| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Garaż wolno stojący. Plusy i minusy garażu niepołączonego z domem

Garaż wolno stojący. Plusy i minusy garażu niepołączonego z domem

Garaż wolno stojący, niepołączony z domem to z jednej strony brak hałasu silnika i wdzierającego się do domu zapachu spalin, z drugiej jednak - garaż wolno stojący niesie wiele wyzwań. Nie na każdej działce znajdzie się na niego miejsce, powinien mieć też ten sam styl architektoniczny co bryła domu. Zobacz, jakie są zalety i wady niezależnego garażu.

Wąska działka utrudniająca wybór projektu domu z garażem w bryle czy też potrzeba większej zadaszonej przestrzeni dla samochodów i do magazynowania narzędzi lub sprzętów ogrodowych to najczęstsze powody, dla których warto rozważyć budowę garażu wolno stojącego. Jest to również dobry pomysł, gdy np. ze względu na koszty zabudowę działki chcemy podzielić na etapy.

Dodatkowym atutem oddzielenia domu od garażu jest możliwość pełnego wyeksponowania jego walorów architektonicznych. Łatwiej jest też doświetlić światłem naturalnym budynek mieszkalny, w którym żadna ze ścian nie jest zabrana przez garaż.

Usytuowanie garażu wolno stojącego

Jeśli chodzi o zachowanie odległości od granic posesji, garaż wolno stojący podlega takim samym przepisom jak budynek mieszkalny, dlatego też w efekcie zabiera więcej miejsca na działce niż garaż wbudowany w bryłę domu. Jest więc rozsądnym wyborem tylko wtedy, gdy mamy dużą działkę lub warunki zabudowy pozwalają wybudować garaż w linii ogrodzenia.

Nie ma natomiast przepisów określających dopuszczalną odległość garażu od domu. Można go znacznie oddalić lub przeciwnie, jak najbardziej zbliżyć, tworząc w ten sposób jeden kompleks budowlany nierzadko pod wspólnym zadaszeniem. O ustawieniu garażu najczęściej decyduje jego przeznaczenie. Gdy jest on połączony z pomieszczeniem gospodarczym albo kotłownią, najczęściej bywa przysunięty do domu. Kiedy decydujemy się na garaż z częścią mieszkalną, należy zachować odpowiedni dystans między elewacją, na której znajdują się okna i schody zewnętrzne, a granicami posesji.

WAŻNE

Wjazd i wyjazd z garażu

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zachowanie przestrzeni przeznaczonej na komfortowy wjazd i wyjazd z garażu.

  • Podjazd musi umożliwiać łatwe manewrowanie.
  • Istotny jest trakt komunikacyjny między garażem a domem. W czasie przejścia między budynkami nie zawsze będzie ładna pogoda i suchą nogą może nie udać nam się dostać do domu lub samochodu.
  • Jeżeli do garażu przylega kotłownia z piecem na paliwo stałe i oddzielnym wejściem, trzeba pamiętać o odpowiednim dostępie i wygodzie dostarczania tam surowca.
  • Jeśli zaplanujemy garaż od strony ulicy, będziemy mieli do niego bezpośredni, krótki dojazd, jednak wysunie się on na pierwszy plan posesji jako jej najbardziej wyeksponowany element. Atutem będzie wówczas możliwość połączenia go ze śmietnikiem.
  • Jeśli uda nam się wybudować garaż przylegający do granicy działki, zaoszczędzimy najwięcej miejsca.

Styl garażu wolno stojącego

Oba budynki - dom i garaż - powinny pozostawać w zgodzie estetycznej. Dobrze wygląda garaż zaprojektowany w tym samym stylu co dom. Zarówno zamysł bryły, jak i forma dachu muszą być podobne. Nie mniej ważne jest użycie tych samych materiałów wykończeniowych – elewacyjnych i pokryciowych. Ma to również znaczenie praktyczne – kupując większą ilość, możemy zaoszczędzić pieniądze podczas budowy.

Okna garażu powinny mieć taką samą stolarkę profili jak przeszklenia w domu, a kolor i materiał, z którego wykonano bramę, winien harmonizować z drzwiami wejściowymi budynku mieszkalnego.

Funkcjonalność garażu wolno stojącego

Jeśli garaż wolno stojący jest jednostanowiskowy, warto wzbogacić go o wiatę, która przyda się, gdy przybędzie drugi samochód, dla gości lub na majsterkowanie. Wśród projektów gotowych znajdziemy wiaty przy garażu pełniące funkcję letniej altany.

Wygodzie sprzyja wybudowanie pomieszczenia gospodarczego w ramach budynku garażowego – dodatkowa przestrzeń na sprzęt ogrodowy i sportowy przyda się wszystkim. Przestrzeń nad garażem możemy wykorzystać na strych lub zrobić tam niezależny pokój gościnny albo pracownię.

WAŻNE

Wymiary garażu

Minimalna długość wewnętrzna garażu to 5 m, szerokość 2,7 m, a wysokość 2,2 m. Pamiętajmy jednak, że wolno stojący garaż to inwestycja, która może nam dać więcej korzyści niż tylko miejsce na samochód. Nawet nieduże zwiększenie jego powierzchni pozwoli na stworzenie przestrzeni magazynowej i gospodarczej.

Współczesny dworek szlachecki. Styl dworkowy na XXI wiek

Domy niczym szlacheckie dworki mają wielu zwolenników. Nic dziwnego - styl dworkowy uosabia...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

Wycinka drzew. Kto może wyciąć drzewa i krzewy...

Wycinka drzew i krzewów przez osoby fizyczne jest możliwa bez konieczności uzyskiwania pozwolenia....