| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Układanie posadzki z parkietu przemysłowego lub bruku drewnianego. Najważniejsze zasady

Układanie posadzki z parkietu przemysłowego lub bruku drewnianego. Najważniejsze zasady

Parkiet przemysłowy lub bruk drewniany to dość nietypowe materiały podłogowe. Warto więc wiedzieć czym układanie posadzki z tych produktów różni się od wykonywania bardziej tradycyjnych podłóg drewnianych.

Autor: Mariusz Bykowski

Mozaika przemysłowa wytrzyma intensywną eksploatację w strefie kuchni i jadalni

Układanie parkietu przemysłowego

Montuje się go zgodnie z projektem lub zasadami montażu podłóg z większych elementów. Parkiet przemysłowy o jednym formacie można ułożyć w sposób uporządkowany (w kwadraty, pokładowo, w tak zwaną cegiełkę) lub bezładnie – „na dziko”. To ułożenie wygląda efektownie, jeżeli zastosuje się elementy o różnej długości.  Każda podłoga z drewna musi być oddzielona od ściany szczeliną o szerokości od 10 do 15 mm, która zabezpiecza ją przed uszkodzeniem w razie nadmiernego zawilgocenia oraz ogranicza migrację wilgoci z wilgotnych ścian zewnętrznych w stronę suchego drewna. Szczeliny obwodowe przeciwdziałają też przenoszeniu dźwięków uderzeniowych na konstrukcję budynku.

Układanie bruku drewnianego

Jeśli zdecydowałeś się na bruk drewniany, masz dwie możliwości. Pierwsza to ułożenie kształtnych elementów w sposób uporządkowany. Druga – gdy korzystasz z elementów o różnym przekroju – to układ swobodny. Kostki brukowe z drewna mogą być też elementami kompozycji drewniano-ceramicznych lub drewniano-kamiennych. Tu bardzo istotne jest wzajemne połączenie obu rodzajów materiałów posadzkowych. Ponieważ w kostkach brukowych powstają maksymalne dla drewna odkształcenia i naprężenia, w miejscach połączeń należy zostawić kilkumilimetrową szczelinę wypełnioną masą elastyczną, najlepiej w kolorze podobnym do barwy posadzki.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Na zwykłym podłożu

Tam, gdzie nie ma ogrzewania podłogowego, parkiet przemysłowy można układać bez dylatacji wewnętrznych (niezależnie od wielkości pomieszczenia). Warunkiem jest jej fachowy montaż. Trzeba ocenić wilgotność drewna, wilgotność otoczenia (pomieszczeń) i bardziej lub mniej ściśle ułożyć poszczególne elementy. Układając bruk drewniany, ze względu na kurczliwość w czterech kierunkach, na większych powierzchniach należy zrobić w posadzce wewnętrzne dylatacje. Powinny one zostać wypełnione materiałami elastycznymi w kolorze podłogi.

Na podłodze ogrzewanej

Jeżeli zaplanowałeś ogrzewanie podłogowe, pojawią się pewne ograniczenia. Przy parkiecie przemysłowym wynikają one z grubości lamelek, gdyż wraz z nią wzrasta opór cieplny podłogi. Bruk drewniany i podłogówka to bardzo trudne oraz ryzykowne połączenie. Z jednej strony przewodność cieplna drewna wzdłuż w łókien wzrasta, z drugiej strony zwiększa się praca drewna. W tej sytuacji należy wybierać cieńsze elementy o niewielkiej powierzchni. W przypadku podłogówki zawsze przenosi się na posadzkę dylatacje wykonane w podkładach grzewczych.

Autor: GALERIA PARKIETU MŁAWA

Mozaika przemysłowa wygląda efektownie, gdy jest ułożona „na dziko” z elementów o różnej długości

WAŻNE

Podkład podłogowy

Zarówno przemysłówka, jak i bruk drewniany przeniosą krzywizny podkładu na powierzchnię posadzki. Dlatego najważniejsza jest jego równość. Pod 2-metrową łatą dopuszcza się 2-milimetrowe nierówności. Jeśli występują większe różnice wzniesienia niweluje się maszyną szlifierską, a miejsca zaniżone wypełnia masą szpachlową. Po szpachlowaniu należy całość przeszlifować. Podkład powinien być wszędzie jednakowo wytrzymały, a badanie z użyciem rysika nie może wykazywać głębokich bruzd i odspajania betonu między bruzdami. Jeżeli podkład jest niejednorodny wytrzymałościowo, trzeba go przeszlifować i zagruntować. Większe elementy bruku wymagają jeszcze mocniejszego podkładu. Wykonawca sprawdza wytrzymałość powierzchni wylewki rylcem stalowym. W razie wątpliwości można ocenić ją za pomocą zrywarki i metody pull-off, ewentualnie urządzenia Pressomess, które pozwala ocenić wytrzymałość na ścinanie. Wilgotność podkładu musi odpowiadać ogólnym zasadom obowiązującym podczas montażu posadzek drewnianych – dla betonu < 2,0% (badanie metodą CM) dla anhydrytu < 0,5% Na podłogówce podkład musi mieć o 30% mniejszą wilgotność.

