| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego materiału, zorientuj się, czy nie będzie ona wymagała zbrojenia. W niektórych sytuacjach jest to bowiem konieczne.

Autor: Robert Szarapka

Cienkie wylewki – do 2,5 cm grubości - zbroi się, układając na podłożu siatkę z włókna szklanego, a powyżej tej grubości – siatkę stalową z prętów o średnicy 4 mm, o oczkach 10 x 10 cm

Zbrojenie podkładów ma zapobiec ich pękaniu, do którego może dochodzić w różnych sytuacjach. Przyczyną bywają na przykład naprężenia zachodzące w konstrukcji stropu lub podłogi na gruncie, wynikłe choćby z osiadania budynku. Do zbrojenia podkładów z reguły wykorzystywane są siatki stalowe, ale nie tylko. Zobacz, czym się zbroi podkłady i których podkładów zbroić nie trzeba.

Tradycyjne podkłady podłogowe

Podkłady podłogowe muszą mieć odpowiednią grubość, bo to zapewnia im wytrzymałość. Grubość jest zależna od zastosowanego materiału i przewidywanych obciążeń. W budownictwie mieszkaniowym podkład tradycyjny ma zazwyczaj 4-6 cm grubości. Powinien być wtedy zbrojony zgrzewaną siatką z drutu o średnicy 3-4 mm, o oczkach 10 x 10 lub 15 x 15 cm. Gdy planowane są większe obciążenia, podkład powinien mieć 7-10 cm grubości oraz zbrojenie z drutu o większej średnicy. Tradycyjne zbrojenie można wtedy zastąpić włóknami stalowymi lub polipropylenowymi dodawanymi do mieszanki. Ilość zastosowanych włókien jest bardzo ważna, określa ją konstruktor w zależności od przewidywanych obciążeń.

Autor: LAFARGE

Wytrzymałość na ściskanie typowych podkładów cementowych wynosi 15-20 a anhydrytowych 25-40 MPa

Podkłady anhydrytowe

Anhydryt jest rodzajem gipsu. Produkowane z niego podkłady podłogowe są samopoziomujące, co oznacza, że nie trzeba ich po ułożeniu zacierać ani wyrównywać. Same osiągną równą i gładka płaszczyznę. Co ważne, nie wymagają też zbrojenia, choćby nawet powstający z nich podkład miał grubość większą niż w przypadku podkładów cementowych. Zawdzięczają to przede wszystkim większej wytrzymałości na zginanie i ściskanie, w porównaniu z wylewkami cementowymi. Dzięki temu nie jest konieczne wzmacnianie podkładu anhydrytowego siatkami zbrojeniowymi nawet wówczas, kiedy jest wykonywany na izolacji cieplnej lub akustycznej ze styropianu albo wełny mineralnej, będących materiałami sprężystymi. Bez zbrojenia obejdziesz się także wówczas, kiedy podkład ma się znaleźć na instalacji ogrzewania podłogowego.

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu będzie konieczne?

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami...

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią....

Łączenie podłóg. Jak łączyć ze sobą różne rodzaje...

Podstawową zasadą łączenia podłóg jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji. Miejsce łączenia...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.