| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Płytki na balkon, deski tarasowe i inne materiały - przegląd

Płytki na balkon, deski tarasowe i inne materiały - przegląd

Posadzka na balkonie musi sprostać wielu wymaganiom, na szczęście wybór materiałów na rynku jest duży. Płytki ceramiczne, deski tarasowe, panele podłogowe, kamień...

Poznaj bezlegarowy system tarasowy

Balkony w domach jednorodzinnych spełniają przede wszystkim funkcję rekreacyjną. Rzadko są używane do wywieszania prania czy składowania niepotrzebnych rzeczy, jak to się dzieje w mieszkaniach w bloku. Dlatego do wymienionych już pożądanych cech balkonowej posadzki dołączmy jeszcze jedną – jeśli balkon jest przy sypialni, a my lubimy latem pić kawę na zewnątrz, jeszcze w szlafroku i na bosaka – musi być przyjemna w dotyku.

Wybierając materiał, trzeba wziąć pod uwagę:

  • na którą stronę świata skierowany jest balkon (nie wszystkie materiały są odporne na długotrwałe działanie promieni słonecznych);
  • zadaszenie lub jego brak (niektóre materiały źle znoszą opady atmosferyczne);
  • łatwość ułożenia posadzki, zwłaszcza jeżeli chcemy to robić samodzielnie;
  • sposób konserwacji – niektórym posadzkom w czasie eksploatacji musimy poświęcić mniej, innym więcej uwagi; konserwacja wiąże się też zwykle z dodatkowymi kosztami, na przykład z kupnem impregnatu;
  • ciężar – może się zdarzyć, że konstrukcja balkonu nie będzie na tyle wytrzymała, żeby udźwignąć ciężkie materiały – przed podjęciem decyzji o kupnie kamienia czy lastryko trzeba zasięgnąć rady konstruktora;
  • cenę – nie tylko samego materiału, ale również preparatów potrzebnych do ułożenia podłogi oraz koszt robocizny lub narzędzi, jeśli chcemy ułożyć podłogę samodzielnie.

Konstrukcja balkonu

Wybór materiału na posadzkę warto przemyśleć jeszcze przed ułożeniem betonowej wylewki na balkonie, materiały mają bowiem różną grubość, trzeba więc tak zaplanować wysokość wylewki, aby po ułożeniu płytek, drewna czy czegokolwiek innego wychodziło się na balkon wygodnie (bez potykania się o wysoki próg). Bardzo istotne jest też właściwe przygotowanie podłoża pod posadzkę. Każdy balkon musi mieć odpowiedni spadek. Optymalny wynosi 1,5-2,5%. Równie ważne jest właściwe ułożenie kolejnych warstw uszczelniających posadzkę, tak aby była odporna na długotrwałe opady oraz zmiany temperatury.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Deski tarasowe - miłe w dotyku

Drewno to materiał naturalny, uniwersalny, przyjemny w dotyku, będzie się dobrze komponowało z elewacją w każdym stylu. Pamiętajmy, że to na podłogę musi być odporne na działanie czynników atmosferycznych, na balkon nadają się więc tylko niektóre gatunki. Najlepiej zdecydować się na drewno egzotyczne, na przykład bangkirai, ipe, ale można też wybrać gatunek polski: dąb lub modrzew. W Europie popularne są dwa podejścia do zagadnienia jego konserwacji – w Niemczech i Skandynawii z reguły nie robi się nic, drewno wówczas patynuje się, czyli szarzeje, w innych krajach (także w Polsce) impregnuje się je (najczęściej olejem). Czasem drewno jest zaimpregnowane przez producenta, jednak niekiedy trzeba zrobić to samodzielnie już po ułożeniu. Aby utrzymało swój kolor, należy to powtarzać dwa razy do roku. Jeśli mimo olejowania zszarzeje – powinniśmy się zaopatrzyć w specjalne środki do odszarzania.

Zimą można (ale nie trzeba) odgarniać śnieg. Nawet jeżeli powierzchnia balkonu zamarznie, nie musimy odkuwać lodu, wiosną wszystko stopnieje i na pewno nie uszkodzi tarasu. Duże nasłonecznienie i obfite opady deszczu sprawiają, że drewno szybciej szarzeje, lepiej więc nie kłaść go od strony południowej na niezadaszonym balkonie. Z drugiej strony – nawet w czasie upałów nie nagrzeje się tak, aby parzyło. Najlepiej, aby deski miały co najmniej 25 mm grubości, wtedy będą trwałe, minimalna grubość to 20 mm. Mocuje się je na legarach. Między deskami należy zachować co najmniej 5 milimetrowe odstępy, aby drewno mogło swobodnie pracować, a woda odpływać między deskami. Brzegi balkonu wykańcza się specjalną deską brzegową. Podłoga razem z legarem będzie miała 65-75 mm grubości. Wymiary: około 14 cm x 2,25-5,5 m.

