| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » 3 sposoby na budowę domu: systemem gospodarczym, z deweloperem i pomocą firmy

3 sposoby na budowę domu: systemem gospodarczym, z deweloperem i pomocą firmy

Do niedawna na polskim rynku budowy domów jednorodzinnych dominowały dwie drogi dojścia do własnego domu: budowa systemem gospodarczym i z wykonawcą. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pojawiła się trzecia metoda - samodzielne budowanie domu, ale pod okiem wyspecjalizowanej firmy.

Budowanie systemem gospodarczym

Pierwsza droga, najbardziej powszechna i tradycyjna, to budowanie systemem gospodarczym. Polega ona na samodzielnym angażowaniu przez inwestora ekip, odpowiedzialnych za poszczególne etapy budowy. Droga ta obarczona jest dużym ryzykiem popełnienia błędów, o ile inwestor nie posiada solidnej wiedzy i doświadczenia budowlanego. Metoda ta wydaje się najtańsza, choć w rzeczywistości ostateczny koszt bywa zawsze wyższy od planowanego. Często pozorna oszczędność na tańszym materiale czy ekipie mści się, powodując poważne i kosztowne problemy.

Skorzystanie z usług dewelopera lub wykonawcy

Druga, bezpieczniejsza droga to skorzystanie z usług dewelopera lub wykonawcy budującego dom „pod klucz”. Rozwiązanie to najczęściej gwarantuje jakość, jednak jest relatywnie drogie. Zwykle, inwestor ma niewielki wpływ na wybór rozwiązań technologicznych i funkcjonalnych. Osiedla powstają w miejscach wskazanych przez dewelopera – ogranicza to możliwość wyboru lokalizacji. Podobnie jest w przypadku projektu domu. Najczęściej trzeba zdecydować się na konkretny, proponowany przez dewelopera projekt.

Samodzielna budowa domu, ale pod okiem wyspecjalizowanej firmy

Ostatnio pojawiła się trzecia droga – samodzielne budowanie domu, ale pod okiem wyspecjalizowanej firmy. Inwestor, który zdecyduje się na tą metodę ma gwarancję, że budowa będzie przebiegała prawidłowo, a jej cykl będzie dostosowany do jego potrzeb i możliwości (również finansowych).

Firmy oferujące takiego typu usługi, gotowe są przeprowadzić inwestora przez cały proces inwestycyjny. W zależności od indywidualnych potrzeb inwestora może to być prowadzenie i realizacja ustalonych etapów budowy lub pełnienie jedynie roli koordynatora.

W pierwszym przypadku firma realizuje określony umową zakres prac, a później na zlecenie klienta nadzoruje pozostałą część robót prowadzoną we własnym zakresie przez inwestora lub przez wynajętych pracowników. Jest swojego rodzaju „przewodnikiem” inwestora – dostarcza informacji (co trzeba zrobić, w jakiej kolejności, jakich materiałów użyć), umożliwia zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych po korzystnych cenach, pełni nadzór techniczny i jakościowy, sprawuje funkcję kierownika budowy, itd. Zaś w drugim, zajmuje się jedynie koordynacją i nadzorem.

Oferta firm jest tak skonstruowana, aby zapewnić inwestorowi pomoc doradczą na każdym etapie budowy oraz taki zakres prac, jakiego w rzeczywistości potrzebuje. Pozwala to na przykład na rozłożenia budowy na etapy, bez konieczności zaciągania kredytu. Dodatkowo, profesjonalne doradztwo zmniejsza ryzyko pomyłek, które często zdarzają się niesprawdzonym ekipom, wynajmowanym do realizacji budowy w systemie gospodarczym.

Ocieplenie domu - na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy?

Ocieplanie domu to niemały wydatek. Aby nasze pieniądze nie poszły w błoto trzeba zatrudnić dobrą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Inspektor nadzoru inwestorskiego - komu możesz...

Inspektor nadzoru inwestorskiego powinien między innymi posiadać określone uprawnienia budowlane, mieć wiedzę...

Zaczynamy budowę. Niezbędnik inwestora...

Wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym wbiciem łopaty, a także podczas pierwszego etapu budowy.

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Dom dla młodej rodziny – wygodny i przemyślany...

Jaki powinien być dom dla młodej rodziny o praktycznym podejściu do życia? Prosty, bez elementów,...

Zmiany w projekcie - zmiana grubości ocieplenia,...

Dodatkowe ocieplenie, dodatkowe okna lub inny kąt nachylenia dachu, to typowe przykłady zmian w projekcie,...

Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.