| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego materiału, zorientuj się, czy nie będzie ona wymagała zbrojenia. W niektórych sytuacjach jest to bowiem konieczne.

Autor: Robert Szarapka

Cienkie wylewki – do 2,5 cm grubości - zbroi się, układając na podłożu siatkę z włókna szklanego, a powyżej tej grubości – siatkę stalową z prętów o średnicy 4 mm, o oczkach 10 x 10 cm

Zbrojenie podkładów ma zapobiec ich pękaniu, do którego może dochodzić w różnych sytuacjach. Przyczyną bywają na przykład naprężenia zachodzące w konstrukcji stropu lub podłogi na gruncie, wynikłe choćby z osiadania budynku. Do zbrojenia podkładów z reguły wykorzystywane są siatki stalowe, ale nie tylko. Zobacz, czym się zbroi podkłady i których podkładów zbroić nie trzeba.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tradycyjne podkłady podłogowe

Podkłady podłogowe muszą mieć odpowiednią grubość, bo to zapewnia im wytrzymałość. Grubość jest zależna od zastosowanego materiału i przewidywanych obciążeń. W budownictwie mieszkaniowym podkład tradycyjny ma zazwyczaj 4-6 cm grubości. Powinien być wtedy zbrojony zgrzewaną siatką z drutu o średnicy 3-4 mm, o oczkach 10 x 10 lub 15 x 15 cm. Gdy planowane są większe obciążenia, podkład powinien mieć 7-10 cm grubości oraz zbrojenie z drutu o większej średnicy. Tradycyjne zbrojenie można wtedy zastąpić włóknami stalowymi lub polipropylenowymi dodawanymi do mieszanki. Ilość zastosowanych włókien jest bardzo ważna, określa ją konstruktor w zależności od przewidywanych obciążeń.

Autor: LAFARGE

Wytrzymałość na ściskanie typowych podkładów cementowych wynosi 15-20 a anhydrytowych 25-40 MPa

Podkłady anhydrytowe

Anhydryt jest rodzajem gipsu. Produkowane z niego podkłady podłogowe są samopoziomujące, co oznacza, że nie trzeba ich po ułożeniu zacierać ani wyrównywać. Same osiągną równą i gładka płaszczyznę. Co ważne, nie wymagają też zbrojenia, choćby nawet powstający z nich podkład miał grubość większą niż w przypadku podkładów cementowych. Zawdzięczają to przede wszystkim większej wytrzymałości na zginanie i ściskanie, w porównaniu z wylewkami cementowymi. Dzięki temu nie jest konieczne wzmacnianie podkładu anhydrytowego siatkami zbrojeniowymi nawet wówczas, kiedy jest wykonywany na izolacji cieplnej lub akustycznej ze styropianu albo wełny mineralnej, będących materiałami sprężystymi. Bez zbrojenia obejdziesz się także wówczas, kiedy podkład ma się znaleźć na instalacji ogrzewania podłogowego.

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu będzie konieczne?

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z modułów....

Łączenie podłóg. Jak łączyć ze sobą różne rodzaje...

Podstawową zasadą łączenia podłóg jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji. Miejsce łączenia...

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Układanie płytek w łazience - gruntowanie,...

Układanie płytek ceramicznych w łazience należy przeprowadzić z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek....

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...