Panele z tworzywa

Zrobione są z trwałego, elastycznego tworzywa, które jest połączeniem drewna i PCW. Mają naturalny wygląd (podobny do ryflowanych desek drewnianych), choć w dotyku nie są tak miłe jak drewno. Są za to bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych (nie wypaczają się, nie pękają, nie łuszczą się pod wpływem mrozu i słońca) oraz na insekty. Nie wymagają konserwacji. Mają długą żywotność – około 35 lat. Producenci dają na nie dziesięć lat gwarancji. Są dostępne w kilku naturalnych kolorach, które można ze sobą łączyć. Montaż jest bardzo prosty. Elementy docina się na wymiar, umieszcza je na konstrukcji wsporczej (może to być ruszt lub tylko podkładki gumowe), szczepia specjalnymi łącznikami, a brzegi wykańcza listwami brzegowymi. Elementy można przecinać, frezować oraz wycinać w nich otwory przy użyciu narzędzido obróbki drewna. Balkon można wykończyć dodatkowo profilami z PCW o różnych kształtach.

Panele mają fabrycznie zrobione 3 żłobienia. System mocowania jest ukryty, nic z nich nie wystaje (ani gwoździe, ani śruby). Elementy mają grubość 28 mm, a razem z podstawą (w zależności od tego, jak będzie wysoka) – 60-80 mm. Posadzka od razu po ułożeniu jest gotowa do użytku. Woda opadowa spływa między deskami. Panele mogą nieco zmienić intensywność koloru pod wpływem słońca i wilgoci (zwłaszcza w pierwszych tygodniach po ułożeniu), ale dość równomiernie – zmiana nie będzie rażąca. Najlepiej myć taką posadzkę wodą pod ciśnieniem, plamy można czyścić szczotką lub zastosować preparat odtłuszczający (w ofercie producentów podłóg). Jeśli jest ciemna – będzie się mocno nagrzewała w upały.Wymiary: elementy podłużne – 14,5 cm x 3-6 m; elementy kwadratowe – 44 x 44 cm.

Kamień

Bardzo trwały materiał naturalny (świetnie komponuje się z otoczeniem), ponadczasowy, elegancki. Niestety, jest ciężki, wymaga impregnacji (co najmniej raz w roku), jest dość drogi, a latem mocno się nagrzewa. Tak jak w przypadku drewna nie każdy rodzaj kamienia nadaje się na zewnątrz. Najbezpieczniej ułożyć na balkonach granit. Gorzej sprawdzą się piaskowce, trawertyny czy alabastry – mogą się niszczyć pod wpływem działania czynników atmosferycznych.

Uwaga! Popularny w Polsce marmur nie powinien być stosowany na zewnątrz domu, ponieważ będzie się łuszczył.

Kamień przeznaczony na balkon ma formę gotowych płytek lub większych elementów robionych na wymiar. Nie powinien być polerowany,bo będzie wówczas bardzo śliski – polecamy chropowate powierzchnie. Kamień niepolerowany ma mniej intensywny kolor. Jeśli komuś to przeszkadza, może zastosować specjalne preparaty pogłębiające barwę. Granit nie musi być impregnowany, chociaż po takim zabiegu będzie się mniej brudził. W codziennej pielęgnacji nie należy przesadzać ze stosowaniem detergentów, najlepiej przemywać posadzkę chłodną wodą. Jeżeli kamień mocno się pobrudzi, co kilka lat trzeba wykonać zabieg krystalizacji, czyli maszynowego czyszczenia, które zwykle łączy się potem z ponownym zaimpregnowaniem powierzchni.

Płyty kamienne układa się na zaprawę cementową (coraz rzadziej, chociaż jest to tańszy sposób) lub klej. Tak jak w przypadku płytek ceramicznych nakłada się ją zarówno na spód płyty od spodu, jak i na podłoże. Do spoinowania stosuje się elastyczne masy fugowe z dodatkiem silikonu. Brzeg balkonu może być wykończony kamiennym ćwierćwałkiem lub półwałkiem. Jeśli decydujemy się na przyciętą płytkę, można wyszlifować jej krawędź – to bardzo popularne rozwiązanie.Elementy kamienne najczęściej mają grubość 10-20 mm. Jeżeli ułożymy je na klej, posadzka będzie miała grubość 20-40 mm (w zależności od tego, czy podkład betonowy będzie równy), a jeśli na zaprawę cementową – 40-50 mm. Wymiary: 45 x 45, 30 x 60, 40 x 60 cm lub elementy o nieregularnych kształtach.

Więcej na temat posadzek balkonowych przeczytasz w miesięczniku Murator 5/2009.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...