| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Wykończenie schodów betonowych. Montaż stopni drewnianych na schodach betonowych

Wykończenie schodów betonowych. Montaż stopni drewnianych na schodach betonowych

Istnieje kilka materiałów do wykończenia schodów betonowych. My proponujemy drewno. Zobacz, jak wygląda montaż stopni drewnianych na schodach betonowych.

Autor: Piotr Mastalerz

Wykończenie decyduje o wyglądzie schodów betonowych. Warto samemu wybrać materiały

Schody z betonu są praktyczne i wygodne. Łatwo znaleźć fachowców do ich wykonania, ułatwiają też prowadzenie prac budowlanych – można po nich przenosić ciężkie materiały, nie martwiąc się o wytrzymałość schodów i ich możliwe uszkodzenia. Jednak aby nabrały elegancji, ich surowe betonowe stopnie trzeba wykończyć, na przykład drewnem.

Stopnice dopasowane do podłogi

Najlepiej, jeśli rodzaj materiału na schody oraz podłogi na połączonych kondygnacjach jest wybrany już na etapie projektowania. Umożliwi to wybetonowanie takich schodów, których stopnie po wykończeniu będą jednakowej wysokości. W stanie niewykończonym pierwszy i ostatni stopień muszą mieć inną wysokość niż pozostałe. Zależy ona od grubości podłóg oraz okładziny schodów. Pierwszy musi mieć wysokość powiększoną o grubość warstw podłogowych niższej kondygnacji. Ostatni powinien być niższy o grubość warstw podłogowych na piętrze. Różnice mogą być duże i schody będą niewygodne (na przykład jeżeli zamiast wykładziną dywanową zdecydujemy się pokryć schody 4-centymetrową warstwą drewna, to o tyle może się różnić wysokość pierwszego i ostatniego stopnia). Jeśli tę ważną decyzję zostawisz na później, możesz być zmuszony do nadlewania lub skuwania betonu.

Autor: Piotr Mastalerz

Aby uzyskać nietypowy kształt stopni, najlepiej je wcześniej odpowiednio wybetonować

Stopnie schodowe drewniane

Na stopnice najczęściej wykorzystuje się twarde gatunki – dąb, jesion lub buk. Sprawdzają się też stopnie z twardego drewna egzotycznego. Na podstopnice używa się także tańszych, bardziej miękkich gatunków – sosny lub nawet świerku. Czasami, szczególnie jeśli stopnice są zrobione z drewna egzotycznego, podstopnice wykonuje się z płyt MDF okleinowanych naturalnym fornirem.

Wymiary drewnianych stopnic i podstopnic

Elementy drewniane przeznaczone na stopnie mają zazwyczaj 3-5 cm grubości. Dawniej stosowano lite drewno. Obecnie częściej wykorzystuje się drewno klejone (ale też raczej lite fragmenty, a nie łączone na mikrowczepy), ponieważ jest mniej odporne na paczenie. Okładziny na podstopnice mogą być cieńsze. Wystarczy 1,5-2 cm. W nowoczesnych wnętrzach stopnice i podstopnice często mają taką samą grubość – co oznacza, że podstopnice są grubsze.

Montaż stopnic drewnianych

Ponieważ drewno chłonie wilgoć, beton, do którego są mocowane stopnie, musi być bardzo dobrze wysezonowany. Najlepiej, aby przed przyklejeniem poleżało kilka dni w ogrzewanym pomieszczeniu, w którym będzie układane. Dawniej mocowano stopnice do drewnianych łat zatapianych w betonie, obecnie przytwierdza się je kołkami bezpośrednio do betonu. Dziury po kołkach zaślepia się od góry (czyli flekuje) ściśle dopasowanymi elementami z tego samego gatunku drewna lub ukrywa główki wkrętów pod balustradą ustawioną na stopniach. Można też zastosować specjalne kołki do schodów betonowych, niewymagające zaślepiania. Po wkręceniu ich w beton nakłada się na nie ostre znaczniki i odznacza się je na spodniej stronie stopnicy, a następnie nawierca w niej od spodu odpowiednie otwory. Na koniec pokrywa się beton klejem montażowym i nabija się stopnice na kołki.

Łączenie stopnic z podstopnicami

Jeżeli podstopnice są robione z drewna, najczęściej łączy się je ze stopnicami na pióro i wpust lub wsuwa w rowki wyfrezowane w stopniu. Czasami projekt schodów wymaga nadania betonowym stopniom odpowiedniego kształtu, na przykład podcięcia stopnia na wysokość okładziny stopnicy, co umożliwia wsunięcie jej w stopień.

Wykańczanie drewna

Drewno wykańcza się twardym lakierem dobranym do danego gatunku. Bardzo praktyczne jest olejowanie okładziny schodów. Najlepiej sprawdza się na twardych gatunkach krajowych. Na wykończonej olejem powierzchni nie widać rys od drobin piasku z butów, można też bardzo łatwo samodzielnie uzupełnić miejscowo wytartą powierzchnię. W przypadku okładzin z miękkiej sosny, jodły lub świerku lepszą ochroną stopni jest lakier.

Autor: Piotr Mastalerz

Na okładzinę stosuje się lite drewno klejone. Odpowiednie ułożenie słoi w klejonych elementach zapobiega ich wypaczeniu

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Remont wnętrz. Jak bezpiecznie usunąć ścianę,...

Każdy dom po jakimś czasie wymaga remontu. Czasami potrzebne są generalna przebudowa i nowy podział wnętrza,...

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Schody strychowe - wysoka izolacyjność termiczna,...

Rynek schodów strychowych mocno się rozwinął. Te najnowsze i najcieplejsze łączą wygodę użytkowania z...