Podłogi drewniane bez tajemnic. Jak układać parkiet warstwowy

2011-06-13 17:12
Parkiet trójwarstwowy
Autor: Mariusz Bykowski

Niektóre podłogi drewniane można układać na dwa sposoby. Przykładem jest parkiet warstwowy, który możesz zarówno przykleić do podłoża, jak i ułożyć jako podłogę pływającą. Coraz chętniej wybierany jest ten pierwszy sposób montażu podłogi. Tak ułożony parkiet jest bowiem bardziej wytrzymały, a poza tym nie stuka. Właśnie ten drugi argument najbardziej przekonuje do przyklejenia podłogi.

Parkiet warstwowy, czyli podłogi drewniane przypominające panele

Parkiet warstwowy ma takie zalety jak podłogi drewniane. Korzysta również z właściwości paneli, ale pozbawiony jest ich wad. Parkiet prezentuje typowe dla litego drewna naturalne piękno połączone z prostotą montażu i odpornością na odkształcenia właściwą dla paneli.

Zazwyczaj elementy parkietu warstwowego mają grubość od 10 do 14 mm, długość od 40 do 240 cm i szerokość od 14 do 21 cm. Mają wyprofilowane pióra i wpusty ze specjalnymi zamkami, dzięki którym można je łączyć w sposób bezpieczny i szybki.

Ten rodzaj podłogi może mieć budowę dwu- lub trójwarstwową. Dolna (spodnia) warstwa elementów parkietu jest z miękkiego drewna iglastego i stanowi tak zwany rdzeń grubości od 8 do 11 mm. Górna warstwa parkietu, grubości od 2 do 6 mm, jest z twardego drewna szlachetnego, takiego jak: dąb, jesion, buk, merbau, jatoba, sucupira itp. To warstwa wykończeniowa, dekoracyjna.

W czym klejony parkiet lepszy niż podłogi pływające?

Mocując parkiet trójwarstwowy do podłoża odpowiednim klejem, uzyskasz lepszy efekt, niż gdybyś ułożył go jako podłogę pływającą. Oto, co daje ci taki sposób montażu parkietu:

  • Sprawia, że parkiet ma większą stabilność;
  • Redukuje możliwość pojawiania się szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami parkietu;
  • Nie pogarsza oporu cieplnego, gdy parkiet układasz na podłodze z wodnym ogrzewaniem podłogowym.

Ponadto podłogi drewniane, kiedy są przyklejone, lepiej oddają ciepło do otoczenia (co oznacza niższe koszty ogrzewania), bo nie ma pod nimi podkładu, który redukowałby hałas.

Mimo braku podkładu parkiet warstwowy po przyklejeniu jest mniej akustyczny niż mające podkład podłogi pływające. Klej tworzy między parkietem a podłożem elastyczną warstwę, która ma zdolność wygłuszania. Specjaliści podają, że różnica może sięgać aż 15 dB. Mocowanie na klej redukuje też skrzypienie podłogi.

Przyklejone podłogi drewniane można cyklinować

Przyklejony parkiet warstwowy nie potrzebuje dylatacji progowych między pomieszczeniami, co pozwala uzyskać lepszy efekt wizualny. Tak ułożone podłogi drewniane sprawdzą się na przykład w dużych salonach połączonych z jadalniami itp.

Klejenie parkietu pozwala też na korzystniejsze odnawianie podłogi. Gdy parkiet jest ułożony jako podłoga pływająca, nie można szlifować go cykliniarką, bo jest zbyt ciężka na takie sprężyste podłoże. W takiej sytuacji trzeba użyć szlifierki. Przyklejony parkiet można zaś cyklinować.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają