| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu będzie konieczne?

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu będzie konieczne?

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek ceramicznych?  Nie zawsze jest to konieczne.

Autor: Andrzej Szandomirski

Jeżeli stary parkiet jest obluzowany, przed położeniem nowej posadzki koniecznie trzeba go usunąć

Przed wymianą lub naprawą podłóg wykonaj wszystkie prace związane z kuciem ścian, naprawą tynków, szlifowaniem, gruntowaniem i ich wstępnym malowaniem. Decydując się na nową posadzkę, nie zawsze musisz się pozbywać starej. Nowe płytki ceramiczne bez problemu można ułożyć na starych, pamiętając jednak o tym, że poziom podłogi podniesie się o grubość kleju i nowej płytki, co może spowodować konieczność podcięcia skrzydła drzwiowego. Również na starej, ale stabilnej drewnianej posadzce da się ułożyć nowy parkiet, deski lub ceramikę. Jeżeli przeprowadzasz generalny remont podłóg, warto tak przygotować podłoże, aby zniwelować lub zminimalizować progi w miejscach łączenia materiałów. Gdy wymieniasz posadzki, najpierw ułóżmy ceramikę przyklejaną na mokro, dopiero potem drewniane posadzki. Po ich ułożeniu pomaluj wnętrze, a następnie zamontuj cokoły i listwy wykończeniowe. Wykładziny elastyczne lub dywanowe oraz panele układaj już po ostatecznym pomalowaniu ścian.

Jak układać drewno na starej posadzce

Zanim podejmiesz decyzję o przykryciu starej posadzki, sprawdź, czy poziom nowej nie wypadnie za wysoko. W łazience i kuchni nie może być on wyższy niż w pokojach. Zachowanie niższego poziomu w pomieszczeniach „mokrych” chroni w razie awarii pozostałe części domu przed zalaniem.

Nową posadzkę z drewna – deski, parkiet, mozaikę lub panele drewniane – można układać bez usuwania starej. Do starych nieskrzypiących i nieuginających się desek można po ich wyrównaniu przymocować elastycznym klejem nowy parkiet albo ułożyć na nich nowe deski. Jeżeli drewniana posadzka jest nierówna lub zrobiona z drobnych elementów, najlepiej przed ułożeniem nowej przybić do niej podkład, na przykład z płyt OSB.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WAŻNE

Kiedy się pozbyć starej posadzki

Trzeba tak zrobić, jeżeli nie chcesz dociążać stropu lub nie możesz podwyższyć poziomu podłogi. Zależnie od tego, kiedy budowany był dom, możesz się spodziewać różnych sposobów ułożenia posadzki i materiałów pod nią. W starych domach parkiet był najczęściej mocowany do tak zwanej ślepej podłogi, czyli desek. Deski najczęściej układano na legarach. Do starych desek ślepej podłogi (pod warunkiem że są stabilne) można przykleić nową posadzkę, natomiast jeśli chcesz położyć płytki, musisz je wyrównać płytami OSB. Jeżeli usuwasz stary parkiet, który był klejony do starego podkładu cementowego na klej smołowy lub lepik, należy go w całości usunąć, a powierzchnię wyrównać masą samopoziomującą. Układając posadzkę z drewna, oprócz stabilności podkładu trzeba sprawdzić też jego wilgotność. Drewno zmienia swoje wymiary pod wpływem wilgoci i jeśli ułożysz je na niewyschniętej wylewce, będzie pracowało i podłoga może pęcznieć i „wstać”. Podłoże cementowe pod posadzki drewniane powinno mieć wilgotność maksimum 2%, anhydrytowe – 0,5%, a drewniane – 13%.

