| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na czym nie powinno się oszczędzać?
Wydatki na dom

Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na czym nie powinno się oszczędzać?

Kto przed budową domu nie zadaje sobie pytania: ile to kosztuje? Koszt budowy domu w średnim standardzie to około 3 tys. zł za 1 m kw. powierzchni użytkowej. Świadomy inwestor może zbudować dom taniej, a nawet znacznie taniej. Źle przygotowany inwestor przekroczy budżet. Statystyka mówi, że nawet o 20%.

Artykuł znajdziesz w "Poradniku Budowlanym" NSE 1/2016
Kup ten numer

Artykuł znajdziesz w "Poradniku Budowlanym" NSE 1/2016 Kup ten numer

Autor: Andrzej T. Papliński Procentowy udział kosztów

Ile kosztowała budowa domu w ostatnich latach?

Analizując koszty budowy domów jednorodzinnych w ciągu ostatnich kilku lat, można zauważyć, że nie było tu istotnych zmian – co najmniej od 2009 r. koszt budowy domu to około 3 tys. zł za 1 m2. W 2015 r. 1 m2 powierzchni domu „pod klucz”, wybudowanego przez firmę, kosztował 3025 zł, stan deweloperski – 2509 zł. Niższe ceny są w województwie świętokrzyskim, wyższe w Wielkopolsce. Najdrożej jest w Warszawie – inwestor ze stolicy zapłaci za robociznę 11% powyżej średniej. W sumie i tak nie jest źle. Jeśli wziąć pod uwagę, że średnia krajowa zarobków rośnie, a oprocentowanie kredytów spada, koszt budowy się kurczy. Może więc to najlepszy okres, by budować dom, zamiast kupować drogie mieszkanie w mieście? Ale dodajmy łyżkę dziegciu – dom potrzebuje działki. Średnia cena parceli, którą przyjdzie nam zapłacić, to 80 zł/m2.

I tak oto cena naszej inwestycji podskoczyła o 80 tys. zł... Może pójść najkrótszą drogą do własnego domu i kupić nieruchomość na rynku pierwotnym? Deweloperzy oferują gotowe domy na sprzedaż w cenie od 3800 do 4400 zł/m2. Jeśli więc chcemy mieszkać w domu o powierzchni 150 m2, u dewelopera zapłacimy od 570 do 660 tys. zł. Budując samemu – wracamy do kwoty 3 tys. zł/m2 – możemy zaoszczędzić od 116 do 206 tys. zł – taka różnica daje do myślenia...

A może dom w stanie deweloperskim? Za taki budynek trzeba zapłacić od 2600 do 3200 zł za 1 m2. Przykład najtańszego wariantu: 150-metrowy dom w stanie deweloperskim będzie kosztował 390 tys. zł. Oczywiście do tych cen znów trzeba doliczyć koszt działki i 20-30% dodatkowego budżetu na prace wykończeniowe.

Jak obniżyć koszty budowy domu?

Nie budujemy jak kiedyś przede wszystkim własnymi rękami (system gospodarczy), angażując wujka – emerytowanego budowlańca, lecz coraz częściej zlecamy kolejne etapy budowy profesjonalnym firmom i wykonawcom. Sami stajemy się jakby deweloperem. To budowa systemem kontraktowym. Do roli szefa budowy własnego domu trzeba się naprawdę solidnie przygotować. Ilu to inwestorów po zakończeniu etapu stanu surowego, patrząc z dumą na stojący już dom, myśli że już prawie kończy budowę. Tymczasem stan surowy to nawet nie połowa kosztów – tylko zaledwie 30% finansowego zaawansowania inwestycji! Inne zaskoczenie – praca własna. Inwes­tor zakłada, że pracując fizycznie na swojej budowie i angażując rodzinę, dużo zaoszczędzi. Oszczędności są, ale niewielkie.

Warto wiedzieć, że na koszt budowy domu składa się w 60% koszt materiałów, w 20% koszt transportu, dokumentacji, opłat przyłączeniowych i wynajmu sprzętu. Zaledwie 20% kosztów to robocizna! Skoro tak, to można od razu założyć, że czas własny poświęcamy na zarabianie. Jak bardzo potrzebny jest respekt wobec budowy domu, przekona nas statystyka. 30% inwestorów kończących budowę przyznaje, że przekroczyło budżet o 11-20% (dane Oferteo.pl). To znaczy, że dom zamiast 454 tys. zł, kosztował nawet o 91 tys. zł więcej! Inwestorzy tego nie planowali. Ambicją każdego budowniczego amatora jest zbudować taniej, niż gdyby kupił dom od dewelopera. A później... wychodzi różnie.

Na czym można zaoszczędzić przy budowie

Wolno, a nawet trzeba oszczędzać na etapie wyboru projektu i prac wykończeniowych. Projekt niewielkiego domu z dwuspadowym dachem, bez balkonów, z powierzchnią pokoi dopasowaną do realiów, to nasz czek z pokaźną niewydaną gotówką i premia za rozsądek. Jaka to kwota? Jeśli nie zafundujemy sobie czterech balkonów, zaoszczędzimy 16 tys. zł. Jeżeli zrezygnujemy z dodatkowego pokoju o powierzchni 15 m2 zaoszczędzimy 45 tys. zł. Jeśli wybierzemy wiatę zamiast garażu w bryle budynku – dodamy kolejne 60 tys. zł oszczędności. Przy wyborze projektu szczególnie bacznie trzeba patrzeć na dach – skomplikowany wielopołaciowy łamaniec może pochłonąć nawet 40% kosztów budowy!

