| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Podłoga drewniana - układamy mozaikę przemysłową

Podłoga drewniana - układamy mozaikę przemysłową

Ten rodzaj podłogi drewnianej ma wiele zalet praktycznych i piękny wygląd. Wbrew panującej opinii - mozaikę przemysłową można położyć samodzielnie.

Warto wiedzieć, że mozaika przemysłowa – zwana także parkietem przemysłowym, industrialnym lub Avangard – to drewniane deszczułki o przekroju kwadratowym lub prostokątnym i wymiarach: szer. 10-20 mm, gr. 14-22 mm, dł. 150-300 mm. Zwykle łączone są po kilkanaście sztuk za pomocą taśmy samoprzylepnej, którą w zależności od sposobu układania mozaiki zdejmuje się bądź zostawia.

Przykładowe rodzaje drewna to dąb, buk, jesion, jawor i egzotyczne – teak, lapacho ipe, merbau, jatoba.
Zalety tego typu podłóg to dobra izolacja cieplna, dźwiękochłonność, tłumienie drgań podłoża, antystatyczność i trwałość. Mozaiki robione z drewna egzotycznego zawierają m.in. substancje tłuszczowe, są więc ponadto odporne na wilgoć, w związku z czym nadają się nawet do stosowania w łazienkach. Atutem, a zarazem minusem jest ich wyjątkowa twardość. Dzięki niej są wyjątkowo odporne na zniszczenia, ale za to trudne w obróbce.

Jak to się robi?

Do prezentacji została wybrana mozaika lapacho ipe. Drewno to ma bowiem niezwykłą barwę – od żółci poprzez zieleń, czerwień do ciemnego brązu i czerni – oraz nietypowe, bardzo wyraźne słoje.

Autor: Piotr Mastalerz

Przed ułożeniem należy zostawić na deszczułkach cienką taśmę samoprzylepną, którą są połączone.

Autor: Piotr Mastalerz

Stosując się do wskazówek pod tabelą, należy ocenić stan podłoża. Natomiast za pomocą długiej poziomicy (2-3 metry), trzeba stwierdzić czy podłoże jest równe.

Autor: Piotr Mastalerz

Przygotowanie kleju – za pomocą wiertarki i mieszadła, należy wymieszać go z utwardzaczem w dokładnych proporcjach podanych na opakowaniu.

Autor: Piotr Mastalerz

Następnie nanosi się preparat gruntujący, który zmniejszy chłonność oraz poprawi wytrzymałość. Zaleca się, aby używać środka tej samej firmy co klej.

Autor: Piotr Mastalerz

Klej rozprowadza się paca z trójkątnymi zębami – najpierw równolegle do kierunku ułożenia deseczek, a następnie prostopadle.

Autor: Piotr Mastalerz

Mozaikę układa się etapami, najpierw należy posmarować powierzchnię około 1m2. Po przyklejeniu jej w ten sposób na całej podłodze należy odczekać 36 – 48 godz. na utwardzenie się kleju.

Autor: Piotr Mastalerz

Gdy klej stwardnieje, podłogę trzeba wycyklinować. Jeżeli powierzchnia jest niewielka, używa się do tego specjalnej małej cykliniarki. Łatwiej nią dotrzeć w trudne miejsca.

Autor: Piotr Mastalerz

Do większych powierzchni niezbędne jest duże urządzenie. Cyklinowanie należy powtórzyć kilka razy (najlepiej trzy). Stosuje się papiery ścierne o uziarnieniu od 36 do 120.

Autor: Piotr Mastalerz

Najdrobniejszy pył miesza się ze szpachlą FR 255, następnie mieszankę rozprowadza salową paca i pozostawia na 45 min. Zabieg ten powtarza się aż do momentu całkowitego wypełnienia szczelin.

Autor: Piotr Mastalerz

Gdy wyschnie ostatnia warstw szpachli, podłogę ponownie trzeba wycyklinować i wypolerować polerką wolnoobrotową za pomocą tarcz 80 i 120. Na koniec mozaikę należy odkurzyć.

Autor: Piotr Mastalerz

Mozaikę przemysłową wykańcza się olejem lub bezbarwnym lakierem. Przed lakierowaniem parkiet trzeba zagruntować preparatem do drewna egzotycznego.

Autor: Piotr Mastalerz

Deseczki mozaiki można też przyklejać do podłoża pojedynczo (po wcześniejszym zdjęciu taśmy). W ten sposób uzyskuje się na podłodze zupełnie odmienny wzór.

Przed montażem mozaiki przemysłowej

Należy ocenić podłoże. Musi być ono:

  • maksymalnie równie – dopuszczalna nierówność nie może przekraczać 2 mm na powierzchni 2 m,
  • gładkie, bez rys, szczelin czy spękań – w przeciwnym razie podczas użytkowania pojawią się szpary, deseczki będą odstawać lub stukać, a część może się nie przykleić,
  • spójne – nie powinno się kruszyć.

Sprawdzanie jakości podłoża:

  • Wytrzymałość – należy przykleić na próbę jedną deseczkę, po utwardzeniu się kleju trzeba ją „odbić”, uderzając w bok. Na kleju powinna zostać warstewka zerwanej posadzki, w przeciwnym wypadku należy podłoże utwardzić.

  • Wilgotność – samoprzylepną taśmą, do podłoża, trzeba przykleić kawałek folii (około 1 m2) i pozostawić na 24 h. Jeśli na wewnętrznej stronie pojawi się wilgoć lub skropli się woda, to znaczy, że podłoże jest za bardzo wilgotne i wymaga najpierw osuszenia.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....

Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z modułów....

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Schody zewnętrzne do domu. Co zamiast schodów...

Najpopularniejszy pomysł na schody zewnętrzne do domu, to konstrukcja z betonu obłożona płytkami. ...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.