| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Jak układać panele laminowane na starych deskach?

Jak układać panele laminowane na starych deskach?

Dokonując remontu domu lub remontu mieszkania bardzi często zmienia się podłogę. Niekiedy jednak lepiej jest położyć nową posadzkę na starych deskach. Podpowiadamy, czy na podłogi wykonane z desek można położyć panele laminowane oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę przy ich montażu?

Przed przystąpieniem do układania paneli laminowanych, należy bardzo starannie przygotować podłoże. Musi być idealnie równe – dopuszczalne odchylenie wynosi 1 mm na długości 2 metrów. Ponadto powinno być gładkie i bez spękań. Aby uzyskać podłoże, na którym możemy układać panele, musimy się trochę napracować, ale wszystko możemy zrobić sami.

Uszczelnij deski

Najpierw obluzowane deski przymocowujemy na trwałe do legarów za pomocą wkrętów do drewna. Jeśli któraś z desek jest łukowato wygięta, nie dociskamy jej wkrętami – trzeba ją zeszlifować lub zestrugać. Potem, ze szczelin pomiędzy deskami usuwamy kurz i brud; wypełniamy szpary uszczelniaczem akrylowym. Tym samym preparatem zatykamy dziury w powierzchni desek i wygładzamy szpachelką.

Pomaluj deski preparatem gruntującym

Gdy uszczelnienie wyschnie (mniej więcej po upływie jednej doby), deski malujemy preparatem gruntującym, np. Optiroc MD-16 Grunt, rozcieńczonym wodą zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki niemu wylewka samopoziomująca będzie się lepiej trzymać desek, a na jej powierzchni nie powstaną pęcherze powietrza.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć przyczepność wylewki, świeżo zagruntowane deski posypujemy suchą zaprawą (np. Optiroc 200 Renowacyjny). Proszek wcieramy w podłoże szczotką z twardym włosiem, np. ryżową.

Ułóż na podłodze siatkę z włókna szklanego

Po około 3 godzinach, do ścian, tuż przy podłodze, przyklejamy samoprzylepną taśmę piankową szerokości 2-3 cm. Dzięki temu, występujące w podłodze naprężenia nie spowodują pękania jej powierzchni. Aby wylewka nie przepływała do sąsiednich pomieszczeń, w progu przyklejamy specjalną taśmę, np. Optiroc Stoper. Na tak przygotowanej podłodze układamy siatkę z włókna szklanego, która wzmocni wylewkę. Siatkę układamy na zakład (ok. 10 cm) i co ok. 0,5 m mocujemy do desek gwoździami lub zszywkami.

By uzyskać idealnie wypoziomowaną wylewkę, o dokładnie takiej grubości jak chcemy, co 1,5-2 metry wkręcamy w deski wkręty do drewna. Łepki wszystkich wkrętów powinny się znaleźć na dokładnie takiej samej wysokości nad powierzchnią podłogi. Zaleca się, żeby było to nie mniej niż 1 cm, gdyż taka jest minimalna grubość warstwy wylewki.

Wylej zaprawę samopoziomującą

Przygotowujemy i wylewamy zaprawę samopoziomującą, np. Optiroc 200 Renowacyjny zgodnie z zaleceniami producenta. Rozprowadzamy wylewkę pacą, tak aby jej poziom był równy z główkami wkrętów. Należy to wykonać w ciągu 20 minut, dlatego warto zapewnić sobie pomoc dwóch osób.

Ułóż panele

Po 8-12 godzinach, gdy po wylewce można już chodzić, ostrym nożykiem odcinamy nadmiar przyklejonej przy ścianie taśmy piankowej. Samo układanie paneli można zacząć dopiero po 7-10 dniach.

Autor: OPTIROC

Płytki na balkon, deski tarasowe i inne materiały - przegląd

Posadzka na balkonie musi sprostać wielu wymaganiom, na szczęście wybór materiałów na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...