| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Płytki zewnętrzne - kleje do płytek dobre na mróz i niepogodę

Płytki zewnętrzne - kleje do płytek dobre na mróz i niepogodę

Oferta rynkowa klejów do płytek zewnątrznych jest tak bogata, że trudno nie mieć dylematu. Dostępnych jest ponad 150 produktów! Jak dokonać wyboru i optymalnie dostosować zaprawę klejową do płytek.

Płytki zewnętrzne - jaki klej do płytek?

Oferta rynkowa klejów przeznaczonych do stosowania na zewnątrz jest tak bogata, że trudno nie mieć dylematu. Dostępnych jest ponad 150 produktów! Jak się poruszać w gąszczu informacji dostarczanych przez ich producentów? Najbardziej elementarny podział zapraw klejowych na kleje cementowe i żywiczne mówi o tym, jaki jest ich główny składnik. Najczęściej jest nim cement. Zaprawy cementowe (te, które można stosować na zewnątrz) są znacznie bardziej elastyczne od znanych od lat zapraw przeznaczonych do pomieszczeń na podłoża nieodkształcalne.

 Oprócz tego niektóre z nich są szybko­wiążące. Jednak elastyczniejsze, bardziej wodoszczelne i przyczepne od cementowych są zaprawy żywiczne – kleje poliuretanowe i epoksydowe. To właśnie one są zalecane do nietypowych zastosowań – na tak zwane podłoża krytyczne lub w miejscach narażonych na długotrwałe działanie wody albo agresywne chemikalia.
Znajomość podstawowych właściwości zapraw nie wystarczy, by dokonać optymalnego wyboru. Jakimi zatem kryteriami się kierować? Jest ich wiele – poczynając od fundamentalnych – decydujących o trwałości i wyglądzie okładziny, kończąc na mniej istotnych – wpływających na przykład na koszt przeprowadzanych prac...

Kleje do gresu, terakoty i innych płytek

Jedno z podstawowych kryteriów wyboru kleju to dostosowanie go do rodzaju płaszczyzny, na której ma być stosowany. Nie wszystkie zaprawy klejowe są przeznaczone zarówno do płaszczyzn poziomych, jak i pionowych. Są takie, które producenci – ze względu na ich półpłynną konsystencję – zalecają jedynie do przyklejania posadzek. Istotny jest również stan podłoża, do którego chcemy coś przykleić. Na nowo wykonanej wylewce betonowej sprawdzą się zaprawy cementowe. Jeżeli podłoże jest drewniane, metalowe albo po prostu stare, zniszczone o słabej nośności, wymaga zaprawy o lepszej przyczepności, dlatego w takim przypadku należy się zdecydować na zaprawy żywiczne.

Bardzo istotne jest także dostosowanie kleju do rodzaju okładziny. Choć większości inwestorów wydaje się to oczywiste, niestety wiedza na ten temat jest często tylko fragmentaryczna. Oczywiście wiadomo, że są specjalne kleje do płytek ceramicznych i kamienia, ale już z tego, że podział jest znacznie bardziej szczegółowy, wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

Płytki ceramiczne nie będą trwale związane z podłożem, jeżeli przykleimy je zaprawą. Wielu producentów zapraw określa stopień nasiąkliwości płytek, które można przyklejać ich produktem. Niekiedy jest to podział ogólny i na zaprawie znajduje się jedynie informacja, że jest przeznaczona do płytek nasiąkliwych – takich jak glazura, terakota czy mozaika porcelanowa – albo do płytek nienasiąkliwych – takich jak gres czy klinkier.

Jednak dostępne są też produkty opatrzone bardzo szczegółowymi informacjami na temat stopnia nasiąkliwości płytek, na przykład „zaprawa może być stosowana do płytek o nasiąkliwości < 3%”. Nie należy unikać produktów z tak precyzyjnie określonym zakresem stosowania. Wystarczy przed zakupem zaprawy klejowej sprawdzić w karcie technicznej wybranej okładziny jej nasiąkliwość. Jest to ważne, ponieważ zaprawy do płytek nienasiąkliwych muszą mieć dużą siłę wiązania.

Płytki kamienne, które nie są podatne na odbarwienia (nie mają dużej nasiąkliwości), na przykład granitowe, można przyklejać takimi samymi klejami jak płytki ceramiczne. Do kamieni, które łatwo się odbarwiają (nasiąkliwych i jasnych), takich jak piaskowiec czy jasny marmur, trzeba stosować kleje z białym cementem. Rodzaj zaprawy klejowej należy dobierać nie tylko do rodzaju materiału okładziny, ale także do wielkości płytek. Producenci z reguły precyzyjnie określają, jakie mogą być wymiary przyklejanych elementów. Na przykład do płytek podłogowych średniego i dużego formatu (zwłaszcza o profilowanej powierzchni) przeznaczone są specjalne upłynnione zaprawy. Dzięki takiej konsystencji dokładnie wypełniają one przestrzeń pod płytką, a to chroni obciążone płytki przed pęknięciem.

Autor: Mariusz Bykowski

Czym kleić na zewnątrz?

Autor: Mariusz Bykowski

Czym kleić na zewnątrz?

Kleje gotowe na wszystko

Kleje uniwersalne są przeznaczone do mocowania różnych rodzajów płytek na płaszczyznach poziomych i pionowych. Z reguły można je wykorzystywać do przyklejania glazury, terakoty, gresu, klinkieru i płytek kamiennych niepodatnych na odbarwienia. Jednak uniwersalność klejów jest ograniczona wielkością płytek i miejscem stosowania. Wśród klejów uniwersalnych odrębne kategorie stanowią te przeznaczone do dużych płytek oraz na balkony i tarasy.

Kleje, które mają być stosowane na poziomych, często nieosłoniętych przed opadami atmosferycznymi powierzchniach, muszą być bardziej wodoszczelne od tych układanych na powierzchniach pionowych, gdzie woda nigdy nie zalega. Poza tym powinny być bardziej elastyczne, ponieważ będą w większym stopniu narażone na zmiany temperatury – spowodowane choćby nagrzewaniem promieniami słonecznymi. Jednak balkon czy taras nie są jeszcze miejscami, w których panują ekstremalne warunki. Basen i podjazd do garażu wymagają zastosowania klejów do zadań specjalnych. Takich, które dobrze zniosą długotrwałe działanie wody i agresywnych chemikaliów. Najlepsze pod tym względem są kleje żywiczne – epoksydowe.

Podłoga na gruncie i podłoga na stropie: grubość, przykłady rozwiązań konstrukcyjnych

Grubość podłogi jest istotna nie tylko z powodu jej funkcji, takich jak ochrona cieplna czy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Schody strychowe - wysoka izolacyjność termiczna,...

Rynek schodów strychowych mocno się rozwinął. Te najnowsze i najcieplejsze łączą wygodę użytkowania z...

Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami...

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią....

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...