Wykończenie schodów betonowych. Montaż stopni drewnianych na schodach betonowych

2020-11-25 13:47
Schody drewniane
Autor: Piotr Mastalerz; stylizacja: Michał Gujalski W jasnym i ciepłym wnętrzu zaprojektoeano schody z drewnianymi stopniami

Istnieje kilka materiałów do wykończenia schodów betonowych. My proponujemy drewno. Zobacz, jak wygląda montaż stopni drewnianych na schodach betonowych.

Schody z betonu są praktyczne i wygodne. Łatwo znaleźć fachowców do ich wykonania, ułatwiają też prowadzenie prac budowlanych – można po nich przenosić ciężkie materiały, nie martwiąc się o wytrzymałość schodów i ich możliwe uszkodzenia. Jednak aby nabrały elegancji, ich surowe betonowe stopnie trzeba wykończyć, np. drewnem.

Stopnice dopasowane do podłogi

Najlepiej, jeśli rodzaj materiału na schody oraz podłogi na połączonych kondygnacjach jest wybrany już na etapie projektowania. Umożliwi to wybetonowanie takich schodów, których stopnie po wykończeniu będą jednakowej wysokości. W stanie niewykończonym pierwszy i ostatni stopień muszą mieć inną wysokość niż pozostałe. Zależy ona od grubości podłóg oraz okładziny schodów. Pierwszy musi mieć wysokość powiększoną o grubość warstw podłogowych niższej kondygnacji. Ostatni powinien być niższy o grubość warstw podłogowych na piętrze. Różnice mogą być duże i schody będą niewygodne (na przykład jeżeli zamiast wykładziną dywanową zdecydujemy się pokryć schody 4-centymetrową warstwą drewna, to o tyle może się różnić wysokość pierwszego i ostatniego stopnia). Jeśli tę ważną decyzję zostawisz na później, możesz być zmuszony do nadlewania lub skuwania betonu.

Sprawdź też:

Wykończenie stopni schodów: materiały i detale

Wchodząc i schodząc po schodach wielokrotnie w ciągu dnia, zazwyczaj stawiamy stopy w tym samym miejscu i wydeptujemy ślad na stopniach. Dlatego materiał na wierzch stopnia, czyli na stopnicę, powinien być odporny na zniszczenie. Podstopnica (pionowa część stopnia) jest z kolei narażona na zabrudzenia od czubków butów. Na stopnice i podstopnice możemy użyć tego samego materiału lub połączyć różne rodzaje okładzin i na przykład wykonać stopnie z drewna, a podstopnice z ceramiki. Takie rozwiązania wymagają starannego opracowania styków płaszczyzn inaczej wykończonych. Różne materiały odmiennie pracują i mogą w innym stopniu rozszerzać się lub kurczyć, reagując na zmiany temperatury i wilgotności powietrza we wnętrzu, co może doprowadzić do zniszczeń w miejscach styków. Jeżeli podstopnic nie wykańczamy ozdobną okładziną, warto je pokryć odporną zaprawą cementową lub mocną szpachlą wyrównawczą i pomalować, na przykład plamoodporną farbą ceramiczną, którą można szorować. Wybór materiału na okładzinę schodów to dopiero początek, trzeba też zdecydować, czy stopień obudowujemy tylko od góry, czy zakrywamy również podstopnicę. Należy także wybrać kształt stopnia. Można się zdecydować na wysunięte noski stopni (o szerokości 1-2 cm) lub stopnie zlicowane z podstopnicami. To ostatnie rozwiązanie wygląda nowocześniej, ale lepiej wtedy przykryć okładziną również podstopnicę. Jeśli schody znajdują się przy ścianie, trzeba się zastanowić nad materiałem i sposobem wykończenia cokołu. Integralną częścią wykończenia schodów jest balustrada. Jeżeli planujemy podświetlenie stopni, przed ułożeniem okładziny należy rozmieścić kable zasilające.

Zobacz galerię zdjęć: Schody - inspiracje

Stopnie schodowe drewniane

Na stopnice schodów najczęściej wykorzystuje się twarde gatunki – dąb, jesion lub buk. Sprawdzają się też stopnie z twardego drewna egzotycznego. Na podstopnice używa się także tańszych, bardziej miękkich gatunków – sosny lub nawet świerku. Czasami, szczególnie jeśli stopnice są zrobione z drewna egzotycznego, podstopnice wykonuje się z płyt MDF okleinowanych naturalnym fornirem.

