| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Dom piętrowy czy dom z poddaszem użytkowym? Dylematy związane z poddaszem i piętrem

Dom piętrowy czy dom z poddaszem użytkowym? Dylematy związane z poddaszem i piętrem

Wybór między domem piętrowym a domem z poddaszem użytkowym jest trudny. Jest się nad czym zastanawiać. bo decyzja o piętrze lub poddaszu wpłynie na wygląd domu, charakter wnętrza, powierzchnię wyższej kondygnacji oraz koszty budowy domu.

Z góry wiadomo, że będziemy musieli wybudować dom z dwiema kondygnacjami, jeżeli działka jest mała, a chcemy mieć duży dom. Czasem wysokość zostaje narzucona przez obowiązujący na danym terenie plan miejscowy i jeśli taki zapis znajduje się w wydanej decyzji o warunkach zabudowy, raczej nie mamy wyboru.

Inną, nie mniej ważną kwestią są nasze oczekiwania i upodobania: domu z dwiema kondygnacjami potrzebujemy, jeżeli chcemy mieć wyraźny podział poziomy na część dostępną dla domowników i gości (dół) oraz prywatną (góra). Ale jaka ma być ta druga kondygnacja? Czy budować dom piętrowy, czy może dom z poddaszem użytkowym?

Różnice w charakterze domu piętrowego i z poddaszem użytkowym

Ten, komu słowo „dom” kojarzy się z czerwoną ceramiczną dachówką i spadzistym dachem, powinien budować dom z poddaszem użytkowym. Bardzo wiele osób taki dom uważa za ładniejszy i bardziej swojski. Jego pierwowzorem jest wiejski dom lub dworek.

Natomiast dom piętrowy ma bardziej miejski charakter. Piętrowe były kamieniczki przy rynkach miast i nowoczesne miejskie wille z płaskimi dachami. Jednak w Polsce najbardziej rozpowszechnioną i przez lata do znudzenia powtarzaną wersją piętrowego domu były pozbawione detalu i wdzięku sześciany o kopertowych dachach. Tymczasem dom piętrowy nie musi być kostką i nie musi być brzydki.

We Włoszech oraz w Niemczech, gdzie popularne są dachy o dużo mniejszym spadku, domy piętrowe są czymś naturalnym i bynajmniej nie szpecą krajobrazu. Podobnie w niektórych regionach Polski (np. na Śląsku) raczej nie spotyka się dachów nawiązujących do tradycji polskiego dworku.

Zastanawiając się nad wysokością i kształtem drugiej kondygnacji, warto pamiętać, że nie stoimy przed dylematem – dworek czy PRL-owska kostka. Jest dużo więcej opcji do wyboru.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Dom piętrowy: dach o niedużym spadku znajduje się nad stropem piętra.

Autor: Piotr Mastalerz

Dom z poddaszem użytkowym: cała kondygnacja znajduje się pod wysokim, spadzistym dachem.

Wątpliwości związane z wyborem poddasza lub piętra

Każde z rozwiązań – poddasze i piętro – ma zalety i wady. Wybór wpłynie nie tylko na architekturę budynku i jego osadzenie w otoczeniu, ale także na koszty budowy oraz komfort mieszkania. Jeśli jeszcze się wahamy i zastanawiamy, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

1. Jakiej powierzchni potrzebujemy na parterze, a jakiej na górze?

Układ charakterystyczny dla domu z poddaszem użytkowym to nieco większy parter z dużą przestrzenią dzienną – salonem, kuchnią, łazienką, gabinetem, pomieszczeniem gospodarczym – i mniejsza górna kondygnacja mieszcząca sypialnie. Różnica między powierzchniami obu kondygnacji będzie wyraźniejsza, jeśli na parterze znajdzie się jedna z sypialni lub garaż umieszczony w bryle.

Inna jest sytuacja, jeśli planujemy dużo pomieszczeń na górze – cztery sypialnie, dodatkowy pokój do pracy, a do tego doliczamy pustkę nad wymarzonym wysokim salonem. Może się wówczas okazać, że powierzchnia drugiej kondygnacji jest równa powierzchni parteru. Rozsądniej wtedy zrezygnować ze spadzistego dachu.

Dom z poddaszem użytkowym to dobry pomysł wtedy, gdy parter z założenia ma mieć większą powierzchnię niż druga kondygnacja. Jeżeli na górze chcemy mieć tyle miejsca, ile na parterze, lepiej zdecydować się na dom piętrowy.

2. Jaką powierzchnię działki możemy i chcemy zabudować?

Jeśli chociaż w przybliżeniu znamy planowaną powierzchnię domu, warto porównać ją z powierzchnią działki. Jeżeli powierzchnia, którą można przeznaczyć do zabudowy, jest zbliżona do połowy powierzchni domu, powinno nam to dać do myślenia. Pamiętajmy, że większa powierzchnia zabudowy to mniejszy ogród.

Jeśli działka jest mała, lepiej zbudować dom piętrowy. W ten sposób zmniejszymy obrys parteru. Jeżeli teren do zabudowy jest większy, naturalnym wyborem będzie dom, w którym więcej pomieszczeń jest na poziomie ogrodu. Taki może być dom z poddaszem użytkowym.

3. Jakie chcemy mieć wnętrza na drugiej kondygnacji?

Poddasze kojarzy się z miejscem zacisznym i przytulnym, sprzyja skupieniu. Wiele osób lubi spać na poddaszu, ceni sobie poczucie bezpieczeństwa, jakie dają pochyłości dachu. Trzeba jednak wiedzieć, że już samo wykończenie wnętrza o pochyłych ścianach będzie trudniejsze i bardziej pracochłonne niż pomieszczeń, w których wszystkie kąty są proste. Poza tym urządzenie wnętrz także jest trudniejsze, wymaga pomysłowości, niestandardowych rozwiązań, specjalnie dobieranych lub robionych na zamówienie mebli.

Jeśli chcemy mieć wysokie pokoje i proste ściany – wybierzmy dom piętrowy. Jeżeli odpowiada nam klimat wnętrz pod pochyłym dachem i widzimy przyjemność w ich indywidualnej aranżacji – dom z poddaszem użytkowym spełni nasze oczekiwania.

WARTO WIEDZIEĆ

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w którym relaksujemy się i regenerujemy siły. Dlatego bardzo ważne jest aby poddasze było urządzone komfortowo, z dużą ilością naturalnego światła. Takie możliwości wykończenia poddasza stwarzają okna dachowe, które możemy zamontować w każdym pomieszczeniu - podpowiada ekspert firmy FAKRO.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dom do 100 / 110 m2. Top 5 projektów domów, które...

Domy do 100 / 110 m2 są popularne nie tylko przez to, że oferują dobry stosunek ceny do komfortu, ale...

Umowy budowlane: umowa z wykonawcą wzór. Co...

Umowa z wykonawcą: pobierz gotowy wzór umowy. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane? Przed...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Mały dom. 5 najlepszych projektów małych domów o...

Oto 5 najlepszych projektów małych domów, których powierzchnia jest zbliżona do...