| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Jak rośnie koszt wybudowania domu, kiedy przedłużają się prace budowlane?

Jak rośnie koszt wybudowania domu, kiedy przedłużają się prace budowlane?

Przedłużająca się o rok budowa budowa domu oznacza wyższe koszty, rzędu kilkunastu tysięcy złotych, jeśli finansujesz budowanie z własnych środków. Więcej stracisz, gdy na budowę zaciagnąłeś kredyt. Do tej kwoty powinieneś jeszcze doliczyć dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem budowy, wynajmem mieszkania czy ogrzewaniem pustego domu.

Menadżer projektu "Własny dom" Gdy finansujesz budowę z własnych oszczędności

Osoba finansująca budowę domu własnymi oszczędnościami nie uzyska odsetek od wycofanych z banku pieniędzy. Roczna stopa zysku z lokaty bankowej wynosi obecnie około 5% (po opodatkowaniu).

Jeżeli zatem budowa domu o wartości 500 tys. zł trwa o rok dłużej niż mogłaby trwać, to koszt tego wydłużenia możemy w uproszczeniu przyjąć jako: 500 000 / 2 x 5% = 12 500 zł.

Ten dodatkowy koszt wybudowania domu będzie oczywiście znacznie mniejszy, jeżeli przeciągamy roboty budowlane na etapie początkowym, kiedy kwota zaangażowana w budowę jest jeszcze niewielka.

W skrajnie niekorzystnym przypadku, gdy do sprawnie zbudowanego i w pełni wykończonego domu nie moglibyśmy się przez rok wprowadzić z powodu jakichś przeszkód prawnych, dodatkowy koszt finansowy poniesiony przez inwestora w okresie od początku budowy do zamieszkania wyniósłby: 500 000 x 5% = 25 000 zł.

Gdy finansujesz budowę kredytem

Osoba, która finansuje dom kredytem, ponosi wyższe koszty nieuzasadnionego wydłużenia cyklu budowy domu – do wyżej wymienionych równań powinna wstawić stopę oprocentowania kredytu. Z punktu widzenia kosztów finansowych im więcej pieniędzy zamroziliśmy w budowie, tym bardziej powinno się nam spieszyć z wprowadzeniem się do nowego domu.

Koszty ubezpieczenia

Weźmy też pod uwagę koszt ubezpieczenia budowy. Stanu surowego otwartego może jeszcze ubezpieczać nie warto, ale zamknięty z instalacjami owszem. Roczna składka za polisę od zdarzeń losowych i kradzieży może wynieść około 1 tys. zł.

Opłaty za wynajmowane mieszkanie

Dla niektórych najdotkliwszą finansową konsekwencją zwłoki w przeprowadzce może stać się koszt wynajmu mieszkania. Często nabywca naszego dotychczasowego lokum godzi się, żebyśmy w nim pozostali na czas budowy, ale musimy mu płacić jak za wynajem.

Koszt zależy od miasta i wielkości mieszkania. Jeśli wyniesie 1 tys. zł miesięcznie, wydłużenie cyklu budowy o rok będzie kosztować 12 tys. zł. Mieszkając kątem u rodziny, nie musimy płacić pieniędzmi, ale i my, i gospodarze zapłacimy niewygodami i niejednokrotnie stresem.

W uzasadnionych sytuacjach do powyższych obliczeń trzeba by jeszcze doliczyć koszty ogrzewania pustego domu, ochrony, podatku itp.

Przeczytaj dodatkowo:
Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na...

Kto przed budową domu nie zadaje sobie pytania: ile to kosztuje? Koszt budowy domu w średnim standardzie to...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Ile kosztuje budowa domu? Koszt budowy małych i...

Rozważając budowę swojego pierwszego domu, zastanawiasz się ile to będzie kosztowało. Koszt budowy domu...

Konkurs Remont Roku 2016 - galeria najciekawszych...

Prezentujemy 40 realizacji zgłoszonych do konkursu Remont Roku 2016, które wzbudziły największe...

Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....