| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Płytki na schody zewnętrzne, a może drewno lub kamień? Jak wykończyć betonowe schody zewnętrzne?

Płytki na schody zewnętrzne, a może drewno lub kamień? Jak wykończyć betonowe schody zewnętrzne?

Schody zewnętrzne mają zwykle konstrukcję żelbetową. Aby schody były trwałe i zdobiły dom, trzeba je wykończyć odpowiednim materiałem. Płytki na schody zewnętrze to dobry pomysł, sprawdzą się równie dobrze jak drewno lub kamień.

Schody zewnętrzne w harmonii z domem i ogrodem

Schody zewnętrzne powinny się dobrze komponować z domem i jego otoczeniem. Dlatego najczęściej wykorzystuje się na nie materiały, którymi wykończono inne fragmenty elewacji: cokół, kolumny ganku, narożniki, ścianę w strefie wejścia, parapety lub szczyty domu. Można też w naturalny sposób połączyć dom z ogrodem, wykańczając stopnie tak samo jak podjazd, ścieżkę prowadzącą do domu czy ogrodzenie. Okładzina schodów powinna być zgrana ze stylem architektonicznym budynku. Wykończone drewnem stopnie wejściowe kojarzą się z nastrojowym klimatem podmiejskiej lub uzdrowiskowej willi. Płytki na schodach zewnętrznych to dobry sposób na wykończenie schodów bezpretensjonalnego domu o prostej bryle i spadzistych połaciach dachu. Elegancka rezydencja wymaga prestiżowego wejścia, na przykład w postaci schodów granitowych. Do nowoczesnej, prostej bryły domu o płaskim dachu pasuje oszczędny w wyrazie gres porcelanowy.

Kamień na schodach - wybór popularny

Na schody zewnętrzne poleca się kamienie drobnoziarniste, są nienasiąkliwe i nieporowate. Kamień powinien być twardy, a tym samym trudno ścieralny. Odpowiednie są granit, bazalt i twardy piaskowiec.
Najczęściej stosuje się granit o powierzchni płomieniowanej – jest ona szorstka, antypoślizgowa i matowa – lub o fakturze fakturze groszkowanej bądź surowej – niepolerowanej. Granit płomieniowany się nie brudzi, gdyż ma zamknięte pory.
Gorsze właściwości od granitu mają twarde piaskowce – stosuje się je rzadziej, jednak i one mają swoje zalety – ich powierzchnia nie daje się polerować, dlatego jest nierówna i antypoślizgowa, a tym samym bezpieczna. Piaskowiec z czasem twardnieje, ale łatwo się brudzi.
Zbyt śliskie, a przez to niebezpieczne (zwłaszcza zawilgocone), są schody z marmuru. Kamień ten jest też mniej odporny na wilgoć i ścieranie.
Aby zapobiec poślizgnięciu się na kamiennych schodach, warto zastosować antypoślizgowe listwy schodowe lub obrobić krawędzie stopnic w chropowate ryfle. Mniej estetycznym rozwiązaniem są paski gumy umieszczone w nacięciach wzdłuż krawędzi stopni. Stopnie kamienne okłada się zwykle płytami grubości 2-4 cm i wielkości całych stopni. Tańszy wariant to płytki kamienne 30x30 cm (o grubości 1 cm), które odpowiednio przycina się do wymiarów schodów. Tak samo przygotowuje się okładziny na cokoły. Stopnice powinny być wysunięte poza podstopnice, tak aby woda nie spływała po podstopnicy – dotyczy to wszystkich rodzajów okładzin. Kamienne okładziny stopni nie będą pękać, jeśli ułoży się je na zaprawie lub kleju rozprowadzonych równomiernie po całej powierzchni stopni. Do klejenia płyt kamiennych stosuje się elastyczne kleje epoksydowe oraz elastyczne zaprawy cienkowarstwowe. Do spoinowania używa się zapraw do spoin wąskich (1-3 mm).

