| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Schody prefabrykowane. Budowa schodów żelbetowych z gotowych elementów - galeria

Schody prefabrykowane. Budowa schodów żelbetowych z gotowych elementów - galeria

Modułowe schody prefabrykowane montuje się z gotowych stopni. Są alternatywą dla tradycyjnych schodów żelbetowych wykonywanych na budowie oraz prefabrykowanych biegów, które ważą kilka ton, a do ich ustawienia potrzebny jest dźwig.

Prefabrykowane schody kręcone

Typowe schody modułowe to schody kręcone, czyli takie, które mieszczą się na planie koła, a ich bieg układa się spiralnie wokół centralnej osi – tak zwanej duszy. Są nie tylko najprostsze w wykonaniu, ale także najtańsze, bo wszystkie stopnie są w nich identyczne, więc do ich zrobienia używa się jednej formy. Poza tym samonośne konstrukcje kręte nie wymagają stosowania dodatkowych wzmocnień. Maksymalna średnica takich schodów to 3 m – szersze nie byłyby stabilne. Minimalnych wymiarów nie ma, ale przyjmuje się, że aby schody były wygodne, ich średnica nie powinna być mniejsza niż 165 cm. Węższych używa się raczej jako komunikacji pomocniczej, przy wejściach na strych lub antresolę czy zejściach do piwnicy – zamiast drabinki albo drewnianych schodów kaczych.

Schody zabiegowe z gotowych elementów

W dużych wnętrzach zamiast schodów krętych stawia się coraz częściej schody zabiegowe, których bieg układa się wzdłuż linii łuku. Ich stopnie muszą być przynajmniej metrowej długości, żeby były odpowiednio ciężkie, bo lekka konstrukcja nie byłaby stabilna. Na zamówienie można wykonać indywidualnie schody o właściwie dowolnym kształcie, dostosowane do konkretnego wnętrza. Każdy stopień jest wtedy przygotowywany w osobnej formie. Mogą być proste lub łączone z biegów o różnych kształtach, biegnące przez dwie kondygnacje, a nawet usytuowane na zewnątrz budynku, na przykład jako osobne wejście do mieszkania wydzielonego na piętrze domu.

Wykończenie schodów prefabrykowanych

Wszystkie typy schodów można dowolnie wykończyć – obłożyć płytkami ceramicznymi, drewnem, kamieniem czy wykładziną albo tylko pomalować. Jednak powierzchnie, które nie będą przysłonięte okładziną – najczęściej są to wstęgi, czyli łukowe belki policzkowe po obu stronach schodów, oraz spód biegu – należy najpierw wyrównać zaprawą gipsową, bo po skończonym montażu schody są tylko wstępnie zaszpachlowane. Można też samodzielnie zdecydować o tym, jak ma wyglądać pierwszy stopień – czy ma być zamknięty doprowadzoną do podłoża belką policzkową, otwarty przez przycięcie belki czy zapraszający, czyli poszerzony. Schody trzeba dodatkowo wyposażyć w balustradę.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak powstają schody prefabrykowane z żelbetu?

Zbrojenie scala poszczególne stopnie i kotwiczy bieg na górze i na dole, zapewniając mu stateczność. Cztery główne pręty biegną w specjalnych rowkach wzdłuż wewnętrznej i zewnętrznej belki policzkowej schodów, w górnej i dolnej części. Na dole zagłębia się je w podłodze, a na górze odgina i kotwi w stropie albo specjalnie przygotowywanym podeście. W konstrukcjach o niedużej średnicy wystarczy jeden pręt w każdym rowku wstęgi, w większych albo łukowych dla bezpieczeństwa wykorzystuje się pręty podwójne i dodatkowo siatkę zbrojącą powierzchnię policzków. Specyficznym przypadkiem jest wstęga pełniąca funkcję balustrady. Jest wówczas wysoka i wymaga zastosowania pionowych prętów i powierzchniowych siatek zbrojących. Używa się jej tylko w biegach szerokich, o średnicy powyżej 2,5 m. Zbrojenie znajduje się również we wnętrzu każdego stopnia. Końcówki prętów po szerszej stronie stopnia wystają na zewnątrz. Wykorzystuje się je później do umocowania prętów zewnętrznej wstęgi. Do zapewnienia stateczności biegu niezbędne są nie tylko zbrojenie, lecz także beton. Umieszcza się go razem z dodatkowymi prętami w pierwszym stopniu, tak aby tworzył żelbetową bazę schodów, a także na górze – w ostatnim stopniu lub specjalnie budowanym podeście

Praktyczne zasady przebudowy wejścia do domu

Daszek nad drzwiami, budowa nowego podestu i schodów zewnętrznych, dobudowa ganku –...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Beton i jego rodzaje. Składniki, wytrzymałość i...

Różne rodzaje i klasy betonu dają architektom niemal nieograniczone możliwości projektowe. Ale uwaga!...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Łączenie podłóg. Jak łączyć ze sobą różne rodzaje...

Podstawową zasadą łączenia podłóg jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji. Miejsce łączenia...

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...