Budowa domu z silikatów - bloczki silikatowe, cegły, płytki

2012-08-09 17:14
Budowa domu
Autor: Mariusz Bykowski Budowa domu - ściany wymurowane z bloczków silikatowych o grubości 18 cm.

Silikaty są dostępne w różnych rozmiarach, występują jako elementy podstawowe i pomocnicze, dzięki czemu tworzą kompletny system potrzebny do budowy domu. Duży wybór elementów silikatowych - bloczków, cegieł, płytek, to nie tylko kwestia estetyki czy wygody, ale przede wszystkim gwarancja szybszego i starannego murowania. Poznaj zalety tych materiałów i łatwość budowania z bloczków silikatowych.

Bloczki silikatowe pełne i drążone

Można z nich stawiać wszelkie ściany w budynku – od fundamentowych przez piwniczne, nośne zewnętrzne i wewnętrzne po działowe. Pod względem konstrukcyjnym najbardziej uniwersalne są bloczki pełne. Nadają się na wszystkie ściany w budynku, wystarczy dobrać ich optymalną szerokość (12, 18, 24 lub 25 cm).

Mają dużą wytrzymałość na ściskanie (od 15 do 25 MPa), dobrze tłumią hałas i są niemal idealnie gładkie. Niestety, uniwersalność jest dobra tylk o w teorii, bo jak pokazuje praktyka, pełne bloczki nie cieszą się powodzeniem przy budowie domu. Przede wszystkim są małe i ciężkie, ważą od 18 do 23 kg, a na 1 m2 ściany potrzeba ich aż 18. Poza tym źle izolują termicznie – ich współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi od 0,8 do 1 W/(mK).

Wykorzystuje się je zazwyczaj tylk o tam, gdzie są ku temu uwarunkowania konstrukcyjne, a ich gęsta struktura rzeczywiście jest potrzebna, a więc w ścianach fundamentowych i piwnicznych, które muszą być mocne, oraz w ścianach działowych o podwyższonych wymaganiach w zakresie izolacyjności akustycznej.

Pozostałe ściany prawie zawsze muruje się z bloczków drążonych. Mają współczynnik Λ = 0,4-0,7 W/(mK), a więc są cieplejsze niż pełne, a do tego są od nich o 2-5 kg lżejsze. Dają też większe możliwości w zakresie doboru odpowiedniej szerokości czy długości elementu, co pozwala optymalnie dopasować ich układ do wymiarów ściany.

WIDEO: Silikaty - materiał, który lepiej chroni przed hałasem

Silikaty - materiał, który lepiej chroni przed hałasem

Cegły silikatowe

Wykorzystuje się je na nietynkowane elewacje ścian trójwarstwowych, ozdobne detale architektoniczne, odsłonięte ścianki wewnątrz domu i do małej architektury ogrodowej, takiej jak szopy, altany, ogrodzenia.

Cegły silikatowe podobnie jak bloczki są bardzo wytrzymałe, a ich nasiąkliwość nie przekracza 16%. Mogą być białe i gładkie, ale coraz częściej spotyka się cegły kolorowe, z łupaną powierzchnią czy fazowanymi krawędziami. To ożywia murowane powierzchnie, daje ciekawy wizualnie efekt i sprawia, że ściany są ozdobą, a nie tylko konstrukcją.

We wnętrzu cegieł najczęściej używa się jako materiału wykończeniowego. Trzeba jednak pamiętać, że pod względem konstrukcyjnym muszą być traktowane nie jak wykończenie, lecz jak ściana – są ciężkie i wymagają solidnej podwaliny. Jeśli dostawia się je do ściany nośnej, trzeba wcześniej zadbać o to, aby fundament był odpowiednio szeroki, a jeżeli mają stanąć na stropie – należy się upewnić, że nie zagrozi to jego stateczności. Cegły nadają się też na wzmacniające przemurowania w ścianach wykonanych z innych materiałów. Można z nich murować filarki międzyokienne, warstwę wieńczącą fundamenty, podmurówki pod belki nadprożowe – strefy obciążane mocniej niż reszta muru. W ścianach z silikatów takie wzmocnienia nie są potrzebne, bo bloczki mają wystarczająco dużą wytrzymałość na ściskanie.

Na temat budowy domu z silikatów przeczytaj więcej w Muratorze 9/2012.

Ściany działowe z bloczków silikatowych
Autor: Mariusz Bykowski Ściany działowe z gładkich bloczków są łatwe w wykończeniu, stabilne i dobrze tłumią hałas. Współczynnik izolacyjności akustycznej R’A1 w ścianach oddzielających pomieszczenia techniczne, kuchnię i łazienkę nie powinien być mniejszy niż 45 dB, a w przegrodach międzymieszkaniowych bliźniaka lub szeregówki – 50 dB. Silikaty już o grubości 18 cm tłumią hałas o 53 dB.

Płytki

Mają długość 25 cm i szerok ość 12 cm, tak jak cegły silikatowe, ale są od nich cieńsze – mają grubość 3,2 cm. Występują też elementy połówkowe o szerokości 6 cm i grubości 2 cm. Pomimo niedużej grubości są bardzo twarde – ich klasa wytrzymałości na ściskanie to 15 MPa.

Wykorzystuje się je na elewacjach albo jako wykończenie wewnętrznych ścian budynku. W przeciwieństwie do cegieł nie wymagają fundamentu albo wzmocnienia w stropie, po prostu przykleja się je do powierzchni muru lub ocieplenia. Płytki są dostępne w takich samych kolorach i fakturach powierzchni jak cegły. Można kupić gładkie albo łupane, w pastelowych odcieniach żółtym, niebieskim, czerwonym, brązowym, zielonym, a także w kolorach szarym i białym. Niektórzy producenci oferują dodatkowo płytki narożne, które umożliwiają estetyczne wykończenie narożników.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają