| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Dom z lokalem usługowym. Przegląd projektów domów

Dom z lokalem usługowym. Przegląd projektów domów

Dom z lokalem użytkowym wiąże się z pracą i mieszkanien pod jednym dachem. Dla wielu to pomysł na życie. Dla inwestorów, którzy potrzebują przestrzeni, aby rozkręcić własny interes, wybór projektu domu nie jest sprawą łatwą. Spróbujemy w tym pomóc. Zobacz, jak wybrać dobry projekt domu z usługą.

Coraz więcej Polaków decyduje się na własną działalność gospodarczą. Drobne usługi wykonywane osobiście można prowadzić w pomieszczeniach mieszkalnych. Można w ten sposób na przykład udzielać w domu korepetycji, prowadzić pracownię projektową czy świadczyć usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, rachunkowości albo poprawek krawieckich.

Projekt domu z lokalem użytkowym

Jeśli jednak planujemy świadczenie usług wymagających przyjmowania klientów (na przykład gabinet lekarski czy sklep spożywczy), musimy mieć odrębny lokal. Dotyczy to także sytuacji, kiedy zatrudniamy pracowników. Kupno lokalu użytkowego może być za drogie, a wynajęcie – ryzykowne. Zresztą po co tracić czas na dojazdy, kiedy można otworzyć firmę we własnym domu. Wiąże się to z koniecznością przebudowy lub adaptacji budynku do nowych celów. Jeżeli dopiero zamierzamy wybudować dom, trzeba rozejrzeć się za dobrym projektem. Na szczęście dostępne są projekty gotowe domów z częścią usługową.

Nie ma ona konkretnego przeznaczenia – można w niej urządzić zarówno salon kosmetyczny, jak i gabinet lekarski, miniprzedszkole, sklep czy punkt gastronomiczny. Wspólną cechą tych projektów jest wydzielenie części usługowej dostępnej dla klientów wraz z zapleczem gospodarczym lub biurowym oraz jej funkcjonalne powiązanie z częścią mieszkalną. Ważne jest także to, że dobrze prezentują się od strony ulicy, zachęcając potencjalnych klientów.

Formalności związane z budową domu z częścią usługową są bardziej skomplikowane niż w przypadku zwykłego domu. Do uzyskania pozwolenia na budowę w obu przypadkach niezbędny jest projekt zgodny z wymaganiami budowlanymi, sanitarnymi i przeciw-pożarowymi. W przypadku domu z częścią usługową dodatkowo potrzebne są uzgodnienia i opinie regulowane odrębnymi przepisami w zależności od tego, jakie usługi będziemy świadczyć. Najczęściej konieczne są opinie z sa-nepidu, Państwowej Inspekcji Pracy i straży pożarnej. Lokal musi spełniać wymagania dotyczące wielkości pomieszczeń, oświetlenia, poziomu hałasu, wen-tylacjiczy ochrony przeciwpożarowej. Zdarza się też, że niektóre urzędy wymagają opinii rzeczoznawców – takich informacji najlepiej zasięgnąć w starostwie.

Zobacz nasze propozycje projektów gotowych domów z usługą

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Sprawdź projekty gotowe Muratora - domy z usługą

Jakie warunki musi spełniać lokal użytkowy w domu?

Jeśli prowadzimy własną firmę i przyjmujemy interesantów albo klientów, musimy mieć lokal, który spełnia określone warunki. Według przepisów wyrażenie „lokal użytkowy” to wydzielone pomieszczenie lub kilka pomieszczeń, które nie pełnią funkcji mieszkalnych. Nie może to być także pomieszczenie techniczne ani gospodarcze. Podstawowym warunkiem jest wysokość pomieszczenia.

