| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Jak zagospodarować działkę? Projekt zagospodarowania terenu

Jak zagospodarować działkę? Projekt zagospodarowania terenu

Sposób, w jaki zagospodarujesz działkę, zadecyduje o tym, jak będzie ci się żyło. Dobry wybór działki i projektu domu nie przesądza jeszcze o sukcesie. Projekt zagospodarowania terenu jest równie ważny.

Wbrew powszechnemu mniemaniu żadna działka nie jest idealna, ani taka zła, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Skąd to przewrotne przekonanie? Nawet trudną działkę można dobrze urządzić, a „idealną” zmarnować przez złe decyzje poparte kiepskim projektem.

Gruntownie przeanalizuj uwarunkowania

Rozpoznaj wszystkie zalety i ograniczenia (może nawet wady) twojej działki. Najważniejsze uwarunkowania to: geometria (czyli szerokość, długość, odkształcenia w planie i różnice poziomów), orientacja słoneczna, wartościowe drzewa, warunki planistyczne (wynikające z sąsiedztwa lub ustaleń planu miejscowego). Oceń, co faktycznie jest zaletą, co wadą, a co może być pretekstem do dobrego i efektownego rozwiązania – i nie pomyl jednego z drugim! Na przykład południe od strony ulicy to ani plus, ani minus, tylko okazja do urządzenia frontowego ogrodu lub patio. Inteligentna ocena uwarunkowań to klucz do dobrych decyzji. Wielu wybitnych architektów jest zdania, że najlepsze pomysły wynikają z głębokiej analizy uwarunkowań miejsca i prawdziwych potrzeb przyszłych jego mieszkańców. Jeśli dobrze przeprowadzisz analizę i nie zamkniesz się na nieoczywiste z pozoru rozwiązania, dobre wyjście pojawi się samo. Architekci latami przygotowują się do wykonywania dobrze (zawodowo) takich analiz.

Czerp z sąsiedztwa

Twoja przestrzeń nie kończy się na granicy działki. Sięga tak daleko jak twój wzrok. Uważnie przyjrzyj się także sąsiednim działkom. Z pewnością odkryjesz coś, co warto oswoić, i coś, co przeszkadza. Nie rezygnuj z dalekiego lub ładnego widoku między sąsiednimi domami. Możesz cieszyć się pięknym drzewem rosnącym na sąsiedniej działce, nie sadząc podobnego na własnym gruncie. Szpetna buda w ostrej granicy lub w niewielkiej odległości to powód do przybudowania garażu lub altany. A może w porozumieniu z sąsiadem zakryjesz ją zimozielonym bluszczem? Rozpadające się ogrodzenie od strony niedbałego sąsiada możesz wymienić na piękny mur i zapewnić sobie pełną izolację (na twój koszt).

Patrz w przyszłość

Na sąsiedniej niezabudowanej jeszcze działce ktoś przecież wybuduje dom i może postawi ścianę z oknami 4 m od granicy, w dodatku w taki sposób, że twój piękny i daleki widok zniknie. Można przewidzieć, w którym miejscu prawdopodobnie stanie następny nowy dom, i tak urządzić działkę, aby nawet szkodliwe działania sąsiada nie obniżyły standardu życia na twoim terytorium. Warto wyobrazić sobie to, czego jeszcze nie widać, a co niedługo powstanie. Sens administracyjnych (tak zwanych urbanistycznych) regulacji zabudowy polega na tym właśnie, aby wytworzyć wspólny przyjazny i zrównoważony obraz przestrzeni w przyszłości. Jeśli masz dużą działkę, możesz tak zbudować dom, aby za kilkadziesiąt lat było możliwe wydzielenie kolejnej działki i budowa drugiego domu.

Nie wycinaj starych drzew

Są bezcenne. Nie tylko dlatego, że nie można ich sobie kupić i posadzić. Jako żywi świadkowie przeszłości drzewa w jakimś sensie pomagają „zakorzenić się” na nowej ziemi. Dopasuj usytuowanie domu do drzew. A jeśli ich jeszcze nie ma, znajdź drzewo i daj mu miejsce, aby mogło urosnąć duże – chociaż jedno.

