| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z modułów. Inne rozwiązanie to zamówienie ich u producenta – wybranie jednego z modeli katalogowych lub zdecydowanie się na projekt indywidualny.

Wprawdzie schody ze sklepu budowlanego będą najtańsze – możesz je mieć już za 3 tys. zł, ale wiąże się to z ograniczoną możliwością wyboru. Zamówienie schodów gotowych w firmie, która je produkuje, zwiększa wydatek (z reguły co najmniej o 6-7 tys. zł). Jednak za wyższą cenę zyskujesz nie tylko oryginalniejsze schody. Często wliczone są w nią również koszt transportu i montażu, a także fachowa pomoc w wyborze tych optymalnie dobranych do wnętrza naszego domu.

Wycena i formularz zamówienia

Firmy produkujące schody oferują bezpłatną wycenę. Niektóre od razu proponują rozmowę z konsultantem, który pomoże wybrać odpowiedni rodzaj schodów i oszacuje ich cenę. Inne na swoich stronach internetowych zamieszczają wstępny formularz, na podstawie którego przygotowywany jest szacunkowy kosztorys. Z reguły na taką wycenę czeka się do 48 godzin i nie obliguje ona do zamówienia schodów. W formularzu znajdziesz pytania o:

  • rodzaj schodów – czy mają być drewniane, gięte, metalowe, ewentualnie łączące różne materiały (na przykład drewniane stopnie na metalowej konstrukcji);
  • typ schodów – aby ułatwić zadanie, producenci zamieszczają w formularzu schematy pokazujące różne biegi schodów, na przykład prostych, zabiegowych ze spocznikiem lub bez (od 1/2 zabiegu do 3/4 zabiegu) oraz spiralnych;
  • wysokość od podłogi niższej do podłogi wyższej kondygnacji;
  • kształt i wielkość otworu w stropie;
  • konstrukcję schodów – różne jej rodzaje pokazane są na schematach schodów, na przykład wpuszczanych albo nakładanych na policzek, bolcowych czy dywanowych;
  • rodzaj podstopnic – pełne, połówkowe lub ich brak;
  • typ balustrady – tralki, wstęgi, relingi, tafle szkła;
  • typ poręczy, słupków, tralek;
  • materiał, z którego mają być zrobione, na przykład ze stali proszkowanej lub z kwasoodpornej albo z różnych gatunków drewna.

Wstępne wypełnienie takiego formularza jest istotne, bo schody gotowe wykonywane na zamówienie mogą się bardzo różnić ceną – kosztują od 6 do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najtańsze są bolcowe jednobiegowe, nieco droższe zabiegowe i spiralne. Chcąc obniżyć cenę schodów, można się zdecydować na zrobienie ich z niedrogiego materiału, na przykład drewna sosny lub buku, albo wykonanie konstrukcji z czarnej stali malowanej proszkowo, a stopni z drewna buku. Takie materiały na schody jak dąb, jesion, drewno egzotyczne i stal kwasoodporna znacznie podnoszą ich cenę. Najdroższe są te wykonane z giętego drewna.

Odwiedziny profesjonalisty

Po zaakceptowaniu wstępnej wyceny wykonywane są pomiary (najczęściej bezpłatne). Wtedy też dość często pod wpływem rozmowy z konsultantem dochodzi do zmiany koncepcji. Niekiedy okazuje się, że inny typ schodów, niż przypuszczałeś, lepiej wpisze się we wnętrze. Jeśli optymalny jest droższy wariant schodów, konsultant od razu sugeruje, jakimi sposobami można obniżyć ich cenę. Przykładowo aby zaoszczędzić dość dużą kwotę, wystarczy zmienić rodzaj balustrady – za metr wykonanej z metalu zapłacisz od 280 zł/m, z drewna – blisko 600 zł/m, z dużej tafli szkła – 1000 zł/m2.

Jakie stopnie wybrać? 

Jeśli mają być metalowe albo szklane, nie musisz się martwić, czy ich kolor będzie taki sam jak podłogi. W przypadku drewnianych stopni sprawa jest bardziej skomplikowana. Wprawdzie można zdecydować się na kontrastowe zestawienie z podłogą, jednak w takiej sytuacji kolor schodów nie powinien być przypadkowy – może powtarzać barwę jednego ze słojów drewna wzorzystej posadzki, barwę stolarki albo kolor którejś ze ścian. Bardziej powszechne jest dostosowywanie koloru schodów do koloru drewna na podłodze. Jeżeli stopnie mają wyglądać tak jak drewniane elementy posadzkowe, najlepiej jeden z nich pokazać producentowi schodów. Jeśli na podłodze będzie drewno egzotyczne, a nie stać cię na wykonanie z niego stopni, producenci mogą je zrobić z płyty (MDF lub sklejki) pokrytej fornirem egzotycznym albo tak dobrać bejcę do stopni z drewna krajowego, by do złudzenia przypominały drewno posadzki.

Od zamówienia do montażu schodów

Przed montażem schodów muszą być zrobione wylewki, ułożone tynki. Powinieneś znać dokładną grubość warstw podłogi, które będą ułożone po zamontowaniu schodów. Z reguły firmy oferujące gotowe schody potrzebują kilku tygodni (od trzech do pięciu) na zrobienie i dostarczenie schodów. Montaż zajmuje zaledwie jeden dzień. Fachowcy najchętniej wykonują go przed ułożeniem posadzek.

Przeczytaj dodatkowo:
Schody strychowe - wysoka izolacyjność termiczna,...

Rynek schodów strychowych mocno się rozwinął. Te najnowsze i najcieplejsze łączą wygodę użytkowania z...

Schody zewnętrzne do domu. Co zamiast schodów...

Najpopularniejszy pomysł na schody zewnętrzne do domu, to konstrukcja z betonu obłożona płytkami. ...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami...

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią....