| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Układanie parkietu - praca samodzielna czy dla fachowca?

Układanie parkietu - praca samodzielna czy dla fachowca?

Układanie parkietu najlepiej zlecić fachowcowi – samodzielne ułożenie jest trudne i z pewnością zajmie dużo czasu.

 

Układanie parkietu

Najlepiej zlecić fachowcowi – samodzielne ułożenie jest trudne i z pewnością zajmie dużo czasu. Ułożoną posadzkę cyklinuje się, szpachluje, po czym wykańcza listwami przypodłogowymi lub cokołami; na koniec parkiet lakieruje się, zazwyczaj dwukrotnie. Jeśli parkiet będzie wykonywany z różnych gatunków drewna lub będzie miał skomplikowany wzór, trzeba kupić około 5% więcej deszczułek. Przed kupnem deszczułek warto poprosić o zmierzenie ich wilgotności: powinna wynosić od 8 do 11%. Jeżeli posadzkę zrobi się z deszczułek zbyt suchych (wilgotność poniżej 6%), to po ułożeniu taka posadzka się zdeformuje: drewno będzie wchłaniać wilgoć z pomieszczenia lub zbyt wilgotnego podkładu i zwiększać swoją objętość. Wtedy posadzka się wybrzuszy i odklei od podłoża.Jeśli drewno będzie zbyt wilgotne, deszczułki po ułożeniu wyschną i skurczą się, a wskutek tego powstaną między nimi duże szpary.

Autor: Jan Balana

Parkiet lamelowy

Autor: Jan Balana

Panele podłogowe

Panele podłogowe 

Można ułożyć samemu według instrukcji producenta. Ich powierzchnia jest w pełni wykończona – nie trzeba jej cyklinować, lakierować ani szpachlować. Panele klei się tylko na krawędziach w miejscu łączenia elementów (wpust – wypust). Często można je kupić w zestawie wraz z podkładem, klejem i listwami przypodłogowymi, co ułatwia ułożenie i estetyczne wykończenie posadzki. Nowością są panele układane na „zatrzaski” - idealnie wyprofilowane wpusty i wypusty, dzięki czemu w posadzce nie ma szczelin. Montuje się je szybko i łatwo, bo bez użycia kleju. Taką posadzkę można zdemontować i ułożyć w innym pomieszczeniu.

Mozaiki

nie powinna układać osoba nie mająca w tym wprawy, gdyż trudno jej będzie ułożyć wszystkie płyty w jednej płaszczyźnie. Nierównej posadzki nie da się idealnie wyszlifować.
Posadzkę z desek można ułożyć samodzielnie. Deski mocuje się do legarów podłogowych gwoździami wbijanymi ukośnie. Posadzkę zwykle lakieruje się bezbarwnymi lakierami do drewna.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona...

Schody strychowe - wysoka izolacyjność termiczna,...

Rynek schodów strychowych mocno się rozwinął. Te najnowsze i najcieplejsze łączą wygodę użytkowania z...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami...

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.