Podkład podłogowy - istotna warstwa podłogi

2022-04-04 15:52
Podkłady podłogowe: istotna warstwa podłogi
Autor: Robert Szarapka Gotowy podkład podlogowy musi być wyrównany do odpowiedniej wysokości zależnie od grubości warstw posadzki

Podkład podłogowy to część podłogi pod posadzką. Taka warstwa nośna i wyrównawcza podłogi (szlichta) jest niezbędna dla prawidłowego ułożenia i eksploatowania posadzki. Najczęściej podkładem podłogowym jest tradycyjna wylewka cementowa. Istnieje też możliwość wykonania wylewki anhydrytowej, która ma swoje zalety.

Trwałość podłogi zależy nie tylko od wykończenia posadzki, ale również od jakości podkładu, na jakim zostanie ona ułożona. Do wyboru mamy podkłady podłogowe cementowe lub anhydrytowe. Podkład podłogowy jest także nazywany wylewką, jastrychem, szlichtą.

Podkład podłogowy powinien być przede wszystkim wytrzymały i trwały – aby nie popękał wskutek działania ciężaru użytkowego oddziałującego miejscowo na podłoże. Ponadto ważne jest, aby był równy – wówczas wykonanie posadzki będzie łatwe i przyniesie pozytywny efekt. W razie ułożenia posadzki na nierównym podłożu może ona popękać lub materiał wykończeniowy podłogi może ulec wypaczeniu. W razie potrzeby może być konieczne ułożenie warstwy wyrównawczej, np. z wylewki samopoziomującej. Podkład nie powinien być również wilgotny w chwili wykonywania posadzki. Jest to szczególnie istotne, gdy zamierzamy na nim ułożyć deski lub drewniane panele podłogowe. Wilgotna wylewka może spowodować wypaczenie się takiej podłogi. Dopuszczalna wilgotność podkładu, na którym będzie ułożona posadzka drewniana, to 2% dla podkładu cementowego (1,8% z ogrzewaniem podłogowym) i 0,5% dla podkładu anhydrytowego (z ogrzewaniem podłogowym – 0,3%).

Zobacz także: Wylewki cementowe i anhydrytowe - podkłady podłogowe układane na mokro >>>

Podkład podłogowy - jaki wykonać

Sposób wykonywania podkładów podłogowych jest uzależniony od konstrukcji i stanu podłoża. W pomieszczeniach mieszkalnych wykonuje się zwykle podkłady pływające. To warstwa wylewki oddzielona od podłoża termoizolacją ze styropianu oraz folia budowlaną, chroniącą styropian przed zawilgoceniem przez mieszankę betonową. Grubszą termoizolację układa się w podkładzie podłogi na gruncie. W podłodze na stropie układa się cienką warstwę styropianu pełniącego funkcje izolacji akustycznej. Filia przykrywająca styropian powinna być wywinięta na ściany wokół pomieszczenia i wszystkie elementy pionowe w podłodze, np. słupy. Dodatkowo wokół ścian, słupów, konstrukcji kominka i schodów monolitycznych układa się cienki polietylenowej pasek pianki dylatacyjnej lub wełny mineralnej. Takie rozwiązanie ma sprawić, że wylewka nie będzie związana z konstrukcją domu - pływająca. To ma zapobiec przenoszeniu naprężeń i dźwięków między elementami konstrukcyjnymi.

Możemy zdecydować się na podkład zespolony. Jest połączony bezpośrednio z oczyszczonym, nośnym i niechłonnym podłożem. Przed wylaniem podkładu podłoże wymaga także zagruntowania. Jego sposób dobiera się według zaleceń producenta podkładu. Na podłoża chłonne stosuje się emulsje gruntujące, zapobiegające odciąganiu wody z podkładu i tworzeniu się na jego powierzchni pęcherzy powietrznych. W celu zwiększenia przyczepności podłoża używa się specjalnych mas gruntujących. Niektóre podkłady wymagają także nałożenia masy kontaktowej. Minimalna grubość podkładu zespolonego wynosi około 2,5 cm.

Podkład na warstwie oddzielającej, który wykonuje się na podłożu słabym i chłonnym. Wylewkę układa się na warstwie oddzielającej zrobionej zwykle z folii polietylenowej grubości 0,2 mm. Grubość podkładu powinna wynosić co najmniej 3,5-4 cm. Jest ona uzależniona od materiału, z którego podkład będzie wykonany, oraz obciążeń, na jakie będzie narażony.

Podkłady zespolone i na warstwie oddzielającej robi się w zasadzie tylko w nieogrzewanych garażach lub piwnicach.

Podkłady podłogowe: istotna warstwa podłogi
Autor: Mariusz Bykowski Półsuchą mieszankę z miksokreta rozgarnia się na całej powierzchni i wyrównuje długą łatą

Podkład podłogowy w praktyce

W przypadku podłogi na gruncie podkład układa się na warstwie izolacji termicznej ze styropianu lub twardej wełny mineralną leżącej na betonowej płycie konstrukcyjnej pokrytej izolacją przeciwwilgociową (z papy lub folii wywiniętej na ściany na 10 cm). Podkład betonowy powinien mieć grubość 4-5 cm i być zazbrojony siatką stalową, z tworzywa sztucznego albo zbrojeniem rozproszonym. W przypadku grubszej wylewki (około 7 cm) zbrojenie nie jest potrzebne. Gdy warstwa izolacji cieplnej jest ułożona pod betonową płytą konstrukcyjną podłogi, podkład układa się na izolacji przeciwwilgociowej. Powinien mieć wtedy nie mniej niż 4 cm grubości. Zbrojenie nie jest w tym wypadku wymagane. Zbrojenie nie jest także wymagane w przypadku podkładu anhydytowego, który może mieć tylko 3 cm grubości.

