| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Dom bezpieczny

Dom bezpieczny

Zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa to podstawowe pragnienie człowieka i jedno z najważniejszych zadań, które stawiamy przed naszym domem. To w nim chronimy się przed zagrożeniami płynącymi ze świata i odnajdujemy spokój.

Okolica bez zagrożeń

Każdy dom może okazać się dobrym celem dla złodzieja, nie ma na to rady. Bez znaczenia jest to, czy prezentuje się on skromnie, czy bardzo okazale – sugerując, że jego właściciele są zamożni. Nawet jeśli nie mamy zbyt wielu wartościowych rzeczy, już sama myśl o tym, że ktoś obcy był w naszym domu, jest przerażająca. Jak zabezpieczyć się przed wizytą nieproszonych gości? Odpowiedzią jest między innymi przemyślana lokalizacja i architektura domu oraz sposób jego powiązania z okolicą. Niewątpliwie wpływ na budowanie poczucia bezpieczeństwa ma otoczenie działki. Dom warto posadowić w otwartej przestrzeni i nie zasłaniać szczelnym ogrodzeniem. Jeśli chcemy, by był odporny na zagrożenia z zewnątrz, ważna jest również jego architektura – kształt bryły, detale na elewacji. Równie istotne jest odpowiednie usytuowanie domu na działce – na przykład widoczne z ulicy wejście sprawi, że budynek będzie mniej atrakcyjny dla intruza.

WARTO WIEDZIEĆ

Oko sąsiada

Z pewnością poczucie bezpieczeństwa dają dobre stosunki sąsiedzkie. Zaprzyjaźniony sąsiad zwróci uwagę na wszystkie podejrzane rzeczy dziejące się wokół domu. Zaufanemu sąsiadowi można powierzyć klucze na czas naszej nieobecności i poprosić, by zapalał światło i wyjmował ze skrzynki korespondencję. Zrobi to chętnie, zwłaszcza gdy będzie pewien, że może liczyć na naszą wzajemność.

Lokalizacja z widokiem

Już na etapie wyboru działki warto sprawdzić, czy okolica, w której zamierzamy się budować, jest bezpieczna i czy cieszy się dobrą sławą. W zdobyciu informacji pomocny może się okazać dzielnicowy z pobliskiego posterunku policji, sąsiedzi czy liczne fora internetowe. Z zasady dom na działce położonej w zamieszkanym sąsiedztwie będzie mniej narażony na włamania niż budynek usytuowany w lesie czy na terenie mocno zadrzewionym – rozłożyste drzewa lub rozrośnięte krzewy mogą stanowić dogodną kryjówkę dla włamywacza. Intruzom będzie sprzyjać również działka położona z dala od sąsiednich zabudowań. Zagrożenie mogą też stwarzać niezamieszkane domy będące w budowie, które są potencjalnym schronieniem czy bazą wypadową dla złodziei. Większe poczucie bezpieczeństwa dają domy usytuowane na strzeżonym osiedlu połączone wspólnym ogrodzeniem i z kontrolowanym wjazdem.

3 sposoby na bezpieczeństwo w zależności od położenia

Położenie domu

Znaczenie ma też kształt działki, który może pomóc zminimalizować liczbę miejsc dających możliwość ukrycia się i dogodnej obserwacji domu. Działka szeroka i płytka narzuci ustawienie domu dłuższym bokiem do ulicy – takie położenie zmniejszy liczbę niewidocznych od ulicy okien, będących potencjalnym miejscem włamań.
Działka wąska i głęboka pozwoli wprawdzie na wydzielenie niewidocznego dla przechodniów ogrodu, ale równocześnie zapewniając nam intymność, daje intruzom większe możliwości schowania się przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów – tylko niewiele okien będzie wychodziło na ulicę, która jest miejscem hamującym zapał włamywaczy.
Dom położony na działce narożnej będzie miał okna z dwóch stron skierowane na ulicę, co uczyni go bardziej przejrzystym i mniej atrakcyjnym dla włamywaczy. Warto też zwrócić uwagę na posadowienie domu na działce niezależnie od jej kształtu. Zachętą dla intruzów może być jego usytuowanie w głębi posesji, zwłaszcza jeśli od ulicy zasłania go wysoka zieleń – bardziej zniechęcające będzie wyeksponowane od ulicy wejście.

3 sposoby na bezpieczne ogrodzenie

Bezpieczna architektura

Jeśli chcemy mieć dom odporny na zakusy złodzieja, warto to przedyskutować z projektantem – dzięki temu będziemy mogli wyeliminować większość potencjalnych zagrożeń już na etapie planowania domu. Wybierając projekt gotowy, należy zwrócić uwagę, czy spełnia on wymogi bezpieczeństwa. Trzeba rozważyć, czy lepiej zrezygnować z jakichś elementów architektury na rzecz rozwiązań służących zabezpieczeniu domu. Poczuciu bezpieczeństwa z pewnością sprzyja prosta bryła budynku. Dobrym rozwiązaniem jest dom w kształcie prostokąta, kwadratu,litery T lub L.

Z kolei zagrożenie mogą generować liczne załamania i uskoki w bryle. Ważne jest również zaplanowanie tylko jednego wejścia do domu – najlepiej, aby było ono widoczne zarówno przez okna, jak i z ulicy. Warto zaplanować okno zapewniające dobry widok na furtkę i bramę, bardzo często ten kontakt zapewnia okno kuchenne. Zrezygnujmy z zasłaniania drzwi wejściowych murkiem, wiatą lub roślinnością. Jeśli decydujemy się na ganek, najlepszy będzie przeszklony – intruzowi trudno będzie dostanieć się niepostrzeżenie do budynku. Jeśli ganek będzie zabudowany, trudne do sforsowania drzwi wejściowe należy zamontować w ścianie ganku. Bardzo często włamywacze wykorzystują dodatkowe drzwi gospodarcze usytuowane najczęściej z tyłu budynku – zwłaszcza jeśli są one mało widoczne dla sąsiadów. Należy też pamiętać, że słabym punktem mogą być drzwi garażowe – przeważnie są one łatwiejsze do sforsowania od wejściowych – w garażu złodziej może też znaleźć przydatne narzędzia i zyskać czas na przygotowanie się do włamania. Dlatego jeśli garaż jest połączony z wnętrzem domu, warto wyposażyć łączące je drzwi w zabezpieczenia równie solidne jak te użyte w drzwiach wejściowych.

Najczęstsze powody budowy domu. Twój również?

Osoby, które poważnie myślą o budowie domu, mają nie lada problem. Projekty gotowe nęcą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na...

Kto przed budową domu nie zadaje sobie pytania: ile to kosztuje? Koszt budowy domu w średnim standardzie to...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...