Modułowe schody prefabrykowane: montaż. Budowa schodów żelbetowych z gotowych elementów

2021-06-29 11:24
Schody prefabrykowane
Autor: Piotr Mastalerz Schody wykonane z żelbetowych prefabrykatów nie przytłaczają wnętrza, a ciekawie wykończone wręcz stają się jego ozdobą

Modułowe schody prefabrykowane montuje się z gotowych stopni. Są alternatywą dla tradycyjnych schodów żelbetowych wykonywanych na budowie oraz prefabrykowanych biegów, które ważą kilka ton, a do ich ustawienia potrzebny jest dźwig.

Schody zabiegowe - korzyści, trudności z budową

W dużych wnętrzach zamiast schodów krętych stawia się coraz częściej schody zabiegowe, których bieg układa się wzdłuż linii łuku. Ich stopnie muszą być przynajmniej metrowej długości, żeby były odpowiednio ciężkie, bo lekka konstrukcja nie byłaby stabilna. Na zamówienie można wykonać indywidualnie schody o właściwie dowolnym kształcie, dostosowane do konkretnego wnętrza. Każdy stopień jest wtedy przygotowywany w osobnej formie. Mogą być proste lub łączone z biegów o różnych kształtach, biegnące przez dwie kondygnacje, a nawet usytuowane na zewnątrz budynku, na przykład jako osobne wejście do mieszkania wydzielonego na piętrze domu.

Budowa schodów prefabrykowanych z żelbetu

Zbrojenie scala poszczególne stopnie i kotwiczy bieg na górze i na dole, zapewniając mu stateczność. Cztery główne pręty biegną w specjalnych rowkach wzdłuż wewnętrznej i zewnętrznej belki policzkowej schodów, w górnej i dolnej części. Na dole zagłębia się je w podłodze, a na górze odgina i kotwi w stropie albo specjalnie przygotowywanym podeście. W konstrukcjach o niedużej średnicy wystarczy jeden pręt w każdym rowku wstęgi, w większych albo łukowych dla bezpieczeństwa wykorzystuje się pręty podwójne i dodatkowo siatkę zbrojącą powierzchnię policzków. Specyficznym przypadkiem jest wstęga pełniąca funkcję balustrady. Jest wówczas wysoka i wymaga zastosowania pionowych prętów i powierzchniowych siatek zbrojących. Używa się jej tylko w biegach szerokich, o średnicy powyżej 2,5 m. Zbrojenie znajduje się również we wnętrzu każdego stopnia. Końcówki prętów po szerszej stronie stopnia wystają na zewnątrz. Wykorzystuje się je później do umocowania prętów zewnętrznej wstęgi. Do zapewnienia stateczności biegu niezbędne są nie tylko zbrojenie, lecz także beton. Umieszcza się go razem z dodatkowymi prętami w pierwszym stopniu, tak aby tworzył żelbetową bazę schodów, a także na górze – w ostatnim stopniu lub specjalnie budowanym podeście.

Montaż schodów prefabrykowanych: krok po kroku

Poniżej opisujemy kolejne etapy prac związane z montażem krętych schodów prefabrykowanych.

  • Przygotowanie do montażu schodów prefabrykowanych

Najpierw mierzy się wysokość kondygnacji. Na podłodze rysowany jest obrys otworu i wyznaczany jego środek, czyli centralna oś krętego biegu schodów, oraz miejsce wejścia – linia pierwszego stopnia. Dolny stopień jako element stabilizujący bieg wymaga dodatkowych przygotowań. Trzeba wykuć w nim otwór, żeby móc umieścić wewnątrz pręty zbrojeniowe i beton. Ustawia się go na twardych podkładkach i dokładnie wypoziomowuje – to najważniejsza część montażu każdego ze stopni.

  • Początek prac zbrojeniowych

W kotwy wbija się proste pręty średnicy 6 mm, które trzeba powiązać ze zbrojeniem pierwszego stopnia. Wokół niego zbudowane jest też prowizoryczne deskowanie, aby zamknąć przestrzeń przeznaczoną do zabetonowania.