Odporny na trudne warunki atmosferyczne klinkier doskonale się sprawdza na schodach wejściowych

Schody wejściowe wyłożone kamieniem należy zaimpregnować

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Płytki na schody zewnętrzne – praktycznie rozwiązanie

Najlepsze na schody zewnętrzne są płytki klinkierowe, gres porcelanowy oraz mrozoodporna terakota. Płytki na schody zewnętrzne mają nasiąkliwość poniżej 3%, są więc mrozoodporne. Jeśli nie spełniają tej normy, są narażone na pęknięcia włoskowate i odpryski, muszą być też odporne na ścieranie – najlepiej, jeśli mają IV lub V klasę ścieralności. Odporność na zarysowania gwarantuje twardość 7-8 w skali Mosha. Najbezpieczniejsze są te, które są oznaczone jako antypoślizgowe (symbolem B11-B13). Dobrze sprawdzają się też płytki o naturalnie chropowatej, nierównej strukturze bądź reliefowane. Większość ceramicznych płytek stopnicowych ma zabezpieczające przed poślizgnięciem profilowane krawędzie. Klinkierowe płytki na schody zewnętrzne mają grubość 0,9-1,9 cm, a gresowe i z terakoty 0,9-1,2 cm.
Na schody poleca się specjalne zestawy, w których skład wchodzą płytki stopnicowe, podstopnicowe, cokołowe i narożne. Elementy stopnicowe mają wysunięte noski, dzięki którym woda nie zacieka na podstopnice. Warto zastosować płytki o właściwościach samoczyszczących – ich pielęgnacja jest łatwiejsza niż tradycyjnych, ponieważ zanieczyszczenia na ich powierzchni rozkładają się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.
Klej do mocowania na zewnątrz musi być mrozoodporny. Nanosi się go na całą powierzchnię płytek i na podłoże – dzięki temu pod płytkami nie zbiera się woda i okładzina trwale przylega do betonu.

Drewno na schodach - rozwiązanie przyjazne

Drewno jest podatne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i na ścieranie. Dlatego przed położeniem powinno być starannie obrobione i zaimpregnowane. Na stopnie schodów można użyć desek sosnowych, świerkowych, dębowych lub modrzewiowych.
Coraz częściej wykorzystuje się drewno egzotyczne – teak, massarandubę, bangkirai. Najlepiej, by deski nie stykały się bezpośrednio z betonem. Można je na przykład zamontować do legarów z tworzywa sztucznego. Mają one specjalnie wyprofilowane kapinosy, po których woda spływa na podłoże, nie zawilgacając drewna od spodu. Drewniane podstopnice przykręca się śrubami do płaskowników ze stali nierdzewnej. Zarówno legary, jak i płaskowniki przytwierdza się do podłoża kołkami rozporowymi. Przed ułożeniem drewna betonowe stopnie należy zaizolować masą bitumiczną lub folią w płynie. Montaż w takim systemie wykonują specjalistyczne firmy. Obłożone drewnem stopnie najlepiej wykończyć poprzez olejowanie lub ponowną impregnację. Czynność należy powtarzać co dwa-trzy lata.

3 sprawdzone sposoby na antypoślizgowość

WARTO WIEDZIEĆ

Schody zewnętrzne wygodnie i bezpiecznie

Aby schody były wygodne, wszystkie stopnie powinny mieć jednakową wysokość (17-17,5 cm po wykończeniu). Decyzję, jakim materiałem zostaną wykończone, należy podjąć przed ich wykonaniem.

  • Jeśli podłogę i stopnice wykończymy tym samym materiałem lub materiałem tej samej grubości, wszystkie stopnie w stanie surowym powinny być równe.
  • Jeśli wykańczamy je materiałem różnej grubości, wysokość pierwszego stopnia schodów w stanie surowym powinna być dostosowana do grubości materiału, którym wykończymy stopnice i posadzki na obu kondygnacjach.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...