| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Dom jednorodzinny z poddaszem lub piętrowy – który projekt wybrać?

Dom jednorodzinny z poddaszem lub piętrowy – który projekt wybrać?

Odpowiedź na pytanie: dom jednorodzinny z poddaszem czy piętrowy wbrew pozorom nie jest łatwa. Aby dokonać prawidłowego wyboru projektu domu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników – wielkość działki, krajobraz, sąsiedztwo, sposób, w jaki domownicy spędzają czas, i wynikający z tego optymalny podział domowej przestrzeni.

Czym różni się dom jednorodzinny z poddaszem od domu piętrowego?

Dom z poddaszem Dom piętrowy
  • druga kondygnacja kryje się pod spadzistym dużym dachem
  • ma większy parter przeznaczony z reguły na część dzienną i mniejsze poddasze, na którym najczęściej jest strefa nocna
  • duży parter pozwala na połączenie wielu pomieszczeń z ogrodem
  • wysokość poddasza jest zmienna i zależy od kształtu dachu
  • sprawia wrażenie przytulnego
  • dwie kondygnacje o takiej samej wysokości przykrywa płaski albo lekko spadzisty dach
  • parter i piętro mają taką samą powierzchnię, dlatego druga kondygnacja może przejąć część funkcji strefy dziennej albo pomieścić wszystkie sypialnie licznej rodziny
  • sprawdza się, kiedy konieczne jest zmniejszenie obrysu parteru
  • pomieszczenia na piętrze mają proste wysokie ściany
  • zarówno duże, jak i małe wnętrza drugiej kondygnacji łatwo zagospodarować
Autor: Piotr Mastalerz

Dom z poddaszem, projekt: Małgorzata Cybulska-Marks

Autor: Andrzej Szandomirski

Dom jednorodzinny piętrowy, projekt: Andrzej Gomułka

Projekt domu z poddaszem dla budujących na wsi

Budynek z drugą kondygnacją pod dużym spadzistym dachem doskonale wpisuje się w pejzaż wiejski, gdzie działki są większe niż w mieście, a zabudowa jest mniej gęsta. W takiej sytuacji dom o bryle, która jest bardziej „przyziemna” lepiej wtapia się w wiejski krajobraz, nie stara się nad nim dominować, respektuje jego walory. Nie przez przypadek pierwowzorem budynku z poddaszem był właśnie dom wiejski. Ma podobną bryłę, z tym że pod dachem, gdzie kiedyś były stryszki, teraz są pomieszczenia mieszkalne. Poza tym w wielu regionach lokalne przepisy narzucają budowę dachu o dużym spadku. Wtedy wybór domu z poddaszem jest naturalny.

Poddasze to kameralne przestrzenie ze skosami

Przestrzeń poddasza zasadniczo różni się od tej, która jest na niższej kondygnacji. Zamykające ją pochyłe połacie dachu sprawiają, że jest bardziej przytulna, kameralna i nastrojowa. W domu z poddaszem dzięki odmiennemu charakterowi parteru i drugiej kondygnacji podział na strefę nocną oraz dzienną staje się bardzo wyraźny. Ta na poddaszu dzięki swojej ustronności wielu osobom kojarzy się z większym poczuciem bezpieczeństwa. Nie musi to oznaczać izolacji od otoczenia, bo okna połaciowe gwarantują tam widok na niebo, a jeśli zdecydujemy się na zespolone z nimi okna montowane w ściance kolankowej – także na ogród.

Strefa dzienna większa od nocnej

Taki podział domowego wnętrza jest charakterystyczny dla budynku, w którym jest poddasze. Wtedy powierzchnie użytkowe obu kondygnacji są nierówne: parter jest większy, a góra – mniejsza. W domu z poddaszem przekrytym dwuspadowym dachem parter może być o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów większy od powierzchni użytkowej poddasza. Przykładowo w budynku o powierzchni użytkowej 160 m2, przy kącie nachylenia połaci 40°, będzie to 15 m2, a w tym z czterospadowym dachem różnica będzie jeszcze wyraźniejsza. Tak więc budynek z poddaszem pozwala na zaplanowanie na dole przestronnego salonu, jadalni i kuchni, które często zgodnie z obowiązującymi trendami są połączone we wspólną przestrzeń.

Budynek piętrowy sprawdzi się na małej działce

W budynku piętrowym równomierny podział powierzchni na dwie kondygnacje sprawia, że obrys parteru może być mniejszy niż w takim z poddaszem o porównywalnej powierzchni użytkowej. Jest to szczególne istotne, gdy dom ma być wybudowany na małej działce, a takie właśnie są z reguły działki miejskie. Należy pamiętać o tym, że przeznaczenie mniejszej części działki pod zabudowę oznacza, że będziemy mieć większy ogród. Poza tym mała działka zapowiada – teraz albo w przyszłości – intensywną gęstą zabudowę, a z taką dobrze komponują się piętrowe domy.

Dom jednorodzinny dla dużej rodziny

Jeśli masz liczną rodzinę i w strefie nocnej na drugiej kondygnacji musi być dużo pomieszczeń, rozsądniejszym rozwiązaniem będzie dom piętrowy. Przykładowo, gdyby zamiast piętra o powierzchni blisko 80 m2 było poddasze pod dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 40°, powierzchnia użytkowa byłaby mniejsza o ponad 22 m2 – czyli o tyle ile potrzeba miejsca na dwie nieduże sypialnie.

W domu bez skosów lepiej wykorzystasz przestrzeń

Urokliwy klimat pomieszczeń pod skośnym dachem nie jest dla ciebie tak ważny jak możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni. Niskie strefy na poddaszu z użytkowego punktu widzenia mają małą wartość. Nie ustawimy tam biurka czy łóżka dlatego, że wygodnie można usiąść dopiero wtedy, gdy połać jest na wysokości 140 cm nad podłogą. Ograniczenia stają się najbardziej odczuwalne w łazience, w której chcieliśmy mieć wannę i natrysk. W pomieszczeniach piętra z wysokimi ścianami nie musimy ubolewać nad tym, co jest najbardziej dokuczliwe na poddaszu – że jego niższe partie pozostają niewykorzystane.

Zobacz wideo: Jak zlikwidować błędy budowlane w domu z poddaszem

Nowoczesne domy w prostej bryle. Zobacz inspirującą galerię zdjęć

Obecnie coraz bardziej modny robi się minimalizm. W budownictwie zaczynają dominować domy o bryłach...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Samowola budowlana, czyli dom wybudowany...

Pojęcie samowola budowlana nie istnieje w ustawie Prawo budowlane. Jeśli jednak dom został zbudowany...

Wycinka drzew. Kto może wyciąć drzewa i krzewy...

Wycinka drzew i krzewów przez osoby fizyczne jest możliwa bez konieczności uzyskiwania pozwolenia....

Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...

Ile kosztuje budowa domu? Koszt budowy małych i...

Rozważając budowę swojego pierwszego domu, zastanawiasz się ile to będzie kosztowało. Koszt budowy domu...

Gala wręczenia nagród w konkursie Remont Roku 2016

9 lutego na targach budowlanych BUDMA odbył się finał konkursu Remont Roku 2016. W trakcie gali wręczyliśmy...