| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Jak rośnie koszt wybudowania domu, kiedy przedłużają się prace budowlane?

Jak rośnie koszt wybudowania domu, kiedy przedłużają się prace budowlane?

Przedłużająca się o rok budowa budowa domu oznacza wyższe koszty, rzędu kilkunastu tysięcy złotych, jeśli finansujesz budowanie z własnych środków. Więcej stracisz, gdy na budowę zaciagnąłeś kredyt. Do tej kwoty powinieneś jeszcze doliczyć dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem budowy, wynajmem mieszkania czy ogrzewaniem pustego domu.

Menadżer projektu "Własny dom" Gdy finansujesz budowę z własnych oszczędności

Osoba finansująca budowę domu własnymi oszczędnościami nie uzyska odsetek od wycofanych z banku pieniędzy. Roczna stopa zysku z lokaty bankowej wynosi obecnie około 5% (po opodatkowaniu).

Jeżeli zatem budowa domu o wartości 500 tys. zł trwa o rok dłużej niż mogłaby trwać, to koszt tego wydłużenia możemy w uproszczeniu przyjąć jako: 500 000 / 2 x 5% = 12 500 zł.

Ten dodatkowy koszt wybudowania domu będzie oczywiście znacznie mniejszy, jeżeli przeciągamy roboty budowlane na etapie początkowym, kiedy kwota zaangażowana w budowę jest jeszcze niewielka.

W skrajnie niekorzystnym przypadku, gdy do sprawnie zbudowanego i w pełni wykończonego domu nie moglibyśmy się przez rok wprowadzić z powodu jakichś przeszkód prawnych, dodatkowy koszt finansowy poniesiony przez inwestora w okresie od początku budowy do zamieszkania wyniósłby: 500 000 x 5% = 25 000 zł.

Gdy finansujesz budowę kredytem

Osoba, która finansuje dom kredytem, ponosi wyższe koszty nieuzasadnionego wydłużenia cyklu budowy domu – do wyżej wymienionych równań powinna wstawić stopę oprocentowania kredytu. Z punktu widzenia kosztów finansowych im więcej pieniędzy zamroziliśmy w budowie, tym bardziej powinno się nam spieszyć z wprowadzeniem się do nowego domu.

Koszty ubezpieczenia

Weźmy też pod uwagę koszt ubezpieczenia budowy. Stanu surowego otwartego może jeszcze ubezpieczać nie warto, ale zamknięty z instalacjami owszem. Roczna składka za polisę od zdarzeń losowych i kradzieży może wynieść około 1 tys. zł.

Opłaty za wynajmowane mieszkanie

Dla niektórych najdotkliwszą finansową konsekwencją zwłoki w przeprowadzce może stać się koszt wynajmu mieszkania. Często nabywca naszego dotychczasowego lokum godzi się, żebyśmy w nim pozostali na czas budowy, ale musimy mu płacić jak za wynajem.

Koszt zależy od miasta i wielkości mieszkania. Jeśli wyniesie 1 tys. zł miesięcznie, wydłużenie cyklu budowy o rok będzie kosztować 12 tys. zł. Mieszkając kątem u rodziny, nie musimy płacić pieniędzmi, ale i my, i gospodarze zapłacimy niewygodami i niejednokrotnie stresem.

W uzasadnionych sytuacjach do powyższych obliczeń trzeba by jeszcze doliczyć koszty ogrzewania pustego domu, ochrony, podatku itp.

Jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego? Racjonalne finansowanie inwestycji z kosztorysem

Z badań wynika, że ponad 80% Polaków chciałoby zamieszkać we własnym domu, ale barierą są...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa...

Domy z paczki, których samodzielny montaż zajmuje 8-12 godzin, domy mobilne wygodne do przenoszenia i...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...

Działka: usytuowanie budynku - odległość od...

Działka - jej wielkość i kształt - warunkują możliwość postawienia na niej zabudowań. Jak powinna być...

Dom Energooszczędny

Tym, którym energooszczędność kojarzy się z nieciekawym domem bez okien, mogą się mile rozczarować....