| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy. Jeśli zacznie pękać pod wpływem obciążeń lub gdy będzie miał krzywą powierzchnię - może spowodować uszkodzenie materiału posadzkowego. Wyjaśniamy, jak wybrać podkład podłogowy, stosownie do potrzeb.

Tagi: posadzka
Autor: Robert Szarapka

Podkład, zwany też jastrychem, wylewką lub szlichtą, jest konieczny, żeby wyrównać strop i stworzyć stabilną podbudowę pod terakotę, parkiet, deski podłogowe, mozaikę, panele lub wykładzinę. Można go zrobić z betonu lub ze specjalnej zaprawy – cementowo-wapiennej albo anhydrytowej

Jastrychy cementowe

To mieszaniny cementu portlandzkiego i piasku w proporcji 1:3. Po rozrobieniu wodą, powinny mieć konsystencję gęstoplastyczną. Można je układać ręcznie lub korzystając z urządzenia zwanego miksokretem. Służy on nie tylko do rozrabiania zaprawy, ale ma też podajnik dostarczający masę za pomocą długiej rury na różne kondygnacje domu jednorodzinnego, do odległości 100 m. Wytrzymałość podkładów cementowych na ściskanie jest uzależniona od metody przygotowania i wynosi od 12 do 30 MPa. Uzyskuje się z nich jastrychy grubości do 10 cm. Podkłady cementowe są odporne na wilgoć, więc mogą być stosowany w tak zwanych pomieszczeniach mokrych (kuchnia, łazienka, pralnia). Ze względu na proces wiązania, przez pierwsze 10 dni po ułożeniu należy je pielęgnować, czyli zwilżać wodą. To, jak również konieczność oczekiwania na związanie i stwardnienie, to największe wady takich podkładów. Przeważnie wymagają wzmocnienia siatką zbrojącą. Często po ułożeniu wymagają jeszcze wyrównania masą samopoziomującą, aby uzyskać idealnie gładkie podłoże, konieczne pod niektóre rodzaje posadzek.

Podkłady betonowe

Stosowane są tam, gdzie potrzebna jest warstwa o większej nośności i grubości niż może zapewnić podkład cementowy. Podkłady betonowe powinny mieć konsystencję gęstoplastyczną lub półsuchą. Do podkładów półsuchych dodaje się mniej wody niż do gęstoplastycznych oraz wzbogaca je plastyfikatorami – w celu poprawienia urabialności. Takie same dodatki można zaaplikować mieszance betonowej przygotowywanej na placu budowy w sposób tradycyjny. Aby uniknąć kłopotów z dobieraniem proporcji i rodzaju składników, możesz zamówić gotową mieszankę w betoniarni. Podkłady betonowe są najmocniejsze spośród wszystkich. Pozostałe zalety i wady mają podobne jak cementowe.

Autor: LAFARGE

Masa anhydrytowa nie wymaga ani wykonywania zbrojenia przed ułożeniem ani zacierania po ułożeniu

Wylewki anhydrytowe

Produkowane z odwodnionej odmiany gipsu zwanej anhydrytem. Są wytrzymałe, dzięki czemu można układać je cieńszą warstwą – od 2 cm (maksymalnie do 7 cm). Są też odporne na zmiany temperatury – nie pękają i nie kruszą się, dlatego można rzadziej wykonywać w nich dylatacje. Ich tak zwany czas otwarty wynosi 45-150 minut, a dla porównania w przypadku zapraw cementowych jest to 10-30 minut. Po rozrobieniu z wodą mają płynną konsystencję, dlatego łatwo się je układa (są samorozpływne, a więc także samopoziomujące). Ponieważ tworzą gładką i równą powierzchnię, z reguły nie wykańcza się ich dodatkowo masami samopoziomującymi. Podkłady anhydrytowe szybko uzyskują wymaganą wytrzymałość – co pozwala wcześniej zacząć prace wykończeniowe niż w przypadku podkładów betonowych. Są elastyczniejsze od pozostałych podkładów, więc nadają się na podłoża ogrzewane. Nie trzeba ich też zbroić, co bywa koniecznością podczas wykonywania jastrychów betonowych bądź cementowych. Można na nich układać posadzki z dowolnego materiału, ale tylko w pomieszczeniach suchych, bo niszczą się pod wpływem wilgoci.

Anhydrytowe – na telefon

Podkłady anhydrytowe można także zamawiać w formie gotowej, z dostawą na miejsce budowy. Nie trzeba wtedy przejmować się przygotowaniem mieszanki, bo kupujemy produkt wytworzony w fabryce, wymagający jedynie odpowiedniej aplikacji. Gotowe wylewki anhydrytowe przyczyniają się wydatnie do skrócenia czasu budowy i wykańczania domu, bo odpada pracochłonne, samodzielne przygotowywanie masy.

Autor: LAFARGE

Niektóre podkłady anhydrytowe mogą być aplikowane przy użyciu specjalnej pompy. Cały proces realizowany jest w sposób „czysty”, przy niewielkim nakładzie pracy. Cały proces realizowany jest w średnim czasie od 2 do 4 godzin

WARTO WIEDZIEĆ

Dylatacja podkładów podłogowych

Wszystkie podkłady powinny być zdylatowane w progach oraz w miejscach, w których przebiegają dylatacje stropów. Wykonanie dylatacji, czyli szczelin zapobiegających pękaniu, okaże się konieczne również wtedy, gdy podkład cementowy układany będzie w pomieszczeniu o powierzchni większej niż 30 m2, albo gdy długość lub szerokość pomieszczenia przekracza 6 m. Dylatacje w podkładach anhydrytowych należy zrobić wtedy, gdy układane są w pomieszczeniach o powierzchni większej niż 50, a czasem nawet 900 m2 (zależy to od konkretnego produktu).

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Schody zewnętrzne do domu. Co zamiast schodów...

Najpopularniejszy pomysł na schody zewnętrzne do domu, to konstrukcja z betonu obłożona płytkami. ...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.