Wymiary drewnianych stopnic i podstopnic

Elementy drewniane przeznaczone na stopnie mają zazwyczaj 3-5 cm grubości. Dawniej stosowano lite drewno. Obecnie częściej wykorzystuje się drewno klejone (ale też raczej lite fragmenty, a nie łączone na mikrowczepy), ponieważ jest mniej odporne na paczenie. Okładziny na podstopnice mogą być cieńsze. Wystarczy 1,5-2 cm. W nowoczesnych wnętrzach stopnice i podstopnice często mają taką samą grubość – co oznacza, że podstopnice są grubsze.

Montaż stopnic drewnianych

Ponieważ drewno chłonie wilgoć, beton, do którego są mocowane stopnie, musi być bardzo dobrze wysezonowany. Najlepiej, aby przed przyklejeniem poleżało kilka dni w ogrzewanym pomieszczeniu, w którym będzie układane. Dawniej mocowano stopnice do drewnianych łat zatapianych w betonie, obecnie przytwierdza się je kołkami bezpośrednio do betonu. Dziury po kołkach zaślepia się od góry (czyli flekuje) ściśle dopasowanymi elementami z tego samego gatunku drewna lub ukrywa główki wkrętów pod balustradą ustawioną na stopniach. Można też zastosować specjalne kołki do schodów betonowych, niewymagające zaślepiania. Po wkręceniu ich w beton nakłada się na nie ostre znaczniki i odznacza się je na spodniej stronie stopnicy, a następnie nawierca w niej od spodu odpowiednie otwory. Na koniec pokrywa się beton klejem montażowym i nabija się stopnice na kołki.

Łączenie stopnic z podstopnicami

Jeżeli podstopnice są robione z drewna, najczęściej łączy się je ze stopnicami na pióro i wpust lub wsuwa w rowki wyfrezowane w stopniu. Czasami projekt schodów wymaga nadania betonowym stopniom odpowiedniego kształtu, na przykład podcięcia stopnia na wysokość okładziny stopnicy, co umożliwia wsunięcie jej w stopień.

Wykańczanie drewna

Drewno wykańcza się twardym lakierem dobranym do danego gatunku. Bardzo praktyczne jest olejowanie okładziny schodów. Najlepiej sprawdza się na twardych gatunkach krajowych. Na wykończonej olejem powierzchni nie widać rys od drobin piasku z butów, można też bardzo łatwo samodzielnie uzupełnić miejscowo wytartą powierzchnię. W przypadku okładzin z miękkiej sosny, jodły lub świerku lepszą ochroną stopni jest lakier do drewna.

Warto wiedzieć

Ładne schody: inne sposoby na wykończenie stopni

Stopnie można obłożyć prawie każdym materiałem pod warunkiem prawidłowego opracowania sposobu mocowania go do podłoża, połączenia stopnia i podstopnicy oraz wykończenia przy ścianie. Ciekawie wyglądają na przykład podstopnice ze szkła hartowanego lub z ryflowanej blachy połączone ze stopniami z drewna. Zwolennicy surowego, betonowego wystroju wnętrz mogą w ogóle zrezygnować z obkładania stopni i wykończyć je żywicą (epoksydową, poliuretanową lub metakrylową) bezbarwną albo z dodatkiem dekoracyjnego kruszywa, ewentualnie pomalować chemoutwardzalną farbą do betonu. Beton można też szlifować oraz polerować i chociaż te sposoby wykańczania stosuje się najczęściej w budynkach użyteczności publicznej, można je również wykorzystać w domach jednorodzinnych. Ciekawym wykończeniem stopni wpisującym się w modę na lofty i wnętrza industrialne jest pokrycie ich warstwą ręcznie nakładanego tak zwanego betonu woskowanego nazywanego barwionym. W tej technice można uzyskać niemożliwy do osiągnięcia w posadzce żywicznej, ciekawy efekt przecierania, znany ze starych tynków charakterystycznych dla południa Europy.

Schody zabiegowe - tajniki wykończenia schodów
Stopnice z drewna klejonego
Autor: Mariusz Bykowski Na okładzinę schodów stosuje się lite drewno klejone. Odpowiednie ułożenie słoi w klejonych elementach zapobiega ich wypaczeniu.

Schody wewnętrzne - czy znasz te pojęcia

Pytanie 1 z 8
Podstopnica to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany