| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Podkłady podłogowe: dopasuj wylewkę do pomieszczenia

Podkłady podłogowe: dopasuj wylewkę do pomieszczenia

Wybór podkładu podłogowego zależy od warunków, w jakich będzie eksploatowana podłoga. Inną wylewkę robi się w łazience, pralni czy kuchni. Inny rodzaj jastrychu układa się w garażu.

Jaki podkład betonowy w jakim pomieszczeniu

Wybór podkładu podłogowego zależy od warunków, w jakich będzie eksploatowana podłoga.

Zobacz koniecznie:

W pomieszczeniach narażonych na wilgoć, np. w łazience, pralni czy kuchni, powinien być zastosowany podkład odporny na jej działanie – najlepiej betonowy lub cementowy. W przeciwnym razie nadmiar wilgoci w podkładzie może powodować uszkodzenia materiału, z którego została wykonana posadzka.

Podkład w garażu, kotłowni czy warsztacie powinien charakteryzować się dużą wytrzymałością i odpornością na ściskanie, dlatego w pomieszczeniach  tych stosuje się np. zbrojoną wylewkę betonową z betonu C16/20 lub C20/25 (dawne klasy B20 i B25) grubości 5-15 cm. Taka wylewka po odpowiednim przygotowaniu – wyrównaniu, oszlifowaniu i zaimpregnowaniu (impregnatem akrylowo-silikonowym lub epoksydowym) może jednocześnie pełnić funkcję posadzki.

Tam gdzie wymagany jest idealnie równy i gładki podkład, np. pod płytki ceramiczne, wykładzinę lub panele, warto zastosować masy samopoziomujące.

PAMIĘTAJ

Przed wykonaniem podkładów warto zaplanować, gdzie jakie posadzki zastosujemy i jaka będzie ich grubość. Dzięki temu będzie można określić odpowiednią grubość podkładów w poszczególnych pomieszczeniach, tak aby powierzchnia posadzek znalazła się na tym samym poziomie, a posadzka w łazienkach, była o 1 cm niżej niż w innych pomieszczeniach domu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

 

Jaki podkład betonowy na stropach, jaki na starej posadzce

Na stropach drewnianych nie należy stosować tradycyjnego podkładu, gdyż obciąża on znacznie strop, a zawarta w nim woda może wnikać w drewno – w takim przypadku najlepiej sprawdzają się podkłady suche. Są one również dobrym podłożem dla podłóg drewnianych.

Na starej posadzce bez konieczności zrywania istniejącej odpowiedni jest podkład renowacyjny. Przed jego wylaniem trzeba jednak odpowiednio przygotować podłoże – pokryć starą posadzkę preparatem gruntującym przygotowanym w proporcjach podanych przez producenta. Po zagruntowaniu powierzchnię należy jak najszybciej posypać suchą zaprawą lub piaskiem, dzięki czemu podkład będzie się lepiej trzymał. W remontowanych domach trzeba pamiętać o tym, że grubość nowego podkładu podniesie poziom nowej posadzki. Może się to stać przyczyną takich niedogodności jak skracanie drzwi, by zmieściły się w ościeżnicach.

Co na podłogę? Odpowiednia posadzka dla dużych przestrzeni

Co na posadzkę gdy w domu jest otwarta przestrzeń i kilka pomieszczeń razem?  Płytki na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...