| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Podłoga drewniana - układamy mozaikę przemysłową

Podłoga drewniana - układamy mozaikę przemysłową

Ten rodzaj podłogi drewnianej ma wiele zalet praktycznych i piękny wygląd. Wbrew panującej opinii - mozaikę przemysłową można położyć samodzielnie.

Warto wiedzieć, że mozaika przemysłowa – zwana także parkietem przemysłowym, industrialnym lub Avangard – to drewniane deszczułki o przekroju kwadratowym lub prostokątnym i wymiarach: szer. 10-20 mm, gr. 14-22 mm, dł. 150-300 mm. Zwykle łączone są po kilkanaście sztuk za pomocą taśmy samoprzylepnej, którą w zależności od sposobu układania mozaiki zdejmuje się bądź zostawia.

Przykładowe rodzaje drewna to dąb, buk, jesion, jawor i egzotyczne – teak, lapacho ipe, merbau, jatoba.
Zalety tego typu podłóg to dobra izolacja cieplna, dźwiękochłonność, tłumienie drgań podłoża, antystatyczność i trwałość. Mozaiki robione z drewna egzotycznego zawierają m.in. substancje tłuszczowe, są więc ponadto odporne na wilgoć, w związku z czym nadają się nawet do stosowania w łazienkach. Atutem, a zarazem minusem jest ich wyjątkowa twardość. Dzięki niej są wyjątkowo odporne na zniszczenia, ale za to trudne w obróbce.

Jak to się robi?

Do prezentacji została wybrana mozaika lapacho ipe. Drewno to ma bowiem niezwykłą barwę – od żółci poprzez zieleń, czerwień do ciemnego brązu i czerni – oraz nietypowe, bardzo wyraźne słoje.

Autor: Piotr Mastalerz

Przed ułożeniem należy zostawić na deszczułkach cienką taśmę samoprzylepną, którą są połączone.

Autor: Piotr Mastalerz

Stosując się do wskazówek pod tabelą, należy ocenić stan podłoża. Natomiast za pomocą długiej poziomicy (2-3 metry), trzeba stwierdzić czy podłoże jest równe.

Autor: Piotr Mastalerz

Przygotowanie kleju – za pomocą wiertarki i mieszadła, należy wymieszać go z utwardzaczem w dokładnych proporcjach podanych na opakowaniu.

Autor: Piotr Mastalerz

Następnie nanosi się preparat gruntujący, który zmniejszy chłonność oraz poprawi wytrzymałość. Zaleca się, aby używać środka tej samej firmy co klej.

Autor: Piotr Mastalerz

Klej rozprowadza się paca z trójkątnymi zębami – najpierw równolegle do kierunku ułożenia deseczek, a następnie prostopadle.

Autor: Piotr Mastalerz

Mozaikę układa się etapami, najpierw należy posmarować powierzchnię około 1m2. Po przyklejeniu jej w ten sposób na całej podłodze należy odczekać 36 – 48 godz. na utwardzenie się kleju.

Autor: Piotr Mastalerz

Gdy klej stwardnieje, podłogę trzeba wycyklinować. Jeżeli powierzchnia jest niewielka, używa się do tego specjalnej małej cykliniarki. Łatwiej nią dotrzeć w trudne miejsca.

Autor: Piotr Mastalerz

Do większych powierzchni niezbędne jest duże urządzenie. Cyklinowanie należy powtórzyć kilka razy (najlepiej trzy). Stosuje się papiery ścierne o uziarnieniu od 36 do 120.

Autor: Piotr Mastalerz

Najdrobniejszy pył miesza się ze szpachlą FR 255, następnie mieszankę rozprowadza salową paca i pozostawia na 45 min. Zabieg ten powtarza się aż do momentu całkowitego wypełnienia szczelin.

Autor: Piotr Mastalerz

Gdy wyschnie ostatnia warstw szpachli, podłogę ponownie trzeba wycyklinować i wypolerować polerką wolnoobrotową za pomocą tarcz 80 i 120. Na koniec mozaikę należy odkurzyć.

Autor: Piotr Mastalerz

Mozaikę przemysłową wykańcza się olejem lub bezbarwnym lakierem. Przed lakierowaniem parkiet trzeba zagruntować preparatem do drewna egzotycznego.

Autor: Piotr Mastalerz

Deseczki mozaiki można też przyklejać do podłoża pojedynczo (po wcześniejszym zdjęciu taśmy). W ten sposób uzyskuje się na podłodze zupełnie odmienny wzór.

Przed montażem mozaiki przemysłowej

Należy ocenić podłoże. Musi być ono:

 • maksymalnie równie – dopuszczalna nierówność nie może przekraczać 2 mm na powierzchni 2 m,
 • gładkie, bez rys, szczelin czy spękań – w przeciwnym razie podczas użytkowania pojawią się szpary, deseczki będą odstawać lub stukać, a część może się nie przykleić,
 • spójne – nie powinno się kruszyć.

Sprawdzanie jakości podłoża:

 • Wytrzymałość – należy przykleić na próbę jedną deseczkę, po utwardzeniu się kleju trzeba ją „odbić”, uderzając w bok. Na kleju powinna zostać warstewka zerwanej posadzki, w przeciwnym wypadku należy podłoże utwardzić.

 • Wilgotność – samoprzylepną taśmą, do podłoża, trzeba przykleić kawałek folii (około 1 m2) i pozostawić na 24 h. Jeśli na wewnętrznej stronie pojawi się wilgoć lub skropli się woda, to znaczy, że podłoże jest za bardzo wilgotne i wymaga najpierw osuszenia.
WARTO WIEDZIEĆ

Dylatacja – pomiędzy układaną podłoga a ścianą muszą zostać szczeliny dylatacyjne. Przyjmuje się, że powinny one mieć około 1 cm na 1m szerokości pomieszczenia. Na koniec szczeliny przykrywane są listwami wykończeniowymi.

Klejenie – klej zawsze rozprowadza się w kierunku prostopadłym do ułożenia deseczek. Jest to istotny warunek ich przyklejenia do podłoża.

Potrzebne będą:

Materiały: Narzędzia i przybory:
 • mozaika przemysłowa lapacho ipe,
 • preparat gruntujący z
  rozpuszczalnikiem,
 • klej z utwardzaczem,
 • szpachla,
 • olej do podłóg z drewna
  egzotycznego, grunt lub
  lakier.
 • poziomica,
 • wałek malarski i kij teleskopowy,
 • stalowa paca z zębami
  (min. 4 mm),
 • wiertarka,
 • mieszadło,
 • stalowa paca,
 • cykliniarka i polerka (możliwość wypożyczenia),
 • papiery ścierne w taśmie i krążkach.

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień. Niepowtarzalna i trwała podłoga

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z modułów....

Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....