| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Układanie parkietu - praca samodzielna czy dla fachowca?

Układanie parkietu - praca samodzielna czy dla fachowca?

Układanie parkietu najlepiej zlecić fachowcowi – samodzielne ułożenie jest trudne i z pewnością zajmie dużo czasu.

 

Układanie parkietu

Najlepiej zlecić fachowcowi – samodzielne ułożenie jest trudne i z pewnością zajmie dużo czasu. Ułożoną posadzkę cyklinuje się, szpachluje, po czym wykańcza listwami przypodłogowymi lub cokołami; na koniec parkiet lakieruje się, zazwyczaj dwukrotnie. Jeśli parkiet będzie wykonywany z różnych gatunków drewna lub będzie miał skomplikowany wzór, trzeba kupić około 5% więcej deszczułek. Przed kupnem deszczułek warto poprosić o zmierzenie ich wilgotności: powinna wynosić od 8 do 11%. Jeżeli posadzkę zrobi się z deszczułek zbyt suchych (wilgotność poniżej 6%), to po ułożeniu taka posadzka się zdeformuje: drewno będzie wchłaniać wilgoć z pomieszczenia lub zbyt wilgotnego podkładu i zwiększać swoją objętość. Wtedy posadzka się wybrzuszy i odklei od podłoża.Jeśli drewno będzie zbyt wilgotne, deszczułki po ułożeniu wyschną i skurczą się, a wskutek tego powstaną między nimi duże szpary.

Autor: Jan Balana

Parkiet lamelowy

Autor: Jan Balana

Panele podłogowe

Panele podłogowe 

Można ułożyć samemu według instrukcji producenta. Ich powierzchnia jest w pełni wykończona – nie trzeba jej cyklinować, lakierować ani szpachlować. Panele klei się tylko na krawędziach w miejscu łączenia elementów (wpust – wypust). Często można je kupić w zestawie wraz z podkładem, klejem i listwami przypodłogowymi, co ułatwia ułożenie i estetyczne wykończenie posadzki. Nowością są panele układane na „zatrzaski” - idealnie wyprofilowane wpusty i wypusty, dzięki czemu w posadzce nie ma szczelin. Montuje się je szybko i łatwo, bo bez użycia kleju. Taką posadzkę można zdemontować i ułożyć w innym pomieszczeniu.

Mozaiki

nie powinna układać osoba nie mająca w tym wprawy, gdyż trudno jej będzie ułożyć wszystkie płyty w jednej płaszczyźnie. Nierównej posadzki nie da się idealnie wyszlifować.
Posadzkę z desek można ułożyć samodzielnie. Deski mocuje się do legarów podłogowych gwoździami wbijanymi ukośnie. Posadzkę zwykle lakieruje się bezbarwnymi lakierami do drewna.

Gdzie w domu drewno egzotyczne?

Drewno egzotyczne ma znacznie więcej zastosowań niż popularne w naszym kraju gatunki. Nie zawsze...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami...

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią....

Schody zewnętrzne do domu. Co zamiast schodów...

Najpopularniejszy pomysł na schody zewnętrzne do domu, to konstrukcja z betonu obłożona płytkami. ...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Schody strychowe - wysoka izolacyjność termiczna,...

Rynek schodów strychowych mocno się rozwinął. Te najnowsze i najcieplejsze łączą wygodę użytkowania z...

Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z modułów....

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.