Posłuż się bryłą domu

Możesz nią podzielić swoje terytorium na wyraziste części. Dom to centrum twojego świata, a jego ściany to centralne miejsca poszczególnych części działki. Centrum nie oznacza centrum geometrycznego – wprost przeciwnie: równowaga w przestrzeni nie będzie polegać na mechanicznej symetrii. Czy tego chcesz, czy nie, twój dom podzieli działkę na część frontową (strefę wejścia i wjazdu), tylną (zasłoniętą od frontu) oraz boczne. Trzeba zadbać, by każda z nich pełniła funkcje związane z funkcjami wewnątrz domu oraz odpowiednie do swojej ekspozycji słonecznej. Jeśli strefa frontowa jest zwrócona w kierunku południa, należy to wykorzystać i urządzić tam ogród frontowy. W pozostałych przypadkach warto zdecydować się na dziedziniec wejściowy z podjazdem.

Użyj bryły garażu

Jeśli garaż nie będzie wbudowany, ale dobudowany lub wolno stojący, masz okazję do kolejnego ważnego podziału przestrzeni działki. Możesz osłonić nim bok od frontu tak, aby utworzył patio. Jeżeli wolisz schować garaż w tylnej części działki, wykorzystaj jego ściany do podkreślenia wnętrza ogrodu. A może schować garaż w skarpie? Używając nadmiaru ziemi spod fundamentów, możesz powiększyć ogród i stworzyć zielony dach nad garażem. Będzie to wielka atrakcja dla dzieci i wnuków.

Skorzystaj z ogrodzeń

Ogrodzenia – murowane, ażurowe – potraktuj jak ściany twoich pokoi pod gołym niebem. Nie bój się budować pełnych płotów lub murów tam, gdzie chcesz lub musisz się odizolować. Poszczególne części ogrodu też wymagają wizualnego rozdzielenia – wzmaga to wrażenie złożoności i bogactwa mimo niewielkich rozmiarów wydzielonych fragmentów.

Łącz dom z ogrodem

Taras może być częścią ogrodu lub domu. Najlepiej, gdy dzięki niemu posadzka domu i ogród zaczynają tworzyć całość – sprawiają wrażenie przenikających się. Jeśli to możliwe, niech taras będzie w centrum ogrodu i działki – stanie się wtedy najbardziej intymnym, bo najbardziej oddalonym od granic i najlepiej osłoniętym miejscem twojego terytorium.

Załóż ogród

Poszczególne części wydzielone domem dają możliwość stworzenia części ogrodu o odrębnym charakterze. Wzmocnij podziały między nimi, budując murki, płoty i trejaże. Warto zaplanować ogród ozdobny, ogród kwiatowy i wydzielić nawet malutki warzywny.

Stwórz strefę gospodarczą

Nie można o niej zapomnieć: narzędzia ogrodowe, czasowy magazyn nawozów, węże, system nawadniania, taczka, kompost – to wszystko powinno mieć swoje miejsce na działce. Wydzielając fragment działki na cele gospodarcze, łatwiej utrzymasz porządek na całej posesji. Nie wahaj się ogrodzić tę część w pobliżu ogrodu warzywnego.

Sprawdź plan w przestrzeni

Koniecznie sprawdź plan zagospodarowania w naturze. Dobrym sposobem jest wydeptanie obrysu domu na śniegu lub trawie i wyobrażenie sobie na miejscu, jak to będzie w rzeczywistości wyglądało. Pamiętaj, e-papier jest cierpliwy – możesz zmieniać i poprawiać plan działki, póki nie będziesz zadowolony. Warto poświęcić na to tyle czasu, ile będzie potrzeba, bo później błędów w usytuowaniu domu nie da się już niestety naprawić.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Prawo budowlane po zmianach wprowadzonych w...

Ustawa prawo budowlane reguluje wszelkie kwestie związane ze wszystkimi etapami budowy domu. Sprawdź, jak...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Ile kosztuje budowa domu? Projekty małych i...

Rozważając budowę swojego pierwszego i być może ostatniego domu w życiu, zastanawiasz się ile to będzie...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...