| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » 3 sposoby na budowę domu: systemem gospodarczym, z deweloperem i z pomocą firmy

3 sposoby na budowę domu: systemem gospodarczym, z deweloperem i z pomocą firmy

Do niedawna na polskim rynku budowy domów jednorodzinnych dominowały dwie drogi dojścia do własnego domu: budowa systemem gospodarczym i z wykonawcą. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pojawiła się trzecia metoda - samodzielne budowanie domu, ale pod okiem wyspecjalizowanej firmy.

Budowanie domu systemem gospodarczym

Pierwsza droga, najbardziej powszechna i tradycyjna, to budowanie systemem gospodarczym. Polega ona na samodzielnym angażowaniu przez inwestora ekip, odpowiedzialnych za poszczególne etapy budowy. Droga ta obarczona jest dużym ryzykiem popełnienia błędów, o ile inwestor nie posiada solidnej wiedzy i doświadczenia budowlanego.

Sprawdź też: jak uzyskać kredyt na budowę domu systemem gospodarczym >>>

Metoda budowy domu systemem gospodarczym wydaje się najtańsza, choć w rzeczywistości ostateczny koszt budowy domu bywa zawsze wyższy od planowanego. Często pozorna oszczędność na tańszym materiale czy ekipie mści się, powodując poważne i kosztowne problemy.

Budowanie domu: skorzystanie z usług dewelopera lub wykonawcy

Druga, bezpieczniejsza droga budowy domu to skorzystanie z usług dewelopera lub wykonawcy budującego dom „pod klucz”. Rozwiązanie to najczęściej gwarantuje jakość, jednak jest relatywnie drogie. Zwykle, inwestor ma niewielki wpływ na wybór rozwiązań technologicznych i funkcjonalnych. Osiedla powstają w miejscach wskazanych przez dewelopera – ogranicza to możliwość wyboru lokalizacji. Podobnie jest w przypadku projektu domu. Najczęściej trzeba zdecydować się na konkretny, proponowany przez dewelopera projekt.

Sprawdź też: umowa z wykonawcą - gotowy wzór umowy, co powinna zawierać >>>

Samodzielna budowa domu, ale pod okiem wyspecjalizowanej firmy

Ostatnio pojawiła się trzecia droga – samodzielne budowanie domu, ale pod okiem wyspecjalizowanej firmy. Inwestor, który zdecyduje się na tą metodę ma gwarancję, że budowa będzie przebiegała prawidłowo, a jej cykl będzie dostosowany do jego potrzeb i możliwości (również finansowych).

Firmy oferujące takiego typu usługi, gotowe są przeprowadzić inwestora przez cały proces inwestycyjny. W zależności od indywidualnych potrzeb inwestora może to być prowadzenie i realizacja ustalonych etapów budowy lub pełnienie jedynie roli koordynatora.

W pierwszym przypadku firma realizuje określony umową zakres prac, a później na zlecenie klienta nadzoruje pozostałą część robót prowadzoną we własnym zakresie przez inwestora lub przez wynajętych pracowników. Jest swojego rodzaju „przewodnikiem” inwestora – dostarcza informacji (co trzeba zrobić, w jakiej kolejności, jakich materiałów użyć), umożliwia zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych po korzystnych cenach, pełni nadzór techniczny i jakościowy, sprawuje funkcję kierownika budowy, itd. Zaś w drugim, zajmuje się jedynie koordynacją i nadzorem.

Oferta firm jest tak skonstruowana, aby zapewnić inwestorowi pomoc doradczą na każdym etapie budowy oraz taki zakres prac, jakiego w rzeczywistości potrzebuje. Pozwala to na przykład na rozłożenia budowy na etapy, bez konieczności zaciągania kredytu. Dodatkowo, profesjonalne doradztwo zmniejsza ryzyko pomyłek, które często zdarzają się niesprawdzonym ekipom, wynajmowanym do realizacji budowy w systemie gospodarczym.

Ocieplenie domu - na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy?

Ocieplanie domu to niemały wydatek. Aby nasze pieniądze nie poszły w błoto trzeba zatrudnić dobrą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa...

Domy z paczki, których samodzielny montaż zajmuje 8-12 godzin, domy mobilne wygodne do przenoszenia i...

Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

Konkurs Remont Roku 2016 - galeria najciekawszych...

Prezentujemy 40 realizacji zgłoszonych do konkursu Remont Roku 2016, które wzbudziły największe...

Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na...

Kto przed budową domu nie zadaje sobie pytania: ile to kosztuje? Koszt budowy domu w średnim standardzie to...

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...