| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Suchy jastrych na podsypce z keramzytu. Najszybszy sposób na remont podłogi

Suchy jastrych na podsypce z keramzytu. Najszybszy sposób na remont podłogi

Wylewka podłogowa nie zawsze się sprawdzi. W remontowanych domach, na stropach, zwłaszcza drewnianych, korzystniej jest wykonać suchy jastrych ze specjalnych płyt gipsowych, ułożony na warstwie keramzytu. Keramzyt nie tylko wypełni i wyrówna ugięty strop, ale też zapewni skuteczne wyciszenie.

Autor: Leca®

Suchy jastrych wykonuje się szybko, ze względu na brak mokrych prac. Technologia jest prosta, więc trudno tu o błędy, które mogą mieć później negatywne skutki. Sprawdź też: więcej informacji o zastosowaniu keramzytu >>>

Keramzyt to kruszywo powstające ze spiekanej gliny. Od dawna wykorzystywane jest przy okazji różnych prac budowlanych i remontowych. Na tle innych materiałów budowlanych to surowiec niezwykle wszechstronny. Służy między innymi do wykonywania sypkich izolacji termicznych, do izolacji akustycznych, do tworzenia podbudowy wyrównawczej, izolacyjnej i stabilizującej pod podłogę na gruncie. Używa się go ponadto do zasypywania ścian fundamentowych oraz tworzenia warstwy filtrującej w przypadku instalacji drenarskich.

Sprawdź też: więcej informacji o zastosowaniu keramzytu >>>

Zalety kruszywa keramzytowego do podsypek pod suchy jastrych

 • Wysoka izolacyjność cieplna – współczynnik przewodzenia ciepła λ dla suchego, podsypkowego kruszywa drobnoziarnistego o granulacji 0-5 mm wynosi około 0,120 W/(m.K).
 • Doskonałe właściwości wyciszające – warstwa keramzytu ma zdolność pochłaniania i tłumienia dźwięków uderzeniowych oraz powietrznych. Izolacja taka jest jednorodna i nie ma przerw ani szczelin mogących stać się tak zwanymi mostkami akustycznymi.
 • Mały ciężar – jak na kruszywo drobnoziarniste, jest bardzo lekki. Waży około 500 kg/m3.
 • Duża paroprzepuszczalność - keramzyt bardzo szybko wysycha, co jest ważne gdy dojdzie do przypadkowego zawilgocenia.
 • Trwałość – warstwa izolacji z keramzytu nie zmienia swoich właściwości wraz z upływem czasu, jak miewa to miejsce w przypadku innych produktów do wykonywania izolacji termicznych.
 • Łatwość układania – nie musisz mierzyć i ciąć. Keramzyt wysypuje się z worków np. wykonując podłogę na gruncie, izolując ściany i rury w gruncie. Może być też podawany przy użyciu specjalnej pompy. Zawsze dokładnie wypełnia przestrzenie przeznaczone do izolacji. Nie pozostają tez po nim żadne odpady. Resztki zawsze przydadzą się jako domieszka spulchniająca ziemi ogrodniczej do doniczek z kwiatkami.

Warto także dodać, że kruszywo keramzytowe jest odporne na pleśnie oraz unikane przez gryzonie, które wolą się gnieździć w innych wyrobach ociepleniowych. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że to materiał wielokrotnego użytku. W razie przebudowy izolacja z keramzytu może być odzyskana i zastosowana w innym miejscu, jako w pełni wartościowy produkt.

Autor: Leca®

Keramzyt jest materiałem niepalnym. Zaizolowana nim konstrukcja drewniana jest więc skutecznie zabezpieczona przed ewentualnym pożarem. Sprawdź też: więcej informacji o zastosowaniu keramzytu >>>

WARTO WIEDZIEĆ

Keramzyt niezastąpiony przy remontach

A oto kilka przykładów zastosowań remontowych, w których znajdzie zastosowanie kruszywo keramzytowe:

 1. jako otulina filtracyjna wokół rur drenarskich;
 2. jako podsypka pod podłogę na gruncie;
 3. jako izolacja termiczna i akustyczna przy remontach starych stropów drewnianych i stropów Kleina, WPS, odcinkowych i innych;
 4. jako izolacja termiczna stosowana podczas remontów stropodachów wentylowanych.

Więcej o zastosowaniu keramzytu w pracach remontowych, w tym gotowe rozwiązania wraz z rysunkami technicznymi, instrukcjami „krok po kroku” znajdziesz na stronie http://leca.pl/rozwiazania/

Autor: Leca®

Keramzyt wysypuje się na strop bezpośrednio z worka. Grubość jego warstwy nie przekracza 4 cm. Sprawdź też: więcej informacji o zastosowaniu keramzytu >>>

