Dom idealnie połączony z ogrodem, czyli projekty domów parterowych typu bungalow

2010-11-09 9:10

Dom typu bungalow w odróżnieniu od domu o zwartej bryle nie jest zaprojektowany na prostym planie prostokąta, ale na planie litery L, T lub na planie krzyża. Dzięki temu bez trudu zaplanujesz zaciszny taras, który w lecie stanie się dodatkowym pokojem wypoczynkowym. Ponadto z każdego pokoju możesz zrobić wyjście do ogrodu.  

Dom idealnie połączony z ogrodem, czyli projekty domów typu bungalow
Autor: Tomasz Myśluk

Jak urządzić wnętrza?

Usytuowanie wszystkich pomieszczeń w domu na jednej kondygnacji jest bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają małe dzieci, seniorzy lub osoby niepełnosprawne. Wtedy dostępność pomieszczeń dla wszystkich mieszkańców, bez konieczności pokonywania schodów wielokrotnie w ciągu dnia, jest dużym atutem.

Jednak dom parterowy wymaga przemyślanego rozplanowania wnętrz, aby czytelnie wydzielić strefy o różnym charakterze – otwartą dzienną, prywatną nocną oraz gospodarczą.

W domu o rozczłonkowanej bryle łatwiej to osiągnąć. Korzystne będzie takie rozplanowanie wnętrz, aby bliżej wejścia znalazła się reprezentacyjna, otwarta strefa dzienna, natomiast w głębi sypialnie. Jeżeli zdecydujemy się na projekt gotowy domu parterowego, warto wybrać taki, w którym do części nocnej z sypialniami i łazienkami prowadzi osobny korytarz. W domu składającym się z dwóch zestawionych ze sobą pod kątem brył, na przykład w kształcie litery L, w jednym skrzydle może znajdować się strefa dzienna, a w drugim nocna.

Jak zaplanować oświetlenie?

W domu parterowym szczególną uwagę należy zwrócić na dobre oświetlenie pomieszczeń. Warto zdecydować się na duże przeszklenia, a także pamiętać o tym, że szeroki okap czy zadaszony taras będą ograniczać dostęp światła dziennego. W domu o rozłożystej bryle wiele ścian zewnętrznych pozwala na zaprojektowanie dużej liczby okien oświetlających wnętrza domu z różnych stron i dopływ światła ze wszystkich kierunków o różnych porach dnia. Gdy pomieszczenia mają więcej niż jedną ścianę zewnętrzną, można wyeliminować niedogodności wynikające z niekorzystnego położenia pomieszczeń.

Obejrzyj projekty:

Jak wygląda dom typu bungalow?

Dom typu bungalow – w odróżnieniu od domu o zwartej bryle – nie jest zaprojektowany na prostym planie prostokąta, ale często na planie litery L, T, rzadziej C lub na planie krzyża. Może mieć również nieregularną rozbudowaną bryłę. Często urozmaicają ją dodatkowe elementy, takie jak podcienie, wykusze, uskoki, nisze i ganki. Oprócz walorów użytkowych mają one również charakter dekoracyjny, nadają domowi indywidualny styl.

Rozłożysty dom ma więcej ścian zewnętrznych od domu o zwartej bryle. Mają one większą powierzchnię, warto więc zadbać o ich staranne wykończenie, aby elewacje wyglądały reprezentacyjnie. Pamiętajmy też, aby elewacje były dopasowane stylem do otoczenia, w którym zbudowano dom.

Jaki kształt dachu wybrać?

Gdy poddasze nie pełni funkcji użytkowych, dach może mieć niewielki kąt nachylenia. Wybór materiału na pokrycie dachu i kształt dachu są dowolne. Rozbudowana bryła wymaga jednak wielopołaciowego dachu – może być to zarówno dach na bazie dwuspadowego, jak i czterospadowego, a także oczywiście płaski. Jeżeli nad salonem nie ma stropu, pomieszczenie mogą dodatkowo oświetlać okna połaciowe w

Gdzie usytuować garaż?

W rozłożystym domu łatwiej jest zaplanować garaż w bryle, nie ograniczając powierzchni wnętrz mieszkalnych. Możliwe jest wyraźne oddzielenie go od pokoi i związanie tylko ze strefą gospodarczą. Jeżeli garaż znajduje się z boku domu, zwykle można go powiększyć i nie wpłynie to na estetykę bryły.

Jak zaplanować taras?

Ogromną zaletą domu parterowego jest dobre powiązanie z otoczeniem. Praktycznie w każdym pomieszczeniu można zaplanować drzwi tarasowe wychodzące do ogrodu.

Zaciszny taras – na przykład osłonięty z dwóch stron przez ściany domu zaprojektowanego na planie litery L – w lecie stanie się dodatkowym pokojem wypoczynkowym. Będzie można tam spędzać czas również w deszczowe dni, jeśli będzie przynajmniej częściowo umieszczony w podcieniu i zadaszony.

W domu zaprojektowanym na planie litery C taras jest osłonięty ścianami z trzech stron, położony w patio. W podcieniu umieszcza się też często wejście – jest wtedy ochronione przed wiatrem i opadami, a miejsce na zadaszonym podeście powiększa strefę gospodarczą domu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.