| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Ekologiczna działka - miejsce na wybudowanie domu energooszczędnego

Ekologiczna działka - miejsce na wybudowanie domu energooszczędnego

Często łudzimy się, że będziemy bardziej ekologiczni, jeśli zamieszkamy na skraju wsi lub pod lasem. Tymczasem w myśleniu proekologicznym liczą się inne kryteria: infrastruktura i położenie względem stron świata.

Ekodziałka to działka, która będzie sprzyjała budowie domu energooszczędnego, to znaczy niegenerującego wysokiego zużycia energii nie tylko podczas budowy domu, ale też jego eksploatacji.

Ważne jest, by zapewniła ona odpowiednie nasłonecznienie wnętrz. Z punktu widzenia ekologii istotne będzie ono zwłaszcza zimą, ponieważ umożliwi pozyskiwanie i magazynowanie darmowej energii. Dom będzie akumulatorem ciepła, jeśli będzie można go ustawić tak, aby duże przeszklenia znalazły się na elewacji południowej. Optymalna lokalizacja dla domu ekologicznego to działka z ulicą od strony północnej, gdzie umieszczamy wymagające mniej światła wejście, pomieszczenia gospodarcze, spiżarnię, gabinet. Kuchnia blisko wejścia, w narożniku domu, może mieć również drugie okno od wschodu. Sypialnia rodziców może się znaleźć od wschodu, a sypialnie dzieci od bardziej słonecznej strony południowej. Pokój dzienny z jadalnią – największe pomieszczenie, gdzie można zaplanować duże przeszklenia – łatwo wówczas zlokalizować od południa i zachodu.

Warto również sprawdzić kierunki, z których najczęściej wieje wiatr, i zaplanować takie ustawienie budynku, aby wejście zlokalizowane było od zawietrznej strony.

Autor: Andrzej T. Papliński

Działka, która umożliwia rozbudowanie elewacji od południa, daje szansę na maksymalne wykorzystanie kolektorów słonecznych

Jak ustawić dom na działce budowlanej? 

Im większa działka, tym większe możliwości takiego ustawienia domu, które zapewnia maksymalne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej.

Na obszernym terenie można też posadzić więcej roślin chroniących przed hałasem i zanieczyszczeniami, a także wygospodarować miejsce na przetwarzanie odpadów organicznych na kompost, przydomową oczyszczalnię, pojemniki na wodę deszczową czy odzyskiwaną tzw. szarą wodę.

Nie oznacza to jednak, że na małej działce nie da się wybudować ekologicznego domu. Warunkiem jest odpowiednia orientacja wobec stron świata i spełniające kryteria ekologii sąsiedztwo. Nie powinno być ono źródłem zanieczyszczeń i hałasu.

Z punktu widzenia ekologii najlepsze są działki, które mają dostęp do ulicy tylko z jednej strony - pozwala to na wykonanie tam krótszego ogrodzenia. Na takiej działce łatwo również wydzielić ogród niewidoczny dla przechodniów, co zaspokaja naturalną potrzebę intymności i daje komfort wypoczynku. Jakość życia poprawiają także okna zorientowane z trzech stron na własną działkę, a tylko z jednej na ulicę.

Znacznie mniejszy komfort zapewnia działka narożna - okna wychodzą na ulicę aż z dwóch stron. To również mniejsza swoboda rozplanowania wnętrza domu - trudno będzie znaleźć miejsce dla wszystkich pomieszczeń wymagających ciszy i intymności - oraz urządzenia części wypoczynkowej ogrodu.

Przeczytaj dodatkowo:
Remont domu. Jak urządzić łazienkę w zupełnie...

Robiąc remont domu - adaptując poddasze czy piwnicę na cele mieszkalne, warto zrobić tam łazienkę. Można ją...

Dom Energooszczędny

Chcesz wiedzieć jak zbudować dom energooszczędny? Interesują Cię nowoczesne technologie i materiały,...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Poradnik Budowlany

Wiosna już w pełni. Ruszają pierwsze prace na budowach. Niektórzy dopiero zaczynają, inni po zimowej...

Zanim rozpoczniesz budowę - wybierz odpowiedni...

Wybór projektu to pierwszy krok do zrealizowania marzenia o budowie własnego domu. Nie jest to łatwe...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.