Podkład na stropie w pomieszczeniach mieszkalnych powinien mieć nie więcej niż 7 cm grubości. Układa się go na stropie pokrytym warstwą twardej wełny mineralnej lub styropianu (izolacja akustyczna) i folii budowlanej wywiniętej na ściany. Wylewka na stropie powinna mieć przynajmniej 3,5-4 cm i być wzmocniona siatką zbrojeniową (ze zbrojenia można zrezygnować przy około 7 cm podkładzie).

Podkład z ogrzewaniem podłogowym powinien mieć od 5 (anhydrytowy) do 7 cm grubości (betonowy). Co najmniej 2,5 cm mieszanki powinno znaleźć się ponad elementami grzejnymi. Podkład wykonuje się na warstwie ocieplenia przykrytej folią aluminiową, która pełni również funkcję ekranu odbijającego ciepło.

Podkłady podłogowe: istotna warstwa podłogi
Autor: Piotr Mastalerz Podkład podłogowy z ogrzewaniem powinien mieć co najmniej 2,5 cm masy ponad rurkami

Podkłady cementowe właściwości

Jastrychy cementowe maja konsystencję półsuchą lub gęstoplastyczną. Układa się je ręcznie lub mechanicznie. Można je stosować w każdym rodzaju pomieszczeń, wewnątrz i na zewnątrz, w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych. Co ważne, można z nich wykonywać podkłady ze spadkiem. Na rynku pojawiły się pierwsze podkłady cementowe półpłynne o właściwościach samopoziomujących. Wylewkę wykonuje się z mieszanki betonowej z cementu, kruszywa i wody oraz ewentualnie dodatków uplastyczniających i zbrojących. Cement jest podatny na skurcz, więc wylewki o dużej powierzchni muszą być podzielona na pola dylatacyjne. Jastrychy cementowe osiągają wytrzymałość 20-25 MPa. Można je wykonać z mieszanki zamówionej w betoniarni, z gotowych zapraw workowanych lub z mieszanki wykonanej na budowie w urządzeniu zwanym miksokretem. Ten ostatni to najtańszy sposób na wykonanie podkładu podłogowego.

Podkłady z zasadami
Autor: Mariusz Bykowski Urządzenie nazywane miksokretem gwarantuje doskonałe wymieszanie składników podkładu i umożliwia podanie mieszanki na odległość 100 m.

Podkłady anhydrytowe właściwości

Jastrych anhydrytowy ma konsystencję płynną i właściwości samopoziomujące. Podkład z niego wykonany jest idealnie równy i mocny, co jest jego zaletą. Wylewki anhydrytowe osiągają wytrzymałość 20-40 MPa. Ich wadą jest to, że nie można wykonać z nich spadków, stosować w pomieszczeniach wilgotnych ani na zewnątrz, np. na tarasie. Niektórzy producenci dopuszczają ułożenie wylewki anhydrytowej w łazience z zastosowaniem izolacji przeciwwilgociowej. Spoiwo w wylewkach anhydrytowych nie powoduje skurczu, dlatego taki podkład może mieć dużą powierzchnię bez konieczności wykonania w nim dylatacji. Podkłady anhydrytowe mają nieco wyższą niż cementowe zdolność przekazywania ciepła, więc lepiej sprawdzą się na ogrzewaniu podłogowym. Są też droższe od jastrychów betonowych. Układa się je z mieszanek workowanych albo z gotowej mieszanki przywiezionej na budowę w betonowozie.

Jak szybko wykonać podkład podłogowy

Najszybciej można wykonać wylewki, zamówiwszy gotową masę u wytwórcy mas jastrychowych. Na budowę przyjedzie betonowóz, z którego za pomocą pompy i systemu węży mieszanka zostanie rozprowadzona w poszczególnych pomieszczeniach. Wymaga to wcześniejszego odpowiedniego przygotowania podłoża. Robotnicy muszą wyrównać masę, w razie potrzeby odpowietrzyć mieszankę. Po osiągnięciu pewnego stopnia związania w masie betonowej trzeba wykonać nacięcia dylatacyjne.

Tani sposób na wykonanie podkładu podłogowego

Najtańszym sposobem wykonania wylewek jest wynajęcie ekipy z miksokretem. To maszyna mieszająco-podająca, w której rozrabia się cement, piasek i wodę w odpowiednich proporcjach, żeby uzyskać półsuchą mieszankę jastrychową. Na budowie trzeba zgromadzić wcześniej odpowiednią ilość kruszywa i cementu. Maszyna wężami pompuje mieszankę do pomieszczeń w domu. Robotnicy rozgarniają ja łopatami i wyrównują długą łatą. Wstępnie wyrównany podkład trzeba zatrzeć na równo i gładko długą pacą lub elektryczną zacieraczką.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają