| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Podłogi pływające. Jak wykonać wylewkę podłogową na stropie?

Podłogi pływające. Jak wykonać wylewkę podłogową na stropie?

Podłoga pływająca ułożona na stropie międzykondygnacyjnym ma między innymi sprzyjać izolacyjności akustycznej. To samo dotyczy posadzki układanej na wylewce podłogowej. Zobacz, jak wykonuje się podkład podłogowy w postaci wylewki betonowej lub anhydrytowej, a jak powstaje tak zwany suchy jastrych.

Podłoga pływająca

To rozwiązanie polega na tym, że konstrukcja podłogi nie jest związana z konstrukcją budynku (stropem i ścianami), żeby nie przenosić drgań. Dlatego robiąc kolejne warstwy podłogi – izolację akustyczną, podkład podłogowy i warstwę wykończeniową – należy je oddzielać warstwą dylatacyjną od stropu oraz ścian i innych pionowych elementów, na przykład słupów, kominów.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Podkład podłogowy

Na zabezpieczonym akustycznie stropie układa się podkład podłogowy, który stanowi podstawę podłogi. Może być on zrobiony na mokro – w postaci wylewki, ale wtedy po jej wykonaniu musi nastąpić przerwa technologiczna. Jeśli chcesz szybko przystąpić do wykańczania podłogi, można przygotować podkład z płyt budowlanych, tak zwany suchy jastrych. Najpopularniejszy jest podkład betonowy lub anhydrytowy.

Zasady wykonywania wylewki podłogowej

  • Wylewka musi być oddzielona od izolacji akustycznej przekładką technologiczną z folii budowlanej, żeby wełna lub inny materiał izolacyjny nie zwilgotniały i żeby masa nie wpłynęła w szczeliny między płytami izolacji.
  • Po obwodzie pomieszczeń wzdłuż ścian, a także wzdłuż kominów oraz słupów układa się warstwę wełny mineralnej, paski styropianu lub specjalną piankę dylatacyjną.
  • Minimalna grubość betonu, żeby nie spękał, to co najmniej 4 cm.
    Jeśli w podłodze mają być poprowadzone przewody ogrzewania podłogowego, wylewka powinna mieć co najmniej 6,5 cm grubości.
  • Uznaje się, że wylewka anhydrytowa jest lepsza do ogrzewania podłogowego, bo ma wyższą przewodność cieplną, ma też większą wytrzymałość mechaniczną, więc jej warstwa może być nieco cieńsza.
  • Wylewkę betonową najczęściej robi się miksokretem. Ma ona postać półsuchej masy rozprowadzanej ręcznie i wyrównywanej łatami.

Solidna ekipa powinna tak wyrównać podkład, żeby można było bezpośrednio na nim układać posadzkę, bez konieczności wykonywania warstwy wyrównawczej na przykład z wylewki samopoziomującej. Wylewka anhydrytowa jest płynna i samorozpływna, więc tworzy gładką i równą powierzchnię. Podkład z masy betonowej lub anhydrytowej musi wyschnąć i związać. Trwa to około miesiąca w pierwszym przypadku i 3-4 tygodnie – w drugim.

Autor: ROCKWOOL POLSKA

Na stropie betonowym, bez względu na jego rodzaj, pod podkładem podłogowym układa się warstwę izolacji akustycznej. Zwykle ma ona 3-5 cm grubości. Najpopularniejsze materiały tu stosowane to akustyczne płyty wełny mineralnej lub styropianu. Powinny być one ułożone szczelnie

Suchy jastrych

Można go zbudować z płyt drewnopochodnych (OSB, MFP i twardych pilśniowych) lub gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, cementowo- -włóknowych. Płyty układa się bezpośrednio na warstwie izolacji akustycznej. Docinaj je i mocuj tak, żeby kończyły się 1-2 cm przed ścianą. Wiórowe i cementowo-włóknowe są grube, twarde i sztywne. Można je układać w jednej warstwie. Wiele płyt ma wyprofilowane krawędzie do łączenia na zakład. Takie trzeba wsunąć jedna w drugą. Pozostałe zwykle stosuje się jako dwie warstwy sklejane ze sobą lub łączone wkrętami. Płyty układa się tak, żeby spoiny w warstwie górnej były przesunięte co najmniej o 30 cm w bok w stosunku do dolnej. Podkład z płyt robi się bardzo szybko, ponieważ są to elementy o dużych rozmiarach, na przykład 2400 x 120 cm.

Ważne przed układaniem posadzki

  • Wylewka - w chwili wykańczania podłogi wilgotność podkładu może wynosić najwyżej 2-3%. Jest to szczególnie ważne, gdy układasz parkiet, panele podłogowe lub wykładzinę dywanową. Zbyt dużo wilgoci w podkładzie spowoduje odspojenie się okładziny. Powierzchnia musi być równa i gładka. Parkieciarz lub osoba układająca wykładzinę podłogową zawsze powinni ją przeszlifować. Minimalne nierówności zostaną zniwelowane tylko podczas układania płytek ceramicznych, ponieważ warstwa kleju ma zwykle kilka milimetrów grubości.
  • Suchy jastrych - przed układaniem podłogi z desek, paneli lub wykładziny suchy jastrych należy przeszlifować. Styki płyt trzeba wypełnić szpachlówką. Idealne przygotowanie podłoża jest szczególnie istotne podczas układania wykładziny dywanowej. Jej grubość wynosi czasem 2-3 mm. Jeśli nie zniwelujesz nierówności na stykach płyt, te miejsca szybko staną się widoczne na powierzchni podłogi.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Układanie płytek w łazience - gruntowanie,...

Układanie płytek ceramicznych w łazience należy przeprowadzić z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek....

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...