| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Schody drewniane czy betonowe? Jakie schody wewnętrzne wybrać

Schody drewniane czy betonowe? Jakie schody wewnętrzne wybrać

Każdy inwestor budujący dom staje przed decyzją, jakie schody wewnętrzne wybudować: drewniane czy betonowe? Schody w domu powinny być ładne, wygodne, solidne, łatwe do utrzymania w dobrym stanie. Dylemat: drewniane czy żelbetowe okazuje się trudny do rozstrzygnięcia. Zobacz, jakie są wady i zalety schodów drewnianych, a jakie betonowych.

Schody betonowe gwarantują wygodę podczas budowy domu

Betonowe schody rosną wraz z domem. Dzięki temu po zakończeniu murowania ścian i wykonywania stropów są gotowe do użytku. Oznacza to, że robotnicy mogą się po nich bezpiecznie poruszać, gdy kontynuują prace budowlane, a później też wykończeniowe. Schody drewniane pojawiają się dopiero wtedy, gdy bliski jest już termin zamieszkania w domu. Inaczej z pewnością by się zniszczyły. Robotnikom, a także inwestorom wizytującym budowę pozostaje więc chybotliwa drabina lub schody tymczasowe sklecone na poczekaniu z desek szalunkowych. Jeśli więc zależy Ci na wygodzie i bezpieczeństwie robotników oraz własnym, wybierz schody żelbetowe. Są odporne na zniszczenie. Przetrwają okres budowy domu w dobrym stanie, a później wystarczy je tylko wykończyć.

Na schodach betonowych możesz ułożyć dowolne wykończenie

Schody drewniane można co najwyżej obłożyć wykładziną lub zmienić ich odcień przy użyciu lakierów, wosków albo lakierobejcy. Ewentualnie pomalować. Tu zamyka się spektrum naszych możliwości ich wykończenia. Co innego, gdy zdecydujemy się na schody żelbetowe. Można na nich ułożyć nie tylko drewnianą okładzinę, ale także płytki gresowe, klinkierowe lub kamienne. Zdolny stolarz jest w stanie tak zabudować żelbetową konstrukcję, że tylko dokładne oględziny pozwolą odkryć, że schody te nie powstały w całości z drewna.

Wybierz schody betonowe, jeśli cenisz solidność

Najtrwalsze konstrukcje powstają z betonu. Dlatego jeśli cenisz sobie w schodach solidność, porzuć myśl o drewnie. Choć pod względem nośności i bezpieczeństwa użytkowników są one bez zarzutu (oczywiście pod warunkiem właściwego wykonania), to niewątpliwie zniszczą się szybciej niż schody z betonu. Te ostatnie mają jeszcze jedną przewagę: nie będą skrzypieć ani się uginać nawet po wielu latach eksploatacji. Kto potrzebuje gwarancji trwałości i stabilności stopni, powinien wybrać schody żelbetowe. Ich konserwacja sprowadza się do odświeżania lub wymiany okładziny. 

Schody drewniane – najlepsze, gdy chcesz je dobudować w gotowym domu

Gdy planujemy adaptację poddasza, musimy zapewnić wygodne wejście do nowych pomieszczeń. Najłatwiej wtedy dobudować schody drewniane. Żelbetowe wymagają fundamentu. Jego dobudowa w istniejącym domu to szokujący scenariusz, który zakłada między innymi zerwanie podłogi na parterze. Bieg schodów trzeba też połączyć konstrukcyjnie ze stropem. Jest to trudne, zwłaszcza wtedy, gdy ten wykonano z drewna (strop belkowy). Należy również otwarcie przyznać, że prowadzenie prac betoniarskich w wykończonym już budynku nie jest najlepszym pomysłem. Wiele można wtedy zniszczyć i zabrudzić. Podczas budowy schodów drewnianych jedyną ingerencją w konstrukcję będzie przygotowanie otworu w stropie. Budowa lub montaż schodów drewnianych oraz ich łączenie z podłogą i stropem nie nastręczają większych trudności. Roboty nie są „inwazyjne”, więc posadzka i ściany nie powinny doznać uszczerbku. 

Schody drewniane zajmują mniej miejsca

Wśród różnych zmian dokonywanych w projektach jedną z najpowszechniejszych jest przenoszenie schodów. Remonty z kolei nierzadko obejmują dostawianie schodów dodatkowych – na przykład prowadzących na nieużytkowane poddasze, które będziemy adaptować na cele mieszkalne. Wtedy spotykamy się z problemem ograniczonego miejsca. Radą są schody kręte, które choć nie są wygodne, potrzebują niewiele przestrzeni. Najprościej zrobić je z drewna lub łącząc stalową konstrukcję nośną z drewnianymi stopniami. Alternatywą dla schodów kręconych są drewniane schody kacze. Mają one w specjalny sposób wyprofilowane stopnie – z jednej strony węższe, a z drugiej szersze. Montuje się je naprzemiennie. Dzięki takiej budowie mogą być znacznie bardziej strome niż schody tradycyjne. 

Zdecyduj się na schody drewniane, jeśli marzysz o schodach ażurowych

Jedna lub dwie belki i stopnice zamocowane równolegle do podłogi. Tak wyglądają typowe schody ażurowe. Nie dominują we wnętrzach i nie są elementem wizualnie przytłaczającym. Słońce lub światło sztuczne przepływa przez nie jak przez rozsunięte żaluzje. Takie schody najwygodniej i najtaniej jest wykonać z drewna lub zdecydować się na konstrukcję mieszaną – drewniano-stalową. Nie oznacza to, że nie da się zrobić ażurowych schodów z betonu. Jednak jest to trudne przedsięwzięcie.

WARTO WIEDZIEĆ

Zalety i wady schodów drewnianych i betonowych

Schody betonowe
• Są masywne i solidne, wykonane ze zbrojonego betonu. 
• Powstają podczas prac murarskich w trakcie budowy domu. 
• Są konstrukcyjnie połączone ze stropami i opierają się na oddzielnym fundamencie. 
• Do chwili zakończenia prac budowlanych pozostają niewykończone. 
• Można je wykończyć dowolnym materiałem: drewnianą, ceramiczną lub kamienną okładzinę robi się na nich po wykonaniu podłóg.

Schody drewniane
• Są lekkie i łatwe do zmontowania.
• Powstają niezależnie od konstrukcji domu.
• Buduje się je na etapie prac wykończeniowych.
• Można je kupić w sklepie lub u producenta albo zamówić w zakładzie stolarskim wraz z montażem.
• W niektórych marketach budowlanych można znaleźć zestawy do samodzielnego montażu schodów drewnianych.

Przeczytaj dodatkowo:
Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...