Przyklejanie parkietu przemysłowego i bruku

W przemysłówce o prostokątnym przekroju elementów są one zespolone z podkładem krótszym bokiem, co stanowi dodatkowe wyzwanie. Zgodnie z wytycznymi 80% powierzchni powinno być zwilżone klejem. Jeżeli parkiet zostanie tak wykonany, to nie będzie problemu z ruchomymi lamelkami. O stabilności i trwałości podłogi decyduje odpowiednio dobrana spoina klejowa. Jej zadaniem jest solidne i trwałe zespolenie dwóch elementów. Z jednej strony masz sztywną strukturę jastrychu, z drugiej drewno, które podczas zmian mikroklimatu próbuje zmienić kształt. W tej sytuacji niezbędna jest elastyczna spoina. W razie mniejszych skoków wilgotności ograniczy ona kurczliwość drewna, natomiast przy większych pozwoli na delikatne odkształcenia, aby nie doszło do oderwania drewna od podkładu.

Jaki klej?

Najlepszymi spoinami są jednoskładnikowe kleje poliuretanowe i kleje silanowe. Nie ma przeciwwskazań do zastosowania klejów dyspersyjnych (zwiększają wilgotność drewna). Delikatne podwyższenie wilgotności drewna, tuż po montażu, przyczynia się do wyrównania naprężeń w całej płycie podłogi. Dodatkowo przygotowuje to podłogę do trudniejszych warunków, z którymi może się ona spotkać w przyszłości. Ponadto kleje dyspersyjne zachowują wyższą elastyczność niż inne. Spoina z kleju dyspersyjnego nawet po kilkudziesięciu latach pozostanie elastyczna. Kleje dwuskładnikowe również są odpowiednie, jednak opieszałość w pracy parkieciarza może spowodować, że elementy będą układane na klej będący w fazie wstępnego związania, a to pogorszy zespolenie posadzki z podkładem.

Cyklinowanie posadzki i uszczelnianie

Pierwszym etapem wykończenia jest szlifowanie posadzki. Pełni ono dwie funkcje. Niweluje nierówności i przygotowuje płaszczyznę do pokrycia jej powłoką ochronną. Przed końcowym szlifowaniem należy posadzkę uszczelnić. Wilgotność drewna powinna być dobrana do wilgotności pomieszczeń w okresie letnim. Jeżeli uszczelniasz posadzkę w czasie, kiedy drewno ma zaniżoną wilgotność (w zimie) i powiększone szczeliny, trzeba się liczyć z możliwością wypchnięcia szpachli ponad płaszczyznę posadzki, co zeszpeci wygląd podłogi. Problem ten może się pojawić w okresie wiosenno-letnim, podczas wzrostu wilgotności. Najczęściej dotyczy on posadzki z bruku drewnianego.

Wykańczanie podłogi

Po przygotowaniu powierzchni możesz ją pokryć olejem, olejowoskiem lub lakierem. Każda z tych powłok ma odmienne właściwości.

  • Olej -  uszlachetnia rysunek drewna, jednak nie chroni go przed pochłanianiem wilgoci, co przy bruku drewnianym jest bardzo istotne. Aby właściwie ochronić drewno przed zanieczyszczeniami, olej powinien nasycić jego strukturę. Należy więc pamiętać o przygotowaniu drewna na olejowanie. Zakończenie szlifowania bardzo drobnym papierem zapycha pory drewna, w efekcie czego olej nie wnika do ich wnętrza. Zostaje nasycona tylko cienka warstwa drewna, co nie chroni przed wnikaniem zanieczyszczeń podczas użytkowania.
  • Olejowosk  - to połączenie oleju i wosku, które spełnia dwa zadania. Pierwsze to nasycenie drewna olejem, drugie – pozostawienie warstwy wosku na jego powierzchni. Powłoka woskowa tworzy barierę paroszczelną, co czyni posadzkę drewnianą mniej wrażliwą na zmiany wilgotności otoczenia. Gruba warstwa olejowosku jest jednak podatna na zarysowania, a to psuje wygląd podłogi.
  • Lakier - najskuteczniej chroni drewno przed pochłanianiem wilgoci. Lakiery wodne są delikatniejsze – pozostawiają subtelną powłokę z zachowaniem barwy i struktury drewna. Lakiery rozpuszczalnikowe to gruba i szczelna powłoka. Przekłada się to na jej trwałość. Jednak traci na tym wygląd posadzki, ponieważ zamiast drewna bardziej widoczny jest lakier, szczególnie jeżeli jest błyszczący. Wrażliwy na wilgoć bruk drewniany warto zabezpieczyć lakierem rozpuszczalnikowym (poliuretanowym), który ochroni posadzkę przed naprężeniami i uszkodzeniami. Bruk z kostki drewnianej wymaga staranniejszej pielęgnacji niż przemysłówka, szczególnie jeśli jego powierzchnię zaolejowano. Bruk drewniany w ogrodach i na tarasach zabezpieczamy środkami do ochrony drewna w warunkach zewnętrznych. Przed układaniem takiej posadzki trzeba ją zaimpregnować.

Nietypowa podłoga z drewna. Parkiet przemysłowy i bruk drewniany

Parkiet przemysłowy lub bruk drewniany to dwa rodzaje oryginalnych posadzek z drewna litego. Mają...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...

Układanie płytek w łazience - gruntowanie,...

Układanie płytek ceramicznych w łazience należy przeprowadzić z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek....

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...