| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Blisko natury: dom letniskowy

Blisko natury: dom letniskowy

W każdym z nas tkwi potrzeba posiadania swojego miejsca, które daje poczucie jedności z przyrodą, swobody i wolności. Dom letniskowy jest pierwszym krokiem do realizacji tego marzenia. Urocze siedlisko w wiejskim stylu zapewni właściwy komfort wypoczynku.

Autor: Marcin Czechowicz

Dom letniskowy to nie tylko budynek, ale również sposób zagospodarowania działki dający możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

Siedlisko - letnisko

Do domu letniskowego trzeba dojrzeć. W życiu wielu osób przychodzi moment, w którym zaczynają ich nudzić zagraniczne wojaże, a pociąga nieskrępowana swoboda Suwalszczyzny czy Mazur. Schemat jest często taki: najpierw wynajmujemy na czas wakacji cudzy dom, by już po pierwszym roku stać się właścicielami parceli nieopodal. Gdy zapał nie mija, po jakimś czasie budujemy na niej własne letnisko. Wersja na skróty – kupujemy gotowy dom. To drugie rozwiązanie pozwala korzystać z dobrodziejstw działki praktycznie od razu, a jeśli trafimy na okazję, nie będzie bardziej kosztowne od samodzielnej budowy.

Dlaczego tak nas pociąga letnisko? Przede wszystkim daje poczucie wolności. W każdej chwili można zostawić dom czy mieszkanie w mieście i wyjechać. To poczucie swobody wzmacnia fakt, że do takiego wyjazdu nie musimy się specjalnie przygotowywać ani pakować. Jedziemy przecież do siebie – mamy tam swoją piżamę, patelnię, ręczniki. Jeśli na letnisko możemy dotrzeć w ciągu dwóch godzin, latem będziemy tam pewnie spędzać każdy weekend, możemy nawet codziennie dojeżdżać do pracy do miasta. W domu letniskowym pociąga nas też odmienny od codziennego styl życia i to nie tylko dlatego, że w ciągu dnia czas spędzamy poza domem: nad jeziorem, w lesie czy nawet kosząc trawnik na własnej działce.

Inność stylu życia wynika z poczucia, że bardziej niż gdziekolwiek indziej jesteśmy panami swojego czasu. Zawieszeniu ulegają wszystkie obowiązki, jakie zwykle narzucamy sobie na zwykłych wakacjach – nie jesteśmy popędzani przymusem zwiedzania – bo przejechaliśmy tyle kilometrów, więc trzeba zobaczyć jak najwięcej, czy spędzania określonej liczby godzin na plaży – bo zapłaciliśmy krocie za pokój w pensjonacie i każda godzina pobytu musi być ekonomicznie wykorzystana. Inaczej przeżywamy niepogodę – nawet jeśli nie wyjdziemy z domu cały dzień, nie żal nam straconych godzin. Przecież są kolejne dni i tygodnie, a nawet lata – plaża nie ucieknie...

WIĘCEJ O DOMKACH LETNISKOWYCH:

Projekty domów letniskowych. Jak zbudować fajny dom na wakacje szybko i tanio?

Koszt budowy domu letniego. Tanie i droższe domy letniskowe - od 60 do ponad 300 tys.

Czy domek letniskowy można wybudować w lesie i na działce rolnej?

Przeczytaj dodatkowo:
Inspektor nadzoru inwestorskiego - komu możesz...

Inspektor nadzoru inwestorskiego powinien między innymi posiadać określone uprawnienia budowlane, mieć wiedzę...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Zmiany w projekcie - zmiana grubości ocieplenia,...

Dodatkowe ocieplenie, dodatkowe okna lub inny kąt nachylenia dachu, to typowe przykłady zmian w projekcie,...

Co zrobić, gdy dom został wybudowany niezgodnie z...

Jeśli dom został zbudowany niezgodnie z projektem budowlanym, a odstępstwa od projektu budowlanego mają...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.