| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Budownictwo ekologiczne - jak wybrać działkę pod dom energooszczędny

Budownictwo ekologiczne - jak wybrać działkę pod dom energooszczędny

Szukając oszczędności i rozwiązań ekologicznych wybieramy projekt domu energooszczędnego. Co oprócz projektu liczy się w budownictwie ekologicznym? Infrastruktura i położenie działki budowlanej względem stron świata.

Ekodziałka to działka, która będzie sprzyjała budowie domu energooszczędnego, to znaczy niegenerującego wysokiego zużycia energii nie tylko podczas budowy domu, ale też jego eksploatacji.

Ważne jest, by działka zapewniła odpowiednie nasłonecznienie wnętrz. Z punktu widzenia budownictwa ekologicznego istotne będzie ono zwłaszcza zimą, ponieważ umożliwi pozyskiwanie i magazynowanie darmowej energii. Dom będzie akumulatorem ciepła, jeśli będzie można go ustawić tak, aby duże przeszklenia znalazły się na elewacji południowej. Optymalna lokalizacja dla domu ekologicznego to działka z ulicą od strony północnej, gdzie umieszczamy wymagające mniej światła wejście, pomieszczenia gospodarcze, spiżarnię, gabinet. Kuchnia blisko wejścia, w narożniku domu, może mieć również drugie okno od wschodu. Sypialnia rodziców może się znaleźć od wschodu, a sypialnie dzieci od bardziej słonecznej strony południowej. Pokój dzienny z jadalnią – największe pomieszczenie, gdzie można zaplanować duże przeszklenia – łatwo wówczas zlokalizować od południa i zachodu.

Warto również sprawdzić kierunki, z których najczęściej wieje wiatr, i zaplanować takie ustawienie budynku, aby wejście zlokalizowane było od zawietrznej strony.

Autor: Andrzej T. Papliński

Działka, która umożliwia rozbudowanie elewacji od południa, daje szansę na maksymalne wykorzystanie kolektorów słonecznych

Jak ustawić dom energooszczędny na działce budowlanej? 

Im większa działka, tym większe możliwości takiego ustawienia domu, które zapewnia maksymalne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej.

Na obszernym terenie można też posadzić więcej roślin chroniących przed hałasem i zanieczyszczeniami, a także wygospodarować miejsce na przetwarzanie odpadów organicznych na kompost, przydomową oczyszczalnię, pojemniki na wodę deszczową czy odzyskiwaną tzw. szarą wodę.

Nie oznacza to jednak, że na małej działce nie da się wybudować energooszczędnego domu. Warunkiem jest odpowiednia orientacja wobec stron świata i spełniające kryteria ekologii sąsiedztwo. Nie powinno być ono źródłem zanieczyszczeń i hałasu.

Z punktu widzenia budownictwa ekologicznego najlepsze są działki, które mają dostęp do ulicy tylko z jednej strony - pozwala to na wykonanie tam krótszego ogrodzenia. Na takiej działce łatwo również wydzielić ogród niewidoczny dla przechodniów, co zaspokaja naturalną potrzebę intymności i daje komfort wypoczynku. Jakość życia poprawiają także okna zorientowane z trzech stron na własną działkę, a tylko z jednej na ulicę.

Znacznie mniejszy komfort zapewnia działka narożna - okna wychodzą na ulicę aż z dwóch stron. To również mniejsza swoboda rozplanowania wnętrza domu - trudno będzie znaleźć miejsce dla wszystkich pomieszczeń wymagających ciszy i intymności - oraz urządzenia części wypoczynkowej ogrodu.

Kupujemy działkę budowlaną. Sztuka budowy domu bez łamania prawa, etap I

Po wytypowaniu interesującej działki, a przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży należy sprawdzić...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.