| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Jak układać panele laminowane na starych deskach?

Jak układać panele laminowane na starych deskach?

Dokonując remontu domu lub remontu mieszkania bardzi często zmienia się podłogę. Niekiedy jednak lepiej jest położyć nową posadzkę na starych deskach. Podpowiadamy, czy na podłogi wykonane z desek można położyć panele laminowane oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę przy ich montażu?

Przed przystąpieniem do układania paneli laminowanych, należy bardzo starannie przygotować podłoże. Musi być idealnie równe – dopuszczalne odchylenie wynosi 1 mm na długości 2 metrów. Ponadto powinno być gładkie i bez spękań. Aby uzyskać podłoże, na którym możemy układać panele, musimy się trochę napracować, ale wszystko możemy zrobić sami.

Uszczelnij deski

Najpierw obluzowane deski przymocowujemy na trwałe do legarów za pomocą wkrętów do drewna. Jeśli któraś z desek jest łukowato wygięta, nie dociskamy jej wkrętami – trzeba ją zeszlifować lub zestrugać. Potem, ze szczelin pomiędzy deskami usuwamy kurz i brud; wypełniamy szpary uszczelniaczem akrylowym. Tym samym preparatem zatykamy dziury w powierzchni desek i wygładzamy szpachelką.

Pomaluj deski preparatem gruntującym

Gdy uszczelnienie wyschnie (mniej więcej po upływie jednej doby), deski malujemy preparatem gruntującym, np. Optiroc MD-16 Grunt, rozcieńczonym wodą zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki niemu wylewka samopoziomująca będzie się lepiej trzymać desek, a na jej powierzchni nie powstaną pęcherze powietrza.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć przyczepność wylewki, świeżo zagruntowane deski posypujemy suchą zaprawą (np. Optiroc 200 Renowacyjny). Proszek wcieramy w podłoże szczotką z twardym włosiem, np. ryżową.

Ułóż na podłodze siatkę z włókna szklanego

Po około 3 godzinach, do ścian, tuż przy podłodze, przyklejamy samoprzylepną taśmę piankową szerokości 2-3 cm. Dzięki temu, występujące w podłodze naprężenia nie spowodują pękania jej powierzchni. Aby wylewka nie przepływała do sąsiednich pomieszczeń, w progu przyklejamy specjalną taśmę, np. Optiroc Stoper. Na tak przygotowanej podłodze układamy siatkę z włókna szklanego, która wzmocni wylewkę. Siatkę układamy na zakład (ok. 10 cm) i co ok. 0,5 m mocujemy do desek gwoździami lub zszywkami.

By uzyskać idealnie wypoziomowaną wylewkę, o dokładnie takiej grubości jak chcemy, co 1,5-2 metry wkręcamy w deski wkręty do drewna. Łepki wszystkich wkrętów powinny się znaleźć na dokładnie takiej samej wysokości nad powierzchnią podłogi. Zaleca się, żeby było to nie mniej niż 1 cm, gdyż taka jest minimalna grubość warstwy wylewki.

Wylej zaprawę samopoziomującą

Przygotowujemy i wylewamy zaprawę samopoziomującą, np. Optiroc 200 Renowacyjny zgodnie z zaleceniami producenta. Rozprowadzamy wylewkę pacą, tak aby jej poziom był równy z główkami wkrętów. Należy to wykonać w ciągu 20 minut, dlatego warto zapewnić sobie pomoc dwóch osób.

Ułóż panele

Po 8-12 godzinach, gdy po wylewce można już chodzić, ostrym nożykiem odcinamy nadmiar przyklejonej przy ścianie taśmy piankowej. Samo układanie paneli można zacząć dopiero po 7-10 dniach.

Autor: OPTIROC

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Remont wnętrz. Jak bezpiecznie usunąć ścianę,...

Każdy dom po jakimś czasie wymaga remontu. Czasami potrzebne są generalna przebudowa i nowy podział wnętrza,...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona...

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...