W pomieszczeniach usługowych bądź produkcyjnych usytuowanych w budynkach mieszkalnych wysokość standardowa, czyli nie mniejsza niż 2,5 m, jest dopuszczalna, gdy w pomieszczeniu pracują nie więcej niż cztery osoby, a na każdą przypada przynajmniej 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia. Dodatkowo nie mogą pracować w pyle, nadmiernym hałasie czy z użyciem substancji szkodliwych dla zdrowia. Wysokość pomieszczenia, w którym odbywa się stała praca więcej niż czterech osób, powinna wynosić przynajmniej 3 m, jeśli nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, lub min. 3,3 m, jeżeli takie czynniki występują. Istnieje możliwość uzyskania zgody na odstępstwo od tego przepisu – wysokość może być mniejsza, jeśli w pomieszczeniu zainstalowano klimatyzację albo wentylację mechaniczną. Trzeba jednak uzyskać na to zgodę wojewódzkiego inspektora sanitarnego właściwego do lokalizacji obiektu.

Na poddaszach wysokość oblicza się jako średnią wysokość pomieszczenia, przy czym w jego najniższej części nie może to być mniej niż 1,9 m. Do każdego stanowiska pracy powinno być wygodne dojście, którego wysokość na całej długości nie może być niższa niż 2 m (w wyjątkowych przypadkach 1,8 m). Zatrudniając pracowników, należy zapewnić im właściwe i higieniczne warunki pracy. Przepisy bhp określają szczegółowo wymagania dotyczące wentylacji, oświetlenia i temperatury panującej w pomieszczeniach.

Różne rodzaje działalności gospodarczej w domu

Dostosowanie budynku do rodzaju działalności to podstawowe zadanie. Architekt musi znać się na przepisach i zaprojektować budynek zgodnie z tym, jak będzie użytkowany, ale to inwestor powinien przedstawić dokładny program zgodny z planem działalności – ilu pomieszczeń potrzebuje, ile osób będzie w nich pracowało i w jakim czasie itp.

Ważnym zagadnieniem jest usytuowanie domu na działce oraz zorganizowanie wejść, dojazdu i parkingu dla gości. Połączenie w jednym budynku funkcji mieszkalnych i usługowych jest trudnym zadaniem, bo chodzi zarówno o powiązanie mieszkania z lokalem, jak i zapewnienie prywatności mieszkańcom, a także o to, aby sąsiedztwo własnego biura czy sklepu nie było uciążliwe dla właścicieli. Oglądając projekty gotowe, można przeanalizować różne warianty. W większości prezentowanych domów istnieje wydzielona część usługowa, najczęściej na parterze. Można ją wykorzystać do różnego rodzaju działalności. Za każdym razem projekt gotowy musi jednak zostać poddany adaptacji (tak jak każdy projekt gotowy, który dostosowuje się do potrzeb inwestora i warunków konkretnej działki). Zadanie projektanta adaptującego projekt będzie polegało na dostosowaniu m.in. układu wnętrza do konkretnej funkcji, na przykład zakładu fryzjerskiego, gabinetu czy sklepu.

Prawo budowlane: ile trwa ważność pozowlenia na budowę domu

Ważność pozwolenia na budowę wynosi 3 lata od dnia, kiedy decyzja stała się ostateczna. Żeby...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
5 projektów domów z poddaszem użytkowym....

Przedstawiamy Top 5 projektów domów z poddaszem użytkowym o powierzchni 120-145 m2. Domy z...

Odrolnienie działki. Jak przekształcić działkę...

Kupno działki rolnej z nadzieją, że za jakiś czas postawisz na niej wymarzony dom może być obarczone dużym...

Dom Energooszczędny

Tym, którym energooszczędność kojarzy się z nieciekawym domem bez okien, mogą się mile rozczarować....

Działka: usytuowanie budynku - odległość od...

Działka - jej wielkość i kształt - warunkują możliwość postawienia na niej zabudowań. Jak powinna być...

Pozwolenia, uzgodnienia – dokumenty, bez których...

Chcesz zbudować dom? Dowiedz się, jakie musisz zgromadzić pozwolenia iuzgodnienia. Przedstawiamy listę ...