| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Blisko natury: dom letniskowy

Blisko natury: dom letniskowy

W każdym z nas tkwi potrzeba posiadania swojego miejsca, które daje poczucie jedności z przyrodą, swobody i wolności. Dom letniskowy jest pierwszym krokiem do realizacji tego marzenia. Urocze siedlisko w wiejskim stylu zapewni właściwy komfort wypoczynku.

Autor: Marcin Czechowicz

Dom letniskowy to nie tylko budynek, ale również sposób zagospodarowania działki dający możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

Siedlisko - letnisko

Do domu letniskowego trzeba dojrzeć. W życiu wielu osób przychodzi moment, w którym zaczynają ich nudzić zagraniczne wojaże, a pociąga nieskrępowana swoboda Suwalszczyzny czy Mazur. Schemat jest często taki: najpierw wynajmujemy na czas wakacji cudzy dom, by już po pierwszym roku stać się właścicielami parceli nieopodal. Gdy zapał nie mija, po jakimś czasie budujemy na niej własne letnisko. Wersja na skróty – kupujemy gotowy dom. To drugie rozwiązanie pozwala korzystać z dobrodziejstw działki praktycznie od razu, a jeśli trafimy na okazję, nie będzie bardziej kosztowne od samodzielnej budowy.

Dlaczego tak nas pociąga letnisko? Przede wszystkim daje poczucie wolności. W każdej chwili można zostawić dom czy mieszkanie w mieście i wyjechać. To poczucie swobody wzmacnia fakt, że do takiego wyjazdu nie musimy się specjalnie przygotowywać ani pakować. Jedziemy przecież do siebie – mamy tam swoją piżamę, patelnię, ręczniki. Jeśli na letnisko możemy dotrzeć w ciągu dwóch godzin, latem będziemy tam pewnie spędzać każdy weekend, możemy nawet codziennie dojeżdżać do pracy do miasta. W domu letniskowym pociąga nas też odmienny od codziennego styl życia i to nie tylko dlatego, że w ciągu dnia czas spędzamy poza domem: nad jeziorem, w lesie czy nawet kosząc trawnik na własnej działce.

Inność stylu życia wynika z poczucia, że bardziej niż gdziekolwiek indziej jesteśmy panami swojego czasu. Zawieszeniu ulegają wszystkie obowiązki, jakie zwykle narzucamy sobie na zwykłych wakacjach – nie jesteśmy popędzani przymusem zwiedzania – bo przejechaliśmy tyle kilometrów, więc trzeba zobaczyć jak najwięcej, czy spędzania określonej liczby godzin na plaży – bo zapłaciliśmy krocie za pokój w pensjonacie i każda godzina pobytu musi być ekonomicznie wykorzystana. Inaczej przeżywamy niepogodę – nawet jeśli nie wyjdziemy z domu cały dzień, nie żal nam straconych godzin. Przecież są kolejne dni i tygodnie, a nawet lata – plaża nie ucieknie...

WIĘCEJ O DOMKACH LETNISKOWYCH:

Projekty domów letniskowych. Jak zbudować fajny dom na wakacje szybko i tanio?

Koszt budowy domu letniego. Tanie i droższe domy letniskowe - od 60 do ponad 300 tys.

Czy domek letniskowy można wybudować w lesie i na działce rolnej?

Przeczytaj dodatkowo:
Konkurs Remont Roku 2016 - galeria najciekawszych...

Prezentujemy 40 realizacji zgłoszonych do konkursu Remont Roku 2016, które wzbudziły największe...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na...

Kto przed budową domu nie zadaje sobie pytania: ile to kosztuje? Koszt budowy domu w średnim standardzie to...

TANIO I DOBRZE: Sposób na własny mały dom

Budowa własnego domu może być tańsza niż kupno mieszkania, a komfort życia będzie nieporównywalnie...

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

Samowola budowlana, czyli dom wybudowany...

Pojęcie samowola budowlana nie istnieje w ustawie Prawo budowlane. Jeśli jednak dom został zbudowany...