Suchy jastrych na keramzycie

Posadzki podłogowe – z płytek, paneli, desek, wykładziny – zawsze muszą być ułożone na stabilnym i równym podłożu. Tworzy je właśnie jastrych. To mineralny, twardy podkład, który można wykonać z odpowiedniej zaprawy, ale także ułożyć go z płyt gipsowo-włóknowych. Za wyrównanie podłoża oraz zapewnienie odpowiedniej izolacji akustycznej będzie wtedy odpowiadać podsypka pod płytami. Tę można zrobić miedzy innymi z keramzytu. Typowe płyty suchego jastrychu to fabrycznie łączone płyty dwuwarstwowe mające grubość 20-40 mm długość – 1-1,5 m i szerokość 0,5-1 m. Montaż płyt suchego jastrychu nie wymaga wykonywania żadnych mokrych prac. Trwa on zdecydowanie szybciej niż układanie podkładu z zaprawy. W przypadku standardowego pomieszczenia w domu jednorodzinnym wykonawcy uwiną się w 3-4 godziny. Ponadto, od razu po wyjściu ekipy wykonawczej można przystąpić do wykańczania podłogi. Inaczej, w przypadku wykonywania podkładu z zaprawy, czas oczekiwania mógłby sięgnąć nawet jednego miesiąca. Nakład pracy też jest nieporównywalnie niższy. Keramzyt wystarczy wyrównać stalową łatą, skontrolować poziom i układać płyty. Odpada więc mozolne zacieranie zaprawy, a później ewentualne wyrównywanie jej poprzez wykonywanie wylewki samopoziomującej. Suche jastrychy są chętnie wykonywane w budynkach remontowanych. Można je układać zarówno na stropach betonowych, jak i na drewnianych. Sprawdzają się nawet w takich pomieszczeniach jak łazienki, pokoje kąpielowe lub kuchnie.

Autor: Leca®

Dwie metalowe prowadnice pozwalają dokładnie wyrównać powierzchnię keramzytowej podsypki. Sprawdź też: więcej informacji o zastosowaniu keramzytu >>>

Zasady wykonywania suchego jastrychu na podsypce z keramzytu

 • Najpierw wokół ścian pomieszczenia umieszczamy taśmę dylatacyjną z pianki polietylenowej. Mogą to być tez paski styropianu grubości ok 1 cm. Szerokość takiej dylatacji powinna wynosić około 10-15 cm, zależnie od tego, jak gruba ma być podsypka.
 • Jeśli strop jest betonowy, od razu można zacząć układanie podsypki keramzytowej. Wysypuje się ją po prostu z worka na podłoże.
 • Podsypkę trzeba teraz wyrównać, zgarniając jej nadmiar długą łatą stalową, kontrolując jednocześnie i ewentualnie korygując poziom.
 • Grubość podsypki wynosi zazwyczaj od 2 do 10 cm. Warstwa będzie grubsza, jeśli postanowisz ukryć w niej kable doprowadzające wodę do grzejników. Przed rozpoczęciem układania płyt podsypka musi być ułożona na całej powierzchni pomieszczenia.
 • Płyty układa się rzędami na podsypce. Poprzeczne łączenia typowych płyt dwuwarstwowych powinny być wykonywane z przesunięciem o około ½ długości płyty.
 • Do wzajemnego łączenia płyt używa się kleju i wkrętów.
 • Klej potrzebuje około doby na pełne wyschnięcie. Po tym czasie można zając się montażem posadzki. Tylko przed układaniem wykładziny szczeliny między płytami musisz zaszpachlować odpowiednia masą gipsową.
 • Jeśli suchy jastrych ułożono w łazience, przed wykonaniem posadzki jego powierzchnię należy zaizolować folią w płynie.
ZDANIEM EKSPERTA

Jak wykonać suchy jastrych na stropie drewnianym?

W przypadku stropów drewnianych wskazane jest ułożenie dwóch warstw keramzytu o różnej granulacji. Pierwsza warstwa rozprowadzana jest na deskach ślepego pułapu. Powstaje z bardzo lekkiego keramzytu średnioziarnistego. Na nim należy wykonać szpryc cementowy lub ułożyć geowłókninę. Górna warstwa to drobnoziarnisty, cięższy keramzyt podsypkowy, poziomujący płaszczyznę ugiętych stropów i tworzący skuteczną izolację akustyczną. Pamiętaj, że w stropach drewnianych nie można stosować folii ani papy. Izolacje te zatrzymują bowiem wilgoć i w tych miejscach rozpoczyna się zawilgocenie i butwienie drewna w niewentylowanych przestrzeniach stropu. Mając na względzie zalecenia dotyczące akustyki pomieszczeń, w stropach drewnianych należy unikać tworzenia pudeł rezonansowych (dwustronnie zamkniętych przestrzeni, bez wypełnienia w środku). Pudło takie może powstać po zamontowaniu kolejnej warstwy z płyt OSB. Ponadto przed ułożeniem takich płyt najczęściej konieczne jest wyrównanie płaszczyzny stropu klinami, nadbitkami z bali drewnianych. Warstwa keramzytu podsypkowego eliminuje te uciążliwe prace. Nie zapominaj również, że wokół suchego jastrychu zrobionego na stropie drewnianym nie może zabraknąć dylatacji obwodowej.

Andrzej Dobrowolski - kierownik produktu Leca® KERAMZYT

Chcesz zobaczyć, jak powinien przebiegać remont starego stropu drewnianego? Zajrzyj na stronę http://leca.pl/rozwiazania/strop-drewniany-remont-kapitalny-dostep-od-gory-i-z-dolu/

Jastrych na podłożu keramzytowym, jest lekki i nie obciąża zanadto stopu. Dlatego można go polecić nawet na stropy drewniane, zarówno w domach nowych, jak i przeznaczonych do remontu. Ponieważ jest układany na sucho, wilgoć nie zagrozi drewnu

Więcej o remontach starych stropów z wykorzystaniem Leca KERAMZYTU znajdziesz na stronie www.leca.pl

Przeczytaj dodatkowo:
Łączenie podłóg. Jak łączyć ze sobą różne rodzaje...

Podstawową zasadą łączenia podłóg jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji. Miejsce łączenia...

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....

Beton i jego rodzaje. Składniki, wytrzymałość i...

Różne rodzaje i klasy betonu dają architektom niemal nieograniczone możliwości projektowe. Ale uwaga!...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami...

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią....

sponsor artykułu