  • Montaż kolejnego stopnia

Na tak przygotowanej podwalinie umieszcza się kolejny stopień schodów. Dokładnie go wypoziomowuje i dopasowuje wręby znajdujące po bokach, we fragmentach wewnętrznej i zewnętrznej wstęgi biegu, tak aby utworzyły ciągły rowek na pręty zbrojeniowe.

  • Regulacja wysokości biegu

Każdy stopień umieszczono na drewnianych podkładkach. Ich grubość dobiera się indywidualnie. Dzięki nim możliwa jest regulacja wysokości biegu i ewentualnych odchyłek wymiarowych nieprzewidzianych w projekcie schodów.

  • Przerwa w montażu stopni

Montaż przerywa się mniej więcej na szóstym stopniu, bo dokładanie kolejnych groziłoby utratą stabilności. Bieg schodów dodatkowo unieruchomia się, umieszczając między stopniami drewniane kliny.

  • Układanie zbrojenia wewnętrznej wstęgi schodów

W podłodze u podnóża wewnętrznej wstęgi schodów nawierca się otwory, wypełnia je kotwami chemicznymi i wbija w nie pręty zbrojeniowe. Pręty umieszcza się we wrębach znajdujących we wstędze. Wcześniej nawierca się wzdłuż nich otwory, przeciąga przez nie stalowe wąsy i przywiązuje nimi pręty.

  • Montaż zbrojenia od strony zewnętrznej

Zbrojenie montuje się również we wrębach na zewnętrznej wstędze. Do ich przymocowania służą wystające na zewnątrz przedłużone pręty zbrojenia stopni, które zagina się i dobija młotkiem.

  • Wypełnienie przestrzeni wokół prętów zbrojeniowych

Następnie wręby trzeba wypełnić zaprawą cementową z polipropylenowymi mikrowłóknami. Układana jest ręcznie, w celu jak najdokładniejszego wypełnienia przestrzeni wokół prętów. Na końcu zwilża się ją i pozostawia, aby związała. Ostatnim etapem prac jest zabetonowanie pierwszego stopnia schodów. Mieszankę wlewa się więc przez wykuty otwór i pozostawia na noc, aby stężała.

  • Dalszy montaż stopni

Następnego dnia układa się pozostałe stopnie aż do otworu w stropie, pozostawiając tylko ostatni.

  • Kotwienie prętów w płycie stropowej

W płycie stropowej nawierca się otwory i zagłębia w nich pręty stanowiące zaczepienie dla zbrojenia schodów.

  • Prace nad połączeniem ostatniego stopnia ze stropem

Ponieważ górna powierzchnia ostatniego stopnia musi później licować z warstwami podłogi, w podstopnicy nawierca się otwory, przez które przeciąga pręty zbrojeniowe. Dowiązuje się je do kotew wystających ze stropu. Również pręty z zewnętrznej i wewnętrznej wstęgi są odginane i łączone z kotwami, tworząc zbrojenie krzyżowe. Wokół prętów i pod nimi wykonywane jest deskowanie w formie podestu. Podest zabetonowuje się i pozostawia na noc, aby mieszanka związała.

  • Zakończenie prac przy montażu schodów prefabrykowanych

Wszystkie krawędzie belek policzkowych wyrównuje się, smarując je gipsową zaprawą szpachlową i wklejając w nią elastyczne profile narożnikowe. Zaszpachlowania wymaga ponadto spód biegu i powierzchnie policzków. Po trzech dniach można zdemontować podpory. Schody pozostawia się w tak zwanym stanie deweloperskim. Ponowne gipsowanie wszystkich odsłoniętych powierzchni, tym razem gładzią, oraz ostateczne wykończenie może się odbyć dopiero po wykonaniu w piwnicy tynków i warstw podłogi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie