| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Duży dom na dużą działkę, czyli gdy chcesz zbudować dom parterowy...

Duży dom na dużą działkę, czyli gdy chcesz zbudować dom parterowy...

W domu parterowym wszędzie jest blisko. Aby przejść do sypialni, salonu czy kuchni nie musisz pokonywać wysokich schodów. Ponieważ w domach parterowych nie ma skosów, lepiej wykorzystasz powierzchnię niż w domach z poddaszem. Poza tym z każdego pokoju możesz zrobić wyjście do ogrodu.

Dom parterowy przestał być traktowany jako uboższa wersja domu jednorodzinnego. Duży dom jednokondygnacyjny to już nie tylko wygoda, ale i luksus. Duża powierzchnia zabudowy i często rozbudowany plan wymagają przecież większej działki i odpowiedniej przestrzeni w sąsiedztwie. Co zyskujemy w zamian?

Zalety domów parterowych

Mieszkanie podzielone na dwie lub trzy kondygnacje może być uciążliwe na co dzień – korzystanie ze schodów na pewnych etapach życia jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Dlatego domy parterowe tak cenią rodziny z małymi dziećmi, dla których schody są źródłem wielu niebezpieczeństw, i osoby starsze lub niepełnosprawne – dla nich z kolei bywają one często barierą nie do pokonania.

Inną zaletą domu parterowego jest możliwość lepszego wykorzystania powierzchni domu przez brak skośnych ścian, jakie ma część wnętrz w domu z poddaszem. Gdy nie ma skosów, nie będzie problemów z zaaranżowaniem sypialni, łazienki czy dziecięcych pokojów.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator WM11 Jaskółka Mimo ograniczenia do jednej kondygnacji będzie to wygodne lokum dla dużej lub wielopokoleniowej rodziny.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator M79a Przed kominkiem – wariant I Dzięki rozrzeźbionej bryle zapewniono komfort w domu z obszerną strefą dzienną i pięcioma sypialniami.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Bliżej do sypialni, salonu i łazienki

W domu z drugą kondygnacją podział wnętrza na część dzienną i nocną jest bardziej naturalny: salon, kuchnię i część gospodarczą zazwyczaj lokuje się na parterze, sypialnie na piętrze lub poddaszu. Granica kondygnacji jest jednocześnie granicą naszej prywatności.

W domu parterowym na jednej kondygnacji będzie panował typowy dla strefy dziennej ruch, a zarazem trzeba będzie zapewnić warunki do niezakłóconej nauki, pracy i snu. Takie rozwiązanie ma jednak zalety: nawet gdy chcemy tylko chwilę porozmawiać, łatwiej jest przejść z pokoju do pokoju, niż pokonać schody.

Salon i kuchnia – miejsca, gdzie spotykają się domownicy – żyją również wieczorem.

Klimat poddasza w domach parterowych

Dom parterowy stwarza też nowe możliwości ukształtowania pomieszczeń. Zamiast płaskiego stropu narzucającego wysokość i prostopadłościenny kształt można zrobić pomieszczenia z odkrytą więźbą. Są one przez to wyższe niż standardowe i bardziej efektowne. Można w ten sposób uzyskać klimat i nastrój poddasza, a także – za pomocą okien połaciowych – wpuścić światło z góry.

Dom parterowy powiązany z ogrodem

W domu parterowym każda jego część może być powiązana z ogrodem. Teoretycznie z każdego pomieszczenia można zrobić wyjście do ogrodu – również z sypialni i łazienki, które w domu dwukondygnacyjnym są położone wyżej. Niski dom to również większy oddech na działce. Wysoki dom, nawet jeśli ma małą powierzchnię zabudowy, robi wrażenie, jakby „zagarniał” dużą część ogrodu.

Niskie ściany

Dom parterowy nie ma wysokich ścian, dach może być dość płaski. Jeśli ma większą powierzchnię, nie pnie się w górę, a jedynie rozrasta w głąb działki lub na boki. Dach wizualnie przyciąga dom ku dołowi, wiąże go z ziemią. Dla wielu osób taka skala domu wydaje się bardziej ludzka, do ogarnięcia wzrokiem i przez to przyjazna w odbiorze.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Koszt budowy domu jednorodzinnego. 8 domów, które...

Koszt budowy domu poniżej 200 tys. zł? Czy to możliwe? Udowadniamy, że tak. Wybraliśmy dla Ciebie projekty...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

5 projektów domów z poddaszem do adaptacji....

Projekt domu parterowego z poddaszem do adaptacji na później nie oznacza rezygnacji z żadnych...

Umowy budowlane: umowa z wykonawcą wzór. Co...

Umowa z wykonawcą: pobierz gotowy wzór umowy. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane? Przed...

Imitacja drewna, kamienia, cegły - czyli 15...

Czy cegła jest cegłą? Czy kamień naturalnym kamieniem? Czy trawnik jest żywy? Przedstawiamy 15 sprawdzonych...