| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Dom wielopokoleniowy - jak go zaprojektować? Komfortowy dom dla rodziny wielopokoleniowej

Dom wielopokoleniowy - jak go zaprojektować? Komfortowy dom dla rodziny wielopokoleniowej

Jak zaplanować przestrzeń domu wielopokoleniowego zgodnie z zasadami komfortu, aby wszyscy domownicy czerpali radość i ubogacali się wzajemnie? Komfortowy dom dla seniora można tak zaprojektować, aby każdy czuł się u siebie.

Życie kilku pokoleń w jednym domu bywa trudne. Osoby w podeszłym wieku potrzebują więcej odpoczynku, a bycie przy wnukach to najczęściej nieustanna praca i obowiązki. Młodzi dużo pracują, są bardziej aktywni towarzysko, co często budzi niezrozumienie i zakłóca spokój seniorom.

Starsi - mając bogatsze doświadczenie życiowe - często lubią wyrażać swoje zdanie, młodzi potrzebują samodzielności, choć nierzadko za tę niezależność płacą swoją cenę. Często jednak życie zmusza rodziny wielopokoleniowe do zamieszkania pod jednym dachem.

Wzajemna pomoc

W wielu rodzinach wielopokoleniowych przychodzi taki moment, że docenia się wspólne zamieszkanie rodziców i dzieci. Bywa, że następuje to dopiero, gdy schorowani rodzice potrzebują stałej opieki dzieci. Często jednak wspólne mieszkanie docenia się znacznie wcześniej - gdy młode małżeństwo nacieszy się wolnością, mna świat przyjdą dzieci, pomoc rodziców zwykle okazuje się bezcenna. Dziadkowie przejmują na siebie obowiązki związane z prowadzeniem domu, przyprowadzają wnuki z przedszkola, ale ich opieka nad wnukami ma także inny wymiar.

Dziadkowie mogą być dla nich nieocenionym skarbem - są w stanie poświęcić wnukom więcej czasu i uwagi niż zapracowani rodzice. Jest coś zbieżnego w rytmie życia malych dzieci i starszego pokolenia - oba naznaczone są brakiem pośpiechu i posiadaniem wolnego czasu. Obecność dziadków ma też wielkie znaczenie dla nastolatków, których opowieści po powrocie ze szkoły często ma kto wysłuchać. Czas oddany wnukom jest też korzystny dla seniorów - może być realizacją pragnienia poświęcenia się drugiemu człowiekowi. Również średnie pokolenie może się wiele nauczyć z obcowania ze starszymi - często wymaga ono zatrzymania się w codziennym zabieganiu, ćwiczenia cierpliwości i pokory, oswajania się ze starością.

Autor: Mebel Rust

Obserna kuchnia jest dla seniorów miejscem nie tylko przygotowywania posiłków, ale też odpoczynku (fot. MEBEL RUST).

Mniejsza sprawność

Niezależnie od tego, czy dom zamieszkują osoby w pełni zdrowe i sprawne, czy nie, wejście i poszczególne pomieszczenia powinny być tak zaprojektowane, aby mogła się tam poruszać osoba niepełnosprawna. Wielkość każdego pomieszczenia powinna być tak zaplanowana, aby w razie konieczności osoba na wózku mogła swobodnie przejechać i obrócić się między sprzętami, drzwiami i ścianami. 

Meble muszą być tak dobrane, by osoba na wózku mogła do nich swobodnie podjechać. Wszystkie półki i wieszaki powinny być umieszczone nie wyżej niż 40-120 cm. Wyłączniki należy umieszczać na wysokości maks. 120 cm, a gniazda wtykowe nie mniejszej niż 40 cm. Powierzchnia podłogi musi być równa, bez uskoków i progów, łatwa do utrzymania w czystości, wykonana z materiałów gładkich, a jednocześnie antypoślizgowych.

W łazience zaprojektowanej z myślą o osobach mniej sprawnych zaleca się raczej prysznic niż wannę, a na ścianie konieczne są odpowiednie uchwyty.

Uroki trzeciego wieku

Warto pamiętać o przyzwyczajeniach i upodobaniach starszych mieszkańców domu. Jeśli wydzielamy dla nich osobne mieszkanie, nie zawsze musi to być jednoprzestrzenne wnętrze. Kuchnia otwarta na pokój dzienny może budzić wątpliwości starszego pokolenia. Dla osób niechętnie nastawionych do takiego rozwiązania lepsze będą projekty, gdzie podziały funkcjonalne są bardziej zaznaczone - nawet na niewielkiej powierzchni można wydzielić małą kuchnię.

Warto też zadbać o takie warunki, które pozwolą seniorom nie tylko na samodzielne życie, ale także realizację własnych upodobań czy hobby. Czasami nowe mieszkanie może być szansą na odnowienie zainteresowań, na rozwijanie których nie mieli oni miejsca wcześniej. Może warto zaplanować małe pomieszczenie na ciemnię fotograficzną dla dziadka albo dodatkowe miejsce na księgozbiór do tej pory przechowywany w kartonach w piwnicy?

Przeczytaj dodatkowo:
ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Samowola budowlana, czyli dom wybudowany...

Pojęcie samowola budowlana nie istnieje w ustawie Prawo budowlane. Jeśli jednak dom został zbudowany...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Gala wręczenia nagród w konkursie Remont Roku 2016

9 lutego na targach budowlanych BUDMA odbył się finał konkursu Remont Roku 2016. W trakcie gali wręczyliśmy...

Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....