| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Budowa domu na działce rolnej. Kto i w jakiej sytuacji może to zrobić?

Budowa domu na działce rolnej. Kto i w jakiej sytuacji może to zrobić?

Masz możliwość kupić działkę rolną po okazyjnej cenie? Sprawdź, czy możesz się na niej wybudować. Budowa domu na działce rolnej, zdecydowanie tańszej niż działki budowlane, obwarowana jest pewnymi ograniczeniami. Sprawdź, kto i kiedy może wybudować dom na roli.

Budowa domu na działce rolnej tylko dla rolnika?

Dom mieszkalny na działce rolnej może wybudować rolnik (osoba prowadząca gospodarstwo rolne), ale i on musi stosować się do ustaleń planów miejscowych lub decyzji o warunkach zabudowy. A te dokumenty mogą w pewnych sytuacjach zabraniać budowy.

Inne osoby – niebędące rolnikami – mogą kupić ziemię rolną, jednak muszą liczyć się z tym, że uzyskanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego może okazać się niemożliwe albo będzie wymagać dodatkowych i długotrwałych formalności.

Remont domu na działce siedliskowej – tak. Budowa domu – nie…

Jeśli kupimy tak zwane siedlisko, czyli grunt wraz z budynkami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego, możemy na nim zamieszkać i nie musimy kontynuować działalności rolniczej sprzedającego.

Nie powinniśmy mieć problemów z przebudową lub remontem nabytego domu. Gdybyśmy jednak chcieli wybudować nowy, będzie trzeba odrolnić grunt pod zabudowę.

Kiedy konieczne jest odrolnienie działki?

Odrolnienie działki jest konieczne również wtedy, gdy kupimy niezabudowaną działkę rolną. Zwolnione są z tego jedynie działki położone w granicach miast.

Na terenach objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego odrolnienie polega na zmienieniu przez gminę treści planu w zakresie przeznaczenia gruntu (z rolnego na nierolnicze), a następnie na wyłączeniu go z produkcji rolnej w drodze decyzji wydanej przez starostę powiatowego.

Procedura zmiany planu jest skomplikowana i czasochłonna, poza tym nie ma gwarancji, że gmina się na to zgodzi. Wyłączenie z produkcji rolnej wiąże się z kolei z koniecznością wnoszenia przez dziesięć lat wysokich opłat (zwolnione z nich jest odrolnienie do 0,05 ha).

Co zrobić, gdy działka nie jest objęta planem miejscowym?

Jeżeli działka rolna leży na terenie nieobjętym planem miejscowym, trzeba uzyskać najpierw decyzję o warunkach zabudowy, a następnie decyzję o wyłączeniu z produkcji rolnej. Warunki zabudowy dla takiej działki możemy dostać tylko wtedy, gdy ziemia jest niskiej klasy (IV, V lub VI) albo była już kiedyś przeznaczona na cele nierolnicze w planie miejscowym, który wygasł z mocy prawa z końcem 2002 r. (i nie uchwalono nowego).

Poza tym działka musi spełniać inne wymogi: mieć dostęp do drogi, możliwość uzbrojenia i tak zwane dobre sąsiedztwo. Ten ostatni warunek oznacza, że co najmniej jedna sąsiednia działka musi być zabudowana w sposób pozwalający na określenie parametrów i sposobu użytkowania nowej zabudowy. I tu możemy natrafić na kolejną pułapkę: jeśli wszyscy sąsiedzi prowadzą gospodarstwa rolne, możemy dostać zgodę na zabudowę zagrodową, a nie na zabudowanie działki wyłącznie domem jednorodzinnym.


Podstawa prawna: ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. DzU z 2004 r. nr 121, poz. 1266 z późn. zm.); ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. DzU z 2012 r. poz. 647)

Autor: Błażej Żuławski

Żeby wybudować dom na działce rolnej, trzeba spełnić wiele warunków

Materiały budowlane i wykończeniowe. Które będą modne w niedalekiej przyszłości?

Kto, jak nie eksperci z wydawnictwa Murator, będzie lepiej wiedział, które materiały budowlane...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
TANIO I DOBRZE: Sposób na własny mały dom

Budowa własnego domu może być tańsza niż kupno mieszkania, a komfort życia będzie nieporównywalnie...

Gala wręczenia nagród w konkursie Remont Roku 2016

9 lutego na targach budowlanych BUDMA odbył się finał konkursu Remont Roku 2016. W trakcie gali wręczyliśmy...

Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na...

Kto przed budową domu nie zadaje sobie pytania: ile to kosztuje? Koszt budowy domu w średnim standardzie to...

Samowola budowlana, czyli dom wybudowany...

Pojęcie samowola budowlana nie istnieje w ustawie Prawo budowlane. Jeśli jednak dom został zbudowany...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...