| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Podkłady podłogowe: istotna warstwa podłogi

Podkłady podłogowe: istotna warstwa podłogi

Podkład podłogowy to część podłogi pod posadzką. Taka warstwa wyrównawcza podłogi (szlichta) jest niezbędna dla prawidłowego ułożenia posadzki. Podkładem podłogowym może być tradycyjna wylewka cementowa lub anhydrytowa albo suche jastrychy.

Trwałość podłogi zależy przede wszystkim od wykończenia posadzki oraz od podkładu, na jakim zostanie ona ułożona. Do wyboru mamy podkłady tradycyjne, tak zwane wylewki (inaczej jastrychy, szlichty) lub podkłady suche – wykonywane ze specjalnych płyt gipsowo-kartonowych wzmocnionych włóknem szklanym, cementowych, płyt OSB, wiórowych lub desek.

Zobacz koniecznie:

Podkład podłogowy powinien być przede wszystkim wytrzymały i trwały – aby nie popękał wskutek działania tzw. Ciężaru użytkowego oddziałującego miejscowo na podłoże. Ponadto ważne jest, aby był równy – wówczas nie będzie powodował pękania i wypaczania się materiału wykończeniowego podłogi. Nie powinien być również wilgotny. Jest to szczególnie istotne, gdy zamierzamy na nim ułożyć deski lub panele podłogowe. Wilgotna wylewka może powodować wypaczanie się takiej podłogi. Dopuszczalna wilgotność podkładu, na którym będzie ułożona posadzka drewniana, to 2% dla podkładu cementowego (1,8% z ogrzewaniem podłogowym) i 0,5% dla podkładu anhydrytowego (z ogrzewaniem podłogowym – 0,3%).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Wiktor Greg

Aby materiał posadzkowy się nie niszczył ani nie deformował, powierzchnia podkładu powinna być równa

Autor: Robert Szarapka

Przed ułożeniem podkładu izolację akustyczną trzeba przykryć warstwą oddzielającą, np. z folii polietylenowej

Podkład podłogowy - jak wykonać

Sposób wykonywania podkładów podłogowych jest uzależniony od konstrukcji i stanu podłoża.
Możemy zdecydować się na podkład zespolony. Jest połączony bezpośrednio z oczyszczonym, nośnym i niechłonnym podłożem. Przed wylaniem podkładu podłoże wymaga także zagruntowania. Jego sposób dobiera się według zaleceń producenta podkładu. Na podłoża chłonne stosuje się emulsje gruntujące, zapobiegające odciąganiu wody z podkładu i tworzeniu się na jego powierzchni pęcherzy powietrznych. W celu zwiększenia przyczepności podłoża używa się specjalnych mas gruntujących. Niektóre podkłady wymagają także nałożenia masy kontaktowej. Minimalna grubość podkładu zespolonego wynosi około 2,5 cm.

Podkład na warstwie oddzielającej, który wykonuje się na podłożu słabym i chłonnym. Wylewkę układa się na warstwie oddzielającej zrobionej zwykle z folii polietylenowej grubości 0,2 mm. Pełni ona jednocześnie funkcję izolacji przeciwwilgociowej. Grubość podkładu powinna wynosić co najmniej 2,5-3 cm. Jest ona uzależniona od materiału, z którego podkład będzie wykonany, oraz obciążeń, na jakie będzie narażony.

Podkłady zespolone i na warstwie oddzielającej robi się w zasadzie tylko w nieogrzewanych garażach lub piwnicach. W pomieszczeniach mieszkalnych wykonuje się zwykle podkłady pływające.

Podkłady betonowe w praktyce


W przypadku podłogi na gruncie podkład układa się na warstwie izolacji termicznej ze styropianu lub twardej wełny mineralną leżącej na betonowej płycie konstrukcyjnej pokrytej izolacją przeciwwilgociową (z papy lub folii wywiniętej na ściany n a10 cm). Podkład powinien mieć grubość 3-4 cm i być zazbrojony siatką stalową lub z tworzywa sztucznego. W przypadku grubszej wylewki (około 7 cm), zbrojenie nie jest potrzebne. Gdy warstwa izolacji cieplnej jest ułożona pod betonową płytą konstrukcyjną podłogi, podkład układa się na izolacji przeciwwilgociowej. Powinien mieć wtedy 3,5-4 cm grubości. Zbrojenie nie jest w tym wypadku wymagane.

Podkład na stropie w pomieszczeniach mieszkalnych powinien mieć nie więcej niż 7 cm grubości. Układa się go na strop, pokrytym warstwą twardej wełny mineralnej lub styropianu (izolacja akustyczna) i folii budowlanej (wywiniętej na ściany z około 20-centymetrowymi zakładami). Wylewka na stropie powinna mieć przynajmniej 3,5-4 cm i być wzmocniona siatką zbrojeniową (ze zbrojenia można zrezygnować przy około 7 cm podkładzie). Można też zastosować specjalne masy podkładowe (zawierające na przykład mikrowłókna), których nie trzeba zbroić. Zbrojenia nie wymagają podkłady anhydrytowe.

Podkład pod ogrzewanie podłogowe powinien składać się z dwóch warstw i mieć od 5 do 7,5 cm grubości w przypadku ogrzewania elektrycznego (pierwsza warstwa 2-3,5-centymetrowa, na której układa się przewody, i na niej druga – 3-4-centymetrowa) oraz 6,5 cm dla ogrzewania wodnego (co najmniej 2,5 cm podkładu ponad elementami grzejnymi). Podkład wykonuje się na warstwie ocieplenia przykrytej izolacją przeciwwilgociową, najlepiej folią aluminiową, która pełni dodatkowo funkcję ekranu odbijającego ciepło (podłoga na gruncie wymaga izolacji przeciwwilgociowej także pod izolacją cieplną). Na podłogach z ogrzewaniem zwykle układa się podkłady cementowe lub anhydrytowe.

Wybór podkładu podłogowego zależy też od warunków, w jakich będzie eksploatowana podłoga. Inną wylewkę robi się w łazience, pralni czy kuchni. Inny rodzaj jastrychu układa się w garażu.

Zobacz koniecznie:

Przeczytaj dodatkowo:
Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...