| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Schody zewnętrzne. Budowa schodów betonowych

Schody zewnętrzne. Budowa schodów betonowych

Schody zewnętrzne można zbudować na wiele sposobów i z rozmaitych materiałów. Często jednak inwestorzy decydują się na dostawione schody betonowe obłożone kamieniem, klinkierem lub gresem harmonizującymi z wykończeniem ścian. Jak można zbudować podobne schody?

Konstrukcja schodów oddzielona od budynku

Schody zewnętrzne powinny mieć niezależną konstrukcję i być oddylatowane od budynku. Lepiej unikać łączenia konstrukcji domu i schodów sztywnymi, stalowymi prętami. Dom osiada w innym tempie niż schody, ich trwałe połączenie z elementami konstrukcji domu może z czasem spowodować pęknięcia. Dodatkowo pręty są mostkiem cieplnym, przez który do domu przenika zimno. Powinno się też unikać opierania ich bezpośrednio na ścianie fundamentowej domu. Trudno jest bowiem zaizolować to połączenie i często stanowi ono mostek cieplny.

Na oddzielnym fundamencie

Schody zewnętrzne powinny mieć własny fundament, który należy zagłębić około 1 m poniżej poziomu gruntu. Bez odpowiednio głębokiego posadowienia mogą z czasem się przechylić, gdy zamarzający i odmarzający grunt zmieni objętość. Pod stosunkowo lekkie, nieobciążone niczym dodatkowym schody nie musisz wykonywać ławy fundamentowej, wystarczy 10 cm chudego betonu oddzielonego warstwą papy na osnowie poliestrowej zabezpieczającej przed przenikaniem wilgoci z gruntu. Obrys fundamentu może mieć kształt otwartego prostokąta – fundamentu nie musisz budować wzdłuż ściany budynku. Fundament pod schody najlepiej wybetonować, choć można go też wymurować z bloczków. Jeśli jest z betonu, jego szerokość wyniesie 15 cm. Decydując się na schody betonowe ze stopniami z trzech stron, możesz wykonać pod ich płytę deskowanie tracone, to znaczy takie, którego nie usuniesz po betonowaniu, lub bardzo dokładnie warstwami ubić uformowany piasek, polewając go przy tym wodą. Całość dobrze jest wzmocnić chudym betonem i oddzielić warstwą papy.

Budowa schodów betonowych

Na tak przygotowanym podłożu najpierw betonuje się płytę, a następnie stopnie, wypełniając pionowe zastawki z deskowania odwzorowującego obrys każdego stopnia. Zastawki muszą być precyzyjnie wymierzone i usztywnione. Powinna być na nich odznaczona wysokość stopni. Wymiar najniższego stopnia musi uwzględniać grubość materiału, którym wykończysz grunt wokół domu. Płytę wzmacnia się zbrojeniem układanym w jej dolnej części. Również stopnie powinno się wzmocnić prętami zbrojeniowymi. Będą one przeciwdziałać skurczowi betonu i w konsekwencji tworzeniu się mikropęknięć, w które może wnikać wilgoć. Do budowy schodów zewnętrznych stosuje się beton klasy C16/20 (B20), a do fundamentów – C12/15 (B15). Między ścianą domu a schodami zostawiamy szczelinę dylatacyjną, którą wypełnia się cienkim paskiem styropianu lub paskiem papy. Schody można też betonować stopień po stopniu.

Wykończenie schodów betonowych

Przez kilka dni, aż do stwardnienia betonu, nie należy po nim chodzić. Potem można się już po schodach przemieszczać, choć pełną wytrzymałość osiągną po 3-4 tygodniach. Dobrze jest od czasu do czasu polać twardniejący beton wodą, szczególnie jeśli budujesz schody w czasie upałów. Po całkowitym związaniu betonu zabezpiecza się płytę przeciwwilgociowo. Na schodach dobrze się sprawdzą płytki ze sztucznego kamienia wyprodukowane z betonu z dodatkiem odpowiednich pigmentów i kruszyw. Przykleja się je specjalnym mrozoodpornym, elastycznym klejem. Rozprowadzaj go na płytkach i na podłożu, dzięki czemu nie będzie szczelin, w które mogłaby dostać się woda i po zamarznięciu spowodować odspojenie płytki.

WARTO WIEDZIEĆ

Wygodne schody zewnętrzne

Zewnętrzne stopnie nie powinny być wyższe niż 15 cm. Ich wygodna szerokość to 32-35 cm. Do domu wyniesionego 45 cm ponad poziom gruntu trzeba będzie dobudować trzy stopnie. Podest przed drzwiami musi mieć ukształtowany minimalny spadek (1,5%) w kierunku zewnętrznym i wymiary umożliwiające wygodne wejście – minimalna szerokość podestu to 90 cm, a jeżeli drzwi otwierają się na zewnątrz, trzeba zwiększyć ją o szerokość skrzydła, jednocześnie pozostawiając po stronie klamki tyle miejsca, by można było stanąć przy drzwiach i bez przeszkód przesunąć drzwi. Aby zapobiec wnikaniu wody do domu, próg drzwi powinien nieco wystawać nad poziom podestu (1,5-2 cm), a poziom posadzki wewnątrz domu być 1 cm wyżej niż powierzchnia na zewnątrz. Rozmierzając schody, pamiętaj o uwzględnieniu grubości okładziny wykańczającej stopnie i podest oraz nawierzchnię chodnika (bo zazwyczaj są to materiały różnej grubości) i odpowiednio dostosuj wysokość pierwszego stopnia.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Balustrady szklane przy schodach, balkonach i...

Balustrady szklane są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie...

Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami...

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią....

Schody zewnętrzne do domu. Co zamiast schodów...

Najpopularniejszy pomysł na schody zewnętrzne do domu, to konstrukcja z betonu obłożona płytkami. ...

Naprawa podłogi po zalaniu. Jak zlikwidować...

Widok parkietu pokrytego warstwą wody nie należy do przyjemnych. Woda już się wylała, więc trzeba ją zebrać,...

Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z modułów....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.