| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Blisko natury: dom letniskowy

Blisko natury: dom letniskowy

W każdym z nas tkwi potrzeba posiadania swojego miejsca, które daje poczucie jedności z przyrodą, swobody i wolności. Pierwszym krokiem do realizacji tego marzenia jest dom letni. Urocze siedlisko w wiejskim stylu zapewni właściwy komfort wypoczynku.

Autor: Marcin Czechowicz

Dom letni to nie tylko budynek, ale również sposób zagospodarowania działki dający możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań

Siedlisko- letnisko

Do domu letniego trzeba dojrzeć. W życiu wielu osób przychodzi moment, w którym zaczynają ich nudzić zagraniczne wojaże, a pociąga nieskrępowana swoboda Suwalszczyzny czy Mazur. Schemat jest często taki: najpierw wynajmujemy na czas wakacji cudzy dom, by już po pierwszym roku stać się właścicielami parceli nieopodal. Gdy zapał nie mija, po jakimś czasie budujemy na niej własne letnisko. Wersja na skróty – kupujemy gotowy dom. To drugie rozwiązanie pozwala korzystać z dobrodziejstw działki praktycznie od razu, a jeśli trafimy na okazję, nie będzie bardziej kosztowne od samodzielnej budowy.

Dlaczego tak nas pociąga letnisko? Przede wszystkim daje poczucie wolności. W każdej chwili można zostawić dom czy mieszkanie w mieście i wyjechać. To poczucie swobody wzmacnia fakt, że do takiego wyjazdu nie musimy się specjalnie przygotowywać ani pakować. Jedziemy przecież do siebie – mamy tam swoją piżamę, patelnię, ręczniki. Jeśli na letnisko możemy dotrzeć w ciągu dwóch godzin, latem będziemy tam pewnie spędzać każdy weekend, możemy nawet codziennie dojeżdżać do pracy do miasta. W domu letnim pociąga nas też odmienny od codziennego styl życia i to nie tylko dlatego, że w ciągu dnia czas spędzamy poza domem: nad jeziorem, w lesie czy nawet kosząc trawnik na własnej działce.

Inność stylu życia wynika z poczucia, że bardziej niż gdziekolwiek indziej jesteśmy panami swojego czasu. Zawieszeniu ulegają wszystkie obowiązki, jakie zwykle narzucamy sobie na zwykłych wakacjach – nie jesteśmy popędzani przymusem zwiedzania – bo przejechaliśmy tyle kilometrów, więc trzeba zobaczyć jak najwięcej, czy spędzania określonej liczby godzin na plaży – bo zapłaciliśmy krocie za pokój w pensjonacie i każda godzina pobytu musi być ekonomicznie wykorzystana. Inaczej przeżywamy niepogodę – nawet jeśli nie wyjdziemy z domu cały dzień, nie żal nam straconych godzin. Przecież są kolejne dni i tygodnie, a nawet lata – plaża nie ucieknie...

  • Jaki styl architektoniczny nadać domowi letniemu?
  • Dom tylko na lato czy całoroczny?
  • Jakich formalności wymaga budowa domu letniskowego?
  • Na co zwrócić uwagę, jeśli na dom letni zdecydujemy się zaadaptować starą wiejską chałupę lub budynek gospodarczy?
  • Wnętrza w harmonii z naturą: jakie materiały i elementy wyposażenia wykorzystać?
  • Jak stworzyć ogród pełen kolorów i zapachów, ale niewymagający stałej pielęgnacji?
  • Działkowe atrakcje: sauna, bania, spiżarnia, piec kaflowy, domek dla dzieci na drzewie
  • Jak zabezpieczyć dom letni przed włamywaczami?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w "Gazecie Domowej" – bezpłatnym dodatku do "Zbuduj dom".

Przeczytaj dodatkowo:
Dom Energooszczędny

Chcesz wiedzieć jak zbudować dom energooszczędny? Interesują Cię nowoczesne technologie i materiały,...

Inspektor nadzoru inwestorskiego - komu możesz...

Inspektor nadzoru inwestorskiego powinien między innymi posiadać określone uprawnienia budowlane, mieć wiedzę...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie będą dotyczyły między...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.