Czy chcesz budować dom piętrowy? Ostrożnie. Dom parterowy bez poddasza użytkowego będzie tańszy i łatwiejszy do zbudowania. Czy decydujesz się na dom z piwnicą? Jeżeli nie potrzebujesz tej przestrzeni, zrezygnuj – zaoszczędzisz 20% kosztów. Okna łukowe? Są o 30% droższe od prostokątnych.

Oszczędności na etapie wykończenia to sprawa gustu, ale przede wszystkim samodyscypliny. Łazienkę można elegancko wykończyć za 15 tys. zł, ale jeśli pójdziesz w marmury i złote przyciski do toalety, i 50 tys. zł będzie za mało. Tak samo z wykończeniem podłóg, zabudową kuchni, wyborem schodów. Trzeba kontrolować wydatki, a pomaga w tym kosztorys budowy. Jeszcze jedna możliwa oszczędność wynika z zastosowania sprawdzonych technologii. Błędem ambitnych inwestorów amatorów jest budowanie domów w specjalistycznych technologiach, głównie drewnianych.

A na czym oszczędzać nie wolno?

Zacznijmy od żelaznej zasady dobrze prowadzonej budowy: stan surowy powinna wykonać jedna firma budowlana. Tu nie ma miejsca na kilka ekip, które natychmiast zrobiłyby z budowy wieżę Babel. No i właśnie na stanie surowym naszego domu nie wolno oszczędzać. Najlepsze sprawdzone materiały i ekipa wykonawcza z rekomendacjami to gwarancja solidnie zbudowanego domu trwałego na lata – ten slogan naprawdę warto wziąć sobie do serca.

Ile kosztuje budowa domu do stanu surowego otwartego? Trzeba przyjąć, że 800-1000 zł/m2 powierzchni użytkowej z materiałami i robocizną. Zatem nasz dom o powierzchni 150 m2 w stanie surowym będzie kosztował od 120 do 150 tys. zł. Tyle naprawdę warto wydać bez ryzykowania wątpliwych oszczędności. Pokus na tym etapie jest dużo. Ekipa pana Janusza Znikąd zawsze będzie o połowę tańsza niż oferta firmy budowlanej płacącej podatki, oferującej budowę domu w określonym czasie i jakość z gwarancją. Inwestor ma na początku budowy zapał do oszczędzania. W tym przypadku powinien jednak pozbierać rekomendacje i – nie trzymając się za kieszeń – wybierać tylko najlepszych. Od tej decyzji zaczynają się oszczędności! Kolejne ekipy będą tańsze, bo ściany proste, dach symetryczny, a otwory okienne idealnie wyprowadzone. Taka budowa kończy się bez konieczności rozpoczynania remontu...

Autor: Piotr Mastalerz

Co pierwsze? Projekt? Działka? A może prąd na działce? Nie, pierwszy jest budżet - powinieneś wiedzieć, ile chcesz wydać na budowę domu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

To ile kosztuje ta budowa domu?

Według średnich cen za 1 m2 dom o powierzchni 150 m2 będzie kosztował 454 tys. zł. To koszt budowania przez firmę budowlaną. Inwestorzy prywatni potrafią zbudować dom taniej. Śmiało można przyjąć, że dom dobrej jakości można zbudować po 2500 zł/m2. Cena naszego domu spadła więc do kwoty 375 tys. zł, bez działki. By osiągnąć tak dobry wynik, trzeba być naprawdę świadomym i konsekwentnym inwestorem. Specjaliści szacują, że rozpoczynamy budowę bez przygotowania, mamy tylko 20% szans na to, że zakończymy ją w przewidzianym czasie, budżecie i jakości. Decydujesz się na budowę? Firmy wykonawcze trzeba umówić z półrocznym wyprzedzeniem, a minimum trzy miesiące przed rozpoczęciem prac. Przygotuj kosztorys, zestawienie materiałów, harmonogram pierwszego etapu. Masz inspektora nadzoru? Zaczynasz? Trzymamy kciuki!

WARTO WIEDZIEĆ

Czerwona kartka dla inwestora

  • Zaczynając budowę, nie wiesz ile dom będzie kosztował.
  • Chcesz budować tanio, a wybierasz dom ze skomlikowaną bryłą i dachem.
  • Chcesz oszczędzać na materiałach i wykonawcach, a nie na wielkości i bryle domu.
  • Najlepsze materiały chcesz kupować na etapie wykończenia domu.
  • Dopuszczasz myśl, że na Twojej budowie zdarzą się błędy.

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli domy dwurodzinne

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Pozwolenia, uzgodnienia – dokumenty, bez których...

Chcesz zbudować dom? Dowiedz się, jakie musisz zgromadzić pozwolenia iuzgodnienia. Przedstawiamy listę ...

12 pytań o stan surowy: kolejność prac i...

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie...

Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa...

Domy z paczki, których samodzielny montaż zajmuje 8-12 godzin, domy mobilne wygodne do przenoszenia i...

Kosztorys inwestorski i kosztorys ślepy - jak je...

Jakie są rodzaje kosztorysów i do czego służą? Czy warto mieć kosztorys inwestorski i kosztorys ślepy?...