| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Podłoga drewniana - układamy mozaikę przemysłową

Podłoga drewniana - układamy mozaikę przemysłową

Ten rodzaj podłogi drewnianej ma wiele zalet praktycznych i piękny wygląd. Wbrew panującej opinii - mozaikę przemysłową można położyć samodzielnie.

Warto wiedzieć, że mozaika przemysłowa – zwana także parkietem przemysłowym, industrialnym lub Avangard – to drewniane deszczułki o przekroju kwadratowym lub prostokątnym i wymiarach: szer. 10-20 mm, gr. 14-22 mm, dł. 150-300 mm. Zwykle łączone są po kilkanaście sztuk za pomocą taśmy samoprzylepnej, którą w zależności od sposobu układania mozaiki zdejmuje się bądź zostawia.

Przykładowe rodzaje drewna to dąb, buk, jesion, jawor i egzotyczne – teak, lapacho ipe, merbau, jatoba.
Zalety tego typu podłóg to dobra izolacja cieplna, dźwiękochłonność, tłumienie drgań podłoża, antystatyczność i trwałość. Mozaiki robione z drewna egzotycznego zawierają m.in. substancje tłuszczowe, są więc ponadto odporne na wilgoć, w związku z czym nadają się nawet do stosowania w łazienkach. Atutem, a zarazem minusem jest ich wyjątkowa twardość. Dzięki niej są wyjątkowo odporne na zniszczenia, ale za to trudne w obróbce.

Jak to się robi?

Do prezentacji została wybrana mozaika lapacho ipe. Drewno to ma bowiem niezwykłą barwę – od żółci poprzez zieleń, czerwień do ciemnego brązu i czerni – oraz nietypowe, bardzo wyraźne słoje.

Autor: Piotr Mastalerz

Przed ułożeniem należy zostawić na deszczułkach cienką taśmę samoprzylepną, którą są połączone.

Autor: Piotr Mastalerz

Stosując się do wskazówek pod tabelą, należy ocenić stan podłoża. Natomiast za pomocą długiej poziomicy (2-3 metry), trzeba stwierdzić czy podłoże jest równe.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Piotr Mastalerz

Przygotowanie kleju – za pomocą wiertarki i mieszadła, należy wymieszać go z utwardzaczem w dokładnych proporcjach podanych na opakowaniu.

Autor: Piotr Mastalerz

Następnie nanosi się preparat gruntujący, który zmniejszy chłonność oraz poprawi wytrzymałość. Zaleca się, aby używać środka tej samej firmy co klej.

Autor: Piotr Mastalerz

Klej rozprowadza się paca z trójkątnymi zębami – najpierw równolegle do kierunku ułożenia deseczek, a następnie prostopadle.

Autor: Piotr Mastalerz

Mozaikę układa się etapami, najpierw należy posmarować powierzchnię około 1m2. Po przyklejeniu jej w ten sposób na całej podłodze należy odczekać 36 – 48 godz. na utwardzenie się kleju.

Autor: Piotr Mastalerz

Gdy klej stwardnieje, podłogę trzeba wycyklinować. Jeżeli powierzchnia jest niewielka, używa się do tego specjalnej małej cykliniarki. Łatwiej nią dotrzeć w trudne miejsca.

Autor: Piotr Mastalerz

Do większych powierzchni niezbędne jest duże urządzenie. Cyklinowanie należy powtórzyć kilka razy (najlepiej trzy). Stosuje się papiery ścierne o uziarnieniu od 36 do 120.

Autor: Piotr Mastalerz

Najdrobniejszy pył miesza się ze szpachlą FR 255, następnie mieszankę rozprowadza salową paca i pozostawia na 45 min. Zabieg ten powtarza się aż do momentu całkowitego wypełnienia szczelin.

Autor: Piotr Mastalerz

Gdy wyschnie ostatnia warstw szpachli, podłogę ponownie trzeba wycyklinować i wypolerować polerką wolnoobrotową za pomocą tarcz 80 i 120. Na koniec mozaikę należy odkurzyć.

Autor: Piotr Mastalerz

Mozaikę przemysłową wykańcza się olejem lub bezbarwnym lakierem. Przed lakierowaniem parkiet trzeba zagruntować preparatem do drewna egzotycznego.

Autor: Piotr Mastalerz

Deseczki mozaiki można też przyklejać do podłoża pojedynczo (po wcześniejszym zdjęciu taśmy). W ten sposób uzyskuje się na podłodze zupełnie odmienny wzór.

Przed montażem mozaiki przemysłowej

Należy ocenić podłoże. Musi być ono:

 • maksymalnie równie – dopuszczalna nierówność nie może przekraczać 2 mm na powierzchni 2 m,
 • gładkie, bez rys, szczelin czy spękań – w przeciwnym razie podczas użytkowania pojawią się szpary, deseczki będą odstawać lub stukać, a część może się nie przykleić,
 • spójne – nie powinno się kruszyć.

Sprawdzanie jakości podłoża:

 • Wytrzymałość – należy przykleić na próbę jedną deseczkę, po utwardzeniu się kleju trzeba ją „odbić”, uderzając w bok. Na kleju powinna zostać warstewka zerwanej posadzki, w przeciwnym wypadku należy podłoże utwardzić.

 • Wilgotność – samoprzylepną taśmą, do podłoża, trzeba przykleić kawałek folii (około 1 m2) i pozostawić na 24 h. Jeśli na wewnętrznej stronie pojawi się wilgoć lub skropli się woda, to znaczy, że podłoże jest za bardzo wilgotne i wymaga najpierw osuszenia.
WARTO WIEDZIEĆ

Dylatacja – pomiędzy układaną podłoga a ścianą muszą zostać szczeliny dylatacyjne. Przyjmuje się, że powinny one mieć około 1 cm na 1m szerokości pomieszczenia. Na koniec szczeliny przykrywane są listwami wykończeniowymi.

Klejenie – klej zawsze rozprowadza się w kierunku prostopadłym do ułożenia deseczek. Jest to istotny warunek ich przyklejenia do podłoża.

Potrzebne będą:

Materiały: Narzędzia i przybory:
 • mozaika przemysłowa lapacho ipe,
 • preparat gruntujący z
  rozpuszczalnikiem,
 • klej z utwardzaczem,
 • szpachla,
 • olej do podłóg z drewna
  egzotycznego, grunt lub
  lakier.
 • poziomica,
 • wałek malarski i kij teleskopowy,
 • stalowa paca z zębami
  (min. 4 mm),
 • wiertarka,
 • mieszadło,
 • stalowa paca,
 • cykliniarka i polerka (możliwość wypożyczenia),
 • papiery ścierne w taśmie i krążkach.

Przeczytaj dodatkowo:
Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...