| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Duży dom czy mały dom? Oblicz powierzchnię domu i dopasuj projekt gotowy!

Duży dom czy mały dom? Oblicz powierzchnię domu i dopasuj projekt gotowy!

Jak duży dom jest Ci potrzebny? Z jakich pomieszczeń nie warto rezygnować? Jak dopasować projekt gotowy domu do wielkości rodziny? Czy liczy się tylko powierzchnia domu? Na te pytania znajdziesz rzetelne odpowiedzi, a potem będziesz mógł samodzielnie obliczyć powierzchnię domu i wybrać, czy potrzebny ci mały dom czy duża rezydencja

Jeśli przy wyborze projektu będziemy pamiętać, że wielkość domu przekłada się na pieniądze, bo za budowę i wykończenie każdego metra kwadratowego trzeba zapłacić, to po pewnym czasie odpowiedź przyjdzie sama.

Pamiętaj! Powierzchnia domu to nie wszystko!

Powierzchnia domu to jedna z podstawowych informacji o projekcie podawanych w katalogach. Związana jest z określanym przez każdego inwestora programem użytkowym, czyli liczbą i przeznaczeniem potrzebnych w domu pomieszczeń.

Jeśli masz ograniczone możliwości finansowe musisz przemyśleć budowę każdego metra kwadratowego. Dokładnie policzyć, na jak duży dom Cię stać. Warto także uwierzyć w to, że w małym domu można wygodnie mieszkać jeśli tylko będzie on dobrze rozplanowany i dopasowany do potrzeb i stylu życia Twojej rodziny.

Oglądając projekty gotowe pamiętaj, że powierzchnia domu nie jest najważniejsza. Istotna jest również:

  • liczba i wielkość poszczególnych pomieszczeń,
  • wysokość pomieszczeń,
  • usytuowanie pomieszczeń względem siebie, czyli układ funkcjonalny,
  • otwarcie, zamknięcie i połączenie niektórych pomieszczeń,
  • powiązanie domu z ogrodem – czyli wygodny, łatwo dostępny taras, który latem powiększy pokój dzienny.

Wielkość domu określaj racjonalnie

Jeśli stać Cię na budowę dużego domu i nie musisz ograniczać jego powierzchni, to pamiętaj, że w przyszłości taki dom to wysokie koszty utrzymania. Może zaoszczędzone “na metrach kwadratowych” pieniądze lepiej przeznaczyć na większą czy lepiej położoną działkę albo bardziej luksusowe wyposażenie.

Określenie racjonalnej wielkości domu, to jeden z warunków wyboru właściwego projektu. Postaraj się precyzyjnie określić potrzeby Twojej rodziny. Każdy z domowników potrzebuje miejsca dla siebie, wszyscy – odpowiednio dużej przestrzeni wspólnej. Zastanów się, czy oprócz tego chcecie mieć dodatkowy pokój (pracownię, gabinet, gościnny)? Czy potrzebna będzie Wam duża czy mała kuchnia? Gdzie będziecie jadać? Ile ma być łazienek? Nie zapominaj o powierzchni przeznaczonej na komunikację, a także o pomieszczeniach technicznych, które są niezbędne. Zanim przystąpisz do szczegółowego obliczania wielkości potrzebnych pomieszczeń, odwołaj się do swojego doświadczenia. Czy potrafisz ocenić, ile metrów kwadratowych ma salon, kuchnia, hol u znajomych?

Proponujemy ćwiczenie: określ w metrach kwadratowych powierzchnię pokoju, a następnie go zmierz. Kilka takich prób pomoże trafniej planować wielkość pomieszczeń.

ZDANIEM SPECJALISTY

Z czego nie warto rezygnować w projekcie domu

  • Z łączenia niektórych pomieszczeń części dziennej – w niewielkim domu daje to wrażenie większej przestrzeni
  • Z osobnych sypialni dla dzieci – małe mogą mieć wspólny pokój, ale gdy będą starsze będą mieć różne upodobania i potrzeby.
  • Z dodatkowego pokoju, w którym można pracować albo przenocować gościa, będzie też rezerwa, gdyby powiększyła się rodzina.
  • Z osobnego wc z prysznicem przy części dziennej – cztery osoby w domu to rano kolejka do łazienki.
  • Z pomieszczeń pomocniczych takich jak: garderoba, spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze – nie muszą być wszystkie, może być jedno, ale gdzieś musimy trzymać odkurzacz, deskę do prasowania, drabinę

Trzy domy dla czteroosobowej rodziny

Około 120 m2 to powierzchnia wygodnego domu dla czteroosobowej rodziny. W Kolekcji projektów polecanych przez Muratora dla takiej rodziny można znaleźć projekty domów zarówno mniejszych, jak i dużo większych.

Policz, jak dużego domu potrzebujesz

Jeśli zgadzasz się z tym, że wystarczy ci stosunkowo mały dom, a jego powierzchnia powinna być skrojona na miarę (możliwości i potrzeb) rodziny, policz jaki powinien być Twój dom. Najpierw oblicz powierzchnię domu dla 2-4 osób (etap 1). Następnie, jeśli w domu będzie mieszkać 5-6 osób, dodaj powierzchnię dodatkowych pomieszczeń (etap 2). Podane przedziały powierzchni, to tylko nasza rada, ale jeśli uważasz, że to za mało wpisz więcej.

Gdy po dodaniu wszystkich wartości stwierdzisz, że na dom o takiej powierzchni Cię nie stać – zacznij szukać oszczędności i wypełnij tabelkę ponownie.

Pobierz tabelkę (PDF)

Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Inspektor nadzoru inwestorskiego - komu możesz...

Inspektor nadzoru inwestorskiego powinien między innymi posiadać określone uprawnienia budowlane, mieć wiedzę...

Dom dla młodej rodziny – wygodny i przemyślany...

Jaki powinien być dom dla młodej rodziny o praktycznym podejściu do życia? Prosty, bez elementów,...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.