| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Dom pod klucz? Czemu nie. Zobacz, jak kupować dom od dewelopera

Dom pod klucz? Czemu nie. Zobacz, jak kupować dom od dewelopera

Nie masz czasu na szukanie działki, projektu, ekipy budowlanej, ale chcesz zamieszkać w nowym, niewymagającym remontu domu? Sprawdź oferty rynku pierwotnego. Dom pod klucz, na przykład segment od dewelopera, będzie udaną inwestycją, jeśli dopilnujesz kwestii prawnych i technicznych.

Segment czyli dom w zabudowie szeregowej

Segmenty dzieli się na dwa rodzaje:

  • skrajne,
  • środkowe.

Skrajne powinny mieć szerszy ogród od strony szczytowej ściany, która jest końcową ścianą szeregu domów. Zazwyczaj znajduje się przy niej ulica – ogród sprawi, że będziesz lepiej chroniony przed wścibskim wzrokiem przechodniów. Jeśli takiego poszerzenia nie ma i segment skrajny nie ma większej działki, to niedogodności jego położenia mogą zostać zrównoważone tylko przez poważny rabat w cenie lub jakieś unikalne cechy sąsiedztwa, na przykład wyjątkowo dobry widok. Trzeba pamiętać, że nawet przy dobrej izolacji ściana szczytowa i znajdujące się w niej okna przysporzą nam dodatkowych wydatków na ogrzewanie. Wspólne ściany z sąsiadem oznaczają dużo mniejsze straty ciepła, ale stają się kłopotem, jeśli nie mają dobrej izolacji akustycznej. Segment skrajny ma pod tym względem przewagę nad pośrednim. Szczególnie jeżeli jest nieco szerszy, co zdarza się w bardzo dobrych projektach.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak kupować segment?

Sprawdzając projekt, podobnie jak w bliźniaku musisz szczególną uwagę zwrócić na jakość i standard rozwiązań przy ścianach z sąsiadem: izolacyjność akustyczną, ogniową, trwałość i solidność oddzielenia. Dobrze zaprojektowany dom szeregowy wyróżnia oszczędność miejsca przeznaczonego na komunikację – efektywne rozmieszczenie połączeń między podestami schodów a pomieszczeniami i korytarzami na poszczególnych kondygnacjach. Układy najprostsze są tu zwykle najbardziej praktyczne i najładniejsze, bo miejsca jest zwykle mało, więc nie warto go marnować na skomplikowane korytarze. Dobre są proste spoczniki przy centralnych schodach, z drzwiami do pomieszczeń możliwie blisko schodów. Sprawdź, czy powierzchnie wspólne nie wyglądają na ciasne, czy ich otwarcie i wzajemne przenikanie się stworzy różne możliwości wykorzystania wnętrz.

Rynek pierwotny i jego reguły

Od 29 kwietnia 2012 r. obowiązuje tak zwana ustawa deweloperska (ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, DzU z 2011 r. nr 232, poz. 1377), która dość szczegółowo reguluje obowiązki dewelopera i zawiera korzystne dla konsumentów rozwiązania. Dzięki niej kupno domu znajdującego się w fazie realizacji nie jest – jak to było wcześniej – obarczone wysokim ryzykiem nabywcy wynikającym przykładowo z możliwości bankructwa firmy deweloperskiej. Co prawda nadal regułą jest, że za dom budowany przez dewelopera płacimy w trakcie inwestycji, a nie dopiero po jej zakończeniu i przeniesieniu własności. Teraz jednak pieniądze wpłacamy na rachunek powierniczy (z wyjątkami, które omawiamy w dalszej części), umowa przedwstępna musi mieć formę aktu notarialnego i zawierać treści wymagane ustawą, a deweloper musi przygotować rzetelny zestaw informacji (tak zwany prospekt), które ułatwią klientowi ocenę jego oferty i wiarygodności. Niestety, ustawa wywołuje kontrowersje. Nie zostało przesądzone, czy jej wymogi należy stosować do umów dotyczących domów oddanych do użytku przed wejściem w życie nowych przepisów. Nawet jeśli zgodzimy się, że nie – warto się z nimi zapoznać.

WAŻNE

Dom na kredyt

Starania o kredyt na kupno domu należy rozpocząć przed podpisaniem umowy deweloperskiej. W banku na ogół można przedstawić prospekt informacyjny wydany i podpisany przez dewelopera dla indywidualnego klienta albo umowę rezerwacyjną, która co prawda nie jest uregulowana w nowej ustawie, ale jej zawarcie w zwykłej formie pisemnej jest dozwolone. W ten sposób nabywca może zweryfikować swoją zdolność kredytową, nie ponosząc wysokich kosztów umowy notarialnej. Po uzyskaniu promesy kredytu można zawrzeć umowę deweloperską, która będzie konieczna do jego wypłaty.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Umowy budowlane: umowa z wykonawcą wzór. Co...

Umowa z wykonawcą: pobierz gotowy wzór umowy. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane? Przed...

Gala wręczenia nagród w konkursie Remont Roku 2016

9 lutego na targach budowlanych BUDMA odbył się finał konkursu Remont Roku 2016. W trakcie gali wręczyliśmy...

Imitacja drewna, kamienia, cegły - czyli 15...

Czy cegła jest cegłą? Czy kamień naturalnym kamieniem? Czy trawnik jest żywy? Przedstawiamy 15 sprawdzonych...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...

Dom Energooszczędny

Tym, którym energooszczędność kojarzy się z nieciekawym domem bez okien, mogą się mile rozczarować....