| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Jak przenieść kominek? PORADNIK

Jak przenieść kominek? PORADNIK

W kupionym projekcie gotowym chciałbym zmienić usytuowanie kominka – przenieść go z jednej ściany na drugą, aby salon był bardziej ustawny. Czy jest to możliwe? W jaki sposób można to zrobić? Czy potrzebuję do tego specjalnego projektu?

Oczywiście przeniesienie kominka na etapie projektu jest możliwe, ale może się wiązać z koniecznością ingerencji w konstrukcję domu. Są dwie możliwości:

  • można kominek podłączyć do innego przewodu kominowego już zaprojektowanego w tym domu,
  • przenieść kominek w zupełnie inne miejsce, na przykład przy ścianie.

To drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej skomplikowane, bo wymaga dodatkowego komina, a taka zmiana może nieść ze sobą poważne konsekwencje budowlane i architektoniczne.

Podłączenie kominka do już istniejącego komina

W domach jednorodzinnych często łączy się przewody wentylacyjne, spalinowe i dymowe w jednej obudowie kominowej. Dlatego usytuowanie kominka przy już zaprojektowanym kominie, do którego dochodzą przewody z sąsiednich pomieszczeń, takich jak łazienka, kuchnia czy kotłownia, jest najprostszym rozwiązaniem. Trzeba jedynie poszerzyć komin i jego fundament oraz dodać do niego przewód dymowy.

Jeśli kominek ma lekką obudowę, nie wymaga fundamentu. Jeżeli jego obudowa jest masywna, trzeba pamiętać o wykonaniu fundamentu, który wytrzyma obciążenie kominka i obudowy. Znacznie łatwiejszym rozwiązaniem, choć nieco droższym, jest zainstalowanie komina o konstrukcji stalowej, który nie wymaga budowy fundamentu.

Umiejscowienie kominka względem komina nie jest całkowicie dowolne. Najlepiej, gdyby przewód dymowy znajdował się bezpośrednio nad paleniskiem, zazwyczaj jednak kominek montuje się nieco przed kominem lub obok niego. Aby podłączenie było właściwe, muszą być spełnione określone warunki:

  • połączenie króćca wylotu dymu z wkładu kominowego z przewodem dymowym powinno być wykonane elastycznym lub sztywnym przewodem o odpowiedniej średnicy. Musi on posiadać atest zezwalający na stosowanie go do palenisk na paliwo stałe.
  • przewód ten powinien być podłączony do komina pod kątem około 45°, a jego długość nie może przekroczyć 2 m. Jeżeli te wymagania są spełnione, możliwe jest na przykład usytuowanie kominka w narożniku pomieszczenia, choć komin znajdzie się przy jednej ze ścian.

Kiedy potrzeba nowego komina

Przeniesienie komina, czyli faktycznie jego wybudowanie w miejscu, gdzie nie został przewidziany w projekcie, jest także możliwe, choć znacznie trudniejsze. Decydując się na taki krok, trzeba wziąć pod uwagę zmiany budowlane i architektoniczne, jakie się z tym wiążą. Przede wszystkim w miejscu, w którym ma stanąć kominek, trzeba zrobić fundament pod kominem, a także płytę fundamentową (kominek o lekkiej konstrukcji stalowej) lub fundament z betonu zbrojonego (kominek o masywnej obudowie).

Poza tym zmiana usytuowania komina zawsze narusza układ konstrukcyjny domu, bo komin przechodzi przez strop oraz więźbę, więc konieczne jest ich przeprojektowanie. Architekt adaptujący projekt musi to tak obmyślić, żeby komin przebijający strop na poddaszu nie wypadł w najmniej spodziewanym miejscu, na przykład na środku jednego z pomieszczeń.

Są również poważne ograniczenia budowlane, jeśli chodzi o usytuowanie komina w połaci dachowej. Komin nie może przebijać dachu przez krokwie narożne i koszowe ani w załamaniach dachu. To sprzyjałoby gromadzeniu się tam śniegu i przeciekaniu połaci, a w takich miejscach bardzo trudno jest wykonać porządne obróbki komina. Dodatkowo komin powinien być umieszczony równolegle do połaci, żeby zminimalizować ryzyko przeciekania. Z tych samych powodów powinien się też znajdować jak najbliżej kalenicy.

Funkcjonalność i estetyka

Planując inne usytuowanie kominka, należy też wziąć pod uwagę funkcjonalność pomieszczenia – możliwość rozmieszczenia mebli oraz ewentualnych sprzętów, które nie mogą się znajdować bliżej niż 80 cm od kominka. Trzeba też pamiętać, że powinien on być umiejscowiony w centralnym punkcie domu, żeby był widoczny z różnych stron i mógł ogrzać jak największą powierzchnię. Jednocześnie nie powinien przeszkadzać w poruszaniu się po domu, czyli na przykład, nie powinien znajdować się w sąsiedztwie korytarza.

Ważna jest również estetyka. Decydując się na przeniesienie komina, trzeba mieć na uwadze wygląd domu z zewnątrz. Na dachu powinno być jak najmniej kominów – wtedy dom prezentuje się najlepiej. Jak widać, zmiana usytuowania kominka jeszcze na etapie projektowania jest możliwa.

Jednak kominek najlepiej jest przenieść na ścianę, na której komin już istnieje i łączy przewody z kilku pomieszczeń. Przenoszenie komina z jednej ściany na drugą jest skomplikowane i nie zawsze opłacalne.

Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Zmiany w projekcie - zmiana grubości ocieplenia,...

Dodatkowe ocieplenie, dodatkowe okna lub inny kąt nachylenia dachu, to typowe przykłady zmian w projekcie,...

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.