| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Budowa domu z silikatów - bloczki silikatowe, cegły, płytki

Budowa domu z silikatów - bloczki silikatowe, cegły, płytki

Silikaty są dostępne w różnych rozmiarach, występują jako elementy podstawowe i pomocnicze, dzięki czemu tworzą kompletny system potrzebny do budowy domu. Duży wybór elementów silikatowych - bloczków, cegieł, płytek, to nie tylko kwestia estetyki czy wygody, ale przede wszystkim gwarancja szybszego i starannego murowania. Poznaj zalety tych materiałów i łatwość budowania z bloczków silikatowych.

Bloczki silikatowe pełne i drążone

Można z nich stawiać wszelkie ściany w budynku – od fundamentowych przez piwniczne, nośne zewnętrzne i wewnętrzne po działowe. Pod względem konstrukcyjnym najbardziej uniwersalne są bloczki pełne. Nadają się na wszystkie ściany w budynku, wystarczy dobrać ich optymalną szerokość (12, 18, 24 lub 25 cm).

Mają dużą wytrzymałość na ściskanie (od 15 do 25 MPa), dobrze tłumią hałas i są niemal idealnie gładkie. Niestety, uniwersalność jest dobra tylk o w teorii, bo jak pokazuje praktyka, pełne bloczki nie cieszą się powodzeniem przy budowie domu. Przede wszystkim są małe i ciężkie, ważą od 18 do 23 kg, a na 1 m2 ściany potrzeba ich aż 18. Poza tym źle izolują termicznie – ich współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi od 0,8 do 1 W/(mK).

Wykorzystuje się je zazwyczaj tylk o tam, gdzie są ku temu uwarunkowania konstrukcyjne, a ich gęsta struktura rzeczywiście jest potrzebna, a więc w ścianach fundamentowych i piwnicznych, które muszą być mocne, oraz w ścianach działowych o podwyższonych wymaganiach w zakresie izolacyjności akustycznej.

Pozostałe ściany prawie zawsze muruje się z bloczków drążonych. Mają współczynnik Λ = 0,4-0,7 W/(mK), a więc są cieplejsze niż pełne, a do tego są od nich o 2-5 kg lżejsze. Dają też większe możliwości w zakresie doboru odpowiedniej szerokości czy długości elementu, co pozwala optymalnie dopasować ich układ do wymiarów ściany.

Cegły silikatowe

Wykorzystuje się je na nietynkowane elewacje ścian trójwarstwowych, ozdobne detale architektoniczne, odsłonięte ścianki wewnątrz domu i do małej architektury ogrodowej, takiej jak szopy, altany, ogrodzenia.

Cegły silikatowe podobnie jak bloczki są bardzo wytrzymałe, a ich nasiąkliwość nie przekracza 16%. Mogą być białe i gładkie, ale coraz częściej spotyka się cegły kolorowe, z łupaną powierzchnią czy fazowanymi krawędziami. To ożywia murowane powierzchnie, daje ciekawy wizualnie efekt i sprawia, że ściany są ozdobą, a nie tylko konstrukcją.

We wnętrzu cegieł najczęściej używa się jako materiału wykończeniowego. Trzeba jednak pamiętać, że pod względem konstrukcyjnym muszą być traktowane nie jak wykończenie, lecz jak ściana – są ciężkie i wymagają solidnej podwaliny. Jeśli dostawia się je do ściany nośnej, trzeba wcześniej zadbać o to, aby fundament był odpowiednio szeroki, a jeżeli mają stanąć na stropie – należy się upewnić, że nie zagrozi to jego stateczności. Cegły nadają się też na wzmacniające przemurowania w ścianach wykonanych z innych materiałów. Można z nich murować filarki międzyokienne, warstwę wieńczącą fundamenty, podmurówki pod belki nadprożowe – strefy obciążane mocniej niż reszta muru. W ścianach z silikatów takie wzmocnienia nie są potrzebne, bo bloczki mają wystarczająco dużą wytrzymałość na ściskanie.

Na temat budowy domu z silikatów przeczytaj więcej w Muratorze 9/2012.

Autor: Mariusz Bykowski

Ściany działowe z gładkich bloczków są łatwe w wykończeniu, stabilne i dobrze tłumią hałas. Współczynnik izolacyjności akustycznej R’A1 w ścianach oddzielających pomieszczenia techniczne, kuchnię i łazienkę nie powinien być mniejszy niż 45 dB, a w przegrodach międzymieszkaniowych bliźniaka lub szeregówki – 50 dB. Silikaty już o grubości 18 cm tłumią hałas o 53 dB.

Płytki

Mają długość 25 cm i szerok ość 12 cm, tak jak cegły silikatowe, ale są od nich cieńsze – mają grubość 3,2 cm. Występują też elementy połówkowe o szerokości 6 cm i grubości 2 cm. Pomimo niedużej grubości są bardzo twarde – ich klasa wytrzymałości na ściskanie to 15 MPa.

Wykorzystuje się je na elewacjach albo jako wykończenie wewnętrznych ścian budynku. W przeciwieństwie do cegieł nie wymagają fundamentu albo wzmocnienia w stropie, po prostu przykleja się je do powierzchni muru lub ocieplenia. Płytki są dostępne w takich samych kolorach i fakturach powierzchni jak cegły. Można kupić gładkie albo łupane, w pastelowych odcieniach żółtym, niebieskim, czerwonym, brązowym, zielonym, a także w kolorach szarym i białym. Niektórzy producenci oferują dodatkowo płytki narożne, które umożliwiają estetyczne wykończenie narożników.

Przeczytaj dodatkowo:
Czy Twój wykonawca też pracuje na czarno? 80...

Branża budowlana jest w kryzysie nie tylko z powodu stanu gospodarki, ale także poziomu wykonawstwa....

Inspektor nadzoru inwestorskiego - komu możesz...

Inspektor nadzoru inwestorskiego powinien między innymi posiadać określone uprawnienia budowlane, mieć wiedzę...

Komfortowy dom dla dużej rodziny. Jak powinien...

Przemyślany, funkcjonalny - słowem komfortowy dom dla dużej rodziny. Dwa pokoje na parterze można...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Zaczynamy budowę. Niezbędnik inwestora...

Wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym wbiciem łopaty, a także podczas pierwszego etapu budowy.

MAŁE DOMY nowej generacji. Co musi mieć dobry...

Mały dom jest tani i prosty w budowie, zmieści się na niewielkiej działce, łatwiej go wykończyć i ogrzać....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.