| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Jak przenieść kominek? PORADNIK

Jak przenieść kominek? PORADNIK

W kupionym projekcie gotowym chciałbym zmienić usytuowanie kominka – przenieść go z jednej ściany na drugą, aby salon był bardziej ustawny. Czy jest to możliwe? W jaki sposób można to zrobić? Czy potrzebuję do tego specjalnego projektu?

Oczywiście przeniesienie kominka na etapie projektu jest możliwe, ale może się wiązać z koniecznością ingerencji w konstrukcję domu. Są dwie możliwości:

  • można kominek podłączyć do innego przewodu kominowego już zaprojektowanego w tym domu,
  • przenieść kominek w zupełnie inne miejsce, na przykład przy ścianie.

To drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej skomplikowane, bo wymaga dodatkowego komina, a taka zmiana może nieść ze sobą poważne konsekwencje budowlane i architektoniczne.

Podłączenie kominka do już istniejącego komina

W domach jednorodzinnych często łączy się przewody wentylacyjne, spalinowe i dymowe w jednej obudowie kominowej. Dlatego usytuowanie kominka przy już zaprojektowanym kominie, do którego dochodzą przewody z sąsiednich pomieszczeń, takich jak łazienka, kuchnia czy kotłownia, jest najprostszym rozwiązaniem. Trzeba jedynie poszerzyć komin i jego fundament oraz dodać do niego przewód dymowy.

Jeśli kominek ma lekką obudowę, nie wymaga fundamentu. Jeżeli jego obudowa jest masywna, trzeba pamiętać o wykonaniu fundamentu, który wytrzyma obciążenie kominka i obudowy. Znacznie łatwiejszym rozwiązaniem, choć nieco droższym, jest zainstalowanie komina o konstrukcji stalowej, który nie wymaga budowy fundamentu.

Umiejscowienie kominka względem komina nie jest całkowicie dowolne. Najlepiej, gdyby przewód dymowy znajdował się bezpośrednio nad paleniskiem, zazwyczaj jednak kominek montuje się nieco przed kominem lub obok niego. Aby podłączenie było właściwe, muszą być spełnione określone warunki:

  • połączenie króćca wylotu dymu z wkładu kominowego z przewodem dymowym powinno być wykonane elastycznym lub sztywnym przewodem o odpowiedniej średnicy. Musi on posiadać atest zezwalający na stosowanie go do palenisk na paliwo stałe.
  • przewód ten powinien być podłączony do komina pod kątem około 45°, a jego długość nie może przekroczyć 2 m. Jeżeli te wymagania są spełnione, możliwe jest na przykład usytuowanie kominka w narożniku pomieszczenia, choć komin znajdzie się przy jednej ze ścian.

Kiedy potrzeba nowego komina

Przeniesienie komina, czyli faktycznie jego wybudowanie w miejscu, gdzie nie został przewidziany w projekcie, jest także możliwe, choć znacznie trudniejsze. Decydując się na taki krok, trzeba wziąć pod uwagę zmiany budowlane i architektoniczne, jakie się z tym wiążą. Przede wszystkim w miejscu, w którym ma stanąć kominek, trzeba zrobić fundament pod kominem, a także płytę fundamentową (kominek o lekkiej konstrukcji stalowej) lub fundament z betonu zbrojonego (kominek o masywnej obudowie).

Poza tym zmiana usytuowania komina zawsze narusza układ konstrukcyjny domu, bo komin przechodzi przez strop oraz więźbę, więc konieczne jest ich przeprojektowanie. Architekt adaptujący projekt musi to tak obmyślić, żeby komin przebijający strop na poddaszu nie wypadł w najmniej spodziewanym miejscu, na przykład na środku jednego z pomieszczeń.

Są również poważne ograniczenia budowlane, jeśli chodzi o usytuowanie komina w połaci dachowej. Komin nie może przebijać dachu przez krokwie narożne i koszowe ani w załamaniach dachu. To sprzyjałoby gromadzeniu się tam śniegu i przeciekaniu połaci, a w takich miejscach bardzo trudno jest wykonać porządne obróbki komina. Dodatkowo komin powinien być umieszczony równolegle do połaci, żeby zminimalizować ryzyko przeciekania. Z tych samych powodów powinien się też znajdować jak najbliżej kalenicy.

Funkcjonalność i estetyka

Planując inne usytuowanie kominka, należy też wziąć pod uwagę funkcjonalność pomieszczenia – możliwość rozmieszczenia mebli oraz ewentualnych sprzętów, które nie mogą się znajdować bliżej niż 80 cm od kominka. Trzeba też pamiętać, że powinien on być umiejscowiony w centralnym punkcie domu, żeby był widoczny z różnych stron i mógł ogrzać jak największą powierzchnię. Jednocześnie nie powinien przeszkadzać w poruszaniu się po domu, czyli na przykład, nie powinien znajdować się w sąsiedztwie korytarza.

Ważna jest również estetyka. Decydując się na przeniesienie komina, trzeba mieć na uwadze wygląd domu z zewnątrz. Na dachu powinno być jak najmniej kominów – wtedy dom prezentuje się najlepiej. Jak widać, zmiana usytuowania kominka jeszcze na etapie projektowania jest możliwa.

Jednak kominek najlepiej jest przenieść na ścianę, na której komin już istnieje i łączy przewody z kilku pomieszczeń. Przenoszenie komina z jednej ściany na drugą jest skomplikowane i nie zawsze opłacalne.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

TANIO I DOBRZE: Sposób na własny mały dom

Budowa własnego domu może być tańsza niż kupno mieszkania, a komfort życia będzie nieporównywalnie...

Prawo budowlane po zmianach wprowadzonych w...

Ustawa prawo budowlane reguluje wszelkie kwestie związane ze wszystkimi etapami budowy domu. Sprawdź, jak...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...