| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Jak rośnie koszt wybudowania domu, kiedy przedłużają się prace budowlane?

Jak rośnie koszt wybudowania domu, kiedy przedłużają się prace budowlane?

Przedłużająca się o rok budowa budowa domu oznacza wyższe koszty, rzędu kilkunastu tysięcy złotych, jeśli finansujesz budowanie z własnych środków. Więcej stracisz, gdy na budowę zaciagnąłeś kredyt. Do tej kwoty powinieneś jeszcze doliczyć dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem budowy, wynajmem mieszkania czy ogrzewaniem pustego domu.

Menadżer projektu "Własny dom" Gdy finansujesz budowę z własnych oszczędności

Osoba finansująca budowę domu własnymi oszczędnościami nie uzyska odsetek od wycofanych z banku pieniędzy. Roczna stopa zysku z lokaty bankowej wynosi obecnie około 5% (po opodatkowaniu).

Jeżeli zatem budowa domu o wartości 500 tys. zł trwa o rok dłużej niż mogłaby trwać, to koszt tego wydłużenia możemy w uproszczeniu przyjąć jako: 500 000 / 2 x 5% = 12 500 zł.

Ten dodatkowy koszt wybudowania domu będzie oczywiście znacznie mniejszy, jeżeli przeciągamy roboty budowlane na etapie początkowym, kiedy kwota zaangażowana w budowę jest jeszcze niewielka.

W skrajnie niekorzystnym przypadku, gdy do sprawnie zbudowanego i w pełni wykończonego domu nie moglibyśmy się przez rok wprowadzić z powodu jakichś przeszkód prawnych, dodatkowy koszt finansowy poniesiony przez inwestora w okresie od początku budowy do zamieszkania wyniósłby: 500 000 x 5% = 25 000 zł.

Gdy finansujesz budowę kredytem

Osoba, która finansuje dom kredytem, ponosi wyższe koszty nieuzasadnionego wydłużenia cyklu budowy domu – do wyżej wymienionych równań powinna wstawić stopę oprocentowania kredytu. Z punktu widzenia kosztów finansowych im więcej pieniędzy zamroziliśmy w budowie, tym bardziej powinno się nam spieszyć z wprowadzeniem się do nowego domu.

Koszty ubezpieczenia

Weźmy też pod uwagę koszt ubezpieczenia budowy. Stanu surowego otwartego może jeszcze ubezpieczać nie warto, ale zamknięty z instalacjami owszem. Roczna składka za polisę od zdarzeń losowych i kradzieży może wynieść około 1 tys. zł.

Opłaty za wynajmowane mieszkanie

Dla niektórych najdotkliwszą finansową konsekwencją zwłoki w przeprowadzce może stać się koszt wynajmu mieszkania. Często nabywca naszego dotychczasowego lokum godzi się, żebyśmy w nim pozostali na czas budowy, ale musimy mu płacić jak za wynajem.

Koszt zależy od miasta i wielkości mieszkania. Jeśli wyniesie 1 tys. zł miesięcznie, wydłużenie cyklu budowy o rok będzie kosztować 12 tys. zł. Mieszkając kątem u rodziny, nie musimy płacić pieniędzmi, ale i my, i gospodarze zapłacimy niewygodami i niejednokrotnie stresem.

W uzasadnionych sytuacjach do powyższych obliczeń trzeba by jeszcze doliczyć koszty ogrzewania pustego domu, ochrony, podatku itp.

Jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego? Racjonalne finansowanie inwestycji z kosztorysem

Z badań wynika, że ponad 80% Polaków chciałoby zamieszkać we własnym domu, ale barierą są...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Zaczynamy budowę. Niezbędnik inwestora...

Wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym wbiciem łopaty, a także podczas pierwszego etapu budowy.

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.