| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Jak rośnie koszt wybudowania domu, kiedy przedłużają się prace budowlane?

Jak rośnie koszt wybudowania domu, kiedy przedłużają się prace budowlane?

Przedłużająca się o rok budowa budowa domu oznacza wyższe koszty, rzędu kilkunastu tysięcy złotych, jeśli finansujesz budowanie z własnych środków. Więcej stracisz, gdy na budowę zaciagnąłeś kredyt. Do tej kwoty powinieneś jeszcze doliczyć dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem budowy, wynajmem mieszkania czy ogrzewaniem pustego domu.

Menadżer projektu "Własny dom" Gdy finansujesz budowę z własnych oszczędności

Osoba finansująca budowę domu własnymi oszczędnościami nie uzyska odsetek od wycofanych z banku pieniędzy. Roczna stopa zysku z lokaty bankowej wynosi obecnie około 5% (po opodatkowaniu).

Jeżeli zatem budowa domu o wartości 500 tys. zł trwa o rok dłużej niż mogłaby trwać, to koszt tego wydłużenia możemy w uproszczeniu przyjąć jako: 500 000 / 2 x 5% = 12 500 zł.

Ten dodatkowy koszt wybudowania domu będzie oczywiście znacznie mniejszy, jeżeli przeciągamy roboty budowlane na etapie początkowym, kiedy kwota zaangażowana w budowę jest jeszcze niewielka.

W skrajnie niekorzystnym przypadku, gdy do sprawnie zbudowanego i w pełni wykończonego domu nie moglibyśmy się przez rok wprowadzić z powodu jakichś przeszkód prawnych, dodatkowy koszt finansowy poniesiony przez inwestora w okresie od początku budowy do zamieszkania wyniósłby: 500 000 x 5% = 25 000 zł.

Gdy finansujesz budowę kredytem

Osoba, która finansuje dom kredytem, ponosi wyższe koszty nieuzasadnionego wydłużenia cyklu budowy domu – do wyżej wymienionych równań powinna wstawić stopę oprocentowania kredytu. Z punktu widzenia kosztów finansowych im więcej pieniędzy zamroziliśmy w budowie, tym bardziej powinno się nam spieszyć z wprowadzeniem się do nowego domu.

Koszty ubezpieczenia

Weźmy też pod uwagę koszt ubezpieczenia budowy. Stanu surowego otwartego może jeszcze ubezpieczać nie warto, ale zamknięty z instalacjami owszem. Roczna składka za polisę od zdarzeń losowych i kradzieży może wynieść około 1 tys. zł.

Opłaty za wynajmowane mieszkanie

Dla niektórych najdotkliwszą finansową konsekwencją zwłoki w przeprowadzce może stać się koszt wynajmu mieszkania. Często nabywca naszego dotychczasowego lokum godzi się, żebyśmy w nim pozostali na czas budowy, ale musimy mu płacić jak za wynajem.

Koszt zależy od miasta i wielkości mieszkania. Jeśli wyniesie 1 tys. zł miesięcznie, wydłużenie cyklu budowy o rok będzie kosztować 12 tys. zł. Mieszkając kątem u rodziny, nie musimy płacić pieniędzmi, ale i my, i gospodarze zapłacimy niewygodami i niejednokrotnie stresem.

W uzasadnionych sytuacjach do powyższych obliczeń trzeba by jeszcze doliczyć koszty ogrzewania pustego domu, ochrony, podatku itp.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Czy Twój wykonawca też pracuje na czarno? 80...

Branża budowlana jest w kryzysie nie tylko z powodu stanu gospodarki, ale także poziomu wykonawstwa....

Zanim rozpoczniesz budowę - wybierz odpowiedni...

Wybór projektu to pierwszy krok do zrealizowania marzenia o budowie własnego domu. Nie jest to łatwe...

Planujesz budowę małego i taniego domu? Sprawdź...

Wybór projektu to pierwszy krok do rozpoczęcia budowy wymarzonego domu. Jak znaleźć odpowiedni projekt...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.