| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Podkłady podłogowe: dopasuj wylewkę do pomieszczenia

Podkłady podłogowe: dopasuj wylewkę do pomieszczenia

Wybór podkładu podłogowego zależy od warunków, w jakich będzie eksploatowana podłoga. Inną wylewkę robi się w łazience, pralni czy kuchni. Inny rodzaj jastrychu układa się w garażu.

Jaki podkład betonowy w jakim pomieszczeniu

Wybór podkładu podłogowego zależy od warunków, w jakich będzie eksploatowana podłoga.

Zobacz koniecznie:

W pomieszczeniach narażonych na wilgoć, np. w łazience, pralni czy kuchni, powinien być zastosowany podkład odporny na jej działanie – najlepiej betonowy lub cementowy. W przeciwnym razie nadmiar wilgoci w podkładzie może powodować uszkodzenia materiału, z którego została wykonana posadzka.

Podkład w garażu, kotłowni czy warsztacie powinien charakteryzować się dużą wytrzymałością i odpornością na ściskanie, dlatego w pomieszczeniach  tych stosuje się np. zbrojoną wylewkę betonową z betonu C16/20 lub C20/25 (dawne klasy B20 i B25) grubości 5-15 cm. Taka wylewka po odpowiednim przygotowaniu – wyrównaniu, oszlifowaniu i zaimpregnowaniu (impregnatem akrylowo-silikonowym lub epoksydowym) może jednocześnie pełnić funkcję posadzki.

Tam gdzie wymagany jest idealnie równy i gładki podkład, np. pod płytki ceramiczne, wykładzinę lub panele, warto zastosować masy samopoziomujące.

PAMIĘTAJ

Przed wykonaniem podkładów warto zaplanować, gdzie jakie posadzki zastosujemy i jaka będzie ich grubość. Dzięki temu będzie można określić odpowiednią grubość podkładów w poszczególnych pomieszczeniach, tak aby powierzchnia posadzek znalazła się na tym samym poziomie, a posadzka w łazienkach, była o 1 cm niżej niż w innych pomieszczeniach domu.

 

Jaki podkład betonowy na stropach, jaki na starej posadzce

Na stropach drewnianych nie należy stosować tradycyjnego podkładu, gdyż obciąża on znacznie strop, a zawarta w nim woda może wnikać w drewno – w takim przypadku najlepiej sprawdzają się podkłady suche. Są one również dobrym podłożem dla podłóg drewnianych.

Na starej posadzce bez konieczności zrywania istniejącej odpowiedni jest podkład renowacyjny. Przed jego wylaniem trzeba jednak odpowiednio przygotować podłoże – pokryć starą posadzkę preparatem gruntującym przygotowanym w proporcjach podanych przez producenta. Po zagruntowaniu powierzchnię należy jak najszybciej posypać suchą zaprawą lub piaskiem, dzięki czemu podkład będzie się lepiej trzymał. W remontowanych domach trzeba pamiętać o tym, że grubość nowego podkładu podniesie poziom nowej posadzki. Może się to stać przyczyną takich niedogodności jak skracanie drzwi, by zmieściły się w ościeżnicach.

Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami...

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią....

Schody strychowe - wysoka izolacyjność termiczna,...

Rynek schodów strychowych mocno się rozwinął. Te najnowsze i najcieplejsze łączą wygodę użytkowania z...

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...