| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Układamy szlichtę, czyli podkład betonowy

Układamy szlichtę, czyli podkład betonowy

Szlichtę najlepiej układać ręcznie, po ułożeniu zapewnić równomierne powolne wysychanie - w razie potrzeby nawet zwilżyć podkład. Szczególny przypadek to jastrych na ogrzewanie podłogowe. Piszemy, jak należy taki podkład wykonać i jak potem uruchamiać ogrzewanie. Zapraszamy też do obejrzenia dwóch odcinków serialu MURATORA "Stan surowy bez błędów" na temat wykonywania podkładu podłogowego.

Podkład betonowy - ręcznie czy pompą?

W domu jednorodzinnym powierzchnie podłóg nie są duże, dlatego podkłady podłogowe zwykle układa się ręcznie. Pompę warto zastosować wtedy, gdy podkład ma być ułożony od razu na powierzchni około 200 m². Czas robót można skrócić, zamawiając w betoniarni gotową mieszankę cementową lub betonową. Pracę można jeszcze przyspieszyć, gdy do przygotowywania podkładów układanych na mokro zostanie zastosowane urządzenie o nazwie miksokret. To agregat mieszający zaprawę wyposażony w podajnik, który dostarcza ją w dowolne miejsce w budynku (mieszanka jest tłoczona rurą). Tak układany podkład zaciera się ręcznie lub mechanicznym urządzeniem zwanym helikopterem.

Co po ułożeniu podkładu betonowego

Podczas wiązania podkład nie powinien być narażony na bezpośrednie nasłonecznienie i zbyt wysoką temperaturę. Mogłoby to spowodować jego zbyt szybkie wysychanie i pękanie. Wysychająca za szybko warstwa wierzchnia będzie utrudniać odparowanie wody z głębszych warstw, a to może być przyczyną rozwarstwienia podkładu. W czasie schnięcia wylewki trzeba wentylować pomieszczenia, ale unikać przeciągów.

Tradycyjny podkład cementowy przez siedem dni od położenia powinien być wilgotny. Można go przykryć folią lub zwilżać wodą. Po tym czasie można rozpocząć wietrzenie. Po czterech-sześciu tygodniach podkład powinien wyschnąć. Gdy osiągnie wilgotność 3%, będzie można na nim układać posadzki drewniane. Jastrychy anhydrytowe i wszystkie zaprawy samopoziomujące po ułożeniu trzeba odpowietrzyć. Po wylaniu masy przesuwa się po niej kolczasty wałek, aby usunąć pęcherzyki powietrza, które powstały podczas mieszania zaprawy. Wspomaga to efekt poziomowania i ujednorodnia wylewkę. Czas, po jakim można układać posadzkę, podaje producent. Zależy to od grubości podkładu, warunków jego dojrzewania i rodzaju okładziny. Może wynosić od kilku godzin (cienkie szybkowiążące zaprawy samopoziomujące) do trzech-czterech tygodni (grube jastrychy gipsowe).

Jaka szlichta na ogrzewanie podłogowe

W takim wypadku trzeba stosować zaprawy o zwiększonej elastyczności. W podkładzie występują duże naprężenia spowodowane różnicami temperatury podczas pracy instalacji grzewczej. Jastrychy anhydrytowe mają wystarczającą elastyczność, a do gotowych mieszanek cementowych producenci dodają specjalne włókna i plastyfikatory.

Można też stosować półsuche podkłady betonowe z miksokreta. Całkowita grubość wylewki cementowej to około 6,5 cm (wymagana grubość nad rurami to 45 mm). W wypadku stosowania jastrychów anhydrytowych wylewka może być cieńsza – 4,5-5 cm (jastrych musi przykryć rury grzewcze przynajmniej 25-milimetrową warstwą). Przed ułożeniem jastrychu instalacja powinna zostać napełniona wodą i zamocowana (aby rury nie wypłynęły na powierzchnię).

Jastrychy gipsowe można układać dwuetapowo – pierwszą warstwę do poziomu rur, a drugą docelową. Stopniowe ogrzewanie wylewki (co 5°C na dobę) rozpoczyna się najwcześniej po siedmiu dniach od ułożenia jastrychu gipsowego lub 21 dniach w przypadku podkładu cementowego. Dylatacje w podłogach z ogrzewaniem podłogowym powinny przebiegać przez wszystkie warstwy – od izolacji cieplnej do warstwy wykończeniowej włącznie. Dylatację brzegową układa się wzdłuż wszystkich ścian i słupów.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z modułów....

Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.