| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy. Jeśli zacznie pękać pod wpływem obciążeń lub gdy będzie miał krzywą powierzchnię - może spowodować uszkodzenie materiału posadzkowego. Wyjaśniamy, jak wybrać podkład podłogowy, stosownie do potrzeb.

Tagi: posadzka
Autor: Robert Szarapka

Podkład, zwany też jastrychem, wylewką lub szlichtą, jest konieczny, żeby wyrównać strop i stworzyć stabilną podbudowę pod terakotę, parkiet, deski podłogowe, mozaikę, panele lub wykładzinę. Można go zrobić z betonu lub ze specjalnej zaprawy – cementowo-wapiennej albo anhydrytowej

Jastrychy cementowe

To mieszaniny cementu portlandzkiego i piasku w proporcji 1:3. Po rozrobieniu wodą, powinny mieć konsystencję gęstoplastyczną. Można je układać ręcznie lub korzystając z urządzenia zwanego miksokretem. Służy on nie tylko do rozrabiania zaprawy, ale ma też podajnik dostarczający masę za pomocą długiej rury na różne kondygnacje domu jednorodzinnego, do odległości 100 m. Wytrzymałość podkładów cementowych na ściskanie jest uzależniona od metody przygotowania i wynosi od 12 do 30 MPa. Uzyskuje się z nich jastrychy grubości do 10 cm. Podkłady cementowe są odporne na wilgoć, więc mogą być stosowany w tak zwanych pomieszczeniach mokrych (kuchnia, łazienka, pralnia). Ze względu na proces wiązania, przez pierwsze 10 dni po ułożeniu należy je pielęgnować, czyli zwilżać wodą. To, jak również konieczność oczekiwania na związanie i stwardnienie, to największe wady takich podkładów. Przeważnie wymagają wzmocnienia siatką zbrojącą. Często po ułożeniu wymagają jeszcze wyrównania masą samopoziomującą, aby uzyskać idealnie gładkie podłoże, konieczne pod niektóre rodzaje posadzek.

Podkłady betonowe

Stosowane są tam, gdzie potrzebna jest warstwa o większej nośności i grubości niż może zapewnić podkład cementowy. Podkłady betonowe powinny mieć konsystencję gęstoplastyczną lub półsuchą. Do podkładów półsuchych dodaje się mniej wody niż do gęstoplastycznych oraz wzbogaca je plastyfikatorami – w celu poprawienia urabialności. Takie same dodatki można zaaplikować mieszance betonowej przygotowywanej na placu budowy w sposób tradycyjny. Aby uniknąć kłopotów z dobieraniem proporcji i rodzaju składników, możesz zamówić gotową mieszankę w betoniarni. Podkłady betonowe są najmocniejsze spośród wszystkich. Pozostałe zalety i wady mają podobne jak cementowe.

Autor: LAFARGE

Masa anhydrytowa nie wymaga ani wykonywania zbrojenia przed ułożeniem ani zacierania po ułożeniu

Wylewki anhydrytowe

Produkowane z odwodnionej odmiany gipsu zwanej anhydrytem. Są wytrzymałe, dzięki czemu można układać je cieńszą warstwą – od 2 cm (maksymalnie do 7 cm). Są też odporne na zmiany temperatury – nie pękają i nie kruszą się, dlatego można rzadziej wykonywać w nich dylatacje. Ich tak zwany czas otwarty wynosi 45-150 minut, a dla porównania w przypadku zapraw cementowych jest to 10-30 minut. Po rozrobieniu z wodą mają płynną konsystencję, dlatego łatwo się je układa (są samorozpływne, a więc także samopoziomujące). Ponieważ tworzą gładką i równą powierzchnię, z reguły nie wykańcza się ich dodatkowo masami samopoziomującymi. Podkłady anhydrytowe szybko uzyskują wymaganą wytrzymałość – co pozwala wcześniej zacząć prace wykończeniowe niż w przypadku podkładów betonowych. Są elastyczniejsze od pozostałych podkładów, więc nadają się na podłoża ogrzewane. Nie trzeba ich też zbroić, co bywa koniecznością podczas wykonywania jastrychów betonowych bądź cementowych. Można na nich układać posadzki z dowolnego materiału, ale tylko w pomieszczeniach suchych, bo niszczą się pod wpływem wilgoci.

Anhydrytowe – na telefon

Podkłady anhydrytowe można także zamawiać w formie gotowej, z dostawą na miejsce budowy. Nie trzeba wtedy przejmować się przygotowaniem mieszanki, bo kupujemy produkt wytworzony w fabryce, wymagający jedynie odpowiedniej aplikacji. Gotowe wylewki anhydrytowe przyczyniają się wydatnie do skrócenia czasu budowy i wykańczania domu, bo odpada pracochłonne, samodzielne przygotowywanie masy.

Autor: LAFARGE

Niektóre podkłady anhydrytowe mogą być aplikowane przy użyciu specjalnej pompy. Cały proces realizowany jest w sposób „czysty”, przy niewielkim nakładzie pracy. Cały proces realizowany jest w średnim czasie od 2 do 4 godzin

WARTO WIEDZIEĆ

Dylatacja podkładów podłogowych

Wszystkie podkłady powinny być zdylatowane w progach oraz w miejscach, w których przebiegają dylatacje stropów. Wykonanie dylatacji, czyli szczelin zapobiegających pękaniu, okaże się konieczne również wtedy, gdy podkład cementowy układany będzie w pomieszczeniu o powierzchni większej niż 30 m2, albo gdy długość lub szerokość pomieszczenia przekracza 6 m. Dylatacje w podkładach anhydrytowych należy zrobić wtedy, gdy układane są w pomieszczeniach o powierzchni większej niż 50, a czasem nawet 900 m2 (zależy to od konkretnego produktu).

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych będzie najlepszy na podłogówkę?

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Łączenie podłóg. Jak łączyć ze sobą różne rodzaje...

Podstawową zasadą łączenia podłóg jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji. Miejsce łączenia...

Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z modułów....