zaprojektowano garderoby, spiżarnię i schowki, a garaż jest odpowiednio duży, o wiele łatwiej jest zachować porządek.

Przykłady projektów domów z wygodnym zapleczem gospodarczym. Obejrzyj galerię projektów

 

Garderoba w domu

Dzięki garderobie możliwe jest uwolnienie pokoi od zajmujących dużo miejsca szaf i komód. O funkcjonalności garderoby decydują jej wielkość, kształt oraz możliwość aranżacji. Trzeba przeznaczyć na nią minimum 2,5 mkw. Jeżeli w projekcie pojawia się mniejsza garderoba, mająca na przykład 1,5 mkw., to jest ona po trosze stratą powierzchni, ponieważ na komunikację trzeba przeznaczyć 0,9 mkw., a na szafę właściwą zostaje tylko 0,6 mkw. Lepiej wtedy takie pomieszczenie traktować jak schowek.

Najlepsze są garderoby kwadratowe, ponieważ można w nich umieścić głębokie szafy wzdłuż dwóch ścian i zapewnić między nimi wygodne przejście (powinno ono mieć około 100 cm). Najwygodniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie garderób obok sypialni każdego członka rodziny, a także przy wejściu do domu, na używane na bieżąco buty i wierzchnie ubrania. Dodatkowo warto wygospodarować garderobę na rzeczy sezonowe. Można będzie przechowywać w niej zimowe kurtki latem i letnie ubrania zimą, a także inne używane okazjonalnie rzeczy, jak na przykład walizki czy sprzęt sportowy.

Należy pamiętać, że garderoba musi mieć odpowiednią wentylację. W drzwiach powinny być otwory. Jeżeli nie ma w niej okna ani wolnego pionu wentylacyjnego, warto chociaż umieścić kratkę wentylacyjną w ścianie pomiędzy nią a sąsiednim pomieszczeniem wyposażonym w wentylację.

Spiżarnia

Spiżarnia ozwala łatwiej utrzymać porządek w kuchni. Znajdziemy w niej miejsce na zapasy produktów spożywczych, przetwory oraz rzadziej używany sprzęt gospodarstwa domowego (frytkownicę, sokowirówkę, parowar). Aby dobrze się sprawdzała, musi być sucha i wentylowana. Powinno być w niej zimno, dlatego nie należy instalować w niej ogrzewania. Najlepiej usytuować ją w północnej części domu, przy zewnętrznej ścianie. Idealna spiżarnia jest dostępna z kuchni lub umiejscowiona na drodze garaż – kuchnia. Może być naprawdę niewielka, zamykana drzwiami suwanymi lub harmonijkowymi.

Pralnia

Pralnia to bardzo praktyczne pomieszczenie. Oprócz pralki znajdzie się tam miejsce na kosz na brudną bieliznę, przestrzeń do rozwieszenia upranych rzeczy, blat roboczy do segregowania i składania prania, szafki na środki czystości itd. W pralni możemy rozłożyć na stałe deskę do prasowania. Nie od rzeczy będzie też zainstalowanie w niej umywalki lub specjalnego głębokiego zlewu. Pralnia nie musi być duża, ważne, żeby była skutecznie wentylowana, najlepiej z oknem lub wyjściem do ogrodu.

Usytuowanie pralni – na parterze, poddaszu czy piętrze – powinno wynikać z tego, kto będzie zajmował się praniem. Na przykład gdy korzystamy z pomocy osoby z zewnątrz, lepiej, by była położona na parterze, w strefie gospodarczej. Pralnia na piętrze pozwala ograniczyć wędrówkę z brudnym i czystym praniem między piętrami. Zdecydowanie niewygodna w codziennym użytkowaniu jest pralnia w piwnicy.

Schowki

Odkurzacz, wiadra, miotły, mopy, środki czystości, rzeczy do oddania itp. Na to wszystko trzeba znaleźć miejsce. Gdzie? Służą do tego schowki. Można je wygospodarować w różnych miejscach domu: pod schodami prowadzącymi na piętro, pod skosami dachu, w szczycie wysokiego dachu nad poddaszem, nad garażem. Zwłaszcza w domach o niewielkiej powierzchni warto zwrócić uwagę na to, czy projekt daje możliwość wykorzystania każdej dodatkowej kubatury, która w innym wypadku byłaby stracona. Dostęp do tych pomieszczeń bywa nietypowy, na przykład z łazienki na poddaszu, za pomocą składanych schodów, za drzwiami niepełnej wysokości. Ponieważ używa się ich sporadycznie, są to rozwiązania dopuszczalne.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Prawo budowlane po zmianach wprowadzonych w...

Ustawa prawo budowlane reguluje wszelkie kwestie związane ze wszystkimi etapami budowy domu. Sprawdź, jak...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...