Płytki na starym parkiecie

Nową posadzkę z ceramiki można wykonać na starej podłodze drewnianej, jednak aby płytki się nie odspajały, nie można ich przyklejać bezpośrednio do niej – jest za mało stabilna. Trzeba ją wzmocnić i wyrównać warstwą podkładu betonowego ułożoną na przekładce technologicznej, na przykład z folii budowlanej. Innym sposobem wyrównania starej drewnianej posadzki pod nową jest ułożenie na niej płyt budowlanych. Powinny być sztywno zamocowane, najlepiej przykręcone do podłoża. Jeżeli podkład stanowią płyty wiórowe, to ich powierzchnię należy przed przyklejeniem okładziny ceramicznej porządnie zeszlifować i zagruntować, aby uzyskać wystarczającą przyczepność zaprawy klejowej. Decydując się na płyty kamienne, na przykład z marmuru zwróć uwagę na rodzaj zastosowanego kleju. Niewłaściwie dobrany może sprawić, że na kamieniu pojawią się białe wykwity. Po u łożeniu kamienną podłogę, szczególnie z wrażliwego marmuru, warto zabezpieczyć, by ochronić ją przed zarysowaniem.

Jak układać nowe płytki na starych

Jeżeli zdecydowałeś się zostawić starą terakotę, przed położeniem nowej usuń jej obluzowane fragmenty, wykruszające się spoiny, wykuj popękane płytki, a potem wyrównajmy ubytki, na przykład szpachlą cementową. Odtłuść i odpyl stare płytki. Dopiero do tak przygotowanego równego i stabilnego podłoża możesz przyklejać nową posadzkę. Aby mieć pewność, że płytki się nie odspoją od podłoża ceramicznego, należy dbać o dokładne rozprowadzenie pod nimi zaprawy klejowej. Spoiny muszą wypaść w takich miejscach, aby nie pokrywały się ze starymi spoinami.

Jak przygotować podłoże pod posadzkę żywiczną

Na starych płytkach można też (po ich dokładnym wyrównaniu, odpyleniu, usunięciu luźnych fragmentów i wyrównaniu ich warstwą wyrównawczą z masy samopoziomującej) ułożyć cienkowarstwową posadzkę z żywicy epoksydowej. Jej zaletą jest niewielka grubość wynosząca 1 mm. Punktowe uszkodzenia na posadzkach żywicznych łatwo jest naprawić. Można ją samodzielnie nanieść wałkiem lub pędzlem. Produkty zawierające żywice epoksydowe nadają się jednak wyłącznie do wnętrz. Jeżeli chcesz zastosować żywicę na tarasie lub w podcieniu, tam, gdzie docierają promienie UV, musisz wybrać żywicę metakrylową lub poliuretanową, która jest odporna na to promieniowanie. Jest nieco droższa i warto poprosić o jej ułożenie profesjonalistę.

Autor: Andrzej Szandomirski

Parkiet lub deski podłogowe przykleja się do równego, twardego, odpylonego podłoża

Jak wyrównać poziom nowej posadzki

Po usunięciu starej posadzki okazuje się często, że musisz wyrównać poziom podłogi między pomieszczeniami. Jeśli nierówności te są bardzo duże, rzędu 8-10 cm, najłatwiej to zrobić, układając w pomieszczeniu znajdującym się niżej płytę OSB na legarach lub wyrównując poziom warstwą keramzytu. Mniejsze nierówności niweluje się masą samopoziomującą, wylewką betonową lub płytami budowlanymi. Układając podkład wyrównujący poziom, pamiętaj, aby odciąć go od sąsiadującego dylatacją, na przykład z paska styropianu. Małe różnice poziomów (1-2 cm) można zatuszować, wstawiając specjalnie wyprofilowane kątowniki metalowe, listwy z minimalnym spadkiem lub nawet układając niewielki fragment podłogi z lekkim spadkiem. Kilkumilimetrową różnicę można zniwelować, nakładając pod posadzkę grubszą warstwę kleju. Nawet jeśli posadzki znajdują się na tym samym poziomie, warto wstawić między nie kątownik rozdzielający – najlepiej zatopiony w warstwie kleju. Miejsce połączenia twardych posadzek, szczególnie gdy w jednej części jest zamontowane ogrzewanie podłogowe, powinno też umożliwiać niewielki ruch, dlatego najlepiej wypełnić je korkiem lub masą elastyczną.

Autor: Andrzej Szandomirski

Jeżeli stare podłoże betonowe jest nierówne, najłatwiej je wyrównać masą samopoziomującą

Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....

Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z modułów....

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona...

Układanie płytek w łazience - gruntowanie,...

Układanie płytek ceramicznych w łazience należy przeprowadzić z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek....

Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...