| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Garaż wolno stojący. Plusy i minusy garażu niepołączonego z domem

Garaż wolno stojący. Plusy i minusy garażu niepołączonego z domem

Garaż wolno stojący, niepołączony z domem to z jednej strony brak hałasu silnika i wdzierającego się do domu zapachu spalin, z drugiej jednak - garaż wolno stojący niesie wiele wyzwań. Nie na każdej działce znajdzie się na niego miejsce, powinien mieć też ten sam styl architektoniczny co bryła domu. Zobacz, jakie są zalety i wady niezależnego garażu.

Wąska działka utrudniająca wybór projektu domu z garażem w bryle czy też potrzeba większej zadaszonej przestrzeni dla samochodów i do magazynowania narzędzi lub sprzętów ogrodowych to najczęstsze powody, dla których warto rozważyć budowę garażu wolno stojącego. Jest to również dobry pomysł, gdy np. ze względu na koszty zabudowę działki chcemy podzielić na etapy.

Dodatkowym atutem oddzielenia domu od garażu jest możliwość pełnego wyeksponowania jego walorów architektonicznych. Łatwiej jest też doświetlić światłem naturalnym budynek mieszkalny, w którym żadna ze ścian nie jest zabrana przez garaż.

Usytuowanie garażu wolno stojącego

Jeśli chodzi o zachowanie odległości od granic posesji, garaż wolno stojący podlega takim samym przepisom jak budynek mieszkalny, dlatego też w efekcie zabiera więcej miejsca na działce niż garaż wbudowany w bryłę domu. Jest więc rozsądnym wyborem tylko wtedy, gdy mamy dużą działkę lub warunki zabudowy pozwalają wybudować garaż w linii ogrodzenia.

Nie ma natomiast przepisów określających dopuszczalną odległość garażu od domu. Można go znacznie oddalić lub przeciwnie, jak najbardziej zbliżyć, tworząc w ten sposób jeden kompleks budowlany nierzadko pod wspólnym zadaszeniem. O ustawieniu garażu najczęściej decyduje jego przeznaczenie. Gdy jest on połączony z pomieszczeniem gospodarczym albo kotłownią, najczęściej bywa przysunięty do domu. Kiedy decydujemy się na garaż z częścią mieszkalną, należy zachować odpowiedni dystans między elewacją, na której znajdują się okna i schody zewnętrzne, a granicami posesji.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WAŻNE

Wjazd i wyjazd z garażu

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zachowanie przestrzeni przeznaczonej na komfortowy wjazd i wyjazd z garażu.

  • Podjazd musi umożliwiać łatwe manewrowanie.
  • Istotny jest trakt komunikacyjny między garażem a domem. W czasie przejścia między budynkami nie zawsze będzie ładna pogoda i suchą nogą może nie udać nam się dostać do domu lub samochodu.
  • Jeżeli do garażu przylega kotłownia z piecem na paliwo stałe i oddzielnym wejściem, trzeba pamiętać o odpowiednim dostępie i wygodzie dostarczania tam surowca.
  • Jeśli zaplanujemy garaż od strony ulicy, będziemy mieli do niego bezpośredni, krótki dojazd, jednak wysunie się on na pierwszy plan posesji jako jej najbardziej wyeksponowany element. Atutem będzie wówczas możliwość połączenia go ze śmietnikiem.
  • Jeśli uda nam się wybudować garaż przylegający do granicy działki, zaoszczędzimy najwięcej miejsca.

Styl garażu wolno stojącego

Oba budynki - dom i garaż - powinny pozostawać w zgodzie estetycznej. Dobrze wygląda garaż zaprojektowany w tym samym stylu co dom. Zarówno zamysł bryły, jak i forma dachu muszą być podobne. Nie mniej ważne jest użycie tych samych materiałów wykończeniowych – elewacyjnych i pokryciowych. Ma to również znaczenie praktyczne – kupując większą ilość, możemy zaoszczędzić pieniądze podczas budowy.

Okna garażu powinny mieć taką samą stolarkę profili jak przeszklenia w domu, a kolor i materiał, z którego wykonano bramę, winien harmonizować z drzwiami wejściowymi budynku mieszkalnego.

Funkcjonalność garażu wolno stojącego

Jeśli garaż wolno stojący jest jednostanowiskowy, warto wzbogacić go o wiatę, która przyda się, gdy przybędzie drugi samochód, dla gości lub na majsterkowanie. Wśród projektów gotowych znajdziemy wiaty przy garażu pełniące funkcję letniej altany.

Wygodzie sprzyja wybudowanie pomieszczenia gospodarczego w ramach budynku garażowego – dodatkowa przestrzeń na sprzęt ogrodowy i sportowy przyda się wszystkim. Przestrzeń nad garażem możemy wykorzystać na strych lub zrobić tam niezależny pokój gościnny albo pracownię.

WAŻNE

Wymiary garażu

Minimalna długość wewnętrzna garażu to 5 m, szerokość 2,7 m, a wysokość 2,2 m. Pamiętajmy jednak, że wolno stojący garaż to inwestycja, która może nam dać więcej korzyści niż tylko miejsce na samochód. Nawet nieduże zwiększenie jego powierzchni pozwoli na stworzenie przestrzeni magazynowej i gospodarczej.

Przeczytaj dodatkowo:
Działka: usytuowanie budynku - odległość od...

Działka - jej wielkość i kształt - warunkują możliwość postawienia na niej zabudowań. Jak powinna być...

Domek letniskowy - przepisy o budowie domku...

Budowa domku letniskowego jest mniej wymagająca niż domu całorocznego. Pokoje w domku letniskowym mogą mieć...

Umowy budowlane: umowa z wykonawcą wzór. Co...

Umowa z wykonawcą: pobierz gotowy wzór umowy. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane? Przed...

5 najlepszych domów dla pary 50+. Wybieramy...

Polacy decydują się na budowę domu najczęściej przed 40. rokiem życia. Ale są też i tacy, którzy...

Mały dom. 5 najlepszych projektów małych domów o...

Oto 5 najlepszych projektów małych domów, których powierzchnia jest zbliżona do...