| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Duży dom na dużą działkę, czyli gdy chcesz zbudować dom parterowy...

Duży dom na dużą działkę, czyli gdy chcesz zbudować dom parterowy...

W domu parterowym wszędzie jest blisko. Aby przejść do sypialni, salonu czy kuchni nie musisz pokonywać wysokich schodów. Ponieważ w domach parterowych nie ma skosów, lepiej wykorzystasz powierzchnię niż w domach z poddaszem. Poza tym z każdego pokoju możesz zrobić wyjście do ogrodu.

Dom parterowy przestał być traktowany jako uboższa wersja domu jednorodzinnego. Duży dom jednokondygnacyjny to już nie tylko wygoda, ale i luksus. Duża powierzchnia zabudowy i często rozbudowany plan wymagają przecież większej działki i odpowiedniej przestrzeni w sąsiedztwie. Co zyskujemy w zamian?

Zalety domów parterowych

Mieszkanie podzielone na dwie lub trzy kondygnacje może być uciążliwe na co dzień – korzystanie ze schodów na pewnych etapach życia jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Dlatego domy parterowe tak cenią rodziny z małymi dziećmi, dla których schody są źródłem wielu niebezpieczeństw, i osoby starsze lub niepełnosprawne – dla nich z kolei bywają one często barierą nie do pokonania.

Inną zaletą domu parterowego jest możliwość lepszego wykorzystania powierzchni domu przez brak skośnych ścian, jakie ma część wnętrz w domu z poddaszem. Gdy nie ma skosów, nie będzie problemów z zaaranżowaniem sypialni, łazienki czy dziecięcych pokojów.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator WM11 Jaskółka Mimo ograniczenia do jednej kondygnacji będzie to wygodne lokum dla dużej lub wielopokoleniowej rodziny.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator M79a Przed kominkiem – wariant I Dzięki rozrzeźbionej bryle zapewniono komfort w domu z obszerną strefą dzienną i pięcioma sypialniami.

Bliżej do sypialni, salonu i łazienki

W domu z drugą kondygnacją podział wnętrza na część dzienną i nocną jest bardziej naturalny: salon, kuchnię i część gospodarczą zazwyczaj lokuje się na parterze, sypialnie na piętrze lub poddaszu. Granica kondygnacji jest jednocześnie granicą naszej prywatności.

W domu parterowym na jednej kondygnacji będzie panował typowy dla strefy dziennej ruch, a zarazem trzeba będzie zapewnić warunki do niezakłóconej nauki, pracy i snu. Takie rozwiązanie ma jednak zalety: nawet gdy chcemy tylko chwilę porozmawiać, łatwiej jest przejść z pokoju do pokoju, niż pokonać schody.

Salon i kuchnia – miejsca, gdzie spotykają się domownicy – żyją również wieczorem.

Klimat poddasza w domach parterowych

Dom parterowy stwarza też nowe możliwości ukształtowania pomieszczeń. Zamiast płaskiego stropu narzucającego wysokość i prostopadłościenny kształt można zrobić pomieszczenia z odkrytą więźbą. Są one przez to wyższe niż standardowe i bardziej efektowne. Można w ten sposób uzyskać klimat i nastrój poddasza, a także – za pomocą okien połaciowych – wpuścić światło z góry.

Dom parterowy powiązany z ogrodem

W domu parterowym każda jego część może być powiązana z ogrodem. Teoretycznie z każdego pomieszczenia można zrobić wyjście do ogrodu – również z sypialni i łazienki, które w domu dwukondygnacyjnym są położone wyżej. Niski dom to również większy oddech na działce. Wysoki dom, nawet jeśli ma małą powierzchnię zabudowy, robi wrażenie, jakby „zagarniał” dużą część ogrodu.

Niskie ściany

Dom parterowy nie ma wysokich ścian, dach może być dość płaski. Jeśli ma większą powierzchnię, nie pnie się w górę, a jedynie rozrasta w głąb działki lub na boki. Dach wizualnie przyciąga dom ku dołowi, wiąże go z ziemią. Dla wielu osób taka skala domu wydaje się bardziej ludzka, do ogarnięcia wzrokiem i przez to przyjazna w odbiorze.

Masz wąską działkę? Na niej też wybudujesz piękny dom

Wąska działka nie musi być kłopotliwa. Aby wybudować na niej piękny dom, nie musisz kupować...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zaczynamy budowę. Niezbędnik inwestora...

Wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym wbiciem łopaty, a także podczas pierwszego etapu budowy.

Ile kosztuje budowa domu

Koszt budowy domu w średnim standardzie to około 3 tys. zł za 1 m kw. powierzchni użytkowej. Świadomy...

Czy Twój wykonawca też pracuje na czarno? 80...

Branża budowlana jest w kryzysie nie tylko z powodu stanu gospodarki, ale także poziomu wykonawstwa....

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Poradnik Budowlany

Wiosna już w pełni. Ruszają pierwsze prace na budowach. Niektórzy dopiero zaczynają, inni po zimowej...

Zanim rozpoczniesz budowę - wybierz odpowiedni...

Wybór projektu to pierwszy krok do zrealizowania marzenia o budowie własnego domu. Nie jest to łatwe...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.